Hlavní navigace

Průmyslu se v lednu ještě nedařilo, kopíroval trend Evropy

15. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ceny průmyslových výrobců v únoru překvapily meziměsíční stagnací, v meziročním srovnání pak zpomalily svůj růst na 1,3 % z lednových 1,4 %.

Průmyslové výrobě se v lednu nedařilo. V meziročním srovnání výroba klesla o 4,1 % a byla tak na stejné úrovni jako v prosinci. Po výrazném propadu z prosince minulého roku (-12,9 %) je to ještě pozitivní výsledek a v dalších měsících by se už měly hodnoty opět zlepšovat. V lednu český průmysl kopíroval trend v Evropské unii, která v průmyslové produkci klesala o 1,7 %.

Z hlediska struktury je důležitý výsledek zpracovatelského průmyslu. Ten poklesl o 4 %, což není po loňském prosinci až tak negativní výsledek, jak by se mohlo zdát. V lednu překvapila výroba potravin a také nápojů. Rostoucí zájem o potraviny, který se podepsal i na lednových maloobchodních tržbách je vidět i v průmyslové produkci. Ta vzrostla u potravinářských výrobků o 5,4 % a u nápojů dokonce o 9,8 %

legislativni_zmeny_21

Přesto ale byla hlavní pozornost upřená na výsledky automobilového průmyslu. Odvětví, které svým prosincovým výsledkem zaskočilo, zůstalo stále velmi výrazně v záporu. Výroba zde poklesla o 8,6 % a třetinou se tak podílela na celkovém propadu průmyslu. A pokud srovnáme situaci se sousedním Slovenskem, je výsledek opravdu špatný. Tam stejný obor dokázal v lednu růst o 15,2 % a průmysl jako celek o 3,4 %. Slovensko jde tak proti trendu EU, která v lednu snížila svou průmyslovou produkci o 1,7 %.

Statistický úřad dnes zveřejnil i výsledky stavebnictví (-9,3 %). Výsledky, jako tradičně, už vyšly horší než v předchozím roce. Přesto se zdá, že v oboru se schyluje ke změně a pomyslné dno k odrazu se blíží. Výrazně totiž vzrostl počet vydaných stavebních povolení, kterých bylo o 10,9 % více na novou výstavbu. Dokonce vzrostl i počet zahájených bytů v rodinných domech, o 12,6 %. Celkově se tak objevují po velmi dlouhé době pozitivní informace ve stavebnictví, které by mohly naznačit první zlepšení. Stále existují i velká rizika, například počet zahájených bytů v bytových domech se v lednu prakticky zastavil, a byl desetinový oproti minulému roku. Letos by přesto mělo najít své dno, od kterého se postupně odrazí. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).