U nás se propuští.včera propustili z našeho oddělení mámu od 3 dětí,nastoupila po mateřské 8.9.2008 ,,když jí skončila zkušební dobu,dali jí podepsat rozvázačku a rovnou nový pracovní poměr opět se zklušební dobou,no a včera ji ve zkušební době vyhodili.Není prý práce.V pondělí nastupuje na naše oddělení 6 vietnamců,budou dělat přesně to,co ta propušěná.To víte,vietnamci jsou teď v takové situaci,že budou dělat třeba za 30kč/hod,když není práce zůstanou doma zadadara,ani odstupné se jich také netýká...
Shrnuto podtrženo:Češi budou chodit na pracák pro podporu a cizinci´=levná prac.síla bude dělat 12hodinové směny za pár šupů.Kdo z toho profituje?Chudáček z-tel!Neměl by se stát angažovat do této věci?Prvotně by se měli politici starat o své lidi a né o to jestli se nějaký zadlužený vietnamec někde oběsil...Teď se máme věšet my nebo co? Co si ot om myslíte?
Kdo se bojí nesmí do lesa!!! Ještě že máme inernet, kde se můžete vyplakat jak ten svět je nespravedlivý, jak Vám někdo pořád ubližuje. Odpoledne s chlapama v hospodě to můžete probrat a postěžovat si. KDO JE JAKO USTRAŠENÝ ZVÍŘE A NEBERE SE ZA SVÁ PRÁVA, MÁ NÁROK NA OCHRANU JEN JAKO ZVÍŘE.
Úřadu práce nebo Inspektorátu práce se většinou nepodaří prokázat žádné prohřešky zaměstnavatele. Důležité je ono slovo "prokázat". Ono je veřejné tajemství, že prohřešky (jde o zdrobnělinu, nevím jako vypadá slovo prohřešek nezdrobněle - protože mnohdy jde o přímo zvěrstva, žádné prkotiny) se dějí, ale většiou se nic neprokáže. Kontrola se musí předem objednat, označit co se bude konkrétně kontrolovat, no a pak je hračkou pro právníky označit případně nedostatky, které se nepodařilo před příchodem kontroly nějak ututlat, za neoprávněně zjištěné a tudíž nemající žádnou důkazní hodnotu. Co třeba bylo domovních prohlídek od policie označeno za nezákonné jen proto, že papír podepsal někdo jiný, kdo něměl pro tento úkon "podpisové právo". A celé to snažení pak jde do háje, i když se přijde na porušení zákonných norem.
Třeba taková zdvojená evidence docházky zaměstnanců - to už je evergreen. No a vidíte, kolik se toho kde podařilo prokázat ...?
A to ještě štěstí, že socdemáci zatrhli opakované, bezdůvodné pracovní poměry na dobu určitou. Jinak by lidi každé 3 měsíce nevěděli, co je čeká. Stačilo, že učitelé měkli smlouvy na 10 měsíců, na prázdiny šly na pracák a pak zase na 10 měsíců nastoupili. Jak degradující lidskou osobnost.
Pro Jezevce: když nechápete, tak nechápejte. Po vzoru vaší logiky bych uvedl, že když pro lidi práce byla, proč za ní dostávali takovou almužnu, když mohli brát daleko více. To ve vztahu, že když není práce, proč by měli vyhození brát nějaké odstupné, když už pro zaměstnavatele žádné hodnoty nevytváří. Ale oni je vytvářeli, v minulosti, a nedostali za svou práci adekvátně zaplaceno. Tak hold při dání výpovědi musí podnikatel pustit něco, co zkrátka v minulosti nedal. A hlavně netvrďte, že všichni podnikavci žijí z ruky do úst. Ostatně, jsem zvědav, jestli se vrátíme do dob porevolučních, kdy podnikatelé museli i sami pracovat, a budou místo vysedávání po barech a nákladných výletů s milenkami opět sami vytvářet nějaké hodnoty. Všem poctivým podnikatelům se omlouvám, ale nemohu nevidět ve svém okolí podnikatele, kteří jen rozhazují na podobných aktivitách peníze, které mohli vyplatit svým zaměstnancům za jejich poctivou a náročnou práci. Místo toho jim smrknou minimální mzdu a "uspořené" peníze cpou do chlastu, děvek, mercedeů atp ...
