Hlavní navigace

Průmyslu se nad očekávání daří

8. 8. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ačkoliv indexy nákupních manažerů naznačovaly obrat v průmyslu k horšímu, výroba ve skutečnosti stále roste.

V červnu se meziročně zvýšila skoro o čtyři procenta a firmy se mohou dokonce těšit z dalšího nárůstu nových zakázek.

Za příznivým výsledkem našeho největšího odvětví stojí především výroba osobních automobilů, která stále roste dvojciferným tempem. Automobilkám dominují dokonce i statistice nových zakázek, které se jim tentokrát zvýšily o necelých 16 %. Výhled pro tuto část průmyslu proto zůstává i nadále příznivý, i když prodeje na evropském trhu už téměř zdolaly historický rekord dosažený v roce 2008. Chuť pořídit si nový vůz je však mezi spotřebiteli stále silný.

Není to ovšem pouze výroba aut, která táhne průmysl vzhůru. Dařilo se i dalším oborům s už tradičními výjimkami, mezi něž patří těžební průmysl a chemický průmysl. Ten první strádá nízkými cenami komodit, ten druhý se stále nevyrovnal s havárií z konce loňského roku.

skoleni_13_10

Příznivý trend průmyslu se odráží i na soustavném nárůstu počtu zaměstnanců a mezd. Nakonec průmysl je jedním z hlavních odvětvích, které se podílejí na snižování nezaměstnanosti v ČR a dokonce i nadále nabízí největší počet volných pracovních míst pro kvalifikované i nekvalifikované zaměstnance.

Pro druhou polovinu roku očekáváme, že se dynamika průmyslu mírně sníží v důsledku naplnění výrobních kapacit i zpomalování růstu motoristického trhu v EU. Přesto toto odvětví zůstane jedním z hlavních motorů české ekonomiky, které se bude výrazně podílet i na letošním ekonomickém růstu odhadovaném na zhruba 2,5 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).