Hlavní navigace

Recese je za námi

25. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ačkoli česká ekonomika zaznamenala v prvním čtvrtletí výrazný propad měl by být v těch následujících vymazán, jelikož byl způsoben dočasnými faktory.

Česká ekonomika z pohledu HDP zaznamenala v prvním čtvrtletí výrazný propad o 1,3 % mezikvartálně. Nicméně tento pokles by měl být v následujících čtvrtletích vymazán (popřípadě revidován), jelikož byl způsoben dočasnými faktory (špatné počasí, předzásobení tabákovými výrobky, pokles zásob). Ve druhém čtvrtletí by se česká ekonomika měla konečně dostat z recese a oživení by mělo pokračovat i v následujících čtvrtletích. Letos by měla ekonomika ještě v průměru poklesnout o 0,8 %, příští rok již očekáváme růst o 1,8 %. Situace v průmyslu se pomalu začíná zlepšovat, velmi těžce zasažené stavebnictví by se mohlo pomalu začít stabilizovat, když pomoci by měla i popovodňová obnova. Nakonec i domácnostem by se mělo začít blýskat na lepší časy.

Ponecháváme naše očekávání, že by měla Česká národní banka držet sazby beze změny na 0,05 % minimálně do konce roku 2014. Následné zvyšování sazeb bude pouze postupné.

Český veřejný sektor opět sužuje nejistota. Ke konci června rezignovala středopravá koaliční vláda kvůli korupčnímu skandálu. Prezident poté jmenoval 10. července nového premiéra a úřednickou vládu, která nemá jistou podporu Poslanecké sněmovny. Letošní deficit veřejných financí by měl dosáhnout 2,9 % HDP oproti 4,4 % v loňském roce. Fiskální konsolidace je však u konce. Náš výhled proto předpokládá, že v horizontu predikce budou schodky veřejných financí dosahovat hodnot těsně pod hranicí 3 % HDP.

Ministerstvo financí rozhodlo snížit letošní výpůjční potřeby (původně 230,7 mld. CZK) o 110–140 mld. CZK a rozpustit část své rezervy financování. V roce 2014 by měly výpůjční potřeby vlády v porovnání s letošními (revidovanými) potřebami výrazně vzrůst na 257,8 mld. CZK.

V prostředí měnověpolitické sazby na technické nule bude česká koruna i nadále hlavním nástrojem měnové politiky ČNB. Očekáváme, že ve zbytku roku se kurz bude pohybovat na podhodnocených úrovních v okolí hladiny 26,0 CZK/EUR, když centrální bankéři budou nadále požadovat, aby slabší domácí měna kompenzovala kumulující se protiinflační faktory. Přímé intervence by na řadu přišly v případě vzestupu deflačních rizik. Mírné posilování koruny by mělo přijít v roce 2014.

legislativni_zmeny_21

Index PX ztratil ve druhém čtvrtletí 9 % a od začátku roku již dokonce 15 %. Výkonnost pražské burzy výrazně zaostává za hlavními evropskými a americkými indexy.

Akcioví analytici Société Générale očekávají, že evropské akciové indexy zůstanou v Q3 13 bez větších změn. V posledním letošním čtvrtletí by se však měly vrátit k růstu. Náš výhled pro český akciový trh je pozitivní, ačkoli většina růstového potenciálu je koncentrována ve třech finančních titulech.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).