Hlavní navigace

Pražské burze se dařilo

8. 6. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pražská burza se včera vezla na vlně optimismu zejména po výrazném růstu amerických indexů.

Komentář k trhu

V samotném závěru obchodování burza postupně vyklesávala, přesto index PX obchodování zakončil přesvědčivě v kladných číslech nárůstem o 1,33 % na závěrečnou hodnotu 892,90 bodů. K největším tahounům růstu patřily především akcie NWR. Akcie prodloužily ziskovou sérii a tento týden zaznamenávají pouze růstové seance. NWR skončilo silným růstem o 4,64% na hodnotě 101,50 Kč, a to se v průběhu obchodování pohybovalo i nad 103 Kč. Skvělý úvod obchodování zaznamenaly především akcie ČEZ. Titul se v samotném úvodu obchodoval až za ceny 765 Kč. Pak však postupně zájem ochladl a ČEZ uzavřel nezměněn na ceně 753 Kč. Pozitivní zprávu pro akcie ČEZ přinesla společnost UBS, když titul vyřadila ze seznamu nejméně preferovaných utilit. Největší zásluhu na růstu burzy však měly akcie KB. KB posiluje již týden v řadě a dokázala na vlně optimismu posílit o 4 % na cenu 3350 Kč.   

Unipetrol: Neutrální. Doporučení: Revize. Cílová cena: Revize.

Unipetrol uzavře od příštího roku jednotku na výrobu močoviny, uvedla společnost v tiskovém prohlášení. Hospodaření jednotky bylo v minulých letech negativní a změna tohoto trendu se neočekává. Dalším důvodem je nutná investice do rekonstrukce jednotky. Odstavení močovinové jednotky by mělo mít pozitivní dopad v řádu desítek milionů korun na provozní zisk Unipetrolu. Unipetrol v současné době také vyhodnocuje další fungování ztrátového provozu zpracování ropy v pardubické rafinérii Paramo. Snahy Unipetrolu o restrukturalizaci hodnotíme pozitivně, nicméně neočekáváme podstatný vliv na dnešní obchodování.

KIT Digital: Neutrální. DD: Nehodnoceno. Cílová cena: Nehodnoceno.

KIT Digital oznámil, že uzavřel dodatek k dohodě s investory, kteří se účastnili privátní úpisu akcií oznámeného v polovině května. Součástí té dohody byla emise 7 mil. kusů nových akcií, vydání 5,25 mil. kusů warrantů s konverzní cenou 5 USD za akcii a opci na případné další emitované akcie. Podle uzavřeného dodatku by se tito investoři neměli podílet na spekulacích na pokles akcií (short selling). Tento krok je ze strany managementu logický, nicméně aby měli investoři jistotu, že nově vydané akcie nebudou či nebyly použity na tyto spekulace, mělo toto ujednání být, podle našeho názoru, součástí již původní dohody a nikoliv ji až takto se zpožděním doplňovat.

Komentář k americkému trhu

Úvod včerejšího amerického obchodování předznamenaly dvě významné události. Nejprve poměrně úspěšná aukce španělských dluhopisů a poté snížení úrokových sazeb v Číně o 0,25 %.  Je to od roku 2008 první snížení úrokových sazeb. Obě zprávy měly pozitivní vliv na trhy, takže ani smíšený report z nezaměstnanosti neměl významný vliv na start obchodního dne. Trhy otevřely se ziskem 1 %, nicméně krátce po začátku začal očekávaný projev šéfa FEDu Bena Bernankeho před am. Kongresem. Ten zopakoval svojí předchozí rétoriku a ke zklamání trhů nenaznačil nic o případné monetární stimulaci, jejíž očekávání se po sérii horších čísel z am. ekonomiky v posledních dnech zvýšilo. 

Trhy v reakci na jeho proslov ztratily 0,6% a zlato se ponořilo do ztrát až –2,25%. S tím se svezli také těžaři zlata, např. Barick Gold –4,13% , Rangold –4,82%, Goldcorp –2,91%. Po celý zbytek obchodního dne se trhy pohybovaly téměř vodorovně, aby se konci obchodování zlomily do ztrát. Pokles táhly telekomunikační tituly spolu s technologiemi a finance. Naopak na špici se pohybovaly utility a průmyslové tituly. Ty také udržely index Dow Jones jako jediný v zelených číslech. Závěr: Dow Jones 12 460,96, tj  +0,37%, S&P 500 1 314,18, tj. –0,07%, Nasdaq 2 831,02 tj. –0,48%.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).