Hlavní navigace

Názory k článku Proč je penzijní systém špatný

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 6. 2003 8:06

  Ivana (neregistrovaný)

  Bylo by dobré napsat článek, ve kterém bude uvedeno, kolik bude činit za cca 20 let průměrný reálný důchod a kolik si tedy lidé musí spořit, aby dostávali dnešní průměrný důchod cca 7000,-- Kč (v dnešních cenách). Pokud budou reálné důchody za cca 20 let cca 60 % dnešních průměrných důchodů (7000,--) tj. budou činit reálně cca 4200,-- Kč, tak si dnes bude muset každý spořit cca 2500,-- měsíčně po dobu 20 let. U běžné rodiny to znamená spořit cca 5000,-- Kč měsíčně po dobu 20 let.

 • 24. 6. 2003 18:52

  ppetr (neregistrovaný)

  realne za 20 - 30 let nebudou duchody zadne a nebo minimalni.bude to stacit tak na vodu a chleba :-((((

 • 25. 6. 2003 9:20

  Karel (neregistrovaný)

  Zkuste se na to podívat z druhé strany a jednoduše. Jaký chci mít doplňkový důchod ve vztahu k poslední mzdě před důchodem a jak dlouho ho chci pobírat? Třeba 20% poslední mzdy po dobu 20 let. Pak mi vychází pro spoření posledních 10 let před důchodem nutnost platit si třeba do penzijního fondu 40% mzdy, 20 let - 20%, 40 let - 10%... atd. Je to tvrdé, ale je to tak. Od fondu očekávám zachování hodnoty peněz (zhodnocení něco málo nad inflaci), proto nekalkuluji se zhodnocením či inflací. Státní příspěvek je nepodstatný. Euro pomíjím také - to je pro nás dnes skutečně ještě velká neznámá. Zároveň je jasné, že během spoření musím svůj příspěvěk upravovat podle vývoje své mzdy a zachovat požadovaný poměr.

  Vše jen dokladuje, jak je stávající systém s příspěvky do fondů v řádu tří - čtyř jednotlivých stokorun 'mimo mísu'.

 • 24. 6. 2003 10:48

  Arne (neregistrovaný)

  Nektere veci nechapu - napr. zvysenim hranice odchodu do duchodu sice uspori naklady na vyplaceni duchodu, ale zvysi naklady na vyplaceni podpory v nezamestnanost ci socialni davky. Cili stat to nakonec stejne zaplati, ale z jine kolonky. Je to jako hra. Pokud klesne nezamestnanost na cca 5% bude vice lidi prispivat do systemu. Nebo si snad nekdo mysli, ze administrativnim opatrenim zvyseni hranice odchodu do duchodu se politika zamestnannosti zmeni? Stat byl schopen zaplatit kolem 500 miliard do bank a doufam, ze se tyto naklady jiz nebudou opakovat. Ted muze penize utracet na podporu polulacni exploze (a tim zajistit v budoucnu naplneni kasy pro vyplatu duchodu zmenenym demografickym vyvojem) nebo na duchodovy ucet, ktery nebude z vybraneho mnozstvi pokryvat vyplaceni. Prece nechcete abych si dnes sporil do penzijnich fondu, za ktere stat nemini rucit a kde bych mel inkasovat penize za desitky let. Ten fond uz nemusi existovat a pak se jen dozvim, ze jsem si blbe vybral a z penez nebudu mit nic. Bankovni system si u nas nevybudoval duveru a neni proc verit penzijnim fondum. Navic sporenim do penzijniho fondu nezmenime nepriznivy demograficky vyvoj! Az bude nase generace v duchodu, bude statky, ktere budeme chtit konzumovat vyrabet mala skupina lidi. Budou tedy budto drahe nebo je budou vyrabet za nizkou mzdu anebo tento problem vyvezeme do zahranici formou zahranicni investice penz. fondu. Vse uvedene je ale negativni.

 • 24. 6. 2003 11:41

  Jan Ludvicek (neregistrovaný)

  Rád bych věděl, kam mám zajít, abych se mohl úplně odhlásit ze státního penzijního systému. Mám na mysli podepsání nějakého prohlášení (reverzu), že až budu starý, nebudu od státu požadovat žádný důchod a na oplátku teď nebudu na tento systém muset platit.
  Rozhodl jsem se totiž, že bude jistější, když si sám budu spořit ve fondech, založím si akciové portfolio a koupím si na hypotéku nějakou nemovitost, kterou pak v důchodu buď prodám, nebo pronajmu. Mám totiž obavu, že jinak teď budu platit vysoké daně a až mi bude 65, stát řekne "sorry, nejsou peníze na důchody - můžou za to předchozí vlády - to my ne. Jo a vy jste si vedle toho spořil do státem podporovaných penzijních fondů? Sorry, ale inflace produkovaná minulým vedením ČNB tyto úspory znehodnotila, nehledě k tomu, že vám ty úspory zdaníme sedmdesáti procenty, aby bylo na důchdy pro ty, kteří si nespořili. Jak by k tomu ti chudáci přišli, že..."

