Hlavní navigace

Řecká vláda předložila kompromisní návrh reforem

10. 7. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Navzdory řeckému návrhu je riziko krachu vyjednávání nadále vysoké. Balík opatření musí totiž po vládě premiéra Tsiprase schválit i řecký parlament, což je na programu dnes.

Řecká vláda předložila kompromisní návrh reforem

Zprávy a události

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl v USA minulý týden 297 tis. (trh 275 tis.) oproti 282 tis. v předchozím týdnu.

Bank of England ponechala na svém zasedání měnovou politiku beze změn.

Německé exporty v květnu vzrostly o 1,7 % m/m (trh –0,8 %). Importy také překonaly očekávání růstem o 0,4 % m/m (trh +0,1 %). Obchodní bilance uzavřela v přebytku 19,5 mld. CZK (trh 20,5 mld. CZK).

České spotřebitelské ceny v červnu vzrostly jen o 0,1 % m/m (trh +0,2 %). Jejich meziroční růst tak dosáhl 0,8 % (trh +0,9 %). Podíl nezaměstnaných se v červnu snížil v souladu s konsenzem analytiků na 6,2 %.

Maďarská obchodní bilance v květnu dosáhla přebytku 505 mil. EUR.

Řecký návrh euru prospěl, rizika ale přetrvávají

Světové trhy včera opět napjatě čekaly na nové informace o vyjednávání mezi Řeckem a jeho věřiteli. Během dne euro na trhu s dolarem ztrácelo, když z ranních kotací kolem 1,11 USD/EUR pokleslo až k úrovni 1,10. Během amerického a asijského obchodování však společné evropské měně prospěly zprávy, že Athény do velké míry ustoupily a přeložily návrh reforem, který v podstatě odpovídá požadavkům věřitelů (především v oblasti důchodů a DPH). Kurz eura tak dnes ráno otevírá opět poblíž hodnoty 1,11 USD/EUR.

Navzdory řeckému návrhu je riziko krachu vyjednávání nadále vysoké. Balík opatření musí totiž po vládě premiéra Tsiprase schválit i řecký parlament, což je na programu dnes. A finální slovo bude mít víkendový summit EU. Volatilita na trzích by tak minimálně dnes měla zůstat vysoká. Kalendář zveřejňovaných makroekonomických dat je přitom dnes poloprázdný – pozornost investorů by se tak měla plně soustředit na Athény.

Koruna opět silnější po datech o inflaci a nezaměstnanosti

Středoevropským měnám se ve čtvrtek dařilo. Koruna vykompenzovala svůj mírný pokles ze závěru středečního obchodování a na trhu s eurem si včera připsala dvě desetiny procenta, když kurz uzavíral kolem hodnoty 27,10 CZK/EUR. Maďarská a polská měna také umazávaly své středeční ztráty (kdy oslabily na mnohaměsíční minima) způsobené rostoucí rizikovou averzí kvůli Řecku. Forint si polepšil o osm desetin procenta, když se jeho kurz dostal až k 315 HUF/EUR. Zlotý si připsal šest desetin procenta a proti euru se v závěru dne obchodoval za 4,214 PLN/EUR.

Z české ekonomiky jsme se včera dočkali dvou důležitých indikátorů: inflace a nezaměstnanosti. Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly meziměsíčně o 0,1 % m/m  a zaostaly tak za konsenzem trhu i naším odhadem. Rozdílem oproti naší prognóze byl nižší růst jádrový cen a meziměsíční stagnace cen potravin (kde „bramborový efekt“ způsobený nástupem dražších raných brambor do obchodů vykompenzoval pokles cen jiných položek). Meziročně tak inflace zrychlila „jen“ na 0,8 % z květnových 0,7 %. I tak vnímáme včerejší data jako potvrzení trendu zotavení růstu cen. Odchylka od prognózy ČNB činí v případě meziroční inflace výrazných 0,4 pb. Centrální banka ale bude v hodnocení inflačního vývoje pravděpodobně i nadále opatrná. Inflace je totiž nadále pod spodním okrajem tolerančního pásma (1,0 %). ČNB tak nadále bude udržovat kurzový závazek na úrovni 27 CZK/EUR a bude ho podle našich předpokladů bránit proti případným útokům. Kurz koruny by tak měl nadále setrvat mírně nad úrovní 27 CZK/EUR, přičemž centrální bankéři se ho zřejmě budou snažit verbálními intervencemi posunovat směrem ke slabším korunovým úrovním.

Podíl nezaměstnaných klesl v souladu s konsenzem v červnu na 6,2 %, nejnižší úroveň za posledních šest let. Za tím stála jak příznivá sezónnost, tak ale i celkové ekonomické oživení (sezónně očištěná míra nezaměstnanosti se opětovně mírně snížila). Počet volných pracovních míst dosáhl téměř 97 tis., což je nejvíce od listopadu 2008. V létě by mohla míra nezaměstnanosti mírně stoupnout kvůli nepříznivé sezónnosti (nástup absolventů na trh práce), v říjnu by ale mohla klesnout až k úrovni 6,0 %. Utahování podmínek na trhu práce by se nakonec mělo projevit i ve vyšším růstu mezd, což v důsledku podpoří i inflaci.

Dnes je v regionu kalendář ekonomických událostí prázdný. Trhy budou nicméně vyčkávat na další zprávy ohledně řecké krize.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).