Úřad pro ochranu osobních údajů. Ale nevím, zda vyšetřuje či jen nezadal připomínku k tomu, že mBank chce po klientech jména rodičů.
Když jsem v ČS chtěl platební kartu, také po mne chtěli „jméno matky za svobodna“. Nač, prosím vás? Trochu jsem je otázkou rozhodil, asi každý s klientů je poslušným beránkem a bez zaváhání by sdělil i číslo bot, volenou politickou stranu, své nemoci a délku při*ození. Po sáhodlouhém zjišťování tento požadovaný údaj měl být jakýmsi ochraným údajem pro případ zneužití či ztráty karty. Mnoho lidí mé rodiče zná a tak by nebyl problém jména uvést, když by po nich někdo právě ono „jméno matky za svobodna“ požadoval. Tak jsem pro jistotu zvolil úplně jiný pojem.
Od ČS jsem pak odešel, protože co mi dokázali udělat /nejen/ s platební kartou, tomu by jeden nevěřil.
No jo, jenže toto jsou kontrolní otázky, na které se vás zeptají v okamžiku, kdy mají pochybnost o vaší identitě. A nemusíte je vůbec odpovídat pravdivě – jen si musíte pamatovat, jakou odpověď jste zadal, aby si vás mohli ověřit. Takže pokud jako jméno matky za svobodna uvedete „opice smradlavá“, tak si to tam napíšou a nikomu to nevadí. Tato kontrola se dělá na mnoha místech. Pokud vám to ta úřednice neuměla vysvětlit, měli by ji vyrazit.
V mBank to sice byly take jen kontrolni otazky, bohuzel to z WEBoveho formulare nebylo prilis patrne. A taky dosazene vzdelani a zdroj prijmu. Stacilo tam jen dopsat neco ve smyslu jako kontrolni otazka, ci nepovinny udaj a bylo by to v pohode. Jenze se to na prvni pohled tvarilo jako povinny udaj. Proto ten humbuk..
Ano, chápu zabezpečení. Ale proč tedy spořitelna trvá stále na tomto údaji a neřeknou vám, že tam můžete sdělit jakékoliv jiné heslo nemající s původně položenou otázkou „jméno matky za svobodna“ vůbec nic společného? Proč si to musí klient zjišťovat pracně a sáhodlouze sám? A proč se naprostá většina klientů nad dotazem vůbec nepozastaví a sdělí skutečné, pravdivé údaje?
No, s ČS nemám zkušenosti, ale v KB mi to po dotazu, k čemu ty údaje potřebují, stručně a jasně vysvětlili. Zkusila jste se v té spořitelně zeptat?
A proč se většina klientů nad dotazem nepozastaví, to opravdu nevím (a ani nevím, jestli se skutečně většina klientů nepozastaví, nebo je to jen váš dojem). Já se pozastavil.
Psal jsem ve smyslu, že jsem se musel složitě pídit, nač ty údaje v ČS (matka za svobodna) chtějí. Když vám slečna u přepážky odpoví ve smyslu, že tam něco musí být vyplněno, že je to na formuláři předtištěno…
Že se nad tím skoro nikdo nepozastaví … nedá se neodposlechnout díky dobré akustice a tím, že lidi jsou ve frontách na sebe nahňácaní. Jakmile uděláte nějaký bezpečnostní či hygienický odstup, hned se vám tam někdo napasuje a ještě z vás dělá blbce, když jej slušně upozorníte, že stojíte ve frontě a dodržujete soukromí toho před vámi. Není to postřeh jen můj, a není z jediné poočky.
Jsem rád, že je to tak a odpověděl jsem pravdu, protože tyhle kontrolní otázky nikdy nezapomenu. Pokud nebydlím zrovna v Prdelově Lhotě, vím tu kontrolní otázku jen já. Co všechno by musel vědět ten, kdo by se chtěl propracovat až do situace, kdy budou kladeny kontrolní otázky?
Tak to aby začali vyšetřovat i další. Po mně to nechtěli v mBank a kartu mi dali bez toho, zato to po mně chtěli u ING-konta. Tam je otázka „příjmení matky za svobodna“ a „oblíbený herec/herečka“. Příjmení matky za svobodna je jasné, ale oblíbený herec je problém: dneska se mi může líbit ne jeden, ale deset herců/hereček, a za 10 let to můžou být jiní. Jenže já se o herce/herečky nezajímám a znám jen ty fakt notoricky známé. Takže jsem uvedla že „žádný“ a při telefonické konverzaci to k mé identifikaci bohatě stačilo.
Ono to totiž není proto, že by to banku nějak enormně zajímalo. U mně jim to může být vcelku dokonale jedno, protože třeba moji rodiče jsou už 35 let po smrti, takže třeba v mém případě je to bance nanic. Ale jde o zabezpečení MÝCH peněz: pokud se někdo pokusí zneužít moji identitu, těžko si rychle vzpomene na příjmení mojí matky za svobodna (nebo na jiný podobný údaj. Stejně tak tam může být datum narození Vašeho otce aj.)
lide uklidnete se , vysetrovani ze strany uradu pro ochranu osobnich udaju je pomerne rutinni zalezitost … vetsinou se to proste vsechno poresi a opravi a neni dal co resit … u nas na urade si s lidmi s UOOS skoro uz tykame :-) jsou to takovi externi konzultanti kteri prolitnou kazdou aplikaci kterou vytvorime a ve vsi zdvorilosti poslou sve pripominky ,,, je v pohode