Vlákno názorů k článku Proč chce vláda zbytečně bít živnostníky? od golman - Proč by měli zaměstnanci odvádět ze 100 %...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 2. 2011 11:07

    golman (neregistrovaný)

    Proč by měli zaměstnanci odvádět ze 100 % svého výdělku a podnikatelé ne? Až budete psát, že zaměstnanci mají dovolenou...tak se to dá snadno ošetřit tak, že OSVČ by platili 10 měsíců v roce (zbylé 2 ať čerpají dovolenou). Ono totiž není normální, že na vybraném zdravotním se zaměstnanci podílí z 95% a u sociálního je to obdobné. Důchod ale chtějí všichni, i ti ztrátoví "podnikatelé".

  • 26. 2. 2011 12:38

    Fany (neregistrovaný)

    Máte tam chybu. Zaměstnanci sice odvádí ze 100% vyměřovacího základu, ale o mnoho procent méně. Uvedu Vám, jak je to ve skutečnosti, abyste nežil v bludu.... ;-)

    1a) Zdravotní pojištění zaměstnanec odvádí 4,5% ze 100% vyměřovacího základu.
    1b) OSVČ odvádí 13,5% z 50% vyměřovacího základu, což je de facto 6,75% ze 100% vyměřovacího základu. Tedy o 2,25% více než zaměstnanec.

    2a) Sociální pojištění zaměstnanec odvádí 6,5% ze 100% vyměřovacího základu.
    2b) OSVČ odvádí 29,2% z 50% vyměřovacího základu, což je de facto 14,6% ze 100% vyměřovacího základu. Tedy o 8,1% více než zaměstnanec.

    Za zaměstnance to odvádí zaměstnavatel (podnikatel) a k tomu přidává další část, která je vlastně další "daň" a soudruzi odboráři a naivní zaměstnanci si myslí, že je to vše v režii zaměstnance. Omyl. Velký omyl.

  • 26. 2. 2011 20:33

    golman (neregistrovaný)

    Přepočet procent je k ničemu, zaměstnanci platí ZP a SP z vyměřovacího základu, který je 134 % hrubé mzdy, OSVČ platí z vyměřovacího základu, což je 50 % z rozdílu mezi příjmy a výdaji (tedy z poloviny zisku - vykázaného, ne skutečného), při paušálu 80 % tedy OSVČ platí 1,35 % na ZP.
    A k naivitě zaměstnanců, těch 95 % z celkového ZP je v režii právě zaměstnanců a ti si rozhodně nemohou dovolit půl roku z roku lítat po doktorech a marodit (tak jak to standartně dělají někteří sezónní rádoby podnikatelé)

  • 27. 2. 2011 6:03

    Fany (neregistrovaný)

    Superhrubá mzda bude od příštího roku zrušena. To, co píšete závěrem, nejsou podnikatelé, ale příštipkáři (výraz pro OSVČ vedlejší)

  • 27. 2. 2011 6:28

    Fany (neregistrovaný)

    Ještě doplním, abyste byl v obraze, že superhrubá mzda nemá nic společného s výpočtem sociálního a zdravotního pojištění. To se počítá vždy z HRUBÉ mzdy. Těch Vašich 134% je výpočet daně. Neboli po výpočtu sociálního a zdravotního pojištění se k hrubé mzdě připočte část sociálního a zdravotního pojištění, které platí zaměstnavatel a toto je základ daně. Což ve skutečnosti znamená, že stát tuto část SP a ZP placenou zaměstnavatelem zdaňuje dvakrát. Nejlépe to pochopíte zde na této kalkulačce, kde si do hrubé mzdy dejte 10.000 Kč. http://www.mzdova-kalkulacka-2011.cz/

    Co se týče paušálu 80%, tak je jistě velmi výhodný, ale hlavně pro ty, kteří nejsou ani tak skutečnými podnikateli, jako spíše íčaři (švarcsystém) a příštipkáři, neboli jakoby podnikatelé, kteří jsou normálně zaměstnaní, ale nějak si potřebují přivydělat. Tedy ve skutečnosti jsou to zaměstnanci, kterým to drobet více pálí a umí využívat štědrosti našeho daňového systému.

    Osobně bych tuto formu podnikání nepodporoval. Alespoň tak, že bych pro ty, kteří nejsou podnikateli jako hlavní, ale vedlejší, snížil paušály na polovinu a tvrdě trestal švarcsystém. A pokud někdo dělá ve státní správě v jakékoliv pozici bych podnikání zakázal již z principu. A to se týká všech, tedy i lékařů, hasičů, policistů a samozřejmě všech úředníků. Jsou placeni z našich daní, tak si toho mají vážit a ne toto zneužívat.

