Hlavní navigace

Názory k článku Když se zaměstnanec stane v práci nadbytečným

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 1. 2009 6:52

  anonymní
  Pokud autor dokáže napsat hned na začátek takový nesmysl, je ýplně zbytečné článek číst, neboť je hned zřejmé, že nemá o problematice ani ánung .
 • 13. 1. 2009 10:14

  Marcela (neregistrovaný)
  Mého tchána-skláře propustili. Dostal pěkné odstupné, ale to je mu na ..., když ve svých 52 letech nic nesežene za práci. Umí jediné: dělat sklo. Dělal to celý život. Tak jsem mu pomáhala se sháněním nové práce: zpracovatel odpadu v našem městě (popeláři) také propouštějí a dokonce prodali 5 aut. Kdo by ho vzal, tak je bezpečnostní služba jako ostrahu do hypermarketu za 9 500 hrubého. Děkuji pěkně... Je to dost drsné v této době, člověk nezná dne ani hodiny :-(
 • 13. 1. 2009 11:17

  asdfg (neregistrovaný)
  Při propouštění není nikdy nic správně, minimálně z pohledu toho propouštěného. Ale dá se říct, jak by to mělo být nejméně nejhůř. Problém je v tom, že v dnešní době, bez ohledu na krizi, se na nové pracovní místo, když to přeženu, nepřijímá člověk, ale řekněme pracovník ( čti robot nebo tak nějak) Pracovník je někdo, kdo se přivede k příslušné židli či ponku v dílně nebo ovládacímu pultu mašiny atd, on tam usedne či se postaví a začne pracovat. Jaký je ten pracovník člověk, to nikoho moc nezajímá, pokud to nezasahuje do jeho výkonu pracovníka. Naopak když se přijímá člověk, tak se nejdřív vybere z uchazečů ten nejlepší z hlediska znalostí a schopností, pak se přivede k té židli či k pultu mašiny, obrazně a naučí a zaučí se na tom místě a na tu příslušnou práci. Je jasné, že člověk bude pro firmu víceméně jednoznačně dražší než pracovník. Ale když se budou do zaměstnání přijímat lidi a ne pracovníci, tak získá šanci pracovat i ten sklář v 55 letech věku, i když neumí nic jiného než dělat sklo. Zatím neumí. odstraní se stav, kdy na jedné straně jsou volná pracovní místa a na druhé straně na tyto volná místa se přicházejí poptávat lidi, co by pracovat chtěli a jsou odmítáni a končí na krku státu.
 • 13. 1. 2009 11:59

  Obyvatel (neregistrovaný)
  Je to jeste horsi, neprijma se clovek ale "lidsky zdroj". Dnes radeji prijmou pet neschopnych (ale loajalnich !) lidskych zdroju, nez jednoho schopneho cloveka. Nastesti neni zamestnani jedinym legalnim zpusobem obzivy.
 • 14. 1. 2009 13:08

  Tomba (neregistrovaný)
  Raději mám přijmout člověka, který mě bude stát hodně peněz, přestože ani nevím, jestli vydrží nebo je opravdu schopný, místo toho, abych ve firmě nastolil situaci, kdy tam můžu dát více méně kohokoliv? :-) Zkuste prosím uvažovat i ze strany zaměstnavatele...

  Rozhořčení zaměstnanců, kteří pracují x let ve firmě a pak jsou náhle propuštěni chápu, ale je to jejich problém. Majitelé ztratí mnohem více, taky z toho nemají radost. Druhou věcí je, že tento krach jde na vrub hlavně managementu, který nepřijal dostatečně dopředu odpovídající opatření (i propouštění v omezeném rozsahu, snížení platů) a netvořil rezervu. Jenže vysvětlete lidem, že si mají nechat sáhnout na peníze, jinak za půl roku můžou dostat maximálně odstupné. A vysvětlete to odborům... :-(
 • 13. 1. 2009 12:05

  bez přezdívky
  Správně?
  Správně by měli být propuštěni nejdříve Vietnamci,Ukrajinci ajiní cizinci.Poté důchodci a potom teprve zaměstannci.Byť se v novinách píše ,že to prý tak je,tak opak je pravdou.Kdy jindy než nyní vylezou na povrch a ještě více se uplatní různé kamarádčovství a podobně.To aprávně rozhodně není,ale bylo to kdysi je to teď a sotva se to kdy změní...
 • 13. 1. 2009 13:05

  Jarmila (neregistrovaný)
  U nás jsou někde zaměstnaní Vietnamci? Prosím Vás, kde??
  Ti byli (a ještě v řadě případů jsou) na tržnicích, bohatější z nich si už koupili byty a domy a zaměstnávají tuzemce. Jaký div, že za tvrdých podmínek, ve kterých před časem sami pracovali. Jak to, že naši nezaměstnaní za poslední peníz nebo z půjček známých a rodiny nezakoupili jakés také vozítko a nedělali jim na těch tržnicích konkurenci? První generace Vietnamců si utrhovala od huby a doslova se obětovala pro blaho generace následující (děti a další potomci), druhá namakává, a pokud ne, je k tomu velice tvrdě přitlačena. Dneska k tomu má podmínky, domácnosti většiny Vietnamců jsou báječně vybaveny a oni sami nelitují peněz do vzdělání svých dětí (mám mezi nimi známé a tak trochu jim pomáhám v asimilaci, takže vím, co mluvím).

  Rovněž tak hodně Ukrajinců pracuje na vlastní ŽL. Projeďte si www.justice.cz a schválně si ty firmy najděte. Firma typu v.o.s má taky 120 společníků, třeba z jedné nebo ze dvou ukrajinských vesnic, a předmětem podnikání je "úklidové práce a nekvalifikované pomocné práce". Takže nikoli zaměstnání, ale vlastní ŽL (i když jsou de facto zaměstnáváni mafií, ale nedá se to prokázat, formálně mají vlastní ŽL). Je to obcházení zákona a myslíte, že naši slovutní zákonodárci na upozornění slyšeli? Chachá, ti mají jiné starosti! Takže jediné, co můžete, je si tiše zanadávat nebo se připojit k Dělnické straně. Ta se začala bouřit proti líným barevným spoluobčanům, další zahraniční občané můžou následovat. Bacha na věc, vážení, Policie ČR vesele toleruje fašismus, nacismus a stát nic nedělá, to by se nám mohlo v budoucnosti pěkně vymstít, zvláště pak, když nabídku práce považují naši barevní spoluobčané za rasismus.
 • 13. 1. 2009 13:18

  anonymní
  Že ti nezaměstnaní neudělali na tržnicích konkurenci? No, jestli to nebude tím, že neměli kontakty v Asii a organizovanou mafii, která uplácela celníky...
 • 13. 1. 2009 14:37

