Bohužel, patřím mezi ty postižené, kterým seberou kus již tak mizerného platu. Učím ne střední škole informatiku a matematiku a to jen proto, že mě práce s mladými baví. Teď se ale seberu a se svým oborem půjdu jinam. Už vidím, jak se do škol hrnou kvalifikovaní lidé. Stav našeho školství je striktní a bude ještě horší.
Ano, situace ve školství je tragická, mám to z první ruky.
Holt cokoli v rukou státu funguje tragicky. Byl jste někdy na Poště?
Pro stát dělají v podstatě dva druhy lidí:
1) Ti, co stát mocensky drží (policie, celníci, soudci, finanční úředníci, ...). Ty si stát rozmazluje vysokými platy a dalšími prebendami, protože ty té státní mafii udržují moc.
2) Ti, které si stát vzal jako rukojmí (zdravotnický personál, učitelé, hasiči, ...). To jsou profese, které jsou obecně užitečné a tudíž by se dobře uživily i bez státu. Ale stát si dané obory zmonopolizoval, aby měl záminku ke své existenci, aby mohl říkat, jak užitečné služby zajišťuje, jak je nenahraditelný (což je lež, ale masy to neprokouknou).
Hasiče bych nejmenoval. Plat 30letého je mnohem vyšší než plat učitele po 32 letech praxe. A to nemusí mít vysokou školu, stačí nějaká upatlaná maturita na učňáku.
Nezlobte se, ale jste úsměvný až směšný s tou svoji vysokou školou. Každý ví, co je pajdák zač. Navíc papírek ze školy vám nic negarantuje. To garantuje práce a její výsledky. Předpokládám, že ty jsou stejně žalostné, jako u drtivé většiny stejně postižených pajdákových pseudovysokoškoláků. Jen primitiv vaší úrovně se může hanlivě vyjadřovat o řemeslnících a jiných lidech s výučním listem, kterým intelektuálně a schopnostma většinou nesaháte ani po kotníky.
To je pro učitele typické. Jejich práci přece rozumí jen oni sami a s nikým jiným se o tom nedá debatovat - školstvím však projde každý. Průměr mají 23500 hrubého, a je jim to pořád málo.
Nejsmutnější ovšem je, že kdejaký Mgr. s pětiletou VŠ si myslí, že je něco víc než člověk. Takoví pak řeší jen peníze, místo aby přemýšleli nad svým životem a výchovou dětí. Výsledek je, že děti jsou hloupější než před 20ti lety, titul se dá koupit (viz Plzeň) a vysokoškolák si plete pojem striktní s tristní. (1. příspěvek)
Kam vede ta uzavřenost a nadřazenost skupiny učitelů asi vidíme všichni. Pár z nich ovšem volá po úplné změně systému, jenže je to na dlouho - příliš zkostnatělé. Státní maturity, nedostatek řemeslníků atd. atd.
Bez urážky, ale málo kdo ví o náročnosti pajdy. Jakožto Ing. na elektro fakultě jsem si říkal že pajdu obor M+F dám bez problémů. Mumím říct, že pajda je složitější než elektro. Po dvou letech jsem školu opustil, protože jsem uznal, že je nad moje síly.
To je zajímavé, já mám zas zkušenost, že spousta lidí, která nezvládala elektro a strojárnu, odešla na pajdu, kde v pohodě prošla. Sice to bylo za bolševiků, ale dost pochybuji, že by se od té doby nároky škol podstatně změnily.
Každá škola má svoje. Pajda je náročná v tom, že musíte umět látku nejen sami pochopit, ale naučit se vysvětlit problém i naprostému blbovi. Ne každý se to naučí a mezi tím je hodně velký rozdíl. Když učitel nedovede látku žákům srozumitelně vysvětlit, hlavně takovou matiku, fyziku, chemii nebo třeba i češtinu (řadu ostatních předmětů se lze s trochou dobré vůle naučit sám: zeměpis, dějepis...), nemá za katedrou co dělat. Jenže problém školství je v tom, že odměňuje pouze podle počtu odučených let, kvalita se tam nenosí, a taky v tom, že maturant je levnější než VŠ. Proto má řada škol problém se sehnáním kantorů, natožpak kantorů kvalitních. A když tam nebudou kvalitní kantoři, jde zákonitě výuka do háje. Já se kolikrát ani děckám nedivím, že ve škole dělají psí kusy, protože někteří kantoři jsou neskuteční exoti. Na druhé straně si určitě každý z vás pamatuje na ty dobré učitele, při jejichž výuce byl klídek, pohoda a taky jsme se u nich něco naučili. Problémem školství je, že to nerozlišuje a při výplatě dostanou oba stejně. Což po mnoha létech toho dobrého nakrkne a pokud má kliku a jeho obor je žádaný i mimo školství, jde zákonitě jinam.
