Hlavní navigace

Průmysl si napravil reputaci

Michal Kozub

Průmyslová výroba si napravila pokaženou reputaci ze srpna, kdy se meziročně propadla. Září ale přineslo nová čísla, která jsou více než optimistická.

Hodnota průmyslové produkce vzrostla o 8,3 %. Po očištění o rozdílný počet pracovních dní se sice růst zmenšil, nic to nemění na dobrém výsledku.

Nebylo by to Česko, aby hlavním tahounem růstu nebyla výroba dopravních prostředků. Z celkového růstu tvoří bezmála čtvrtinu právě výroba aut.  Meziročně si připsala 11,7 %. Česko není ale jen továrna na auta. Dařilo se i ostatním oborům. Celkově výroba strojů podržela průmysl se svým růstem o 7,8 % meziročně. Přidal se i chemický průmysl s růstem o 17,7 % a v neposlední řadě to byla výroba elektro zařízení s růstem o 5,1 %. Ve výsledku tak jediný obor, který výrazně klesl, byla výroba farmaceutik, tedy léků.

dan_nemovitost

Sílu domácí ekonomiky ukazují i nové zakázky v průmyslu. Donedávna byla zahraniční poptávka klíčová pro průmysl, tentokrát se situace otáčí. Tuzemské zakázky rostly výrazně rychleji než zahraniční. Ekonomika se tak částečně staví na vlastní nohy a růst vychází z ní samotné.

Stavebnictví si v září výrazně polepšilo. Meziročně vzrostlo o 9,5 %, po očištění o počet pracovních dnů rostlo o 8,2 %. Letošní rok je tak opravdu odrazem ode dna, kdy v některých měsících se dokáže dostat do růstových hodnot, jindy opět propadne. V porovnáním s krizovým rokem 2008 stavebnictví propadlo o téměř čtvrtinu. Tehdy ale stavebnictví bylo na vrcholu a stavělo se doslova všechno, a to bez ohledu na ekonomickou návratnost. Investoři věřili, že ekonomický růst je nezastavitelný, a tak pumpovali peníze do mnohdy neracionálních projektů. Řada z projektů dodnes zůstala pouze na papíře a nikdy se nerealizovaly.


Našli jste v článku chybu?