  Jarmila (neregistrovaný)
  Kolik jich znáte, že tohle píšete? Ti, co stojí na tržnici, jsou na tom stejně jako Češi, akorát oni jsou si vědomi toho, že jsou v cizí zemi a mohou být kdykoli vyhoštěni. Jo, mafie mezi nimi je, ale s tou já do styku nepřišla, mám známé mezi obyčejnými prodejci, a ti si od huby utrhovali. Kolik našich lidí by se poostavilo na ty tak opovrhované tržnice? Za každého počasí, bez WC, bez teplého oběda? Co takhle přestat kuňkat, jak "ti zlí zaměstnavatelé" a jít si to v praxi zkusit? Kolik z těch Vietnamců mělo na náměstí v poledne teplé jídlo? Řada z nich si půjčila na auto, na zboží, protože to bohužel musí někdo zaplatit, aby bylo co prodávat, a zboží se musí točit, aby bylo na jídlo, na nájem, na hlídání dětí, na doučování, protože první generace neumí dobře česky.
 • 13. 1. 2009 22:11

  Jarmila (neregistrovaný)
  Asiati si na autorská práva moc nehrajou. Mikrosoft má v Číně problémy s autorskými právy, Adidas taky, stejně jako jiné firmy. Oni to berou tak, že někdo něco vymyslel a dostal řádně zaplaceno, na co teda platit za licence ze používání SW, za reprízné v TV a další výmysly. Co si budeme nalhávat, máte dojem, že český autorský zákon nebo vybírání poplatků ze strany OSA, třeba i za prázdný disk, flešku nebo tiskárnu je v pořádku? Nezlobte se, ale nebylo třeba do uplatňování těchto zákonů občas vnést trochu zdravého rozumu? Nechci se Asiatů zastávat, ale Vám se líbí platit autorský poplatek za čtyři takty v mobilu nebo za zazpívání písničky u táboráku? Skladatel XY má z poplatků kulové, všechno shrábnou hvězdy. Nemají ti Asiati nakonec víc rozumu než my? Komu prospěje pálení bot a ošacení v pecích?
  Díky za odpovědi i Vaše názory.
 • 14. 1. 2009 1:18

  anonymní
  Jarmilo, Vy jste vážně exot. Mícháte páté přes deváté, jak se Vám to hodí. Ano, vybírání poplatků za prázdné nosiče je odůvodněné. VĚTŠINA uživatelů PC a spol. totiž krade. A věřte tomu, že kdyby tyto "drobné" zlodějiny generovaly nějaký zisk (ten, co mají žluťásci z prodeje textilu a obuvi), který by mohl jít do kapsy úřednické, tak by žádné poplatky neexistovaly, protože by si úředníci úplatky bez problémů obhájili a na právo se pěkně z vysoka ... Jako to činí u textilu a obuvi. Pozice firem textilních a obuvnických je stejně silná jako pozice firem z oboru producentů softwaru a hudebních a fimových děl. Tak proč se platí ušlé zisky jen jedné skupině?
 • 14. 1. 2009 7:07

  anonymní
  Plný souhlas s paní Jarmilou.
  Je naprostý nesmysl platit výpalné z prázdných nosičů dat. Že se na ně pálí nelegální filmy, hudba, SW aj.? Tak ať se to ošetří jinak, ale ať proboha neplatím někomu cizímu za to, že si zálohuji vlastní výtvory nebo výtvory známých, kteří si nedělají nároky na nějaké autorství.
  Možná to nebude dlouho trvat, ale při logice myšlení našich papalášů se brzy dočkáme toho, že každé auto (ba i dokonce každý chodec, který na dálnici nemá co pohledávat) bude muset mít dálniční známku, i když po dálnici vůbec nejezdí.
  Dovedu si rovněž dost dobře představit takového výrobce dveřní kliky, jak u kliky umístí kasičku na vybírání autorsko-výrobního poplatku a za každé uchopení kliky bude muset občan zacálovat, nebo lézt do místnosti oknem, čehož se zase chytí výrobci oken, a budou chtít platit za každé použití okna - tzn. nejen ze otevření, ale i za pohled z okna ... A všichni si vymyslíme nějaký ten poplatek, jek toho druhého vysát ...
  Zelení, že dýcháme (zatím) zdarma vzduch, že používáme vodu napršenou zhůry zdarma na zalévání ...
 • 13. 1. 2009 22:06

  anonymní
  Vy jste fakt totálně zabedněná a vymaštěná... Nebo si fakt myslíte, že Čech by sehnal zboží za těch samých podmínek jako vietnamská mafie, aby je pod mohl na té tržnici za srovnatelné ceny prodávat?
 • 14. 1. 2009 0:57

  jezevec (neregistrovaný)
  Pokud čech není schopen VYROBIT zboží za lepší ceny, než za které je asiat schopen je VYROBIT a DOVÉZT a překoupit od mafie - bude nezaměstna(tel)ný. Nejen v oblasti falešných adidasek, ale obecně.
 • 14. 1. 2009 8:43

  Jarmila (neregistrovaný)
  Zabedněný a vymaštěný jste Vy. Víte, jak probíhaly dovozy zboží z Asie na počátku našeho kapitalismu? Na hranice přijel kamion a v něm podle papírů XX zboží. Celník na to prsknul razítko, stát dostal jakési clo, čímž to skončilo. Obecně se vědělo, že zboží je jaksi víc, než je deklarováno, občan i někteří zodpovědní úředníci mohli upozorňovat, stát - tedy slovutní zákonodárci a policie nedělali nic. Pak krachnul textilní průmysl a bylo rázem vymalováno. Co nám prokristovanoho bránilo v tom, abychom postavili pár buněk, do nich posadili 30 nezaměstnaných ženských v těsně předdůchodovém věku, otevřeli namátkou první kamion a nechali spočítat rifle, mikiny, trika i košile? Nic, jen vlastní blbost. Platy těch počítaček zboží by se zaplatily už prvním přepočítaným kamionem, dovážející firma by se dostala na index a příště by si dala bacha a ostatní taky. Stačil by na to půlrok počítání. To se ale nestalo, tak co tu brečíte nad nějakou mafií? To nebyla mafie, to byla naše pitomá postsocialistická policie s ještě pitomějšími zákonodárci, kterou se kdoví proč snažili někteří politici zdiskreditovat, znemožnit a paralyzovat. Hodně lidí tehdy nepotřebovalo nic víc, než aby se na jednu noc zhaslo, jak tehdy naprosto přesně prohlásil ministr privatizace pan Ježek. Nikoli mafie, ale blbé zákony a nikdo, kdo by viděl dál než na konec vlastní výplatní pásky, nedejbóže na konec svého volebního období.
 • 15. 1. 2009 11:08