Ona je otázka,. jaká je úroveň vyúky M+F na technice. Mě jeden známý student techniky požádal, abych mu pomohl s matematikou, že v tom plave. Když jsem se sešli, tak vytáhl sešit s několika stovkami vzorečků, a že si je nedokáže zapamatovat. Tak jsem mu řekl, že nepotřebuje si je pamatovat, dají se přece odvodit. Třeba vzdálenost mimoběžek - doplním na rovnostěn, podělím objem plochou základny a mám výšku, tedy požadovanou vzdálenost mimoběžek. On na to jen vytřeštil oči: "Ono se to dá odvodit?". S takovou znalostí M+F věřím, že může mít technik problémy i na pajďáku.
No ruzni studenti sou ruzne pripraveni z ruznych skol. Paklize narazite na vysoke elektro skole na studenta z elektro stredni, vetsinou bude mit problemy s matematiku i fyzikou, zato daleko lepe rozumi materialum a soucastkam nez gymnazista.
Ja sem napr. vystudoval gympl a zaroven s elekterm sem udelal i informatiku a ziskal z nasich skol pocit, ze je to hlavne o drzosti a nenechani se vynervovat. 99% skol jde udelat s tahakem, nebo se schopnosti okecavat. Tam kde jsou zkousky pisemne, je potreba mit tahak na vzorce (na odvozovani fakt neni cas), protoze vsechno je treba mit uplne presne spravne (drobna chyba znamena vetsinou skrtnuti cele ulohy a o stupen horsi znamka). Naproti tomu u ustnich zkousek, neni presna znalost vzorce potreba, ale daleko vice se hodnoti orientace v problemu a dokonoce za znalost odvozeni dostanete body navic. Nicmene s trochu benevolentnejsim zkousejicim (a to byvaji skoro vsichni) ste schopni odejit od tematu uplne jinam a pak vas vlastne ani nevyzkousi z otazky, ktera byla polozena.
P.S.: To ze nekoho vyhodily z elektro a udelal pak pajdak, nerika nic o slozitesti elektra, ale o spatne prvni volbe studenta. Protoze tyhle pripady jsou na vsechno skolach obousmerne.
Tam byl ale problém v tom, že na ČVUTu byla přednáška z matematiky jen přehledem vzorečků (a občas mnemoniky, jak si je zapamatovat). S matematikou jako takovou to nemělo vůbec nic společného.
Jenže hasič s "upatlanou maturitou na učňáku" musí mít sakra dobrou fyzičku a taky odvahu, když jde hasit požár a má z ohně vynést plynové lahve, aby tam nebouchly. Jsou nasazováni u kdečeho, k likvidaci chemických nehod, u bouraček, jdou do takových sraček, kterých se všichni ostatní bojí. Ti si ty peníze zaslouží už jen za tu odvahu. Už jste viděl hasiče těsně před důchodem? Dělal to náš soused a odchod do důchodu si plně zasloužil, sám byl asi taky rád, když se ho dožil.
Já bych hasiče zrovna jmenoval. Plat si zaslouží mnohem víc, než učitel. Jsou to naprosto nesrovnatelná zaměstnání. Je naivní představa si myslet, že práce hasiče je jenom o upatlané maturitě. Když pominu fyzičku, kterou jsou pravidlně přezkušovaní a nebezpečnost povolání, má i ten poslední hasič nesrovnatelně větší zodpovědnost než jakýkoliv upatlaný učitel. Nehledě na to, že inteligence u hasičů je taky žádaná, protože se musí rozhodovat ihned na místě v krátkém čase a najít nejvhodnější řešení nastalé situace. Hašení požárů rozhodně není nejčastějším hasičským zásahem. Jejich povolání znám proto, že několik hasičů osobně znám a často za nimi chodím, takže narozdíl od Vás mám představu o jejich povolání. Srovnávání práce hasiče, který jej tráví v tom nejhorším prostředí a za těch nejhorších "provozních" podmínek s prací učitele, který sedí zalezený ve vytopené kanceláři a v lepším případě buzeruje děti za to, že něco neví, v horším si za zápočty nechává platit bábovkami, uklízením nebo sexem se studentkami, je opravdu o něčem jiném.
