Hlavní navigace

Řecko požádalo ESM o třetí záchranný program

8. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropské trhy si dnes dávají oddech po čtyřech klesajících obchodních seancích v řadě a obchodují dnes převážně v zelených číslech.

Důvodem je mimo jiné to, že Řecko dnes podalo oficiální žádost k ESM o třetí záchranný balíček, který by měl odvrátit blížící se bankrot této nejzadluženější země eurozóny. Řecký premiér Tsipras dnes vystoupil před Evropským parlamentem, kde prohlásil, že jeho země během pár dní dodá návrh reforem. Tyto reformy podmiňují schválení pomoci Řekům, a pokud nedojde k dohodě do neděle, Řecko s velkou pravděpodobností opravdu zbankrotuje. Vzhledem k tomu, že (ne)dohoda s Řeckem je jediné, k čemu teď investoři upírají své zraky, nelze od trhů očekávat po zbytek týdne velký vývoj.

Na rozdíl od Evropy si dnes ale nepolepší v USA, kde trhy v návaznosti na vývoj v Číně otevírají zhruba procento do ztráty. Například index S&P 500 se půl hodiny po otevření trhů pohybuje kolem úrovně 2.056 bodů se ztrátou 1,02 %. Čína se totiž v posledních dnech potýká s korekcí trhu, který je způsoben uzavíráním maržových pozic.

V Číně zveřejnili výsledky prodejů automobilů za červen, kde byl zaznamenán meziroční pokles –3,2 %. Tato zpráva se negativně projevila na všech velkých automobilkách, nejvíce však utrpěly Volkswagen a BMW, pro které je čínský trh zdrojem téměř jedné pětiny tržeb.

Microsoft dnes oznámil, že v rámci restrukturalizace divize mobilních telefonů propustí 7 800 zaměstnanců. Trhy na rozdíl od těchto osmi tisíc zaměstnanců tuto zprávu ocenily a akcie této společnosti rostou o 0,32 % na 44,43 USD za akcii navzdory tomu, že dnes všechny hlavní americké indexy klesají. 

Autor článku

Autor pracuje jako analytik společnosti Cyrrus

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).