Vážený pane, zajímalo by mě tedy co si myslíte o tom, když žena pracuje jako elektrikář a bere o min 10 000,- kč méně než ostatní kolegové. Přitom vykonává stejnou práci a to min ve stejné kvalitě jako ostatní. Víte já si myslím, že za stejně vykonanou práci, bychom měli dostávat stejnou láci. A to bez ohledu na pohlaví. Váš filosofický rozbor je v jistém pohledu zajímavý, ale bylo by zajímavé zjistit váš osobní postoj kdyby se to dotýkalo vás osobně.
No já si o tom myslím, že kdyby takové ženy existovaly, založím si firmu, která bude zaměstnávat jenom ženy, které budou ochotné pracovat za mzdu o minimálně 10 000Kč méně než ostatní kolegové a přitom vykonávat stejnou práci a to min ve stejné kvalitě jako ostatní. Tím získám obrovskou konkurenční výhodu v mzdových nákladech zhruba o čtvrtinu nižších. Navíc budu mít progresivní, všude vychvalovanou firmu, protože budu zaměstnávat pouze ženy a žádné muže. A tím, že budu zaměstnávat pouze ženy, nebudu mít žádné rozdíly v platechy mezi ženami a muži, čímž bude moje firma zase všude vychvalována. A takto budu postupně získávat čím dál více zakázek, až tímto způsobem vybuduji celosvětovou korporaci.
Problem v nizkych mzdach zen je v tom,ze maji deti a manzela. Po práci jdou domu a vykonavaji domaci prace. Muzi s domacimi pracemi obcas pomahaji. To by museli pomahat presne napul s dom.pracemi.Pak bude mit zena vice casu na sebevzdelani ve sve profesi, nebo aby v praci nabouchala vice prescasu,paksi toho sef vsimne a da ji treba vice premii. Zena neni superman, aby v praci makala X hodin jako chlap a pak z brace domu,s detma se ucit,nebo kdyz sou nemocne, tak mit paragraf.priznejme si to, v 98%zustava s nemocnym ditetem doma zena-matka. A do 10let veku ditete nemuzete nechat dite doma samotné a rodina ma obvykle 2deti,ze???hlidani nemocneho ditete prarodicem taky v dnesni dobe nefunguje...A ono se to nascita. Kdyz je chlap na osetrovacce s ditetem doma, tak prijde rodina o daleko vic penez nez kdyz je matka s deckem ns osetrovacce
Týkalo se mě to osobně. V IT zaměstnání. Smíšený kolektiv. Pracovali jsme na stejné pozici, dělali „stejnou“ práci a dostávali jiný plat. Navíc tajnou výši platu. Každý jsme na pozici byli jinou dobu. Každý jsme si na pohovoru vyjednal jinou úvodní výši platu. Někteří přešli z jiné pozice, i z vyšší, a svůj plat si přenesli stejný na stejnou pozici. Různě jsme si sedli se šéfem. Měli jsme různé štěstí na projekty, které se (ne)vydařili. Různě jsme využili různých příležitostí pro diskuzi o výši platu, např. vydařených projektů. Různě jsme využívali svých znalostí mimo svou pozici, byli různě aktivní. Různě jsme si sedli s kolegy z jiných pozic.
Ne, nemyslím si, že za stejnou práci by měl být stejný plat. (A to vůbec nemluvím o tom, že je velice obtížné říct, co je stejná práce.)
A mě by zajímalo, proč ta žena za ty peníze pracuje.
To je obecný problém introvertních lidí ve firmách. Je jen jejich problém, že se nechají vykořisťovat.
Máme malou nezaměstnanost, kvalitní lidi se přeplácejí. Snaží zvednout prdel, a zajít do jiné firmy...
Kdo prdel nezvedne pak může nadávat jen sám sobě.
Dobrá firma se snaží lidi udržet, ta co ne, ji budou lidi fluktuovat a ona bude razit heslo "mladý kolektiv" a podobné bulshity, ve skutečnosti seniory třeba vůbec neudrží.
Prostě je to problém lidí. Dnes už ženy můžou volit, chodit do práce a mají i pusu a tak si na pohovoru můžou říct kolik chtějí! Ostatní věci jsou jenom kecy.
"a ona bude razit heslo "mladý kolektiv" a podobné bulshity"
Zcela vážně. Mě to dříve připadalo také jako bulshit. Ale přehodnotil jsem to. Nyní mi to přijde jako slušné a ohleduplné vůči zkušenějším lidem. Oni říkají, hele, platíme mizerně, očekáváme spoustu přesčasů, možná i neplacených, zlepšení časem nečekej, neztrácej s námi čas.
