Hlavní navigace

Pražská burza přešlapovala na místě

18. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Navzdory pozitivní náladě na globálních trzích byly nákupní pokyny na pražské burze poněkud opatrnější

Index PX:  919 bodů (-1,2 % d/d); objem:  829 mil. Kč

Komentář k trhu

Index PX uzavřel nepatrně silnější o 0,2 % na závěrečné hodnotě 920,80 bodů. Největší brzdou růstu jsou akcie Komerční banky (KB), titul se obchodoval první den bez nároku na dividendu 160 Kč a tak logicky přišel pokles. KB v konečném součtu odepisuje 4,2 % na závěrečnou hodnotu 3 410 Kč a bude zajímavé sledovat, zda v dalších obchodních dnech nalezne titul podporu. Poměrně hektický vývoj zaznamenaly především akcie KITD.

Po zprávách o rezignaci předsedy představenstva a nejvýraznější postavy společnosti Kaleila Isaza Tuzmana akcie krátce po otevření propady až k cenám 115 Kč. Pak však přichází postupná stabilizace a zejména se stratem US obchodování  přichází růst, titul uzavřel na ceně 144 Kč (+ 6,9 %). Po dopoledním přešlapování na místě a silnějšímu závěru si poměrně zajímavý růst (2,6 %) připisují akcie ČEZ. Titul přerušuje sérii dvou výraznějších poklesů a končí na ceně 773 Kč.

PMČR: Neutrální. Dlouhodobé doporučení: Revize. Cílová cena: Revize

Akcie společnosti Philip Morris ČR se dnes (standardní T+3 vypořádání) poprvé obchodují bez nároku na hrubou dividendu ve výši 920 Kč/akcii (7,9% hrubý dividendový výnos). Valná hromada, která bude mimo jiné schvalovat i dividendu, se bude konat 27. 4. 2012.

Unipetrol: Neutrální. DD: Nehodnoceno. Cílová cena: Nehodnoceno.

Unipetrol zveřejní ve čtvrtek (19. dubna) vybrané provozní ukazatele za 1Q12. Již byly oznámeny modelové marže společnosti za 1Q12. Pozornost upřena na prodané objemy v rafinérském a petrochemickém sektoru (viz níže), ale hlavně na by se měli investoři zaměřit na doprovodný komentář vedení Unipetrolu, který by měl tradičně komentovat provozní zisk a jednorázové položky (např.: FX, operace s emisními povolenkami, dodatečné náklady a impairment aktiv).

CHP22

Komentář k americkému trhu

Americké navázaly na silný růst Evropských trhů povzbuzeny předpovědí MMF, který zvýšil svůj výhled globálního ekonomického růstu v roce 2012 na 3,4 %. Trhům pomohlo uklidnění na dluhopisových trzích, když výnosy na 10letých španělských dluhopisech se vrátily pod 6 %. Na trzích se nijak nepodepsala smíšená (spíše horší data) z realitního trhu, nové započaté stavby byl nižší, ale stavební povolení zase vyšší než se čekalo. Nepotěšila ani průmyslová produkce, která stagnovala už druhý měsíc, když se čekal mírný růst. Trhy to ovšem přešly bez povšimnutí a Dow Jones a S&P 500 předvedly svůj nejlepší růst od 13.3, když Apple zvrátil svůj největší pokles od loňského října a rostl +5,1 %. Pokračovala také výsledková sezóna, která se nesla v pozitivním duchu.

Drtivá většina společností z indexu S&P 500 reportovala lepší výsledky, než očekával trh, mezi ně patřila např. Coca-Cola +2,0 %,  Johnson-johnson +0,3 %, US Bancorp +1,3 %. Goldman Sachs, přestože na číslech překonal odhady trhu, reportoval pokles z výnosu v hlavním segmentu fixed income o 20 %, což znamená zaostávání za konkurencí (-0,7 %). Po uzavření trhu ohlásil výsledky Intel, který jen lehce překonal odhady (-1,7 % po zavření). Indexy závěr DJ 13 115,5 b. +1,5 %, SPX 1 390,8 b. + 1,6 %, Nasdaq 3 042,8 b. +1,8 %.


Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).