Dokud bude na trhu nedostatek bytů a nové se budou stavět v nedostatečném množství, bude možno ceny bytů šponovat donekonečna, a to i za hranice cen obvyklých na Západě. Že už dnes máme mnoho cen vyšších než na západě, kde mají ovšem 4 - 5x vyšší mzdy, to fe fakt. Kdo bydlí na hranicích a jezdí tam na týdenní nákupy, jistě pochopí. Vzpomínám si na nedávné ohlášení cen nové škody Superblb, která je v Německu o cca 40 tisíc nižší než u nás!
Co sleduji, tak mi připadá, že bytů spíše ubývá. Řada z nich se rekonstruuje na kanceláře a jiné komerční prostory, řada z nich se bourá pro svůj dezolátní stav a řadu bytů kupují spekulanti, ale neobývají je. Tím je vyvolán umělý nedostatek bytů na trhu.
Ne každý má na to vzít si hypotéku a bydlet ve vlastním. Co má ale občan dělat, když chce bydlet ve vlastním a ne se tísnit v 1+2 ve dvou generacích? Ono se hezky napíše, že klienti nepočítají s možností růstu úrokových sazeb a výdajů na žití a poklesu mezd, ale co má občan dělat, aby nešel bydlet pod most nebo do jeskyně? Jsme přeci jen ve 21. století a ne v r. 1900. Jen občane všude všechno plať, ale ochranu či pomoc od nás žádnou nečekej. I na západě je běžné důstojné nájemní bydlení, ovšem bez tragických zásahů do rodinných rozpočtů.
Je ostudou popřevratového zřízení, že za historickou, dle p.Havla nedůstojnou panelákovou králíkárnu, zaplatíme dne 2 - 3 miliony. Obdobně za nějaký stavebně odfláknutý domeček z papundeklu bez pozemku, který první větší vichřice roznese po krajině.
Vas dojem je nejspise mylny. Podle statistik bytu rozhodne neubyva a jejich pocet na obyvatele u nas neni zas tak maly (i ve srovnani se zapadnimi zememi).
To ze se za panelak plati 2-3 miliony je jen proto, ze lide ty penize maji. Pokud to povazujete za ostudu, povazujte to dal ;-) Za ostudu ale lze povazovat to, ze stat podporuje hypoteky odpoctem z danoveho zakladu. Nicmene zkuste navrhout zruseni tohoto zvyhodneni a uvidite tu reakci... :-(
No, vzhledem k podminkam hypotek bych to s dalsi generaci tak zhave nevidel, ta splatnost tak dlouha neni. Kazdopadne je to jejich rozhodnuti, ze si hypoteku vezmou, muzou bydlet v horsich podminkach (mensi byt / jinde), v najmu atp. Pokud se rozhodnou, ze radsi odkazi potomkum (castecne) splacenou nemovitost, tak je to jejich vec.
Bydleni je omezena komodita (v urcitem miste muze byt proste omezeny pocet bytu), takze proste _vzdy_ budou ty v dobrych lokalitach (Praha) "prilis drahe". Proste pokud by byty v Praze byly "dostupne" tak by si ho mohlo dovolit (rekneme) 5 milionu lidi - ale to je vic lidi nez bytu, takze cena proste MUSI nahoru, bez jakehokoli "umeleho nedostatku".
Druha moznost je, ze budou byty "dostupne", ale jelikoz zajemcu bude pochopitelne vic nez bytu (viz predchozi prispevek), tak o prideleni budou rozhodovat urednici, takze bez uplatku byt proste neziskate. To uz mi teda prijde lepsi soucasny stav.
Byty jsou předražené nejen v Praze, ale snad všude (kromě lokalit, kde jsou chemičky, hlučné provozy atp.)
Hypotéky klidně mohou zadlužit další generace. Pokud máte hypotéku do 60ti, nemusíte se toho věku při současném způsobu života vůbec dožít. A pojistka vše spláchnout nemusí, takže obavy další generace z dluhů tu jsou na místě.