"Ale oni je vytvářeli, v minulosti, a nedostali za svou práci adekvátně zaplaceno. Tak hold při dání výpovědi musí podnikatel pustit něco, co zkrátka v minulosti nedal."
jo presne, kazdej ma mzdu takovou, na co staci, co umi a o co si rekne ... je jasny, ze kdejakej kolben by cekal, ze bude brat ve fabrice 60 tisic cistyho, ale na to asi nemusel studovat stredni prumyslovku, ze jo :) a zly to podnikatel, ktery se snazi na svem podnikani nedej boze, kurva jeden, vydelat a ozebracuje tim nebohou pracujici tridu, ktera si penize tak zaslouzi, protoze maka, maka, maka .. staci se rozhlednout kolem, ze soudruzi !
mzda je odměnou za práci, nikoliv podíl na zisku firmy.
takže dělník dostává přiměřenou mzdu za svoji práci (u pásu) - ředitel dostává přiměřenou odměnu za svoji práci (chlastat s děvkama, vozit si prdel v mercedesu, a shánět pro zaměstnance práci a výrobní prostředky).
Já bych mzdu nedefinoval jako odměnu za práci, ale jako částku, která je pro obě strany přijatelná a na které se dohodnou. Tedy je to smluvní částka. Nemusí se až tak odvíjet od náročnosti, složitosti a zodpovědnosti práce. Příkladů je spousta. Manželky majitelů soukromých firem bývají často zaměstnankyně a berou desetitisíce, i když do práce vůbec nechodí. Na druhé straně jsou zodpovědné a náročné práce, kde mzda je relativně nízko (učitelé, lékaři v nemocnicích). Nic proti tomu nemám. Jak jsme psal, jde jen o to, zda a jak se obě strany dohodnou.
Hm, kdyby brala manželka desetitisíce, tak by je musel pan manžel taky odpovídajícím způsobem zdanit.
Ale vypíchnul bych "Tedy je to smluvní částka. Nemusí se až tak odvíjet od náročnosti, složitosti a zodpovědnosti práce."
I když jste to myslel jinak, tak já bych tuhle tezi rozvinul tím směrem, že některé profese jsou vyloženě nadhodnocené, jiné podhodnocené. K těm prvním bych zařadil třeba ajťáky a lidi z reklamy, k těm druhým lidi ze sociální péče.
Nepřeplácí je zbytečně. Přeplácí je protože je taková situace na trhu práce.
No pokud srovnáme lidi z IT s ostatními technickými profesemi, tak IT inženýr dostává v průměru víc, než inženýr strojní stavební, nebo elektro. Odborná náročnost těch povolání je srovnatelná, pokud není náročnost v IT oboru nižší, protože v IT lze inženýrskou práci dělat i bez akademického titulu. Zodpovědnost ne-IT inženýrských profesí je obvykle výrazně větší (pád aplikace/serveru stojí peníze, pád konstrukce stojí peníze a životy). Pokud bysme srovnávali středoškoláky v technických a IT oborech, tak tam se platové nůžky rozvírají ještě silněji.
IT zaměstnanci berou víc, než si za svou práci morálně zaslouží. Nicméně pokud chce někdo dělat žebříček nadhodnocených profesí, tak IT bude hodně hluboko, daleko za špičkovým sportem a showbyznysem :-)
Naštěstí nežijeme v zemi a v době, kdy se práce platí podle toho kolik si kdo zaslouží, ale cenu práce určuje trh. :-)
S tou mensi zodpovednosti IT se da souhlasit "v prumeru". Zdaleka ne ve vsech stavebnich profesich jde o zivot a u elektro jeste u min.
A zase v IT muze dobry pracovnik vytvorit i pomerne velke hodnoty, protoze IT je "replikujici se" - vytvorite program jednou a pouziva se mnohokrat.
Resit neco jako "moralni zasluhy" (stejne jako "spravedlnost" ohodnoceni) povazuji za dost zcestne, jelikoz se jedna o silne subjektivni posuzovani. Objektivni posouzeni nam v tomhle da trh prace a ten hovori jasne...
1. Jistěže v průměru. Ale to je fuk, že někteří inženýři nedělají věci, kde o život nejde. Průměrný inženýr-technik dělá práci, kde jde o životy lidí mnohem víc, než průměrný IT inženýr. A v průměrou berou ti technici méně.