  evík (neregistrovaný)
  Zdravím paní Jarmilu! Jarmilo vietnamci mají tvrdé podmínky ,ale taky dovážejí neproclené zboží..Asrovnejte si ceny dovezeného zboží a cenu ,za jakou ho prodávají: obyčejné triko, které nosíte doma -nákupní cena 3 koruny(!) a prodávají ho za 50 korun !!!! Adále boty -kozačky nakupují za 50 korun a prodávají za700 korun .To se pak vydělává!! z to je marže!! zkuste jako obchodnice boty u výroibce nakoupit za 100 korun.Já si myslím ,že tu jde o nekalou konkurenci....Celník má před sebou kontejner nebo kamion zboží -jednotlivé oblečení stojí od 50 korun a vietnamec ho prodá za 500 korun. Ty ceny vím přesně za jaké je nakupují-jim stačí prodat 6 párů bot denně a je vyděláno .A ktomu obědu na tržnici: vietnamci chodí na jídlov poledne a vzájemně si ohlídají krám :))))) v holešovické tržnici mají svou jídelnu a jinak si zalívají polévky do hrnečků....Vy si myslíte ,že česká dělnice ve fabrice,která pracuje na páse si může zalít polévku a zbaštit jí za 10 minut? Jste mně vážně pobavila... Tak jí řeknou , at' zejtra již nechodí,, Spozdravem evík
 • 15. 1. 2009 13:03

  Jarmila (neregistrovaný)
  Evíku, nikoli neproclené zboží, ale proclí se ho pouze část. Je to chyba Vietnamců nebo našich ouřadů? Jednoznačně našich ouřadů. Takže nenadávejme Vietnamcům, tím se to nespraví, nadávejme našim ouřadům. Ono je lepší sem nechat proudit tuny hadrů z Číny nebo Vietnamu a pak dělat razie na tržnicích a zabavovat "značkové" zboží. Xmíchu. Píšu o tom výše: to je fakt takový problém nechat počty zboží přepočítat a překontrolovat deklarované ceny?
  Když už jsme u toho, tak s Vietnamci se obchoduje daleko lépe než s Rusáky. To jsou teprve hajz*ové. Všechno po nich musíte zkontrolovat, jinak máte dodávky jen část a druhou zaplatíte ještě jednou, doklady na zboží nedostanete s tím, že v Čechách je to běžné (což je třeba báječné, když vám vyřizují víza pro obchodníka a letenky a nedají vám doklady, aby to šlo firmě do účetnictví. Kontrolu na ně nepošlete, berňáci se jich bojí jak moru).
 • 13. 1. 2009 21:16

  Makovec (neregistrovaný)
  "U nás jsou někde zaměstnaní Vietnamci?" třeba v Plzni v montovánch na Borských polích, u pásu.
 • 13. 1. 2009 13:21

  zamestnanec (neregistrovaný)
  Správně? Nejdříve ti, kteří nemají nic na práci (třeba i dlouhodobě) -- souhlasím s tím, aby kamarádíčkování nebyla volná karta k zaměstnání... ale spousta cizinců pracuje stejně dobře nebo lépe než domácí, proč by je zaměstnavatel měl vyhodit?
 • 13. 1. 2009 15:45

  Pavel (neregistrovaný)
  Ja vim, jak by to melo byt spravne. Vime to vsichni. Ale tu moznost jsme v listopadu 89 zavrhli. Cinkani klicu na lepsi casy. K cemu je propustenemu svoboda projevu a dalsi kraviny vcetne moznosti travit dovolenou na Malorce, kdyz neuzivi ani sve deti? A necht mi tu prosim nejaky toruba nepise, ze se ten sklar mel lepe ucit. Ano, mel se lepe ucit krast. To je dneska v kurzu. Aspon to rika slovutny pan profesor na Hrade. Necht mu ta jeho neviditelna tuka trhu poradne nafackuje.
 • 13. 1. 2009 18:04

  anonymní
  Ne, sklar mel lip sledovat situaci v podniku / oboru a zaridit se podle toho. A ne ted blbe koukat jak tele na novy vrata, ze je na dlazbe.
 • 13. 1. 2009 22:08

  anonymní
  Tak tak, měl se učit cizí jazyky, pilně se vzdělávat, rekvalifikovat se na pasáka a pást tvou ségru...
 • 14. 1. 2009 9:00

  anonymní
  Další slovo "odporníka".
  Ještě nedávno jsem slyšel či četl (taky od odborníků), že propuštění skláři mohou jít bez problémů jít pracovat do automontoven. Těmto "chytrým" názorům je m se musel smát i jako laik. Uplynulo 14 dní a i montovny začaly propuštět. Kam mají jít lidi z oněch montoven? Vymýšlet Sw? Ale i tam redukují. Je to začarovaná spirála a pokud se mezi běžné lidi nedostanou peníze na utrácení, bude se zavírat všechno. A my si budeme chovat vlastní slepice a králíky v paneláku na balkonu.

  I pokud sledujete situaci, tak se k běžnému zaměstnanci nedostane informace, že něco není v pořádku. Nejen ve sklárnách vás neustále ubezpečují, že vše je OK a pokud tam nedovolili odbory, tak není problém přijít na směnu a do fabriky vás už nevpustí s tím, že je krachnutá. Ze dne na den. Před týdnem ještě byla v té nejlepší ekonomické kondici... Lže se nám a tají ještě více než tomu bývalo za socialismu!
  Kdybyste vše pečlivě sledoval, tak byste po krachu jedné firmy nemohl jít pracovat někam jinam - ode všad se na vás valí zprávy o chystaném propouštění. Takže na dalším pracovním místě vás opět čeká propouštění ... Domnívám se, že řada zaměstnavatelů jen situaci zneužívá s tím, že se zbaví řady pracovníků s tím, aby firma měla ještě vyšší zisky než měla a pán majitel si místo Mercedesa mohl koupit Rolls Royce. A zaměstnanci aby pomalu ještě zaměstnavateli odevzdávali desátek za to, že je za mizerných mzdových a pracovník podmínek vůbec zaměstná.
 • 14. 1. 2009 11:29

  Jarmila (neregistrovaný)
  Tak, tak, a to se tu ještě neobjevila hraběcí rada, aby sklář lépe a více pracoval, nejlépe do roztrhání těla a zadarmo, pak aby se učil jazyky, aby si mohl rychleji přečíst nápis na sklářské píšťale a taky aby změnil rekvalifikaci a šel prodávat pojištění nebo hrnce.
 • 14. 1. 2009 14:51

  mitr (neregistrovaný)
  Kdyby zaměstnanec skláren Bohemia opravdu sledoval situaci, najde konkrétně ve výroční zprávě za 2006 upozornění auditora na odstavec o budoucím financování skupiny, kde je napsáno, že vedení společnosti "zkoumá různé možnosti" a "věří, že budou zajištěny dostatečné finanční zdroje, které společnosti umožní pokračovat v nepřetržité činnosti.