"Kazdopadne je to jejich rozhodnuti, ze si hypoteku vezmou, muzou bydlet v horsich podminkach" - ale to nebylo rozhodnutí lidí. Ti do toho museli jít, protože nájemní bydlení bylo označeno za totalitní (na rozdíl od západu, kde běžně funguje) a pokud lidi nechtěli jít pod most, museli si bydlení de facto již zaplacené v nájemném znovu koupit. A kdo se živil poctivě, většinou neměl našetřené prostředky na koupi bytu. Takže situace znovu nahrála různým spekulantům a vekslákům ...
Je opravdu ostudou sytému, že za zastaralé paneláky se musí platit co se platí. Je opravdu vytvářen umělý nedostatek bytů tím, že někteří, co nevědí co s penězi (o čistotě takovýchto peněz raději pomlčet ...) a skupují relativně levně byty, aby je po mnohdy laciné rekontrukci s nemravným ziskem dále prodávali nebo pronajímali.
Dostupnost bytů lze zajistit masovější, levnější a kvalitnější výstavbou. Pokud na stavbě nepotkáte jediného Čecha nebo řemeslníka opravdu vyučeného, ale UKáčka s VŠ diplomy zaměstnané načerno bez odvodu daní a pojistného, nelze se divit nekvalitě a drahotě - neúměrné zisky ale plynou stavebním firmám, samotné byty se nezlevní a nestanou se dostupnějšími.
Nějaký nápad na zlepšení? Snad ne opět státní regulace.
Podle mě je nejrozumnější zaplavit trh - v momentě nasycení poptávky (ke kterému je ještě v některých lokalitách daleko) prostě půjdou marže zúčastněných dolů a stejně tak i ceny a to až do momentu, kdy pro ně tento trh přestane být zajímavý - pak se prostě další byty stavět nebudou.
Nápad na zlepšení bych měl, a to právě v omezení státní ochrany nájemního bydlení. Pokud by majitel bytu měl právo rychle vyhodit nájemníka dělajícího bordel, pokud by mohl dávat výpovědi nájemních smluv na dobu neurčitou (samozřejmě s odpovídající výpovědní lhůtou) a pokud by se zrušila celá řada dalších nesmyslů v občanském zákoníku, pak by majitelé bytů přestali být rukojmími v rukou nájemníků a vyplatilo by se stavět celé nové nájemní domy. Je třeba si uvědomit, že developer má na novém bytě vývar kolem 100% nákladů na stavbu. Pokud by se začaly ve velkém stavět nájemní byty s cílem vydělávat dlohodobě na nájemném (a ne okamžitě trhnout co se dá na prodeji), mohlo by tržní nájemné činit asi dvě třetiny dnešního. Ale tomu brání právě ta státní regulace a ochrana nájemního bydlení, kvůli kterému se nevyplatí stavět nájemní domy.
Jéje, to zní hezky. Teď ještě která politická strana by chtěla spáchat sebevraždu, aby se to pokusila prosadit ?
Bohužel nájemní bydlení za regulované nájemné stále využívá moc potenciálních voličů :-(
Jojo, ktera politicka strana by chtela spachat sebevrazdu - a i kdyby se nejaka takova nakrasne nasla, sama to neprosadi (prestoze verim, ze ve vysledku by takova strana spis vydelala nez prodelala, to je ale spis otazka pro vyzkum verejneho mineni - ale skutecne nezavisly... ;-) ).
Treba u mne by si takova strana naopak velmi splhla... Stejne jako strana ktera by udelala opravdove reformy, opravdu zjednodusila danovy system, osekala socialni zabezpeceni, apod. Jenze pokud je mne podobnych malo, asi se nedockame... :-(
Dostupnost bytů lze zajistit masovější, levnější a kvalitnější výstavbou
Vyborne. A ted uz nam jen prozradte ten zazracny postup, jak tu levnejsi, masovejsi a kvalitnejsi vystavbu zaridit. Pokud ten recept znate, proc se ho nechopite, a nezacinate masivne, levne a kvalitne stavet. Pokud je tak strasna poptavka po bytech, a vy znate recept, jak na tom, udelate dve super veci - za prve zajistite dostupne bydleni spouste lidi, a za druhe na tom vydelate...