  • 27. 2. 2011 22:29

    Tonda (neregistrovaný)

    Jenže tzv. hrubá mzda a dělení na platí zaměstnanec a platí zaměstnavatel je jen hra s čísly pro oblbnutí lidí aby neviděli jak moc vysoké jsou odvody na zdravotní a sociální pojištění. Podstatné je, že zaměstnavatel zaplatí 134% hrubé mzdy, tj. superhrubou mzdu a to je pro něj cena práce. A podstatné je, kolik z toho obdrží zaměstnanec na účet či ruku, tedy čistá mzda, tedy peníze, které má zaměstnanec k dispozici. A pak ten rozdíl, což je odvod státu a ten je, jak si každý na kalkulačce co odkazuješ nebo i na té co je zde může spočítat, přes 40%.

  • 28. 2. 2011 5:30

    Fany (neregistrovaný)

    Souhlas. Psal jsem to pro Petra (viz výše), který začal s porovnáváním zaměstnance s podnikatelem, což považuji za hrušky a jablka a dále jsem to rozebral proč.
    Mně pochopitelně, jako zaměstnavatele zajímají všechny náklady s pracovní silou, jako takové. Tudíž nejen to, co píšete, ale i povinné pojištění, pracovní pomůcky, stravenky, dovolená, nemocenská, zaškolování, příspěvky na rekreaci apod.
    Zrovna tak mé zaměstnance zajímá pouze jediné a to je čistá mzda.

  • 28. 2. 2011 15:51

    zdeněk (neregistrovaný)

    Pokud si neplatí nemocenské pojištění, a neplatí si ho naprostá většina OSVČ, tak nemá nejmenší důvod půl roku lítat po doktorech, nedostane ani korunu, i kdyby marodil celý rok. To si můžou dovolit právě jen zaměstnanci, to jsi uvedl velmi hloupý příklad.

  • 26. 2. 2011 23:37

    jehovista (neregistrovaný)

    Ty pocty nejak nesedi. Nepocitas u zamestnance jen hrubou mzdu a ne superhrubou? Stat mi sebere skoro polovinu toho, co za me musi zaplatit zamestnavatel a tak mi tech tvych 11% nejak nesedi.

  • 27. 2. 2011 6:06

    Fany (neregistrovaný)

    Omlouvám se, měl jsem to doplnit o poznámku, že výpočet je z hrubé mzdy, tak, jak se to bude počítat od příštího roku, kdy má být superhrubá mzda zrušena. Jinak vše je správně.

  • 28. 2. 2011 1:31

    jehovista (neregistrovaný)

    Ja ty dane nechapu, muzete mi to objasnit na hypotetickem prikladu?
    Vezmeme si typickeho zamestnance, ktery ma treba 40 tisic hrubeho. Zamestnavatel zaplati 10 tisic na socialnim pojisteni a 3600 na zdravotnim. Zamestnanec zaplati 1800 na zdravotnim, 2600 na socialnim a 6000 na dani z prijmu. Zamestnanci zbyde v kapse necelych tricet tisic a stat shrabne 24 tisic.
    Jak je na tom typicky zivnostnik, ktery chce mit 30 cisteho? Neverim tomu, ze da statu vic, nez tech 24000.

  • 28. 2. 2011 8:02

    Fany (neregistrovaný)

    Porovnávat hrušky a jablka lze velmi těžko a tady to de facto není ani možné. Přesto, že se o to pořád někdo bude pokoušet. Těch třicet "čistých" u podnikatele může být klidně 100 tisíc v "hrubém" a to možná včetně toho Vašeho zaměstnance a případně jeho měsíční dovolené a dalších výdajů s tím spojených.

    Ale k Vašemu příkladu toto:

    1) Zaměstnanec:
    SP - 2.600
    ZP - 1.800
    Daň - 6.070
    CELKEM - 10.400 Kč/měsíčně

    2) OSVČ
    SP - 4.380
    ZP - 2.0,25
    Daň - 4.500
    CELKEM - 10.905 Kč/měsíčně

    Kde vidíte nějaké výhody OSVČ? Ještě třeba dodat, že zaměstnanec (za něj zaměstnavatel) odvede všechny odvody vždy podle výše mzdy. OSVČ musí platit na vše zálohy i když nemá příjem pravidelný, na to se ho nikdo neptá, kde na to vezme...

    PS: Toto srovnávání nemám rád a přistoupil jsem k němu, jen na vaší žádost.

