Hlavní navigace

Řecko nedostane další pomoc

9. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dle nejmenovaných zdrojů od evropských představitelů Řecko nedostane v pondělí další tranši pomoci ve výši 31,5 mld EUR

Tento termín byl zmíněn na začátku týdne jako pravděpodobný pro přidělení této sumy, nicméně podle posledních informací se tak stane nejdříve 26.11. Ministři financí eurozóny potřebují počkat na kompletní zprávu Troiky o situaci v Řecku, nespokojí se tak s částečnou zprávou, jak bylo původně zamýšleno. Již nyní je ale zřejmé, že Řecko všechny podmínky nesplní.

Americké trhy včera opět významně klesly  Důvodem byla zejména vyostřující se situace v Evropě, zejména v Řecku. Hlavní akciové indexy uzavřely včerejší obchodní seanci následovně: S&P 500 –1,22%, Dow Jones –0,94% a Nasdaq –1,42%.

Čína dnes nad ránem zveřejnila důležité makroekonomické ukazatele, které předčily očekávání. Maloobchodní tržby za říjen vzrostly meziročně o 14,5 % v porovnání s očekáváním 14,4 %. Průmyslová produkce vzrostla za stejné období o 9,6 % při očekávání 9,4%. Tyto ukazatele jsou dalším potvrzením ožívání čínské ekonomiky, která by se měla dle všech odhadů ve 4Q odrazit ode dna. Po růstu ve 3Q „jen“ o 7,4 % by se podle posledních odhadů měla zvednout o 7,7% a v 1Q2013 o 7,9 %. Dnešní pozitivní čísla byla doplněna novými daty o inflaci, která meziročně vzrostla o 1,7 % při očekávání 1,9 %. Je tedy vidět, že čínská ekonomika se odráží ode dna bez inflačních tlaků, což nelze hodnotit jinak než pozitivně.

setrime_s_mescem

CETV údajně zvažuje prodej 2 televizních stanic. Informaci přinesl chorvatský portál Business.hr bez uvedení zdroje. Mělo by se jednat o slovinskou POP TV a  chorvatskou Nova TV a celková transakce by měla dosáhnout 150 – 200 mil. USD. Chorvatský a slovinský trh jsou nejmenší trhy v rámci CETV a tvoří asi 15% tržeb celé skupiny. Nejedná se tedy o nějaký extrémní zásah do velikosti firmy, navíc se na něco podobného investoři mohli částečně připravit během konferenčního hovoru při výsledcích za 3Q, kdy prodej aktiv management zmínil jako jednu z možných variant ozdravení firmy. Alternativou je zejména ředění akcií a v menší míře snižování nákladů.

DNES OČEKÁVÁME:
Dnes přijdou důležitá makrodata pouze z USA. V 15:55 bude zveřejněna spotřebitelská důvěra dle univerzity v Michiganu. Dále pak v 16:00 velkoobchodní zásoby.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).