Hlavní navigace

Řecká vláda předložila kompromisní návrh reforem

Marek Dřímal

Navzdory řeckému návrhu je riziko krachu vyjednávání nadále vysoké. Balík opatření musí totiž po vládě premiéra Tsiprase schválit i řecký parlament, což je na programu dnes.

Řecká vláda předložila kompromisní návrh reforem

Zprávy a události

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl v USA minulý týden 297 tis. (trh 275 tis.) oproti 282 tis. v předchozím týdnu.

Bank of England ponechala na svém zasedání měnovou politiku beze změn.

Německé exporty v květnu vzrostly o 1,7 % m/m (trh –0,8 %). Importy také překonaly očekávání růstem o 0,4 % m/m (trh +0,1 %). Obchodní bilance uzavřela v přebytku 19,5 mld. CZK (trh 20,5 mld. CZK).

České spotřebitelské ceny v červnu vzrostly jen o 0,1 % m/m (trh +0,2 %). Jejich meziroční růst tak dosáhl 0,8 % (trh +0,9 %). Podíl nezaměstnaných se v červnu snížil v souladu s konsenzem analytiků na 6,2 %.

Maďarská obchodní bilance v květnu dosáhla přebytku 505 mil. EUR.

Řecký návrh euru prospěl, rizika ale přetrvávají

Světové trhy včera opět napjatě čekaly na nové informace o vyjednávání mezi Řeckem a jeho věřiteli. Během dne euro na trhu s dolarem ztrácelo, když z ranních kotací kolem 1,11 USD/EUR pokleslo až k úrovni 1,10. Během amerického a asijského obchodování však společné evropské měně prospěly zprávy, že Athény do velké míry ustoupily a přeložily návrh reforem, který v podstatě odpovídá požadavkům věřitelů (především v oblasti důchodů a DPH). Kurz eura tak dnes ráno otevírá opět poblíž hodnoty 1,11 USD/EUR.

Navzdory řeckému návrhu je riziko krachu vyjednávání nadále vysoké. Balík opatření musí totiž po vládě premiéra Tsiprase schválit i řecký parlament, což je na programu dnes. A finální slovo bude mít víkendový summit EU. Volatilita na trzích by tak minimálně dnes měla zůstat vysoká. Kalendář zveřejňovaných makroekonomických dat je přitom dnes poloprázdný – pozornost investorů by se tak měla plně soustředit na Athény.

Koruna opět silnější po datech o inflaci a nezaměstnanosti

Středoevropským měnám se ve čtvrtek dařilo. Koruna vykompenzovala svůj mírný pokles ze závěru středečního obchodování a na trhu s eurem si včera připsala dvě desetiny procenta, když kurz uzavíral kolem hodnoty 27,10 CZK/EUR. Maďarská a polská měna také umazávaly své středeční ztráty (kdy oslabily na mnohaměsíční minima) způsobené rostoucí rizikovou averzí kvůli Řecku. Forint si polepšil o osm desetin procenta, když se jeho kurz dostal až k 315 HUF/EUR. Zlotý si připsal šest desetin procenta a proti euru se v závěru dne obchodoval za 4,214 PLN/EUR.

Z české ekonomiky jsme se včera dočkali dvou důležitých indikátorů: inflace a nezaměstnanosti. Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly meziměsíčně o 0,1 % m/m  a zaostaly tak za konsenzem trhu i naším odhadem. Rozdílem oproti naší prognóze byl nižší růst jádrový cen a meziměsíční stagnace cen potravin (kde „bramborový efekt“ způsobený nástupem dražších raných brambor do obchodů vykompenzoval pokles cen jiných položek). Meziročně tak inflace zrychlila „jen“ na 0,8 % z květnových 0,7 %. I tak vnímáme včerejší data jako potvrzení trendu zotavení růstu cen. Odchylka od prognózy ČNB činí v případě meziroční inflace výrazných 0,4 pb. Centrální banka ale bude v hodnocení inflačního vývoje pravděpodobně i nadále opatrná. Inflace je totiž nadále pod spodním okrajem tolerančního pásma (1,0 %). ČNB tak nadále bude udržovat kurzový závazek na úrovni 27 CZK/EUR a bude ho podle našich předpokladů bránit proti případným útokům. Kurz koruny by tak měl nadále setrvat mírně nad úrovní 27 CZK/EUR, přičemž centrální bankéři se ho zřejmě budou snažit verbálními intervencemi posunovat směrem ke slabším korunovým úrovním.

Podíl nezaměstnaných klesl v souladu s konsenzem v červnu na 6,2 %, nejnižší úroveň za posledních šest let. Za tím stála jak příznivá sezónnost, tak ale i celkové ekonomické oživení (sezónně očištěná míra nezaměstnanosti se opětovně mírně snížila). Počet volných pracovních míst dosáhl téměř 97 tis., což je nejvíce od listopadu 2008. V létě by mohla míra nezaměstnanosti mírně stoupnout kvůli nepříznivé sezónnosti (nástup absolventů na trh práce), v říjnu by ale mohla klesnout až k úrovni 6,0 %. Utahování podmínek na trhu práce by se nakonec mělo projevit i ve vyšším růstu mezd, což v důsledku podpoří i inflaci.

Dnes je v regionu kalendář ekonomických událostí prázdný. Trhy budou nicméně vyčkávat na další zprávy ohledně řecké krize.

Našli jste v článku chybu?