  • 28. 2. 2011 10:55

    jehovista (neregistrovaný)

    A kam se zakutalelo tech 13600, ktere za zamestnance zaplati zamestnavatel?

  • 28. 2. 2011 11:17

    Fany (neregistrovaný)

    Nikam. Ale můžete je přičíst k tomu součtu u OSVČ, neboť je velmi reálné, že ten to bude platit. Což naopak nehrozí ...... ;-)

    Tedy, pokud znáte případ, kdy zaměstnanec platí daně a odvody za svého zaměstnavatele, tak sem s ním. Vzal bych celou rodinu a šel se na něj podívat.... ;-)

    Ale vážně, tato debata je, jak už jsem uvedl několikrát, o ničem. Nikam nevede. Tyto dvě skupiny se potřebují navzájem. Tudíž ten, který to pořád chce nějak porovnávat, tak má možnost si oboje vyzkoušet. Já to mám již za sebou. Léta jsem byl zaměstnancem a nyní již mnoho let zaměstnavatelem. Vřele doporučuji....

  • 28. 2. 2011 11:31

    jehovista (neregistrovaný)

    Ze se to snazite zatemnit asi znamena, ze mam pravdu.
    Ptam se na srovnani - zamestnanec pro cisty prijem 30 tisic nasype statu 25.
    Kolik nasype OSVC se stejnym prijmem? Jednoduchy priklad - OSVC, ktera nic nenakupuje, nic neprodava, jen nekde dela beznou zamestnaneckou cinnost, ale na zivnostak.

  • 28. 2. 2011 12:42

    Fany (neregistrovaný)

    Kdo chce pochopit, tak pochopí, kdo ne, tak prudí....

    Nic nezatemňuji a výše to máte spočítané.
    Zaměstnanec při 30.000 Kč čisté mzdy za měsíc odvede - 10.400 Kč. Samozřejmě to za něj odvádí zaměstnavatel spolu s tím, co k tomu musí přidat sám.
    OSVČ odvede při 30.000 Kč čistého měsíčního příjmů - 10.905 Kč. Tudíž o něco více.

    Pokud do toho chcete motat i tu část odvodů, kterou musí platit zaměstnavatel, tak je to o ničem a jedná se o hrušky a jablka.

    A naposledy připomínám, že toto porovnávání, které rádi dělají bossové z odborových centrál a naivní zaměstnanci, kteří se nechávají manipulovat, je o ničem a nikam nevede. Pokud by to chtěl někdo porovnávat, tak by musel se vším všudy. A to je zase jiná kapitola.
    Pokud byste podával daňové přiznání v USA (tam podává jednou za rok každý, včetně zaměstnanců), tak tam byste pochopil absurditu našich zákonů. Zásadou by mělo být, nechť si každý daní a platí, co jeho jest.

  • 28. 2. 2011 12:54

    jehovista (neregistrovaný)

    "Pokud do toho chcete motat i tu část odvodů, kterou musí platit zaměstnavatel, tak je to o ničem a jedná se o hrušky a jablka."
    To uz si ze me ale delate legraci, ne? Takze vetsinu odvodu zamestnance zanedbame, protoze je nevidi na vyplatni pasce? Co je tech 14000, kdyz ne odvody? Stat za zamestnance s 30ti cisteho dostane 24 tisic. OSVC podle vas odvede 11. Muzete to vyvratit necim, kdome nicnerikajicich plku o odborovych centralach a tim, ze je vse komplikovanejsi?

  • 28. 2. 2011 15:39

    zdeněk (neregistrovaný)

    Co je ti tak nejasného? To nejsou peníze zaměstnance, ale zaměstnavatele, čili právě toho podnikatele (který tě o ně samozřejmě okrádá, že?),které za tebe dá státu! Zajímavé, jak už zaměstnanci kalkulují se superhrubou mzdou. Dřív byla hrubá mzda, o stupidnosti "superhrubá mzda" neměli ani potuchy a takové krávoviny, jaké tady řešíš, nikoho ani nenapadly.

  • 1. 3. 2011 16:38

    zdeněk (neregistrovaný)

    A proč by měl ?? Za koho? Za sebe odvádí víc, než zaměstnanec, máš to tady několikrát vysvětleno a spočítáno naprosto polopatě! Jasněji to už bohužel nejde, takže nejlépe uděláš, když se tomuto tématu přestaneš věnovat a soustředíš svou pozornost na vlastní dovzdělání...

  • 1. 3. 2011 20:38

    jehovista (neregistrovaný)

    "Za sebe" je irelevantni, kdyz jeste hromadu penez odvede zamestnavatel. Podstatne je, kolik se za praci odvede dani, nebo jeste lepe pomer odvodu a ciste mzdy.