  Ne každý se vyzná v účetních výkazech - ale každý si může přečíst na straně 4, že sklárny byly ve ztrátě, a každý si může přečíst výrok auditora.
 • 14. 1. 2009 15:32

  anonymní
  Ve sklárnách zrovna nikoho neznám, ale málokdy přichází krach z čistého nebe. Častější spíš je, že něco vypadá na krach už 15 let a pořád to kupodivu přežívá.
 • 14. 1. 2009 0:44

  jezevec (neregistrovaný)
  Majitelé skláren by jistě nic nenamítali proti tomu, dát všem sklářům nevypověditelnou smlouvu na dožitoví, za mzdu padesát litrů/měsíčně, pravidelně valorizovanou 3% nad inflaci. Jenže to by se jim někdo musel recipročně zavázat, že od nich odebre dost skla za dost dobré ceny, aby si to tak mohli dovolit. Dokud takový závazek není - je dvouměsíční výpovědní lhůta asi tak maximum, co se dá ze zaměstnaneckého poměru vyrazit.
  Obrovskou chybu ale spatřuji v tom, že člověk jemuž je 52 let, umí "jen to jediné". Komu v roce 1989 bylo 32 let, byl na prahu mládí a měl jistou a dobrou práci - měl dodnes dvacet relativně tučných let, během kterých měl myslet na zadní kolečka, a ne dělat jen to sklo a bezelstně si myslet že to je nafurt.
  Měl si udělat řidičák na C a občas se někde projet kvuli praxi, měl si udělat svářečský kurs a chodit na melouchy, měl si udělat zkoušky na CNC, naučit se pár jazyků a zaplatit si certifikát na obsluhu počítačů, . . . . všechno toto nebo aspoň něco a nebo ještě něco jiného - - - a dneska si mohl práci vybírat.
  Pokud někdo dvacet roků čumí, nic se neučí, a umí jen sklo - to je fakt drsné. Nesmí se pak ale divit, když dopadne jako leštič sloních hůlek (hint: taková poptávka po nich už neni, zejména ne u nás).
 • 14. 1. 2009 1:33

  anonymní
  No, máte i nemáte pravdu. Skutečnost je totiž taková, a vlastně to sám dobře víte, že jsou prostě lidi, kteří nemají potřebu se během života dále učit a vzdělávat. Ale tohle není žádné české specifikum, koukněme třeba do Irska, kde Dell propustí čertví kolik lidí. Ano, řada z nich jsou Poláci a odjedou domů alespoň se solidní znalostí english a třeba se nechají zaměstnat v polské továrně Dellu, ale domácí, domácí to jsou takové typy, co je jakékoli další vzdělávání po škole děsně otravuje. Tohle je z principu neřešitelné, něco jako chtít po cikánovi, aby fyzicky zbělal.
 • 14. 1. 2009 13:23

  X125 (neregistrovaný)
  Však ho nikdo nenutí, aby se celý život vzdělával, obzvlášť, když se mu nechce (jak jinak "korektně" napsat být líný). Ale pak se prostě nemůže divit, že to tak dopadne. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. Mění se spousta věcí. Pokud někdo věří, že na jednom pracovním místě v jedné fabrice vydrží od školy do důchodu, obávám se, že tato víra je falešná.
 • 15. 1. 2009 8:00

  anonymní
  Ono to furt se vzdělávat není ani dost možné.
  Pokud chodíte do práce, máte ropdinu, děti, jistě víte, že někdo po práci zajde za 1 - 5 kousků, jiný peláší domů nasekat kráíkům krmení a zalévat zahrádku, další se stará o nemocné dítě, další o přestárlé rodiče, nechtějí-li je šoupnout někam do ústavu. Další musí studovat zákony, aby ho autobazar při prodeji auta nevyšplouchl, další po práci staví barák, někdo brousí po internetu a hledá, zda ho lékař-specialista léčí správně a netahá z něj zbytečně peníze, jiný obchází lékárny s vidinou co nejnižšího doplatku za lék a další obchází obchody, aby sehnal něco levněji v akci.
  Jelikož neznáte soukromí ostatních, neplácejte od klávesnice, že jsou všichni líní. I při těch 1-5 kouscích nebo sledování TV nabydete spostu vědomostí, ke kterým byste se jinak nedostal. Nebo máte někde ukázkově běžně k dispozici, co máte dělat, když vám posudkový lékař neuzná invalidu invalidou, sebe mu dosavadní výhody a důchod k tomu a pošle ho shánět práci, když práci nesežene ani zdravý, vzdělaný člověk?
  na jednom pracovním místě v jedné fabrice vydrží od školy do důchodu - a víte, že právě takových lidí si ve vyspělé cizině nesmírně váží? Když čtu životopisy některých úspěšných majitelů firem či manažeřů z ciziny, tak právě tam ty llidi začínali ve stejné firmě, a časem se vypracovávali výš a výš (nebo taky ne, když nechtěli - ale nikdo je nevyhodil z práce jen proto, že přesáhli 50ku). Samozřejmě, že v průběhu let se každý průběžně vzdělával, doplňoval ,rozšiřoval si znalosti v daném oboru, ale nikde není takový chaos, aby se člověk něco vyučil, po 14 dnech dostal výpověď a šel na pracák, který aby utratil nějaké státní peníze na politiku zaměstnanosti, mu nabídne nějakou rekvalifikaci (jen aby nemuseli zavřít i ty nesmyslné agentury) nebo ho uvrtá do podnikání (podmínky jsou nesplnitelné, takže po vyhodnocení projektu uchazeč o práci ještě vrací peníze zpět a k tomu platí tučné penále), no a když je rekvalifikovaný, tak opět nic nesežene a může jít na další rekvalifikaci ... A tak stále dokola ... Vzhledem k tomu, že naprostá většina obyvatel potřebuje mít nejen práci, ale i odpovídající příjem pro zaplacení všech neustále se zvyšujících plateb, musí být pracovní místo náležitě finančně ohodnoceno a že tomu tak není, zjistí mnohdy až po té rekvalifikaci. Jinak by totiž nemohly přežívat různé školící instituce, které chrlí "vzdělané", kteří však nenalézají řádně placená místa, i když mají odpovídají kvalifikaci a tudíž jdou dělat mimo, takže celý vzdělávací či rekvalifikační proces jsou jen vyhozené peníze, které šlo utratit mohem lépe. Jen se podívejme, co lékařů je v senátu, parlamentu, různých výborech, sdruženích, ministerstvech, ale i dealeři léků a pomůcek atp. a nevykonávají práci, na kterou dost draze studovali. A v ordinacích pak lékaři chybí (jistě se to dá vztáhnout i na jiné profese, ale zrovna tuhle někde si nějaký ústav stěžoval, že nemá lékaře ... A tuhle v Nemám práci na ČT jeden divák napsal, a oni to dokonce zveřejnili, jak nesmyslně se plácají peníze na různé aktivity Úřadů práce. Měl pravdu, i když "odborníci" s ním samozřejmě nesouhlasili.
  Turistika mezi zaměstnavateli za vyššími platy hlavně manažerů se týká hlavně Turecka, Bulharska a taky asi ČR. Krize tomu aspoň udělala tipec.
 • 19. 1. 2009 17:08

