Dobrý den.
1. jedná se o příspěvek.
2. 1. stupeň nepočítá s každodenní péčí (třeba donáška oběda). V 1. stupni je člověk vcelku soběstačný.
3. Procesem žádosti o PnP jsem už několikrát prošel. Sám jsem zcela odkázán na pomoc druhých (4. st.) a několika postiženým jsem pomohl procesem projít (s žádostí o navýšení po zhoršení stavu). Pokud je žádost správně vyplněna, je i správně posouzena.
Paly ne tak uplne. Je hodne zadatelu o prispevek na peci, esplnuji hodne bodu v posuzování, a posudkar dejme tomu zubar posoudi cloveka na 2stupen prispevku na peci.Je hodne lidi kterým je snizen bud invalidní duchod nebo prispevek na peci.
Co je špatného, pokud tomu, kdo nesplňuje podmínky, odeberou platbu na kterou nemá nárok?
První instance je orientační síto, podstatná je odvolací komise a s tou jsem nikdy neměl problém
paly nemate pravdu, kolikrát ma nekdo prispevek na peci delsi dobu na nemoc ktera je dlouhodoba a nemenna ze sve podstaty a prispevek na peci mu snizi. na fb jsou takoce cele skupinky,kde si lide navzajem radí a ptaji se pravniku, jak se odvolat proti nespravedlivemu verdiktu u komise. I v TV je kolikrát veb zprávách o tom reportaz...
Tady podle mého názoru zaměňujete 2 věci.
1, Dlouhodobě a neměnná nemoc ze své podstaty
2. Nárok na příspěvek na peci/platí i pro ID.
Nemoc/zdravotní stav není sama o sobě důvod pro přiznání PnP/ID.
Nárok na PnP je pokud člověk sám (ani s přispěním kompenzačních pomůcek) nezvládá vyjmenované základní životní potřeby.
Nárok na ID je zase pokud má člověk ze zdravotních důvodů sníženou práceschopnost.
Obojí se s časem mění i pokud zdravotní stav zůstává stejný.
U lidí, kde jde o trvalý stav přiznávají PnP i ID nastálo.
Pokud někomu je snížen stupeň, předpokládám, že je tam důvod - pokud ne, má právo se odvolat.
U PnP je nejjednodušší doložit smlouvu s pečovatelskou službou a odkázat se na metodický pokyn popř, ombudsmana - obojí je k dohledání na internetu. To s někým řeším několikrát ročně. Samozřejmě se najdou i takové případy, kdy ten nárok prostě není.
ID jsem řešil jen pro sebe a podstatné bylo doložit zdravotní důvod změny zaměstnání.
Určitě je pár výjimek, kdy došlo k pochybení ze strany úředníka nebo komise. Já se s tím setkal jen jednou - když mi špatně vypočítali ID a po 15 letech to pak dopláceli, psalo se o mě i v novinách :). Mnohokrát jsem se ale setkal s ukřivděným člověkem, který nedostal to co chtěl, protože neměl nárok.
Paly nemusel jste mi psát problematiku posudkoveho lekarstvi, přiznaní/snizení prispevku na peci/inv.duchodu...jsem v teto problematice jiz 26let. Staram s eo zavislou osobu dlouho a na fb doporucuji nahlednout do skupinky Jdeme proti autistum nebo Postizeni proti CSSZ....Tam si muzete precist hodne tech pribehu.
Jsem rád, že jsou lidi co se starají. VBez toho bychom se neobešli.
FB je plný "ukřivděných" lidí.
I tam jsem chvilku radil, ale drtivá většina lidí tam byla dost hnusná - zejména, pokud jsem jim vysvětlil, proč nemají nárok na to co chtějí.
Druhou nejčastější reakcí (u těch co nárok mají) je, že nejsou ochotni nic udělat.
Téměř všichni pak pomlouvají posudkáře a úředníky. Jako by oni byli důvod. Jsou to jen lidi, co dělají svou práci. Rozhodují podle jasných podkladů i s důkazů. Nejsou tam od hledání. Pokud jim postižený potřebné podklady nedodá/nemůže dodat, nic logicky dostat nemůže.