  • 28. 2. 2011 22:34

    pepé (neregistrovaný)

    Opravdu to jsou hrušky a jablka ;), ale dejme tomu (jestli jsem tedy dobře počítal) :

    1. Zaměstnanec dostává hrubého 40.000/měsíc
    - zaměstnavatele "stojí" ve skutečnosti 53.600
    - stát si nechá 24.000
    - na ruce zůstane 29.600

    2. OSVČ
    - po odečtení nákladů mu zůstane 53.600
    - stát si nechá 17.414
    - zdrav.pojištění 617 (to je maximum, s ohledem na výši odvedeného pojištění OSSZ)
    - na ruce zůstane 35.569

    Rozdíl je tedy 5.969 v neprospěch zaměstnance. Ale ...

    Za těch 5.969 navíc máte jako OSVČ nárok třeba na nemocenskou až od 22.dne ve výši 494Kč/den => cca 14.820Kč/měsíc (hmm, kolik dostane zaměstnanec a od 4.dne), není práce - nejsou peníze, máte volno - nejsou peníze (pokud děláte jen na sebe) ... další věci nemá smysl rozepisovat, je toho moc. Kdo nezkusil, neví.
    A ještě se třeba musí starat o toho zaměstnance, který si za tu čistou skoro třicítku udělá svoje a víc ho nemusí zajímat.
    No nevím, kolik zaměstnanců by měnilo, kdyby ministerstvo řeklo, že budou mít stejné odvody jako OSVČ, ale zruší se zákoník práce (tj.stravenky, dovolená, nárok na % mzdy i když není práce, nárok na placená volna, když zaměstnavatel řekne tak zaměstnanec zůstane doma bez nároku na peníze a tak).
    To bych chtěl vidět :).

  • 28. 2. 2011 23:20

    jehovista (neregistrovaný)

    Konecne nejaka cisla, diky. Takze rocne je rozdil 72 tisic, coz predstavuje !!deset tydnu prace zamestnance!!. Docela by me zajimalo, jak s to da srovnat na nemocenske a stravenkach.
    "není práce - nejsou peníze, máte volno" To je ale vec, ktera nijak nesouvisi s tim, ze zamestnanecka prace je mnohem vice zdanena, nez zivnostnik.
    P.S. Ja samozrejme chapu, ze !klasicka! OSVC to ma mnohem slozitejsi a casto se to neda takhle jednoduse srovnat, ale znam pomerne dost lidi, kteri maji zcela normalni dlouhodobe zamestnani(pro­gramatori) ve firme, kde delaji normalne osmicky(ci vic), pravidelny mesicni prijem, ale kvuli kraceni dani jedou na zivnostak. I se ctyrmi tydny neplacene dovolene mohou mit vyssi prijem a nizsi odvody, nez zamestnanec, ktery dela uplne to same. Je tu proste nepomer, ktery k podobnemu obchazeni zakona primo vybizi.
    P.S. Ja bych menil, ale pro nasi nadnarodni korporaci jsou nejake smesne platy ceskych delniku takovou marginalii, ze si nebudou nic komplikovat nejakymi zivnostaky.

  • 28. 2. 2011 23:59

    jehovista (neregistrovaný)

    P.S. Proc jste ve vete "zaměstnavatele "stojí"" uvedl to stoji v uvozovkach? On snad ve skutecnosti zamestnavatel nic neplati? Nebo plati mene, nez uvadite/uvadim? Podle me to je proste castka, za kterou zamestnavatel poridi zamestnance. Nebo snad dostane prispevek od nejakeho uradu? Od EU? Ja vazne nevim, proc se porad snazite zamlzit skutecne odvody za zamestnance.

  • 1. 3. 2011 0:20

    Tomáš (neregistrovaný)

    Jenže ten rozdíl není objektivní.
    - Zaměstnavatel si může pojištění (odvedené za zaměstnance) dát do nákladů (v příkladu tak ušetří na dani cca 2.500 Kč), OSVČ nikoli. Už jen tímto rozdílem jsme na polovině.
    Krom toho se mi úplně nezdá poznámka předřečníka o max. ZP 617 u OSVČ - zastropování se pokud vím pohybuje trochu jinde než na úrovni +/- 10.000 Kč pojistného (SP+ZP) měsíčně, takže ZP by IMHO mělo být vyšší - 7236.)
    - Za vyšší sociální pojištění dostane zaměstnanec vyšší důchod.
    Atd.

    Jinak "práce/volno" může ze zdaněním souviset např. tak, že nižší zátěží jsou kompenzovány nižší "sociální jistoty" a vyšší vlastní angažovanost.