  Jarmila (neregistrovaný)
  Třeba se vzdělával, třeba je to vynikající sklář. Ale co může dělat, když krachne fabrika? Postavit si pec doma ve sklepě?
  Některé obory prostě nemůžu dělat jako jednotlivec. Nemůžu mít doma na zahradě atomovku, nemůžu mít halu na výrobu letadel, nemůžu lisovat tabulové sklo. Sklář ale může foukat korálky, brousit sklo, rekvalifikovat se na sklenáře... a musí se naučit prodat svou práci.
  Pokud jsem četla, tak ve Světlé nad Sázavou část sklářů rekvalifikují na svářeče, ženy se zatím rekvalifikují pro práci v sociálních službách. Další obory určitě přijdou. Nejhorší je sedět a nedělat nic.
 • 14. 1. 2009 8:08

  anonymní
  Ono ne každý chce být věčný student. Někdo si chce taky užívat rodiny, vychovávat děti, věnovat se jim a ne je jen zahrnovat "finanční láskou" a nevědět, jak vlastní dítě vypadá. Ostatně, ani ve vyspělých zemích nejsme svědky toho, aby se běžný občan podroboval těm vašim výmyslům - neustále se vzdělával, učil se cizím jazykům, pracoval 25 hodin denně bez oběda atd. atd. Ano, jsou profese, spíš poslání, kde se lidé vzdělávají celý život (lékaři, vědci), ale tam je jiné finanční ohodnocení a nechtějme po lidech pobírající 10titisícou almužnu, aby podstupovali potupy hodné 60ti tisícům ... Rovněž ani v cizině k uspokojení základních lidských potřeb (nájem, jídlo, energie, vlastní auto) nepodstupují takové potupnosti jako u nás. Každý nechce jezdit v Porsche, jíst kaviár a pít šampaňské, většině stačí mít standard, ale ten standard si musí pořídit za standardní mzdu a pracovní podmínky. Pokud by každý dělal onoho Ferdu mravence práce všeho druhu, tak jak si představujete vy, měl by nárok na ono Porsche, kaviár a šampaňské. Ale vy byste asi rád, aby lidi dělali od nevidím do nevidím, 4 cizí jazky, 6 profesí, a brali za to minimální nebo průměrnou mzdu s tím, že až se jim podělá lednička nebo žehlička, aby si na ní šli vypůjčit ... Otrokářská společnost či ranný kapitalismus však už byly dávno překonány.
  Oni i ti skláři se museli v průběhu let učit novým věcem, aby z nich byli opravdoví odborníci. Nikdy se z vás pro 6ti týdenní rekvalifikaci nestane odborník, za těch 6 týdnů jen hruba víte, o co go. Známý se taky vyučil před nedávnem nějakým kovoobráběčem, dnes dělá řidiče a zpátky to už nejde, protože za těch pár let je všechno úplně někde jinde.
  Měl si udělat řidičák ... nevím, jestli znáte současné podmínky řidičů. Ano, plat mohou mít hezký, ale když to přepočítáte na hodiny strávené v kabině vozu, tak vám vychází almužna za nedůstojných životních podmínek. Asi by se vám nechtělo týden smrdět nemytý, o studeném jídle, strachujíce se, že vám po odskočení na WC auto nebo náklad někde vykradou. Pominu, že řidiči musí jezdit nad normy, "kotoučky" musí před kontrolami ošálet a zaměstnavatel vám nedá ani ty diety, na které máte dle zákona nárok. Odbory samozřejmě nepřipustí a tak se nedivme, že každý den jsou zprávy v TV přehlídkou černé kroniky z našich silnic.
  Svářečský kurz - máte vůbec ponětí, kolik stojí? Z melouchů by ho asi těžko splatil. A po nějaké době bez drahých zkoušek vám propadne. Není to jak s řidičákem, že vám od autoškoly platí furt (pominu povinné výměny ještě před expirací, kterou vymysleli naši nejchytřejší z nejchytřejších)
  Zkoušky na CNC = ve většině případů orientace na automobilový průmysl. Kde je dnes, vidí snad i slepý.
  Mučit se cizím jazykům - to jako aby pracovník bezpečnostní agentury v HM nekřičel na zloděje česky Stůj, ale raději německy Halt? Nebo až přijdete zažádat na úřad o novou občanku, abyste mohl jednat v angličtině? Abych si nemusel kupovat jednoduše s počítečem Okna v CZ, ale pracně sháněl originál anglickou verzi nebo mohl testovat beta verze, které zpravidla bývají v cizím jazyce? Kolik takových nadšenců je? Dokonce i palubní počítač Volva komunikuje i v češtině ...
  Co v životě vidím, tak takoví všeumětelové vlastně neumí pořádně nic. Všude chtějí odborníky, ale jimi se nestaneme za rok či dokonce za 6 týdnů rekvalifikace. A když slyšíte vyjádření "odborníků" v médiích, v poslední době např. o sklářích, jak že ti mohou jít dělat bez problémů do autoprůmyslu, který po 14ti dnech od vyřčení "odborného" názoru "odborníků" předvedl, jak je na tom "skvěle" - takové "odborné" řeči bych neutrousil ani jako laik - a vidíte, "odborníci je vesele trousí dál. Takové "odborníky" si představujete? Asi ano, hlavně když budou znát cizí jazyky a mít řidičák a v případě potřeby skočí udělat nějakou součástku na CNC.
  Ono si i dnes můžete vybírat ze spousty "atraktivních" pozic. Dělat např. kuchaře za 10ku, sekuriťáka za 10ku, řidiče za 12ku, sociálního pracovníka za 9ku, s tím, že ani nebudete vědět, jestli příští neděli budete mít volno nebo zařezávat ... A platťe z takových peněz nájem, energie, zdravotnictví ... Práci přece máte ...
 • 14. 1. 2009 8:20