To vám nevěřím, k vůli 700 kč. Tak špatně na tom vy učitelé nejste. Co mají říkat jiní zaměstnanci , třeba soukromém sektoru. Tam šli mzdy dolů i o 30 %. Co by jste říkala na takovéto snížení platu ? Nebo vy jste nějaká privilegovaná skupina , kterých se úspory nesmí dotknout ? Učitelú je nadbytek a i když odejdete , státní pokladně se uleví. Alespon poté v soukromé sféře poznate co je život a práce. Na státní post učitele budete s radostí vspomínat , tečka
Vážený, kde jste přišel na to, že učitelů je nadbytek? Zvláště chybí vysoce kvalifikovaní učitelé jazyků, matematiky nebo informatiky. A že jsme privilegovaná třída? Jako kantorka vím, o čem mluvím, po deseti letech praxe, beru čistého necelých 17 tisícovek. A co je život a práce vím moc dobře, zkuste si dneska stoupnout za tyhle peníze za katedru.
A to je jako 17 000 Kč čistého málo? Já nechápu, proč si pořád tahle vaše sorta stěžuje. Vaše práce má naopak plno dalších výhod, o kterých si jiní zaměstanci můžou nechat zdát a plat mají daleko nižší. Tady v regionu stojí u stroje nebo u pultu lidi s maturitou a s vysokoškolským vzděláním, makají jako roboti minimálně 8 hodin denně, svátky, víkendy, odpolední a noční směny a berou 9 000Kč hrubýho. A nejsou v pracovním procesu 10 let jako Vy, ale i dvacet nebo třicet roků....
Tak to mi řekněte, co je to konkrétně za region, kde _vysokoškoláci_ makají u stroje za 9000 hrubého. Pokud neodpovíte, tak vás mám za obyčejného kecálka.
Okraj Strakonicka. Prodavačka v drogerii má sociálně-právní VŠ, nic jinýho nesehnala, do fabriky jít nechtěla. A dělnice s maturitou ve fabrice jsou úplně běžným jevem. Mimochodem nedávno tato fabrika inzerovala na stránkách ÚP, že přijme 10 dělnic do nepřetržitého provozu za plat 8500 Kč hrubýho. Majitelem oné fabriky jsou náš vzor, naši spřátelení Američané a jak je vidět, i oni si nás velice váží.....
Jsem VŠ, pracuju jako překladatelka (ale státnice na jazyk nemám) a zaměstnanec. Můj příjem je 12.500,- čistého. Bohužel je mi 50+, takže jinou práci sotva seženu. Kdybych přešla do školství, dostanu tabulkových nějakých 9.000 čistého. Vám je fakt 17.000,- čistého málo? Já bych je brala všemi deseti!! (a tolik nemám ani hrubého!)
Co vám brání živit se jako překladatelka na volné noze? Pokud jste kvalitní a chcete se zkusit trochu prosadit, můžete si vydělat podstatně víc. A věřte, že věk se v tomhle oboru příliš nesleduje, hlavní je umět.
V Praze možná. Mimo Prahu je mi líto (zkoušela jsem to, ale těch zakázek prostě tolik není). Překlady přes internet už taky nefrčí, prostě znalost jazyků je už značná a firmám se vyplatí zaměstnávat lidi, co jazyk znají, i kdyby ho měly na nějaký čas vyslat do zahraničí. Co vím, mají s tím problémy i kolegové.
Dobrá překladatelka by neměla dneska mít problém se uživit. Samozřejmě záleží na jazyku, ale i tak. Když vidím, co si účtují za překlady různé agentury,..
Co takhle zkusit oslovit např. firmy, co k nám dovážejí zboží a nabídnout překlady manuálů, návodů k použití, PR materiálů. Vše se dá vyřídit poštou nebo e-mailem.
ja bych problem videl v tech statnicich. Kolik zakazniku si necha udelat preklad u nekoho, kdo na to nema osvedceni? Prijde mi ze dnes je jedno co umis, pokud na to nemas papir. Alespon vetsinou.
Jak co. Samozřejmě obchodní/právní dokument si určitě nechá přeložit u kvalitní firmy, ideálně specializované na daný obor.
Ale takové návody k obsluze, PR texty, atd, to může přeložit prakticky kdokoliv (a někdy to podle toho bohužel vypadá :( ). Taky jsem jich ve firmě pár překládal.