  • 1. 3. 2011 0:40

    jehovista (neregistrovaný)

    "nižší zátěží jsou kompenzovány nižší "sociální jistoty""
    Ja ale porad nechapu, jak tohle souvisi s tim, ze je ta prace na zivnostak zdanena mene. Kdyby se dovolena a odstupne platily ze statniho, tak prosim. Kdyz ale nese tyto naklady zamestnavatel, tak nechapu, o cem je rec. Nebo je to vsechno jenom kvuli podpore v nezamestnanosti? I tak si nedokazu predstavit vypocet, ktery by to objasnil.
    P.S. Ta poznamka o vyssich duchodech snad neni ani k smichu, ale k placi.
    P.P.S. Kdyby byl ten zivnostak tak nevyhodny, tak nebude dochazet k tomu, o cem jsem psal vyse(normalni zamestnanec dela na zivnostak)

  • 1. 3. 2011 12:35

    Tomáš (neregistrovaný)

    1) Já ale nepsal o dovolené. Jde o to, že zaměstnanec má JISTÝ příjem, ať už firma zakázky má nebo nemá. Když nemá zakázky OSVČ, tak příjem nemá. O nějaké výpovědní lhůtě nemluvě.
    Proč by toto nemohlo být zohledněno nižší (ovšem relativně, viz dále) zátěží?
    Jinak správně píšete *náklady* zaměstnavatele - zaměstnavatel si na rozdíl od OSVČ dá tyto věci do nákladů.

    2) Ad důchod - nevím, proč to má být k smíchu nebo k pláči, to je prostě fakt; kdyby chtěla OSVČ z příkladu výše stejný důchod/výpočtový základ, musí zaplatit státu o několik tisíc více.

    Jinak myslím, že ten výpočet předřečníka není u OSVČ úplně přesný. Dovolím si uvést vlastní propočet:

    Základ 53.600
    Daň 15 % = 8.040
    Soc. poj. 28 % z poloviny = 7.504
    Politika zaměstnanosti 1,2 % z poloviny = 321
    Nem. poj. 2,3 % z poloviny = 616
    Zdrav. poj. 12,5 % z poloviny = 3.618 350
    Odvody celkem = 20.099
    "čistého" celkem = 33.501

    (Kdyby měli oba mít stejný vyměřovací základ pro důchodové pojištění, tak se u OSVČ zvyšuje odvod ze 7.504 na 11.680 a rázem má OSVČ čistého jen 29.325, čili o pár stovek méně než zaměstanec.)

    A to jsme ještě nezapočítali nemožnost odečíst pojistné jako náklad (na rozdíl od zaměstnavatele - právnické osoby), což OSVČ o necelé dva tisíce znevýhodňuje (zaměstnanec by o tento rozdíl teoreticky mohl mít vyšší příjem).

    3) Ale nikdo nepíše, že je TAK nevýhodný. Jde o to, že každé má svoje. Vy stále řešíte nějaké peníze odvedené státu, ale to přeci není všechno.
    Za těch několik procent z příjmu navíc získává zaměstnanec tyto výhody:
    - Jistota příjmu bez ohledu na objem zakázek
    - Výpovědní lhůta 2 měsíce
    - Vyšší důchod
    - Nemocenská hrazená od 4. dne (a vztahuje se i na ošetřování člena rodiny)
    - Odstupné + dovolená; ano, na to si fakticky musí vydělat zaměstnanec, ale tyto "provozní" peníze nejsou zahrnuty do objemu peněz, které jsou předmětem zdanění a odvodů zaměstnance (ani zaměstnavatele za zaměstnance), kdežto OSVČ si případnou měsíční výplatu dovolené musí zajistit z toho, co předtím našetřil (z vlastních zdaněných příjmů).
    - Bezstarostnost (= vykonávání svěřené práce bez nutnosti řešit, zda a jaká práce bude za týden)

  • 1. 3. 2011 20:50

    jehovista (neregistrovaný)

    "zaměstnavatel si na rozdíl od OSVČ dá tyto věci do nákladů"
    Ano, da si to do nakladu, takze co? Ze z toho neplati dane? No jeste aby platil dane z dani :D
    A skutecne nechapu, jak s tim souvisi nejake zamestnanecke vyhody. Tyhle naklady(jako jistota prijmu a vypovedni lhuta) preci lezi na bedrech zamestnavatele a neplati se z tech odvedenych dani!!!!!!!!(mozna kdyz dam dost vykricniku, tak to zacnete brat na vedomi). Mluvim celou dobu o zdaneni prijmu, ne jestli ma zamestnanec bezstarostny zivot.
    A ten duchod je proste nesmysl. Nad urcity prijem se do duchodu zapocitava naproste minimum(pocitam ze vetsina zivnostniku se nepohybuje hluboko pod minimalni mzdou) a mnohem lepsi je ty penize mit v kapse a investovat je sam, nez doufat, ze(pokud se duchodovy system nerozsype) budu mit o tisicovku vyssi duchod, nez zivnostnik. I kdyby ten zivnostnik ty prijmy navic nechal lezet na uctu, tak jde do duchodu o milion bohatsi, nez zamestnanec.