Když na "masovější, levnější a kvalitnější výstavbu" měl tehdejší socialistický systém, který byl ve všem označen za špatný, tak tento "demokratický" systém určitě na to musí mít také, když je o tolik lepší! Ono je lehké něco kritizovat, a pak neumět ani to, co uměli ti předtím.
Jenže právě on ten socialistický systém na tu výstavbu neměl. Tehdy se nedala označit ani jako masová, ani jako levnější ani jako kvalitnější.
On neměl ani na údržbu již postavených domů.
Důsledky toho (paneláky v příšerném stavu vyžadující nákladné opravy) řešíme dodnes.
Právě že za socialaismu probíhala bytová výstavba opravdu masivně. Historii nepřepíšete! Zkuste se někdy podívat do statistiky nezdeformované modrou totalitou, kolik se stavělo bytů před r. 1989 a kolik se jich staví nyní?
A jejich cena: před 89. jste mohli mít rodinný domek od 100 tisíc, platy byly tak od 3 tisíc měsíčně. Tedy za necelé 3 roky mohl být váš. Při dnešní průměrné mzdě přes 20 tisíc v hrubém - cca 17 tisíc v čistém by při 3leté splatnosti měl stát 612 tisíc. Stojí ale od 2 milionů, tzn., že splatnost vychází na téměř 10 let! Vím, najdou se šťouralové, kteří budou tvrdit, že plat 3000 v té době existoval a že barák nestál 100 tisíc, ale 200. Plat 3 v čistém jsem brala jako technička po mateřské (lid dělnický, jakož i nekvalifikovaní s neukončenou školní docházkou brali tenkrát ještě více) a i kdyby RD stál 200 tisíc, stále by vycházela nižší doba - 5,5 roku.
Co se týče kvality výstavby, je snad nyní mizernější než kdysi. Udivuje mne, že paneláky při tehdy dostupných technologiích ještě nyní stojí, zato dnešní stavby jak praskají základy, zdi ...
Nevím odkud čerpáte informace o masivní bytové výstavbě. Otec pracoval v PSO (Pražská stavební obnova) a potvrdil mi, že co se množství týče, tak počet ročně dokončených bytů byl zdaleka pod úrovní první republiky a když se k tomu přičetl poměrně úbytek bytového fondu způsobený často nedostatečnou údržbou, bylo to přímo zoufalé.
Co se ceny domů týče - to je ještě komplikovanější. Byla cena oficiální - bylo nezákonné prodat dům za cenu vyšší, než je cena odhadní, a cena reálná - cena za kterou se domy skutečně (načerno) prodávaly, ta už se zpětně zjišťuje jen stěží.
I srovnání průměrné mzdy s cenou jakékoliv komodity není tak jednoduchá - systém dotací a daní "z luxusu" totálně deformoval ceny, vysoká míra úspor byla do značné míry způsobena totálním nedostatkem různého zboží.
Nějaké objektivní srovnání je dnes tedy poměrně obtížné a jako měřítko nám může posloužit snad jen vybavení domácností - ať srovnání stavu nyní a před 20 lety nebo srovnání stavu u nás a našich západních sousedů. Těžko někdo vyvrátí, že dnes je to horší, stačí se podívat např. na počet automobilů / obyvatele. Dneska už není tak propastný rozdíl ve vybavení domácnosti u nás a např. v Německu, naše vybavení je pravda levnější, jednodušší, ale už to není ten propastný rozdíl - oni mají a my nemáme.
Když to vezmu podle sebe, v roce 89 mě rozhodně nenapadlo, že se v životě podívám do států o kterých jsem v té době neměl ani tušení, že existují, moje životní úroveň rozhodně prudce vzrostla.
ano, všichni jsou blázni, jenom má jsem letadlo...
Mě by zajímalo, kde se takových let po "revoluci" bere v některých lidech taková zášť, závist a nenávist.
Tabulky se srovnáním výstavby za I. republiky a před r. 89 jsem viděl ještě jako dítě - odhaduji tak 87, nebo 88 (v roce 89 jsem chodil do 7. třídy) když jsem přišel za otcen na návštěvu do práce. To ještě o žádné ODS nikdo nemohl ani tušit takže nikdo neměl důvod ty tabulky nijak přiklášlovat - a když tak spíše ve prospěch té "socialistické výstavby". To není žádné přepisování historie, ale fakt.
