Ano, nemusí to končit výpovědí, známý už asi dva měsíce (jako ostatní) nechodí v pátek do práce, protože ta fabrika prostě snížila výrobu. Má sice asi o 3 tisíce méně, ale má práci. Jenže podle mě málokterá firma tak uvažuje nebo tak může konat a raději volí razantnější řez v podobě propuštění. Docela by mě zajímaly zkušnosti, zda opravdu firmy dávají odstupné, anebo se to snaží nějak tlačit na dohodu, aby se ušetřilo. Domnívám se, že vždy se dá najít nějaká chyba na zaměstnanci, poslat mu upomínka, výhružné oznámení o neplnění povinností a tlačit to na dohodu.
Kdyby jen na dohodu. Už to médii proběhlo, (netvrdím, že úplně všichni) zaměstnavatelé se snaží uhrát krizové propouštění na hrubé porušení prac. kázně, aby člověk pak nebral ani tu mizernou podporu a výdaje tak ušetří nejen zaměstnavatel, ale i stát. Ruka ruku myje, většinu firem zatím stále řídí lidé napojení na ODS.
Příště si vem raději dva prášky místo jednoho. Pozor, prášky na hlavu, ty co ti předepsal tvůj cvokař, ne prášek na praní. Ačkoli kdyby ten zabral...No, můžeš to zkusit.
Proč prášek? Vždyť to tak v řadě firem funguje, je to tak. Místo propuštění pro nadbytečnost nabídnou rovnou dohodu aby ušetřili 3 měsíční platy. A když člověk nepodepíše a dožaduje se výpovědi pro nadbytečnost, vyhrožují zadáním nesplnitelného úkolu a pak porušením pracovní kázně nebo hrubým neplněním povinností. Sám jsem v takové firmě pracoval.
Ježíši, vždyť si čtěte, na co reagujete. Ten truhlík nad námi tvrdí, že podnikatelský sektor a státní správa jsou dohodnuti. To je přece blbost. To je celý.
Asi nejsou dohodnuti v tom smyslu, že by firma chtěla ušetřit státu peníze na podporách (tím, že někoho vyhodí za porušení kázně), ale firmy tohle používají jako záminku k vydírání, aby ušetřily svoje peníze. Nicméně pro toho komu hrozí vyhazov je to prakticky stejné.
To je dáno smlouvou na dobu neurčitou. Ta poskytuje ochranu jednak zaměstnavateli - že mu zaměstnanec ze dne na den neuteče za lepším od rozdělané práce a na druhé straně poskytuje ochranu zaměstnanci, že ho firma ze dne na den nevyhodí, když pro něj nebude mít práci. Tak proto by měl zaměstnavatel platit...
Když se u nás propouštělo, tak to bylo okamžité ukončení pracovního poměru dohodou za pětiměsíční odstupné. Vyplatí se to jak zaměstnanci (dříve si může začít hledat novou práci), tak zaměstnavateli (nižší náklady na tříměsíční topení a svícení pro lidi, co stejně nemají nic na práci).
Ve všech firmách, kde jsem byl, se to řešilo tímto způsobem. Výhodou je pro zaměstnance nižší zdanění (neplatí se SaZ pojištění, pouze daň z příjmů). A zamestnavatel ušetří, protože nevzniká nárok na dovolenou za ty dva měsíce, kdy by se zaměstnanec ve firmě jen potuloval a kazil pracovní morálku ostatním.