  • 2. 3. 2011 0:42

    Tomáš (neregistrovaný)

    "Ano, da si to do nakladu, takze co? Ze z toho neplati dane? No jeste aby platil dane z dani :D"
    --- Nemluvím v tomto bodě o daních, ale "jen" o pojištění. Nejde o to, že by z toho snad měl platit daně, ale o to, že OSVČ si to do nákladů nedá, pojistné platí z toho, co jí zbude po zdanění. (Nakonec i celý koncept superhrubé mzdy je formálně zdaněním daní, tak se nemusíte tak pobaveně smát.)

    "Tyhle naklady(jako jistota prijmu a vypovedni lhuta) preci lezi na bedrech zamestnavatele a neplati se z tech odvedenych dani!!!!!!!!"
    --- Ano, leží na bedrech zaměstnavatele a neplatí se z odvedených daní. Jak se tím cokoli mění na tom, že zaměstnanec tyto jistoty má "v ceně" onoho údajně nevýhodného čistého příjmu a OSVČ nikoli?

    "Mluvim celou dobu o zdaneni prijmu, ne jestli ma zamestnanec bezstarostny zivot."
    --- Ano, to jsem si všiml, pouze se vám snažím vysvětlit možný důvod finančního rozdílu (pokud tam vůbec nějaký je, dle podmínek). Pokud nechcete pochopit, že výhody mohou kompenzovat nevýhody a naopak, aniž by muselo jít jen o peníze, vaše věc. Ale vykřičníky to nespravíte. :)

    "A ten duchod je proste nesmysl. Nad urcity prijem se do duchodu zapocitava naproste minimum(pocitam ze vetsina zivnostniku se nepohybuje hluboko pod minimalni mzdou)"
    --- Aha, nesmysl, no to je argument. Je úplně jedno, co se započítává, dokud neexistuje paušální důchod, pak pokud chce mít OSVČ stejný důchod jako dotyčný zaměstnanec, musí si připlatit, za ty menší peníze tolik nedostane.

  • 2. 3. 2011 7:27

    jehovista (neregistrovaný)

    Ten prvni bod nechapu. Jaky je rozdil mezi tim, kdyz se pocitaji do nakladu, nebo se odectou z hrubeho zisku? Mohly by se klidne presunout to hrubeho zisku zamestnance a prakticky nic by se nemenilo, jen by lidi videli, jak moc je stat odrbava.
    "Jak se tím cokoli mění na tom, že zaměstnanec tyto jistoty má "v ceně" onoho údajně nevýhodného čistého příjmu a OSVČ nikoli?"
    TYTO JISTOTY SE KURVA DRAT NEPLATI Z DANI, TAK PROC BY JE KVULI NIM MEL MIT ZAMESTNANEC VYSSI? JAK TO SPOLU SAKRA SOUVISI??? ja mam pocit, ze mluvim s hotentoty.
    A ten duchod - lepsi dostat penize na ruku a ty investovat, nez platit o pet tisic vic a mit pak o par stovek lepsi duchod. Ja bych klidne platil nejake minimum pro minimalni duchod a se zbytkem bych si poradil lepe, nez je nasypat do statni kasy. Tahle moznost ale neni.

  • 2. 3. 2011 11:37

    Tomáš (neregistrovaný)

    "Jaky je rozdil mezi tim, kdyz se pocitaji do nakladu, nebo se odectou z hrubeho zisku? Mohly by se klidne presunout to hrubeho zisku zamestnance a prakticky nic by se nemenilo, jen by lidi videli, jak moc je stat odrbava."
    --- Rozdil je v tom, ze kdyby je firma nepocitala do nakladu, odvedla by z nich dane a mela by mensi zisk (a treba by o to mene zaplatila zamestnancum). OSVČ nejdřív odečte náklady, pak zaplatí daně a ze zbytku ještě pojistné.
    Jinak zamestnanci snad superhrubou mzdu i srazky vidi na vyplatnici jiz dnes.