2. Replicože? Jak to souvisí s cenou práce, či morální zásluhou (o které se shodujeme, že by se podle ní lidi odměňovat neměli)? To, že se dá práce (některého) IT inženýra snadno replikovat je sice hezké, ale taky funguje konkurence, která může práci svého IT inženýra replikovat úplně stejně. Čili replikovatelnost není důvod, proč byste mohl hodinovou práci IT inženýra prodat dráže než hodinovou práci jiného inženýra. Prodáváte za tolik, kolik vám trh dovolí. Ono, když se zamyslíme - tak je to spíše naopak - nejlépe jsou placeni ti, co dělají něco unikátního (např. špičkoví architekti), než ti, co dělají masovku (např. řadoví architekti).
No, premyslel jsem o tom, a "o kejhak" jde i u stavaru hlavne statikum. U tech dalsich je pravdepodobnost nejakyho velkyho prusvihu relativne mala, pokud to vylozene neosidi stylem "udelam tu zed polovicni nez je v projektu". Mohlo by byt zajimave srovnat, jestli jsou treba stavebni profese, kde je to riziko prusvihu vyssi, lepe placene, ne ty, kde je male...
Castecne mate pravdu, ale software nejsou housky, takze substituce ma trhliny a konkurence tu cenu az tak netlaci. A u tech spickovych architektu je to spis o luxusu mit architektonicky zajimavy dum, nez o tom, ze by to poskytovalo nejaky realny ekonomycky prinos.
Asi jste o tom přemýšel málo, nebo nemáte po technice dostatečný přehled. Navíc se mi zdá, že vy hlavně řešíte riziko pro toho inženýra, že bude nějak postižen. Já mluvím o tom, že inženýr technik dělá rozhodnutí, která pokud budou špatná, tak mohou s mnohem větší pravděpodobností stát někoho život. A to "každý druhý". IT inženýrů, kteří mohou svou hrubou chybou způsobit, že nkdo zemře je minimum. Navíc velká část lidí píšících programy, které mohou svou chybou způsobit smrt jsou absolventi oborů jako kybernetika nebo řídící technika, takže možné je řadit i mezi IT i mezi techniky.
Inženýr technik dělá projekty, schvaluje pracovní postupy a dohlíží na výrobu. IT inženýr dělá IT projekty, schvaluje IT politiku a dohlíží na síťový provoz. Můžeme se bavit, jestli je pracovních úrazů hodně, nebo málo, ale v technické sféře je jich prostě značně víc, než v IT.
Pointa toho je, že práce technika je statisticky vzato zodpovědnější.
Vaše druhá myšlenka mi opravdu uniká. Existují technici, kteří navrhují řešení, které nelze replikovat (např. vzduchotechnika konkrétní budovy). Existují ITíci, kteří navrhují řešení, které nelze replikovat (např. infrastruktura sítě v konkrétní budově/firmě).
Existují technici, kteří navrhují řešení, které bude masově replikováno, a jejich práce se prodá milionům lidí (např. automobiloví konstruktéři). Existují ITci, kteří navrhují řešení, které se bude masově replikovat a které se prodá milonům lidí (např. programátoři píšící "krabicový" SW, kterých je mimochodem mezi programátory značná menšina).
Kde je ten rozdíl mezi technikou a IT? Substituce má trhliny? Někdy má větší a někdy má menší - to platí úplně úplně stejně v technice i v IT.
Ten příklad s architekty (a mohl to být jakýkoliv jiný příklad z techniky) byla jenom ilustrace toho, že to, že navrhnete něco co se pak produkuje masově (třeba typový dům) tak nevyděláte nutně víc, než někdo kdo navrhuje speciality, protože si kvůli konkurenci za projekt typového domu můžete říct jenom zlomek, kolik byste dostal za unikátní projekt.
Podle mne jedine o cem ma smysl mluvit je prave ta objektivni odpovednost "udelam chybu - pujdu sedet". Ta zvysuje (mela by zvysovat) cenu, kterou zamestnanec z takto rizikovou praci pozaduje.
Jinak se muzeme zaplest do debat, jestli je horsi kdyz technik blbe navrhne pracovni postup tak, ze pri nem i mala nepozornost vede k pracovnimu urazu, nebo kdyz IT treba neco po... a tisice lidi se nedostanou ke svemu mailu coz jim znacne zkomplikuje jejich zivoty...
