Hlavní navigace

Předčasné splátky ECB: riziko pro evropské oživení?

19. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na konci roku 2011 se Evropská centrální banka snažila uhasit bobtnající napětí na evropském bankovním trhu.

Hlavním nástrojem se staly tříleté repo operace (LTRO). Šlo o největší peněžní injekce v třináctileté historii eurozóny – prostřednictvím dvou kol LTRO si banky na účet připsaly přes bilion eur v tříletých penězích. Na začátku roku 2013 vypadá situace v evropském finančním sektoru výrazně klidněji, a tak se ECB rozhodla dát bankám možnost peníze z LTRO předčasně splatit. Otázkou je, zda to není předčasné a zda rychlé smrskávání bilance ECB nemůže ohrozit nástup křehkého oživení v eurozóně v průběhu roku 2013.

legislativni_zmeny_21

Zatím dostaly banky možnost splácet půjčky z prvního kola LTRO (celkový objem 489 miliard eur) a většinu investorů vcelku překvapil počáteční zájem o splátky. Hned první týden na konci ledna banky splatili 137 miliard eur. V následujících týdnech ale objem splátek drasticky poklesl a pohybuje se v jednotkách eur. Tento týden dostanou banky poprvé možnost splatit půjčky z druhého kola LTRO (529 miliard euro) a objem splátek tak pravděpodobně opět naroste do blízkosti 130–140 miliard eur. Řada velkých španělských bank, kterých se LTRO týkala především, již oznámila, že chce půjčky splatit.

Na druhou stranu v navazujících týdnech asi podobně jako u první vlny LTRO dobrovolné splátky výrazně propadnou. Do konce prvního kvartálu tohoto roku tak celkové splátky LTRO asi nepřekročí 300 miliard eur. Je to příliš, nebo si s tím evropský finanční sektor zvládne poradit?

I když přebytek likvidity na evropském mezibankovním trhu poklesne, v tuto chvíli nevypadá, že by se to mělo výrazněji projevit na sazbách EONIA. EURIBOR byl zase v průběhu roku 2013 zatím více než dynamikou splátek ovlivněn rétorikou šéfa ECB Maria Draghiho. Potenciální nebezpečí tak skrývají pouze neuváženě rychlé splátky některých bank na periferiích eurozóny. Například italské banky by v případě špatného výsledku víkendových voleb mohly hořce litovat nižšího polštáře likvidity. I proto zatím, na rozdíl od španělských, zůstávají ve splátkách opatrnější.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).