  Viki (neregistrovaný)
  Je vidět, že výmluva se vždy najde. Vy jste v jejím hledání opravdu dobrý. Gratuluji.
 • 14. 1. 2009 11:01

  anonymní
  Tady nejde o výmluvy, chce to ale vidět život z praktického hlediska, ne nabiflovanou teorii ze skript. Občan musí mít i nějaké soukromí (které prý koministi neuznávali) a nemůže obětovat celý svůj život jen k uspokojování potřeb typu potraviny, nájem, energie .... tzn. ne se jen vzdělávat a pracovat. To ale pochopíte, až budete mít třeba rodinu, děti, vnoučata, nezdrhne-li vám pak manželka za jiným, který se jí bude více umět věnovat nejen finančně - ne že bych vám to přál nebo že jste 4%ní a "ženy /nebo holky ?/ ty jsou fuj" jak přezpíval Těžkej Pokondr hit Abby Knowing me, knowing you (soráč, teď si nemohu vzpomenout, jestli se to přesně tak po anglicky píše). Ale V.Špinarová to za socíku pěla jako Slunečné pobřeží ... Najdou se i workolholici, kteří tráví raději život v práci než někde doma s rodinou a vymýšĺí mnhody vyloženě hovadiny, případně než aby si během 10ti minut vyměnili těsnění u kapajícího kohoutku, tak raději blbnou hodiny v práci a vydělají si na celou novou baterii. Nemusí tak ale znepříjemňovat život i ostatním, kteří tak pracovně zarytí nejsou. 1 pracovní poměr a 8 hodin (ve vyspělých státech i daleko méně) denně by k uspokojení základních životních potřeb mělo stačit.
 • 14. 1. 2009 12:44

  jezevec (neregistrovaný)
  Máte přece na výběr.
  1) můžete pracovat celý život jako sklář - pokud dokážete výsledky svojí práce prodat sám, tedy nepotřebujete si na to "najímat" zaměstnavatele aby vaši práci prodal - schopný pracovník dokáže nejen svoji práci prodat, ale ještě po ní vytvořit poptávku, a má nadosmrti vystaráno
  2) můžete celý život pracovat jako sklář, pracovat důsledně jen 8 hodin denně a věnovat se pohodlne rodině - ale s rizikem, že sklo vyjde z módy a sklárny to šlusnou, a vy budete někde bouchat za pár šušní nekvalifikovanou práci, protože nebudete nic jiného umět. to je vaše právo - za nějakou cenu.
  3) můžete investovat do alternativních kvalifikací, aby když se vašemu řemeslu přestane dařit, jste uměl ještě čtyři další. ani nafový magnát nemá jisté své příjmy z ropy, stejně jako je neměli navěky zajištěné výrobci parních strojů - civilizace má svůj vývoj, a člověk nemusí udělat žádnou konkrétní chybu, aby přišel ze dne na den o žrádlo. věřím že ten naftový magnát netěží jen ropu, že vlastní i pár firem z různých odvětví, aby rozložil rizika - oč vy jste horší, abyste se za deset let při práci nenaučil pár řemesel na horší časy?

  Pomalu a pozorně si přečtěte následující větu: SCHOPNÝ PRACOVNÍK SI MŮŽE PRÁCI VYBÍRAT. Pokud se to pokusíte popřít, někde vám v té argumentaci vyjde dělení nulou.
 • 15. 1. 2009 8:59

  Jarmila (neregistrovaný)
  To je všechno pravda, člověk - zvláště pak zaměstnanec - by měl myslet celý život na to, že třeba v 50 přijde o práci a co pak bude dělat, když je starší, má sice zkušenosti, ale zručností ho ti mladší předčí a zdravíčko už taky tak neslouží jako zamlada. Na to budeme postupně přicházet, 20 let bylo na toto poznání asi málo. Takže milý sklář bude muset dělat prodavače v SM nebo sekuriťáka, to vše za 9-10-tku, ale jeho děti už budou chytřejší a připraví se včas. Pokud jel tu a tam na západ a ne se jen válet k moři, musel vidět, že tam to takto funguje a je to daleko tvrdší než u nás. Tam si budoucí důchodce na důchod spoří, protože stát mu toho moc nedá (ale na rozdíl od nás taky tolik nebere), je pojištěn pro případ, že by potřeboval asistenční službu nebo léčení některých chorob. Budoucí důchodce pak má třeba malý penzionek, který jednou zdědí jeho děti a nestojí s nataženou prackou před sociálkou, že mu zdražili nájem.
 • 15. 1. 2009 14:47

  anonymní
  Paní Jarmilo,
  lidé by si rádi spořili na horší časy, ale proboha z čeho, žijí-li od výplaty k výplatě? K tomu musí být vytvořeny předpoklady, tzn. lidé musí více brát. Ani ten západní budoucí důchodce by nebyl schopen si spořit na důchod, když by neměl z čeho. Našemu člověku je celkem jedno, zda si na důchod spoří soukromě z platu, nebo je mu to strženo z platu zaměstnavatelem a odvedeno do státního rozpočtu. Pro toho obyčejného člověka je to výdaj jako výdaj a za to, že něco někam platil, chce, aby v důchodovém věku mu zase na oplátku někdo něco poskytl. Vždyť i lidé v produktivním věku za socialismu platili na tu dobu vysoké srážky (byť nerozdělené zvlášť na daň, na zdravotní a na sociální = ale to chtějí stejně zase sloučit zpátky) určené mimo jiné k financování důchodů. Že ty peníze někdo po převratu vyhodil oknem, za to přece nemohou. A nikdo je nemůže trestat za to, že oni tenkrát žili v jiném zřízení a odváděli československé koruny na jiné číslo účtu než nyní a chtít po nich, aby vystačili s almužnou neumožňující důstojný život. V dnešní době ale střádal nemá jistotu, že své peníze dostane zpátky ve formě důchodu. Tu se nepovede podnikatelský záměr, tu se překroutí nějaký výklad a tunel bude legální ....

