Hlavní navigace

Příměří na Ukrajině?

16. 9. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Obchodování je v posledních dnech opatrnější a hlavní indexy několikátý den v řadě klesají. Jinak tomu není ani dnes, německý index DAX ztrácí zhruba 0,7 %, celoevropský EuroStoxx50 pak oslabuje o zhruba 0,5 %. A důvody aktuálních poklesů?

Jednou z hlavních příčin je nejistota a nárůst vnímání rizika v posledních týdnech. Hlavním rizikem je primárně pro evropský trh situace na Ukrajině. Aktuálně sice panuje oficiální „příměří“, avšak zahraniční pozorovatelé mluví o opětovném vyostření konfliktu. To má v rámci Evropy dopad zejména na německý DAX, neboť německý zahraniční obchod je ze všech významných evropských ekonomik nejvíce navázaný právě na Rusko.

Dle současného vývoje událostí se jeví jako méně pravděpodobné, že by Západ slevil ze svých sankcí. Navíc je možné, že prezident Putin a jeho vládní aparát zavede kontrasankce proti Západu. Dalším důvodem aktuálních poklesů může být očekávané vyjádření Fedu k nejbližší podobě své monetární politiky. Jak známo americká centrální banka již od konce minulého roku utlumuje QE, avšak aktuálně panují obavy i o podporu ve formě nízkých úrokových sazeb. Obecně se očekává, že se sazby začnou zvyšovat ve druhé polovině příštího roku. Podle posledních komentářů by k tomu mohlo dojít i v první polovině roku 2015 a to trhy děsí – pro podniky by to totiž znamenalo dražší financování, respektive dražší náklady na úvěry obecně. Jak tedy obchodovat?

V obdobích na trhu jako je to aktuální se mi zpravidla v minulosti vyplatilo investovat do titulů, které nejdou příliš ve vleku trhu, respektive do takových titulů, které mají nějakou vlastní „story“. Jako příklad lze uvést růst akcií Yahoo! v očekávání úpisu Alibaby (klasická „vlastní story“). Takových titulů však nemusí být mnoho. Proto doporučuji být opatrnější (vyšší poměr hotovosti v portfoliu). Ovšem rozhodně nejsem toho názoru, že momentální propady musí pokračovat po delší období.

Osobně se domnívám, že by mohlo být moudré využít současných propadů k nákupům – alespoň co se evropských titulů týká, protože v Evropě je situace odlišná od té v USA. USA již, jak bylo řečeno, tlumí svou monetární podporu ekonomiky, zato Evropa se chystá s největší pravděpodobností v říjnu spustit výraznou podporu ve formě kvantitativního uvolňování.

Nejsem ovšem přesvědčen, že jsme na lokálním „dně“. Osobně se domnívám, že nás ještě jedna menší vlna poklesů čeká – a právě této bych případně využíval k nákupům.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).