Tak pokud skutečně dělá stejnou práci. V CR mame 20 let zákon který nařizuje na stejné pozici stejné platy. Jediný problém je prokázat že jde o stejnou pozici, práci... Osobne bych zašel za šéfem a řekl si o výši plat, slušně s věcnými argumenty, bez zdůrazňování rozdílu pohlaví. Pokud to nepůjde můžete si stěžovat na úřadě práce na nedodržení zakona práce, který přikazuje stejné mzdy.
Bohužel zákon, stát vám dá nějaká práva, ale domáhat se jich musíte sami.
Jenze ono nemusi jit primarne o pohlavi, ale o povahove rysy. Nekteri muzi treba cely zivot delaji u jednoho zamestnavatele za par supu, protoze jsou neschopni si rict o vic, nebo odejit. Jiny clovek co vykona stejnou praci, ale ma dostatecnou davku drzosti a ambice, bude stoupat v platovem zebricku a stridat zamestnavatele. Tohle se proste jednoduse zakonem "narovnat" neda. Zamestnavatel treba nutne potrebuje noveho cloveka a tak ho preplati. Kdyby ale musel na stejnou uroven zvednout plat vsem, tak by se mu to nevyplatilo a o praci by treba prisly i ty "line huby".
Tohle se snadno kecá ve dvaceti, možná ve třiceti. Ve čtyřiceti zjistíte, že Vás nikdo nezaměstná a v padesáti už vůbec ne, Máte dvě možnosti: zatít zuby a někde to doklepatdo důchodu nebo jít na vlastní ŽL. Těch, co seženou práci v 50+, zas tolik není, těch nezaměstnaných je násobně víc, a to zdraví už taky většinou není, co bývalo ve dvaceti. A světě div se, zaměstnavatel chce většinou mladého Juru...
Hledate v mem prispevku neco, co tam neni. Ja jen rikam, ze se dneska ve vsem uplne nesmyslne hleda diskriminace. Staci se podivat na statistiky studentu na vysokych skolach - na technickych skolach je kolem 20 % zen, na humanitach se to nekde blizi az 80 %. No a pak se kouknete na nabidky praci. Predstava, ze po vystudovani andragogiky muze clovek pomyslet na stejne penize, jako absolvent CVUT je nesmyslna. A pochybuju, ze nekdo diskriminuje studentky u prijimacek na VS. Uz jen z tehle statistiky je celkem jasne, ze prumerny plat u zen musi byt nizsi, nez u muzu a zadna diskriminace za tim neni, je to svobodna volba.
To máte těžký. Jistá diskriminace žen bude vždycky. Nejdřív obava, že se mladá žena vdá a bude mít děti. Poté skutečně má děti, je s nimi několik let doma, posléze jsou děti větší a jsou do školky/školy, ale obvykle je s nimi doma žena, pokud děti onemocní (a že některé fakt chytnou kdejakého bacila, co kolem letí). Pro rodinu je přijatelnější menší výpadek příjmu, pokud doma zůstane rodič s nižším příjmem, což jest opět většinou žena. U muže nikdy a nikdo nepředpokládá, že bude mít pracovní výpadek, on není těhotný ani nekojí, může tedy v klidu pracovat na svém kariérním růstu. Žena to má v tomto případě složitější, přece jenom je kariérní výpadek v případě dvou dětí znát. Takže se nám kvůli tomu nejprve posunul věk rození dětí do doby 30+ (a ještě v 70.-80. letech minulého století bylo běžné rodit první dítě do 20 let, v 23 letech věku měla žena klidně i děti dvě), teď se začíná objevovat trend jedináčků, případně umělého oplodnění, protože věk se holt ukecat nedá. No, a přidejte k tomu prakticky nulové služby pro rodinu (ani chůvy nejsou moc běžné, protože na tyto služby nemají rodiny peníze), no a máte dnešní stav.
No, a studium obskurních oborů je kapitola sama pro sebe. Co jiného má studovat člověk, který těžší VŠ nezvládne, ale společnost obskurním oborům neustále tleská a v honbě za velkým počtem vysokoškoláků otevírá nové a nové obory? Chceme být jak v Americe, kdy je každá obsluha v baru absolventem vysoké školy? Už i střední škola, natož pak vysoká, by měla být skutečně výběrová, neměl by ti studovat kdejaký jouda, co sotva zvládne maturitu. Jenže my jsme v honbě za velkým počtem vysokoškoláků totálně rezignovali na rozvoj učňovského školství, kde za pár let budeme ve stavu, kdy ty učně nebude mít ani kdo učit. Budeme mít možná ještě pár cukrářek nebo kadeřnic, ale už nebudou soustružníci, klempíři nebo pokrývači. A nejhorší na tom je to, že to nikoho ani nevzrušuje.