  nejlépe to mají řešené uniformovaní státní zaměstnanci. Ti když po nějakých letech skončí, a aniž by si museli nějak odtrhávat od úst nebo jim už vznikl národ na důchod, tak jim stát vyplácí rentu, jejíž výši neberou mnozí občané ani za normální práci.. je to řešení supersocialistické, ale ony zaměstnance to nestálo v době služebního poměru nic a krásně to přežívá i v tomto "kapitalistickém" věku. Navíc jim stát ještě přispívá na penizijní připojištění. Proč toto nemají i ostatní, neuniformovaní zaměstnanci? Stačí přece zákon rozšířit i na ostatní....
  Tudíž já bych myslel na to, že v když v 50 přijdu o práci tak, že by mi měl stát vyplácet nějakou rentu, za kterou neumřu hlady. Apokud bych si chtěl i nějak více vyskakovat, tak bych k oné rentě mohl jít dělat třeba onoho sekuriťáka za 8 čistého, abych si bez problémů mohl za tři roky pořídit nové auto - např. Samozřejmě jen do doby, než mi vznikne nárok na klasický starobní důchod.
 • 15. 1. 2009 15:15

  Jarmila (neregistrovaný)
  Ale vždyť to píšu jasně: člověk na západě si spoří, leč stát mu - na rozdíl od toho našeho - zase tolik nebere. Takže on sice platí školné, my to máme započítáno do daní. Tam se platí vyšší doplatek na zdravotnictví, my máme vyšší zdravotní daň, pardon "pojištění".
  My tu privatizovali, až se Klausovi z mozku kouřilo. Takže jsme zrušili podnikové ubytovny, učňovské školství, nakonec i ty podniky, a to přesto, že sociální trasfery nešly přímo ze státního rozpočtu, ale cedily se přes podniky. Takže jsme se dostali do situaci, kdy jsou na trhu potřebné malé byty a garsonky, 50 let se o tom mluví, ale na trhu stále nejsou a nebudou, protože singlů raketově přibylo (dřív byly aspoň ty ubytovny, kam šli rozvedení, děcka z dětských domovů, singly atd.). Nejdřív jsme řadu funkčních věcí s jásotem zrušili, teď je budeme znovu budovat za drahé peníze. Někdy si připadám jako v Kocourkově.
 • 15. 1. 2009 18:43

  Pepa (neregistrovaný)
  Chtěl bych trochu ujasnit fungování důchodů:
  "Vždyť i lidé v produktivním věku za socialismu platili na tu dobu vysoké srážky určené mimo jiné k financování důchodů. Že ty peníze někdo po převratu vyhodil oknem, za to přece nemohou. "
  Za socialismu neplatili někam ale někomu - důchodcům. Peníze nešly na žádné číslo účtu, ani je nikdo po převratu nevyhodil oknem, ale šly do peněženek tehdejších důchodců kteří je obratem utratily. Pokud někdo něco vyhodil oknem, tak to byli komunisti, kteří po převratu (ale v roce 1948) znárodnili peníze důchodových fondů a zavedli průběžné placení důchodů které může krásně fungovat po válce, kdy je hodně pracujících a málo důchodců.
 • 16. 1. 2009 8:08

  anonymní
  I v socialismu byly účty, banky, takže vybrané daně šly na nějaká čísla účtů. No a z nich se tzv. přerozdělovalo. Ostatně, přerozdělování funguje i dnes, jen je trochu víc překomplikované a drahé.
  Peníze na důchody šly po převratu v 89. skutečně ven oknem. Na důchododých účtech byl přebytek a ten se použil např. na záchranu zpackané privatizace. Proto chvíli po revoluci vše jakžtak vyšlapovalo, protože to, co nemohlo nikdy "tržně" fungovat, se zapláclo penězi sebranými komunistům. Pak ale zásoby komunistických peněz došly a začali jsme se zadlužovat. Netvrdím, že všechny peníze tekoucí ze státního rozpočtu se promrhají nebo z nich mají prospěch jen novodobí miliardáři, ale řada financí se opravdu vyhazuje zbytečně oknem, aby se na druhé straně seškrtaly tě, co je opravdu nějakým způsobem potřebují a využijí a zavedly nové platby, které jiný systém bez problémů unesl (dálniční známky, školné, poplatky ve zdravotnictví, důstojné starobní a invalidní důchody, pomoc nemocným či zdravotně postiženým atd... V některých oblastech to jde zkrátka od 10 k 5!
  Ono je lehké a krásné plácnout "snížíme daně, snížíme odvody", ale musí se k tomu plácnout i že snížíme či zachováme přes roustoucí ceny všeho mzdy či důchody, seškrtáme mateřskou, sebereme invalidovi vozík, protože má ještě ruce, zrušíme školky, jesle co ještě přežily atd.. Každý soudný občan si snad spočítá, že bude-li mít mesíčně srážky o 2 stovky nižší, ale zároveň přijde o různé příjmy ročně o 10 tisíc (dětské přídavky, ošetřovačky, nemocenská atd.), že je to pro něj mnohdy likvidační a musel by hnát "reformátory" sviňským krokem.
 • 15. 1. 2009 9:09

  anonymní
  Nikde nemáte záruku, že s oněmi 4mi dalšími profesemi najdete uplatnění.
  Sklo se na rozdíl od parních strojů bude vyrábět dál (jako textil, potraviny ...), ale selhala tu ochrana trhu. Valí se sem levné, nekvalitní dovozy převážně z číny. * Prakticky nic neumíme vyrobit levněji než konkurence, která je buď v zemi výroby dotována nebo je tam levná pracovní síla. A tak se postupně zvyšovaly ceny všeho, a k nim se zpožděním a ne adekvátně i platy. U nás po převratu taky byla levná síla, ale nějaký obrýlený knírkatý "odborník" chtěl světu dokázat, co se ještě nikomu nepodařilo - aby všechno jelo bez dotací a deformací cen. Poznali jsme, že to prakticky není možné, ale za jakou cenu!.. Co fungovalo a bylo dobré, muselo být zlikvidováno. A pokud lidi nemají práci, nemají ani co utrácet, takže podniky vyjma monopolních gigantů typu ČEZ, vodárny, RWE ...musí krachnout a pak se musí dovážet i to, co jsmy kdysi uměli vyrobit (mnohdy levněji a kvalitněji) sami. Ale když budeme vše dovážet a nebudeme mít co nabídnout na vývoz - dosavadní lídr vývozu - automobilové montovny - no vidíme, jak jsme dopadli ...