  Zároveň bych chtěl úplně přestat platit sociální pojištění, protože si myslím, že v mém oboru je riziko nezaměstnanosti relativně malé. Platit si toto pojištění má smysl přeci pouze pro ty, kteří mají reálný důvod se nezaměstnanosti obávat, ne? Kdyby mi patřila Petřínská rozledna, asi bych si ji také nepojišťoval proti povodni... A nebo bych se možná i proti nezaměstnanosti pojistil, ale rád bych si sjednal individuální podmínky v nějaké komerční pojišťovně, protože mám pocit, že rozumnější (pro obě strany) je odvíjet výši pojistného od míry rizika a ne od výše příjmů.

  Také bych se rád zdravotně pojistil u nějaké komerční pojišťovny, opět podle míry mé zdravotní rizikovosti (sportuji, nekouřím, nepiju, nedýchám uhelný prach v dole, nebrousím sklo, nepracuji s trhavinami) a ne podle výše mého příjmu.

  Také bych někde rád podepsal papír, že na smrt mé matky přísahám, že v životě nepoužiji služeb Českých drah, aby mi mohla být refundována část daní, která do ČD teče.

  Také si myslím, že už stát za mé základní a střední vzdělání dostal ode mne daní dost. Zas tak dobré ty školy nebyly! Vysokou školu si platím sám, takže na školství bych již platit rád přestal. Nepřijde mi zrovna moc rozumné ani spravedlivé platit si školu sám a ještě ji platit někomu jinému jenom proto, že se u nás stát neobtěžoval zřídit studijní obor, který zrovna potřebuji studovat.

  Také by mne zajímalo, jak se vyreklamovat z pravomoci Ministerstva pro místní rozvoj. Přijde mi totiž poněkud nespravedlivé, že sousední státní činžák, kde žijí vyvolení za poloviční náklady, než jaké platíme my přes ulici v družstevním domě, je nákladně rekonstruován také z mých daní. Když si budeme chtít opravit náš družstevní dům, budeme si to muset zaplatit ze svého, ale ty daně, které platíme i na rekonstrukci sousedního státního domu, nám už nikdo nevrátí. Přitom v tom státním domě zcela jistě nebydlí sociálně potřební občané, nejhorší auto, co před ním parkuje je Octavia.

  Také bych se chtěl zeptat, kde na magistrátu se odhlásit od služeb městské policie. Ona totiž naši čtvrť navštíví jen občas a to výhradně z důvodu montáže botiček na auta, která opět díky městskému rozhodnutí nemají kde jinde parkovat. Bohužel již tato městská policie nijak nebrání pravidelnému vykrádáni aut či sklepů. Když jsem na toto městské policisty upozornil, doporučili mi, abychom si zřídili "domobranu" po vzoru některých sídlišť, nebo abychom si najali hlídače (ta drzost!). To druhé bych velice rád udělal - spočetl jsem si, že kdyby se náš blok složil na nočního hlídače, vyšlo by to na cca 100Kč na jednu domácnost. Věřím, že od té doby by krádeže ustaly. Jen nevím, jak odhlásit a neplatit služby městské policie, ktorou bychom pak nepotřebovali.

  Proto bych se chtěl zeptat, vzhledem k tomu, že prý žijeme ve svobodném státě, na jaký úřad mám zajít, abych si mohl zaškrtat, které služby od státu chci a které ne. Je přeci nesmysl platit něco, co nepoptávám, ne? Myslím, že bych s chutí odhlásil i služby Statistického úřadu, Výzkumného ústavu pedagogického, Školských úřadů, Ústavu státu a práva, Úřadu pro státní informační systém a několika stovek dalších.

  Také by bylo dobré, kdyby antimonopolní úřad přinutil stát vzdát se svých monopolů (na sociální pojišťení, na emisi peněz, na rozhodování sporů, na zajišťování pořádku, atd...). Také by ten antimonopolní úřad měl postihnout sám sebe za monopolizaci práva na rozhodování antimonopolních kauz.

 • 24. 6. 2003 17:57

  Jiří Kolařík (neregistrovaný)

  Vážený pane Ludvíčku, je to naprosto trefné, zbývá sice ještě celá řada dalších "akcí" tohoto "státu", které by se daly bez náhrady jednoduše zrušit a slušný pracující člověk by si to ani neuvědomil! Jen celá řada nemakačenků, poslanců a podobných výlupků by řvala (i hlady), ovšem to by se vyřešilo samo (zahynuli by na úbytě, ouročky a jiné nemoci). Takže - je třeba to jako program nabídnout nejaké společnosti/straně (= třeba Antidaňové straně) a tvrdě prosazovat!