Aentura nepotřebovala papír, ale znalosti. Kontaktovala jsem jich asi 20, poslala vzorový překlad. Sdělili, že byl dobrý, ale že prostě není poptávka. Za ceny, které si účtujou agentury, se už dávno nepřekládá, agentury jsou drahé. Návody a jiné dokumenty překládá sekretářka s maturitou (a taky to podle toho vypadá, už jsem v ruce pár překladů měla a je to někdy fakt síla. Jenže je to LEVNÉ a to tu jde nejvíc!!!). Když třeba takové Cell number vidíte jako počet buněk nebo na jídelním lístku vidíte Obloha / Himmel / Sky, tak to pak jdete do vrtule. Ale bylo to levné, tak co.
Mě zrovna cca před dvěma měsíci přišla nabídka (netuším jak na mě přišli) na překlad knížek od nějakého nakladatelství.
A ne všechny firmy si můžou dovolit mít "strojové" překlady. Jasně, u spotřební elektroniky se s tím nikdo zabývat nebude, ale u luxusnějšího zboží (nebo takového co si na něj hraje) je to něco jiného.
Pár mailů na nějaké velké dovozce nebo velké internetové prodejce nic nestojí.
Vidím zmínku o agentuách zde - z vlastní zkušenosti vím, že poptávka je. Samozřejmě se člověk musí rozhlídnout mimo českej rybníček. Jak jsem napsal jinde, nevznikají zdaleka všechny překlady vnitrofiremně.
Jaké zahraniční agentury jste kontaktovala? Jaké obory překládáte?
Pracuji jako překladatel na volné noze, tedy z domova, nejsem z Prahy ani z velkého města, 99 % klientů / agentur jsem v životě neviděl (ostatně většina jich je ze zahraničí, protože české platí tristně málo).
Překlady přes internet frčí normálně, tedy aspoň v tom smyslu, že jeden týden obdržím e-mailem zakázku a druhý týden vrátím překlad.
Firemní překladatelé zdaleka nepokryjí všechnu práci; agentura např. rozešle překlady lidem ze své databáze v případě, že si velká firma XY usmyslí, že chce materiál 123 přeložit do 10 jazyků - asi je to pro takovou firmu jednodušší než věc řešit přes pobočky, má to s kompletním servisem.
Tedy, nezáleží ani na věku, ani na bydlišti, pouze na tom, nakolik danou jazykovou kombinaci umíte a nakolik se chcete prosadit.
Pokud píšete, že jste to zkusila, kolik agentur (českých nebo světových) jste oslovila?
Překládám z NJ, hlavně ekonomiku, ale najdou se i jiné.
Asi 10, českých. Jedna sice práci poslala a hotovou pak v termínu převzala, ale nenamáhala se zaplatit ani po urgenci. Takže jsem s nimi dost rychle skončila.
Druhá se ozvala jeden den v poledne s dotazem, jestli jsem schopná do druhého dne do 8.00 ráno přeložit 100 stran dost těžkého technického textu. Za překlad jedné normostrany nabídli 80,- Kč. Moc se divili, že, jsem jejich "úžasnou" nabídku nevzala. Ta cena mně fakt neoslovila a rychlost byla trochu šibeniční na to, aby to bylo dobře. Spousta odborných termínů totiž není ani v odborných slovnících a jejich význam se musí dost pracně vyhledávat na netu.
No jo, tak 80 je zjevně mimo. Sice i některé české agentury nabídnou relativně dobrý peníz, ale zkuste ty zahraniční agentury, trochu se porozhlédnout po mezinárodních překladatelských portálech...
Sám jsem taky před časem (tím nemyslím před dvaceti lety :) ) nějak startoval, a šlo to, tak vás chci jen povzbudit.
Sice chapu, ze to za katedrou neni lehke, ale 17 000 cisteho je pro velkou cast lidi v tomto state nedostizny sen. Ale chapu ze na to musite mit VS a pri dnesnim chovani nekterych deti je to o zdravi nebo o soud s rodici.
A pro řadu lidí zastávající daleko nepotřebnější funkce (voj. z pov., bankéř, pojištovák ...) a beroucí značně víc než těch 17 tisíc. Takovýmto lidem se pak o balíčku lehce vypráví a ještě se nestydí odírat své méně movitější občany ve prospěch kapitalistů v cizích zemích.