    "TYTO JISTOTY SE KURVA DRAT NEPLATI Z DANI, TAK PROC BY JE KVULI NIM MEL MIT ZAMESTNANEC VYSSI? JAK TO SPOLU SAKRA SOUVISI???"
    --- A kdo říká, že je to KVŮLI nim? Proč tam hledáte nějakou přímou vazbu?
    Souvisí to spolu "jen" tak, že obojí je dáno platným právním rámcem pracovního vztahu zaměstnance. Nikdo tu přeci netvrdí, že se to platí z daní. Jistoty jsou prostě výhodou, vyšší odvody nevýhodou. Nejde o financování výhod z daní, ale o to, že obojí se "děje" v souvislosti s pracovním poměrem. Každý si může zvolit, zda a za jakých podmínek bude pracovat. Tečka. (A opět - pokud by chtěla OSVČ jistoty bližší - ne stejné - úrovni zaměstnance, tak bude mít vyšší odvody ona, ne zaměstnanec.)

    "Tahle moznost ale neni."
    --- OSVČ může být každý občan s čistým trestním rejstříkem.

  • 2. 3. 2011 21:29

    jehovista (neregistrovaný)

    Ja to vzdavam. OSVC jsou chudaci, kteri tahnou stat a zamestnanci se diky nim maji dobre.

  • 3. 3. 2011 17:38

    Tomáš (neregistrovaný)

    Nic takového jsem netvrdil. :) Jen je všude chleba o dvou kůrkách, a hlavně - každý si může svobodně vybrat, jakému chlebu dá přednost.

  • 1. 3. 2011 16:24

    pepé (neregistrovaný)

    1. Uvedený příklad je s minimem, které musí OSVČ odvést na přímých daních.

    2. Pokud by dotyčný OSVČ chtěl mít nemocenskou podobnou jako zmíněný zaměstnanec (i když až od 22.dne a ne od 4.), musel by nechávat státu min. 25.198Kč/měsíc (tím pádem by mu zbylo 27.802Kč) a max. 28.754Kč/měsíc (tím pádem by mu zbylo 24.246Kč) ... viz. můj příspěvek níže - http://www.mesec.cz/clanky/proc-chce-vlada-zbytecne-bit-zivnostniky/nazory/90341/ .
    Hádejte komu zůstalo víc :).
    A pouze v tomto se může "přiblížit" zaměstnanci.
    O zbytku soc.jistot si může nechat zdát, že.

    3. Takže pokud to opravdu srovnáme tak, aby se OSVČ i zaměstnanec k sobě co nejvíc přiblížili, zaměstnanci zůstane o 1.798-5.354Kč/měsíc víc + další zaměstnanecké výhody.

    Jasně, Vámi uváděný příklad "švarcu" je pro dotyčné oboustranně výhodný, tady není o čem.
    Jenže, protože toho část lidí zneužívá, tak krouhneme všechny?

  • 1. 3. 2011 17:03

    Tomáš (neregistrovaný)

    "Jenže, protože toho část lidí zneužívá, tak krouhneme všechny?"

    Já bych snad ani nemluvil o zneužívání. Dokud zákoník práce umožňuje zaměstnavateli, aby menší část své činnosti zajistil jinak než přes zaměstnance, a pokud jsou obě strany srozuměny s výhodami a nevýhodami té či oné formy spolupráce, pak nevidím důvod pro negativně zabarvené termíny.
    Pokud nějaký zaměstnavatel takto řeší většinu činnosti, není to chybou zaměstnance a věc má řešit stát - na to má páky již dnes, bez ohledu na to, kolik kdo platí na odvodech (tím by se jen omezil následek, nikoli příčina).

  • 2. 3. 2011 0:45

    Tomáš (neregistrovaný)

    Aha, všechny OSVČ jsou OSVČ pouze a právě proto, že mají úžasné nízké daně a modré z nebe. Já se divím, že tu ještě vůbec jsou nějací zaměstnanci.

  • 2. 3. 2011 7:30

    jehovista (neregistrovaný)

    Proc by jinak tolik lidi vykonavalo beznou zamestnaneckou praci na zivnostak, kdyby z toho nemeli zadne vyhody? Zamestnavatele stoji mene a v kapse jim zbyde vic, to je realita.

  • 2. 3. 2011 11:24

    Tomáš (neregistrovaný)

    Kolik je "tolik"? Třeba proto, že je to legální?
    Jenže oni z toho mají nějaké výhody a nějaké nevýhody. Ale pro vás jsou zjevně mantrou jen daně, daně, daně.
    Proč tolik lidí jezdí autem, když MHD je to často levnější?

