Když vidím podobné pokusy, vzpomenu si na přísloví, jak se vlk nažral a koza zůstala celá. jak si na předdůchod našetří člověk, který má něco málo přes minimální mzdu, přitom vychoval děti a obstaral si bydlení? Před těmito lidmi hluboce smekám, co dokázali s málo prostředky. Takoví bohužel na předdůchod nedosáhnou. Aby člověk na své vlastní zdroje dosáhnul, holt nesmí mít děti.
Když má děti, tak se o něho můžou postarat ony.
Já bych důchodovou reformu viděl jako zachování průběžného systému ale vertikalizaci po rodinách, tj. odvody na sociální by prostě šly napůl rodičům poplatníka a každý by si prostě živil své rodiče. Samozřejmě by byla nějakým způsobem podporována i varianta spoření pro bezdětné apod.
Tak to je každého věc jak a kde pracuje a kolik si vydělá, ti kdo vydělávají do 1. redukční hranice (aktuálně cca 11 000) dostanou důchod skoro tolik jako měli plat, tj. v podstatě při odchodu do důchodu nepocítí pokles životní úrovně a na důchodu vyčerpají několikanásobek toho, co odvedli, myslím, že jsou zvýhodněni až až.
Omlouvá tě, že to máš do důchodu 30 let. Jsem zvědavá, jak vychováš svoje děti a jak tě budou v důchodu živit a podporovat. Nezapomeň, že většinou je tento penězotok jednosměrný: já dám dětem, ony zase svým dětem. Na tok děti - rodiče zapomeň, to žádná generace neutáhne (a neutáhla ani v minulosti).
Tak jednalo by se o přímou adresnost odvodů, které nyní jdou do společného důchodového letadla. Samozřejmě by se to muselo detailně promyslet a vyřešit spoustu situací jako když ty děti budou mít nějaký problém (úmrtí, nemoc apod.), kam půjdou peníze během doby, kdy děti už pracují a rodiče stále ještě pracují, patrně na nějaký (virtuální) účet pro pozdější potřebu těch rodičů.
Jinak souhlas s tím, že úlevy pro rodiče pečující o děti jsou v podstatě směšné, být bezdětný se finančně až příliš vyplácí.
Zajímala jsem se o historii důchodů, mj. i těch státem placených. Nesledovala jsem jen oficiální zdroje, ptala jsem se i pamětníků. Ti většinou nebyli z "horních 10 tisíc", ale byli to obyčejní staří lidé, většinou z vesnice. Shodovali se většinou v tom, že státem placená penze jim připadala dobře propracovaná, stejně jako odvody na budoucí důchody. Taky uváděli, že před zavedením tohoto systému byli staří lidé velmi zranitelnou skupinou lidí, která bývala až týrána, někdy - když jejich děti měly málo - řada z nich doslova trpěla hladem. Státní důchod jim umožnil nezávislost na dětech (které v řadě případů odešly z venkova do města, takže starý člověk zůstal sám. To oceníte např. v situaci, kdy si v zimě musíte zatopit a nemáte už na to fyzickou sílu) a umožnil rozumné přežití ve stáří. Je mi líto, že jsme staré a dobré zkušenosti zavrhli a že nastavujeme parametry pro vznik starobního důchodu tak, že budeme mít dosti početnou předdůchodovou vrstvu, kterou ještě před odchodem do řádného starobního důchodu dokonale ožebračíme. Už jen tím, že lidé nad 50 let těžko seženou práci. Ostatní parametry to už jen doplňují. Pokud dopustíme další pokles porodnosti, budeme se za nějakých 10 let dost divit, kam jsme se to dostali. Bohužel to bude takový zásek do demografie, že se z něj hned tak nevyhrabeme. A není to jen nízká porodnost, je to i stále vyšší odchod vzdělaných lidí za hranice, protože se doma neuživí. Myslím, že je nejvyšší čas se nad situací ve státě zamyslet a začít něco dělat.
Já myslím, že ony si ty děti na staroušky vzpomenou každý měsíc, to až jim příjde důchod z 1., 2. a 3. pilíře a pomohou dědovi a bábě jej utratit. A bába si pomyslí, že já kráva si neužívala dokud jsem byla mladá. Te´d jsem stará a z důchodu mám tak i onak houby. Jen mám štěstí, že alespoň jednou měsíčně vidím svoje třeba nezaměstnané děti či nezaměstnaná vnoučata.
Při vší úctě, obyčejní staří lidé z vesnice vědí prd o propracovanosti důchodového systému, prostě jen byli rádi, že vzhledem ke svým většinou nižším platům dostali poměrně štědré důchody.
V situaci, kdy není zaveden průběžný systém ani není povinné si spořit, je pochopitelné, že se spousta lidí bude chovat nezodpovědně a pak bude mít problém. Důchodové pojištění bylo v ČSR zavedeno v roce 1924, viz. http://www.cssz.cz/stranky/konference-80let/brozura_c.pdf A zrovna v tom zákoně z roku 1924 byl odchod do důchodu stanoven na 65 let.
Je nižší porodnost, delší doba dožití, počet produktivních na jednoho důchodce vytrvale klesá, to co fungovalo v minulosti prostě fungovat přestává a je potřeba s tím něco dělat. Snížit důchody, zvýšit odvody, prodloužit věk odchodu. Nebo průběžný systém zcela opustit. Tím neříkám, že to co současná vláda vydává za důchodovou reformu je dobře.