Ti, co odsuzují stesky důchodců - nezapomeňte, že i oni důchodci kdysi pracovali, ze svých daní vám zaplatili třeba studia, byt, D-1 atp. Ačkoliv sám nejsem důchodce (a pochybuji, že dokud bude existovat sobecká ODS, se důchodu vůbec dožiji), řada důchodců je na tom špatně, zvláště jsou-li již sami. Žijí v trochu jiných hodnotách, nepotřebují nadupaný comp a domácí kino s blu ray, ale třeba teplo v pokoji 24 stupňů, léky, zdravotní péči, výpomoc v domácnosti, nájemné podraží mnohdy o tisícovku, kde ji mají vzít bez valorizace? Mají jíst kořínky či se hrabat v popelnicích? V domovech důchodců se jim dnes téměř vše sebere a z toho mála, co jim zbyde, platí buď zdravotní péči a odříkají si stravu nebo jedí, ale neléčí se, na obojí jim zkrátka nezbývá. .
Pokud "odborníci" odmítají, aby platili všichni daně tak jak mají a budou prováděny škrty v příjmech, bude se krizová spirála dál šroubovat. Je to jednoduchá logika: obchodníci buď zdraží tak, aby jim při menším fyzickém objemu prodaného zboží zisk neklesl, nebo lidé budou méně kupovat, míň utratí, výrobci toho tolik nevyrobí, budou propuštět či snižovat platy a tak stále dokola. Na druhou stranu mne zaráží, na co vše se vyhazují státní peníze - armáda (nemám tím na mysli záchranářské složky pro případy přírodních katastrof - právě ty ale byly značně zredukovány), MS v lyžování (a to jsme ještě chtěli olympiádu nebo radar), vyhřívané trávníky pro špičkově placené nemakačenky , řada firem bere dotace na něco, aby si managment mohl užívat, a tyto dotace se k lidem, pro které by měly být, ani nedostanou. V Praze na ministerstvech chtějí rozkrást ještě to málo, co se rozkrást nepodařilo.
Ač jsem celé mládí komunisty proklínal, dnes je vcelku jasné, koho volit. A jak zjišťuji, nejsem sám, kdo se nezalekne zastrašovacích výsledků "seriozních" volebních průzkumů se zcela jasným předstihem jisté modrototalitní strany, která má nějak záhadně v názvu slovo "demokracie".
Co se duchodcu tyce, tak si myslim, ze by jim daleko vice pomohly dobre zakony nez dalsi duchod. Komunismus rozbil tradicni rodinu. Tam kde se drive staralo dite o duchodoveho rodice, je dnes stat. Bohuzel pak to dopadne tak, ze dite se od rodice odstehuje do vlastniho bytu a duchodce ma problem ze sveho "maleho" duchodu utahnout cely byt.
Bohuzel takova je doba, mladi maji moznosti tak na duchodce kaslou. Bohuzel pak musi prijit stat, sebrat maledemu penize a dat je duchodci. Tak se ale stane ze o penize prijdou i ti mladi, kteri by se o sve rodice radi postarali.
Resenim neni jeste vice rozvracet rodinu, ale naopak ji stmelit. A tam kde nebude starost dobrovolna prijde soudne narizene vyzivne. Tim se zmensi pocet penez tekouci od ditete k statu a zpatky k jeho rodice, snizi se pocet uredniku a obecne bude lepe.
Já nejsem učitel a beru těch 17 000 čistého a jsem za ně rád, protože si myslím, že to není v mém okolí až tak špatná výplata. Problémem učitelů je, že za svou práci by chtěli za ni chtěli neuměrný plat.
V soukromém sektoru šáhnou člověku s vysokou školou a praxí na peníze - tak má možnost jít dělat podobnou práci jinam, kde ho zaplatí. Ve škole šáhnout vysokoškolákovi s praxí na peníze - tak má smůlu, protože ho všude budou platit podle tabulek.
Aspoň tak to vidím já jako neučitel.
Já ty lidi obdivuju, za ty peníze bych to asi pořádně nebyl ochotný dělat.
Nu, hned je videt, ze pan anonym je odbornik. Jeho mzda koukam nepujde dolu tak tvrde (mzdy sli - pro ostatni). Je smutne, ze k praci ucitelu se vyjadruji povetsinou jenom hlupaci. Ale sam sobe se divim, ze me to jeste prekvapuje. Za par let uz tu nebude nikdo, kdo by pochopil onu poznamecku uvnitr te zavorky. A ono to mozna bude lepsi.
No než půjdete jinam, tak už mějte zajištěno místo. Ono se to snadno řekne, ale 5 měsíců na pracáku uběhne jako voda a životní minimum je u nás hluboko pod hranicí bídy.
Jinak proč stát nemá na platy učitelů je na dlouhé povídání a každému kdo sleduje jak se u nás porcuje rozpočet a pak s penězi hospodaří je to asi úplně jasné.