Ad "replikovatelnost": Neni nutno uvazovat o "masovce". Kdyz napisu program pro konkretni organizaci, co 100 lidem v ni zvysi produktivitu o 20%, tak mam hodnotu dvaceti takovych lidi. A napsat program co zvysi produktivitu lidi neni uplne trivialni. Zatimco navrhnout vzduchotechniku pro budovu je (alespon dle me predstavy) spise mechanicka prace, vicemene uplatnovani standardnich postupu, tak vymyslet jak napsat pro lidi program co jim usetri praci je kreativni prace. Dle meho ma v IT o dost vetsi podil na vysledku osobnost pracovnika a proto jsou tito vice ceneni.
To myslíte vážně? Podle vás pád třeba programu řídícího manipulátor při operaci mozku, pád programu řídícího jadernou elektrárnu, pád systému řídícího elektrorozvodné sítě, pád systému na řízení letového provozu a třeba i pád telekomunikační sítě nikoho neohrožuje? IT, to nejsou jen nespolehlivé kancelářské balíky a servery s pornostránkami, jejichž pád opravdu nikoho neohrozí, ale i spousta aplikací, jejichž správny chod je životně důležitý nejen pro stovky, ale pro stovky tisíc lidí. A nenechte se mýlit, IŤáci píšící ty kancelářské balíky zase nijak zázračně hodnocení nejsou.
Jenže ajťák na rozdíl od pracovníka ze sociální péče musí něco umět.
Ve výsledku je to tak, že ajťáci neseženou dobré pracovníky (ale průměrných a horších je na každém rohu hafo) a sociální služby tu a tam nabízejí i volná místa, ale zásadně s nízkým platem a na dobu určitou.
Ajťáci se musí na trhu uživit sami, sociální služby žebrají každý rok o dotace.
Žebrají o dotace...Úsměvné. Nahoďte to sem znovu, až se dostanete do situace, kdy budete odkázána na služby soc-zdrav pracovníků.
A náročnost profesí je stejná. To si uvědomte.
Všem výše chytrým příspěvkům: vy jste se neučili nic o vykořisťování?
Samozřejmě, že mzda je odměnou za práci, nikdo nechce podíl na zisku firmy, Ta odměna za práci musí být ale zasloužená, adekvátní k cenám všeho okolo. Není možné, aby občan vytvářel hodnotu měsíčně např. 80 tisíc, dostal ve mzdě jen 15 tisíc a nutné životní náklady měl 20 tisíc. To je pak nesoulad mezi příjmy a výdaji a proti kterému bojují v kapitalismu celé generace. Bohužel, v cizině si už nějaké výdobytky za ta léta vybojovali, my jsme si jich nevážili a v rámci protikomunistické euforie jsme se jich lehce a bez náhrady zbavili, za což si nyní rveme vlasy. I celý svět se nám divil, že se vzdáváme něčeho, o co oni teprve bojují. Tak si hold to ve světě překonané období raného kapitalismu, nevolnictví a otrokářství taky musíme prožít s plnou parádou. Nikdo z běžných zaměstnanců nepotřebuje jezdit v Mercedesu a denně jíst telecí, ale taky nikdo nechce, aby si musel doma snížit teplotu z 20 na 18 stupňů, protože se mu na 15 let starém autě podělala baterka (která měla ještě 3-4 roky bezproblémově fungovat) a on nemá jinou možnost, jak ji profinancovat, když jezdit potřebuje.
Zamestnanec ktery OPRAVDU vytvari [pridanou] hodnotu 80 tisic mesicne, nemiva mzdu 15 tisic, takovy clovek je prilis cenny. Problem je spis v tom, ze mnoho lidi svoji "praci" znacne precenuje.
A i kdyby, kdyz zamestnanec radsi prodava praci v zamestnaneckem pomeru s jeho vyhodami za 15k, misto co by si ji prodaval sam za tech 80k, tak kde je problem? Je to jeho rozhodnuti - nikdo mu nebrani kdykoli prejit na samostatny prodej.
>> "A i kdyby, kdyz zamestnanec radsi prodava praci v zamestnaneckem pomeru s jeho vyhodami za 15k, misto co by si ji prodaval sam za tech 80k, tak kde je problem?"
Jenže to co člověk vyprodukuje pro zaměstnavatele kolikrát nemůže vyprodukovat kdyby to měl dělat sám. Firma většinou zaměstnává několik lidí jejichž práce je navzájem závislá a provázaná. Když někdo pracuje jako bagrista, tak k čemu je vybagrovaná díra v zemi sama o sobě když nebude nikoho kdo v ní postaví nový barák.. to je jen jeden z příkladů. Každý nemůže pracovat "na sebe".