 • 24. 6. 2003 18:51

  ppetr (neregistrovaný)

  naprosty souhlas a ty papiry bych podepsal taky !!!!
  nekde uz jsem podobne psal,ale novinari si teto moznosti nevsimaji a stat by usetril !!!

 • 25. 6. 2003 21:45

  Poustevník (neregistrovaný)

  Tak pojďme chvilku pokračovat. Zrušil bych všechny Správy a údržby silnic a referáty dopravy. Nemám auto a silnici nepotřebuji. Stačí mi pěšina z domu do nejbližšího obchodu a do hospody. Zrušil bych televize a rozhlasy, neboť je k ničemu nepotřebuji. A ještě jim za to mám platit poplatek? Zrušil bych všechny distribuční společnosti v oblasti plynu. Plyn nemám, tak se na jeho provozu nehodlám podílet. Zrušil bych veškeré školy. Jsem již starý a blbý a už se stejně nic nenaučím, tak proč to mám dotovat. Zrušil bych zdravotnictví, stejně mi nepomůže, tak proč ho mám platit. Zrušil bych policii a armádu. Nemám nepřátel a tak se nepotřebuji před někým chránit. Zrušil bych vodovody a kanalizace. K životu stačí i běžná studánka. Tak proč živit další kolosy a jejich akcionáře v EU. Zrušil bych všechny telekomunikační společnosti. To mám dotovat nějaký Tele z comu, či Os cara? Proč? Vždyť je to absurdní, když si dva lidé povídají přes mobil a nakonec zjistí, že sedí ve stejné hospodě, ale každý u jiného stolu. Vždyť se lidé už vlastně ani neznají, jen podle čísla a případně emailu. Nejčastější rozhovor je přes SMS. Musíme se vrátit zpátky na stromy, jen tak si zachováme tvář. Daně bych zrušil všechny. Ať je platí jen ten, kdo chce. Já nechci. Nic nepotřebuji. Když zrušíme daně, ze dne na den, tak úředníci odejdou sami. Bez peněz není láska ani ke službě občanům a vlasti.

 • 13. 8. 2003 16:29

  gymor (neregistrovaný)
  Ještě jsem od nikoho zodpovědného neslyšel, že by se do tvorby jakýchkoliv hodnot měli zapojit ti všichni nefachčenci, převážně tmavé pleti, kteří celý život nic nedělají, ale každý měsíc stojí ve frontě na soc. podporu!!! Na parkovišti spousta aut, zlaté prsteny a řetězy na krku, to jsou ti potřební!!!
  Na rozdíl od těch, kteří celý život pracovali a dnes mají důchody, které během několika let nebudou stačit ani na jídlo se těmto příživníkům daří velice dobře. Protože jsme ale lidumilové, tak přece nebudeme nutit toho toho, kdo do důchodového systému za celý život ničím nepřispěl, aby se zodpovědně staral o svůj život. Naopak takovýmto nefachčenkům platíme např. 900 000,- Kč. Já bych všechny ty ochránce národnostních menšin k nim jenom na jeden měsíc nastěhoval, aby viděli, co je to za sebranku.
 • 4. 5. 2004 0:00

  amatus (neregistrovaný)
  Docela mně překvapilo 70% hlasů, kterí nespoléhají na důchodovou reformu a spoří si sami. Řekněme, že si teď bude 30 mladík odkládat 500 Kč měsíčně na stranu na penzijní připojištění. Do 60 let tedy uloží 180.000,- Kč a pokud penzijní fond dobře hospodaří, tak na kontě bude kolem 360.000,- Kč. Máme 2 možnosti: vše vybrat a máme měsíční přilepšení k důchodu na dobu dvou let částkou 14.500,- Kč, nebo doživotně pobírat měsíčně 2.200,- Kč. Lepší něco než nic, ale kdo si dnes spoří a může spořit 500,- měsíčně.
 • 5. 7. 2010 14:28

  Optimista (neregistrovaný) ---.net.upc.cz

  Povinné ukládání peněz do penzijních fondů je naprosto geniální vynález.
  Fungovat to bude nejspíš následovně:
  1) Pár desítek miliard ročně odteče do penzijních fondů
  2) Zpočátku se bude vyplácet jen malá část vkladů, takže žádný problém.
  3) Za nějakých 15–20 let už budou muset penzijní fondy vyplácet zhruba totéž, co jim bude přicházet od pojistníků. Dá se na to dívat i tak, že co jim přijde, to vyplatí. Přejdou tedy vnitřně na průběžný systém.
  4) Naspořené stovky miliard za těch pár desítek let se můžou vesele rozkrást a nikdo nic nepozná.
  Na konci naší slavné penzijní reformy jsme tedy o pár set miliard chudší a máme tady opět průběžný systém, ze kterého si navíc odsypávají milé penzijní fondy. Okradeni jsou všichni ostatní kromě těch gaunerů, kteří se na tom podílí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).