Ale předdůchody jsou jen možnost navíc, každý si může rozhodnout zda úspory ve 3. pilíři použije na to aby mohl jít do důchodu dřív nebo aby měl důchod vyšší. Jaké ožebračování? V případě předdůchodu si své peníze vyberu dříve, nebudu muset platit sociální a zdravotní za mě zaplatí stát, to je naopak poměrně štědré.
Klesající porodnost je problém, ale těžko lidi k tomu donutit. Každopádně to co navrhuji já, je poměrně dost motivační.
Já myslím, že vzdělaní a schopní lidé se v pohodě uživí, o schopné lidi je v mnoha oborech nouze, ale v tom zahraničí si patrně vydělají více, nicméně to by chtělo nějak doložit, to taky mlže být jen něčí dojem.
Máte pravdu, staří lidé věděli prd o propracovanosti. A myslíte, že brali štědré důchody? Kdo vám ty plky nakukal? Máte dojem, že 240,- Kčs před r. 1989 byl nějaký "štědrý důchod"? Já ne. To nebylo ani k přežití, natož ke slušnému životu.
A dojem o odchodu za hranice? Vidím to podle dětí, co studovaly a kamarádily s dcerou. Za hranicemi je už skoro 1/4 z nich a další se chystají. Pravda, oba vzorky nemusí být reprezentativní a přesně statisticky podchycené. Já jsem ale vždycky patřila k lidem, co se snažili problémům předcházet a ne je po jejich vzniku horko těžku řešit. Ale tady bohužel problémy vidím, a ne malé.
Ale no tak, v roce 1988 byl průměrný důchod 1496 Kčs a bylo to 61 % průměrné čisté mzdy. Do roku 1991 ten podíl rostl až na 73,7, v roce 1992 bylo ještě 67,7, další rok to kleslo na 60,1, pak to s drobnými výkyvy klesalo a v posledních letech se ustálilo kolem 53%, viz http://www.czso.cz/cz/cr_1989_ts/1308.pdf
Nyní díky redukčním hranicím mají lidé s nižšími příjmy relativně nejvyšší důchody, do cca 11 000 je důchod téměř ve výši původního platu, pak podíl důchodu vůči bývalému platu rychle klesá.
Dříve to předpokládám bylo podobně.
Takže těch 240 Kčs bylo kolik desítek let před rokem 1989? Nebo to byla žena v domácnosti co nikdy nepracovala? Pak se nelze divit.
A spolužačky jedné dcery, tj. pár lidí z jednoho oboru, to opravdu není dost velký ani reprezentativní vzorek.
Těch 240,- Kčs pobírala moje babička ještě v r. 1986. V té době už bohužel potřebovala péči 24/7, místa v domovech důchodců nebyla, tak její dcera (moje teta) zůstala kvůli ní doma. V té době bezplatně, takže byla následně bita na vlastním důchodu. Babička pracovala celý život, nejdřív jako služka u sedláka, posléze v JZD. Tam ještě v 50.letech nebyly výdělky nic moc.
Teta, která kvůli ní zůstala doma, měla důchod nějakých 6.300, po valorizaci 6.650. Zemřela v r. 2008. Obě by bez pomoci dětí nepřežily. Já vím, že jeden člověk není vypovídající statistický vzorek, proto se dívám kolem sebe.
Ad porodnost: žila jsem do 25 let ve střediskové obci. Ve 30.letech 20.stol. tam ještě bylo cca 50 dětí v ročníku, v 60.letech cca 35-44 dětí, dneska je jich tam 15-16. I když je škola spádová, děti tam nejsou a nebudou, mladí lidé odcházejí do měst. Co by na vsi hledali, když tam stát likviduje nejen poštu, ale omezuje školství (rušení málotřídek), prodejnička potravin se tam drží zatím zuby nehty (i za cenu, že dováží zboží ze 40 km vzdáleného Teska a prodává ho klidně i s firemním logem + "horská přirážka"), musejí dojíždět nejen za středním vzděláním (učňovský areál je vzdálen 30-40 km), ale u za prací? A zase: jedna obec opět není vypovídající statistika, kolem Prahy se přece obce rozrůstají. Z toho usoudíme, že se na venkově dá žít docela sqěle, že?
Byt bezdetny je naprosto legitimni pravo, mit deti neni zadna zvlastni zasluha. To mohu chtit ulevu napriklad proto, ze jim koprovou omacku. Je to stejne debilni duvod jako se citit "lepsim clovekem" protoze deti. A co ? Budou brat drogy, krast, zabijet ... zadny prinos pro spolecnost.
Nejde o to, jestli mít děti je zásluha nebo ne. Děti byly pro předcházející generace zárukou přežití. Proto se snažily rodinám nějak jejich úlohu ulehčit. Když se v rodině rodilo 20 dětí, ale dospělosti se jich dožila sotva polovina, přece jen nebyla podpora tak důležitá, jako v situaci, kdy se rodí děti dvě nebo jen jedno. My jsme tento systém zdokonalili: dneska jedinec snáze přežije, když děti nemá. Asi je to v duchu hesla, že planeta je stejně přelidněná, tak je třeba počet lidí poněkud zredukovat.
Mít děti je velká zásluha. Zejména mít děti, které jsou přínosem (jakýmkoli) pro společnost.
Pokud někdo říká opak, pak není normální.
Je samozřejmě nesmysl se kvůli tomu cítit lepším člověkem, jako je vůbec nesmysl se v jakékoli situaci a kvůli čemukoli cítit lepším člověkem.