  jen pro příklad: mám dva známé, mladé, perspektivní, ambiciozní. Měli dobře placená místa, jen s dodržováním lidských práv a slušnosti měli jejich zaměstnavatelé problémy. Těsně před zveřejněním krize se takřka nervově zhroutili, a tak dali výpověď. Ale ouha, krize vyšla najevo, a oni nemohli o práci zavadit. Už byli smířeni s tím, že půjdou do Kauflandu za kasu nebo jako ochranka, protože podpora v nezaměstnanosti se časem krátila a tenčila. Jeden získal po více než 1/2 roce těsně před vánoci práci v kanceláři jedné zahraniční společnosti, a ouha, už je zase doma. Taky si oba mysleli, ještě před krizí, jak se o jejich vcelku atraktivní vzdělání budou všude rvát, a ono najednou ne. Žádné vybírání si, diktování si podmínek pracovních a platových. Jeden dokonce musí dojíždět vlakovým spojem o 2 hodiny dřív, protože pozdějším spojem nestíhá asi o 15 minut začátek pracovního procesu a zaměstnavatel mu přece nebude vycházet vstříc s dojížděním a úpravou pracovní doby, byť není závislý na nějaké lince a 30 dalších navazujících procesech.
  Takže váš poslední odstavec popírám, nulou nedělím.
  Jo, když budu nějakou kapacitou typu současného lékařského týmu okolo p. Havla, o práci asi strach mít nebudu muset mít. Ale tato částečná privilegia zaměstnatelnosti se nebudou týkat naprosté většiny ostatních zaměstnanců /ano, ti ostatní se taky mohli vzdělávat, zvyšovat si kvalifikaci atp. - ale stát potřebuje jak ty vzdělané, tak ty méně vzdělané - všichni nemohou být špičkovými lékařskými odborníky zachraňujcí zdraví a životy vyvolených/. Ostatně, i ty kapacity nemají nárok na zasloužený odpočinek ve formě dovolené - někteří byli z dovolených staženi, ačkoliv klidně mohli být zastoupeni jinými lékaři (že by ne tak kvalitními?). Děje se tak u všech pacientů, mnohdy v daleko horším zdravotním stavu, než se nachází občan Havel?

  * Pokud by byli lidé řádně placeni a firmy a podnikatelé nejely jen a jen na zisk, tak by lidé nezápasili o holé přežití a více by utráceli za kvalitnější, byť mnohdy dražší, české výrobky. Ostatně, řada socialistických podniků, co přežila nucenou likvidaci všeho socialistického, se zaměřila na kvalitnější výrobky, které si ale náš občan nemůže mnohdy dovolit a tak pokud jim je to umožněno (každý stát kromě ČR si tvrdě chrání své podniky, Unie neunie), aspoň to vyvážejí ven a přežívají tak. Já se také většinou pídím po čaském zboží, ale prodejci mnohdy kroutí hlavou s tím, že uvedené se u nás již nevyrábí.
 • 16. 1. 2009 10:25

  jezevec (neregistrovaný)
  Dělení nulou tam samozřejmě máte - ve větě "si mysleli jak se o jejich atraktivní vzdělání budou všude rvát" - a hned dvakrát. Zaprvé vzdělání o které není zájem, není atraktivní - to je definice kruhem, atraktivní je to o co je zájem. Zadruhé vzdělání samo o sobě je jen součástí kvalifikace - podstatný však jest pracovní výkon - neb sebereprezentativnější papír s razítkem nevydělává peníze na mzdy, teprve pracovní výkon přináší nějaký hmotný profit. Uchazeče s výborným formálním vzděláním, ale bez představy že bude muset ještě i pracovat, sám vyhazuji hned ode dveří.
  Jinak zaměstnanec o kterého je zájem, nemá problém s "lidskými právy" a zaměstnavatel ho rozhodně nenechá se zhroutit - naopak - firma si ho považuje a vytváří mu dobré podmínky, koupí mu na dojíždění auto, atp., a platí ho o malinko víc než si zaslouží aby jim nepřeběhl ke konkurenci.
 • 16. 1. 2009 12:43

  anonymní
  Ono to vzdělání a posty opravdu atraktivními byly, ale zrovna nebyla nikde volná místa. nebo si myslíte, že přijdete do firmy, a řeknete: já má tohle vzdělání, nebylo by pro mne něco? - no, momentálně volného nic není, ale že jste to vy, tak pro vás něco vytvoříme. A nechcete vytvořit ještě nějaká místa pro sestru, milenku a tchána?
  Uchazeče o místo nikdo neodhadne předem. Výběrové řízení je jen herecká etuda, kde předvádíte všechno možné, jen ne to, co skutečně zvládnete. Takže ten papír se vzděláním se veledůležitý, a dokonce vás podle něj mnohde musí předem finančně ohodnotit.

  Jinak se tu lidi baví většinou o "běžných", nikoliv VIP pracovnících. Těm běžným asi málokterý zaměstnavatel nabídne auto na dojíždění, naopak je bude v lidských právech dost omezovat.

  A zrovna v těchto dobách je opravdu aktuální možnost "prchnout" ke konkurenci pro vyšší plat ... Opět platí, zda ta konkurence pro onoho zájemce vytvoří nějaké nové místo, když dnes se tařka všude zbavují dnes nadbytečných, včera ještě potřebných pracovníků ...
 • 26. 6. 2010 9:51

  faraon (neregistrovaný) ---.123.broadband10.iol.cz

  Falšoval smlouvy,podepisoval si je sam a tim zmenšil všem plat a samozřejmě placení daní apod.,a vše vždy pod pohružkama vyhozeni,platil vzdy na ruku ani ne na ucet,pak firmu poslal do insolvence,ani nam nedal vypovedi,ani odstupne,pod pohruzkama opet nas donutil podepsat smlouvy u jine firmy,a ae zkusebni dobou,a vyhodil nas,ani nevime na co mame narok a jak postupovat kdyz to neni ani radne ukoncene u jeho byvale firmy v insolvenci a na co mame narok,uz mi to pripada jako nekde na jine planete.propadla nam dovolena?!odstup­ne?!muze takto okradat lidi???

 • 7. 12. 2010 19:26

  Pedro11 (neregistrovaný) 77.78.91.---

  V jedné nejmenované firmě,toto řeší jednoduše ale protiprávně.Za­volají si vytipované zaměstnance a dají na výběr-podepište výpově´d dohodou a nebo Vám dáme výpověď z titulu paragrafu 53 a tak všichni raději podepíší dohodou.Zajímavé že mnoho firem takto propustí jen čechy a najaté cizince si ponechá.Pracovní úřady o tom nevědí???,nebo nechtějí vedět???

 • 1. 5. 2013 6:30

  zoro (neregistrovaný) ---.75.broadband2.iol.cz

  praxe je firmách u těchto případů zcela jiná a najivní pojetí těcto takzvaných zákonu kdy je uzavřena kartelová dohoda mezi právníky,ůřady práce a státem je zcela jiná i proto že žádný neávyslý orgán nekontroluje právní skurečnosti ve firmách kde se formálně praktykuje tato pravidla

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).