Já se aspoň za svoje vyjádření nestydím, uvádím pravé a celé jméno a ne "uživatel si přál zůstat v anonymitě".
Děláte si asi srandu ne? V roce 89 jsem měla nadprůměrný plat 2300,- Na barák se nedalo prakticky ušetřit. Masová výstavba byla proto, že v letech 50-70 NIC nestavělo se a byla situace naprosto katastrofální, proto paneláky. Bylo to relativně levné a dalo se tam nacpat více lidí. Máte úplně scestné názory
...to byl předpoklad, bohužel se nesplnil. Výstavba nebyla ani levnější než předchozí cihlová, ani rychlejší ani ve větším rozsahu.
Navíc paneláky vyžadují dřívější, rozsáhlejší a nákladnější opravy, než "cihláky" z doby první republiky.
Příteli, tak jsi neviděl ještě cihlák z doby první republiky. Tam se šetřilo jako nikde. A dneska je to na těch barákách znát. Vlhko, vysoké stropy, dřevomorka, malta bez cementu, dřevěné prověšené trámy a záklopy a absence výtahů a v podstatě čehokoli. Panelák potřebuje rámcovou údržbu a vydží klidně dalších sto let. Ale všechno záleží na lidech, ti dovedou zlikvidovat novostavbu stejně jako cihlák.
No, rodiče žijou v cihláku z první republiky, a žádný z vámi popisovaných problémů nemají. Jediný problém jim způsobilo bývalé OPBH, když pod záminkou rekonstrukce nalili beton na kvalitní dlaždičky na balkónech a vyspádovali to směrem do bytů.
Zato já žiju v cihláku z padesátých let, a o tom platí všechno to, co popisujete.
A komunistické paneláky se často začaly rozpadat dříve, než se tam nastěhovali lidi - o těch vypadlých panelech ze stropů či stěn se psalo i tenkrát.
Souhlas. V cihlácích v doby první republiky se možná najde pár zmíněných případů (vyjímek) - možný pokud byly stavěny jako levné byty třeba na Žižkově.
Naopak u paneláků je vyjímka, pokud v nich nejsou problémy.
Cihlový dům se dá také mnohem jednodušeji opravit.
Je to byznys pro všechny strany: banky (úroky, poplaty za vedení účtů), stát (DPH), stavební firmy (marže), realitky (provize). A ten kdo nemá kde bydlet, je nucen do toho jít a chod systému promazávat....
nebudu asi prímo navazovat na vás, ale přidám příspěvek k výším nájmu a cenám bydlení. zjednodušeně řečeno máte pravdu téměř všichni hovořící o cenách. osobně mám nějaký ten byt v osobním vlastnictví, na které jsem si půjčil nebo ušetřil. (ušetřeno podstatně méně než půjčeno). nějaký byt pronajímám, jeden užívám k bydlení. ohledně cen - jde opravdu o dohodu a chamtivost majitele. osobně jsem pronajal byt o 4 000 méně, než ostatní v dané lokalitě (nechtějte říci kde), nájemníci jsou spokojeni, já jsem spokojen s málem (výsledný výnos je asi 1500 - 2000 za měsíc, pokud "se někde něco nevy*ere). protože je to levnější, nájemníci asi 5 et platí se železnou pravidelností a je radost s nimi spolupracovat. oni si šetří na své, já takto své udržuji pro své potomky. asi tak k ceně nájemního bydlení. stát to regulací jen křiví...... osobně znám lidi s platem okolo 60 000 a placením 1500,- (opakuji jeden tisíc pět set kč) měsíčně regulovaného nájemného za mezonetový (byť malý cca 2+KK) měsíčně. a znám důchodce, kteří brečí, jak v praze musí platit 7 000 za byt. na otázku, proč bydlí ve 3+1 - odpověď - proč bych se měl stěhovat? já tady přeci žiju celý život... co dodat? já se stěhoval zatím 5x... za cenou, za prací, za rodinou