Hlavní navigace

Překvapivě prudké vylepšení nálady v Německu

25. 5. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Klíčová podnikatelská nálada německého institutu Ifo překvapivě prudce vyskočila. Zdá se, že největší evropská ekonomika přes silný růst v prvním kvartále nehodlá ani v druhém zatím šlapat na brzdu.

Klíčová podnikatelská nálada německého institutu Ifo překvapivě prudce vyskočila v květnu na nejvyšší úroveň v tomto roce (107,7 bodu). Zdá se, že největší evropská ekonomika přes silný růst v prvním kvartále nehodlá ani v druhém zatím šlapat na brzdu.

Velice pozitivní obrázek také nabízí i struktura německého optimismu. Vylepšila se především očekávání, která vyskočila velice prudce vzhůru k nejsilnějším hodnotám od počátku roku 2014. Situace se zlepšila napříč odvětvími a letošních rekordů v optimismu dosahuje jak zpracovatelský průmysl, tak i stavebnictví, maloobchod a velkoobchod. Současné úrovně indexu ukazují, že by Německo mohlo v druhém kvartále svojí dynamiku ještě zrychlit na 1,7% y/y (z 1,5% v prvním kvartále).

To je dobrá zpráva i pro zbytek eurozóny. První odhad podnikatelské nálady PMI za květen ukazoval spíše na zpomalení euro-klubu. Data ale ve světle silného Ifa mohou být možná ještě revidována směrem vzhůru, protože především z řady menších zemí nemusely být statistiky kompletní.

skoleni_29_6

Silný index Ifo je dobrou zpárvou i pro Česko a celou střední Evropu. Index je základním stavebním kamenem našich předstihových indikátorů pro Česko, Polsko a Maďarsko a dobře předbíhá středoevropský průmysl.

Na dobrá německá čísla pravděpodobně nebude nijak výrazně reagovat eurodolar, který je  v tuto chvíli více ve vleku sázek na další politiku amerického Fedu. Na druhou stranu Ifo může teoreticky lehce  uškodit německým bundům

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).