Osobně znám člověka, která má dva bagry (velký a malý) a je OSVČ. Prostě ho živí jen to bagrování. Bagruje na stavbách budov, při opravách a výstavbě kanalizací, bagrem nakládá stavební suť a nemá problém.
No vidite. Takze cast kterou si pro sebe vezme zamestnavatel neni zadne "vykoristovani" ale prave platba za to, ze vytvari zamestnanci podminky pro praci, kterou by sam delat nemohl.
No, zkuste se trochu zamyslet. Z toho, co vytvoří zaměstnanec, se nevyplácí jen jeho mzda, ale také další rozvoj podniku, údržba, režijní zaměstnanci, vytváří se rezervy na špatné časy, ale třeba i ten hajzlpapír na záchodě něco stojí. Když se to spočítá, tak ve firmách s hodně nízkými režijními náklady může jít na mzdové naklady 30% vytvořené hodnoty, u středně dobrých firem to je mezi 15 až 20%. Takže z 80 000 máte rázem asi 20 000 na mzdové náklady pokud máte štěstí na dobrého zaměstnavatele. Z toho vám seberou státní zloději (pardon, výběrčí daní) téměř polovičku a vám zůstane ve výplatě 10 000. A to v případě opravdu dobré firmy, která dává na mzdy relativne hodně peněz.
Těch 80 - 15 - 20 tisíc bylo jen pro příklad. Ale nějak takto to funguje. Ten kapitalista si setsakramentsky spočítal, že dá-li lidem takovouto mzdu, že pro něj vytvoří daleko vyšší hodnoty a budou přitom držet ústa a krok. Vycházel jsem z jedné známé, která dělá v české pobočce zahraniční montovny. Mzdové náklady jsou zde nepoměrně nižší než v cizině, přesto se díl prodává za cenu , jako kdyby byl vyroben v Německu kvalifikovaným, dobře placeným Němcem. Až i ten náš pracovník bude brát to co obdobný pracovník v cizině, můžeme říkat něco o rovnosti. Ostatně, ceny většiny zboží jsou u nás srovnatelné s Německem, mnohdy dokonce naše převyšují ty německé. A výkazy doslova nepřiměřených zisků také hovoří o tom, že i pro nás mnohdy atraktivní plat je ve skutečnosti almužna, bráno z pohledu onoho kapitalistického zaměstnavatele, za kterou by tam u nich ani nějaký přičmoudlík nevstal ráno z postele.
"Ten kapitalista si setsakramentsky spočítal, že dá-li lidem takovouto mzdu, že pro něj vytvoří daleko vyšší hodnoty a budou přitom držet ústa a krok."
Úplně přesně to funguje i obráceně: "Ten zaměstnanec si setsakramentsky spočítal, jeslti bude brát takovouto mzdu a přitom držet ústa a krok."
Většina běžných zaměstnanců musí držet ústa a krok, o mzdě nemá šanci nějak smlouvat.
Pro další přispěvatele: pokud majitel firmy vydělané peníze investuje do dalšího rozvoje firmy, je to v pořádku (nemyslím tím ale "rozvoj", že nakoupí do rodiny a milenkám nová auta, LCD, noťasy a podobnou soukromou spotřebu. Ale řada podnikatelů potřebuje nutně pro výkon své práce ten nejnovější a nejdražší Mercedes, a vlastním zaměstnancům nekoupí ani novou židli - musí sedět na té, kterou koupil s celým privatizovaným podnikem. A že takových zlatokopů myslících hlavně na sebe, nikoliv i na zaměstnance, je dost a dost, si nebudeme vyvracet. A ti lidé zaměstnaní u takových sobců nemají příliš na výběr si vybírat místo a diktovat pracovní a mzdové podmínky. Nechceš-li u mne dělat, klidně táhni, na pracáku je zásoba, že mohu klidně měnit každé 3 měsíce lidi a pracák mi ještě bude líbat ...., že od nich odebírám uchazeče.
Bavíme se stále o běžných, nikoliv o nějakých VIP pracovních postech.
co vás furt nutí pro takového padoucha pracovat????
má-li vaše práce dostatečnou přidanou hodnotu, aby uživila ředitele i s jeho davem milenek a flotilou mercedesů - jistě snadno najdete práci za několikanásobnou mzdu.
:-) pravda nasere, což? ta představa že ten ředitel si snad na ty dva mercedesy vydělal svojí ředitelskou prací, zatímco moje postávání s koštětem takovou hodnotu nemá, musí být pro voliče docela sžíravá.