  • 2. 3. 2011 7:44

    Fany (neregistrovaný)

    Osobně jsem z této debaty odešel, neboť jehovista to dělá schválně a náramně se baví. Jeho prostě nepřesvědčíte. Je jen otázkou, když je, podle něj, volba OSVČ procházka růžovým sadem, že už nemá alespoň deset živnostenských listů ..... ;-)

    Kdysi jsem podobnou, polopatickou, formou přesvědčoval o nemožnosti porovnávání výhod a nevýhod OSVČ a zaměstnance jednoho člena rodiny, tehdy dřevorubce na hlavní pracovní poměr. Marně. Asi rok poté je firma propustila s tím, že si mají zřídit ŽL a že jim bude nadále dávat práci. Známý švarcsystém. Přibližně do roka pak z části pochopil, kde jsou ty rozdíly. Když nedostal dovolenou a stravenky. Když nemohl šmelit s benzínem a vše si musel kupovat sám. Tudíž najednou zjistil, že je rozdíl mezi erárním a vlastním nářadím a vybavením. Včetně montérek a dalších pracovních a ochranných prostředků. Po prvním zdanění, kdy nebyly současné výhodné paušály, pochopil zbytek. Jako platit silniční daň, vést účetnictví a poznat "příjemné" osazenstvo z finančního úřadu. A to ještě neví, že až půjde do důchodu, neboť si platí většinou kolem minimálního sociálního pojistného, že bude žebrákem.

    Závěrem ještě jednu poznámku. Pokud se někdo snaží o porovnání těchto dvou odlišných daňových subjektů, tak jedině se vším všudy. Poukazovat jen na to, kolik který odvede státu, je naprostý nesmysl, jejichž účelem je jen závist, nic víc.
    Doporučuji toto opustit a nechat provokatéra jehovistu v jeho zcestných názorech samotného...

  • 2. 3. 2011 11:35

    pepé (neregistrovaný)

    Jak píšu v příspěvku nad Vámi :
    "... pokud to opravdu srovnáme tak, aby se OSVČ i zaměstnanec k sobě co nejvíc přiblížili, zaměstnanci zůstane o 1.798-5.354Kč/měsíc víc + další zaměstnanecké výhody."

    To je fakt.

    Takže se ptám - kde je to vyšší zdanění a znevýhodnění zaměstnance?

  • 28. 2. 2011 23:51

    Tomáš (neregistrovaný)

    Můžete rozepsat to pojištění? Ta OSVČ z příkladu dosáhne stropu? A nad něj se vrací i z povinného základu ZP? Díky.

  • 1. 3. 2011 15:10

    pepé (neregistrovaný)

    Já tedy nevím, jestli to bylo na mne, ale asi ano :).

    Takže pokud OSVČ odvede z tohoto příkladu to, co minimálně odvést musí, tak max. částka na nemocenské pojištění (aniž by musel zároveň platit vyšší zálohy na OSSZ) je těch zmiňovaných 617 Kč.

    Za to má od 22.dne nárok na 494Kč/den.
    Zaměstnanec s podobným příjmem, pokud jsem dobře počítal, má od 4.dne do 21.dne nárok na 760Kč/den a dále na na 689Kč/den.
    OSVČ pochopitelně může platit méně, ale típ pádem i méně dostane v případě nemoci.

    Pokud by si chtěl na nemocenskou připlatit, aby se dostal na 760kč/den jako zaměstnanec v příkladu, musel by platit OSSZ zálohy 19.140Kč + pojištění 1.508Kč = 20.648Kč/měsíc.
    Pokud by si chtěl na nemocenskou připlatit, aby se dostal na 689kč/den jako zaměstnanec v příkladu, musel by platit OSSZ zálohy 15.610Kč + pojištění 1.230Kč = 16.840Kč/měsíc.

    Počítal jsem to pomocí "kalkulaček" na webech + XLS z webu ČSSZ, tak je to snad plus mínus správně.

  • 1. 3. 2011 16:58

    Tomáš (neregistrovaný)

    "Takže pokud OSVČ odvede z tohoto příkladu to, co minimálně odvést musí, tak max. částka na nemocenské pojištění (aniž by musel zároveň platit vyšší zálohy na OSSZ) je těch zmiňovaných 617 Kč."

    No jó, to ale nesmíte nemocenské pojištění označovat slovem ZDRAVOTNÍ (jako jste to učinil ve výpočtu)... ;)

  • 1. 3. 2011 17:37

    pepé (neregistrovaný)

    Tak si odpovím - psal (a ještě jsem slepoň) :).
    Mno, to by překlep.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).