Hlavní navigace

Pražská burza jde proti proudu

9. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Přestože evropské akciové burzy v popoledních hodinách vymazávaly své ztráty, index Stoxx 600 se nyní nachází o zhruba čtyři desetiny níže oproti včerejšímu závěru.

Nedaří se především energetickému a těžebnímu sektoru, který odepisuje 1,7 %, resp. 0,8 %. Důvodem je mimo jiné i zklamání z hospodářských výsledků ArcelorMittal. Naopak v hlubším poklesu brání celoevropskému indexu technologické a finanční tituly.

Pražská burza zhruba hodinu před zavřením roste o více jak jedno procento, když hlavní tahounem jsou akcie rakouské banky Erste (+2,2 %), které reagují na lepší než očekávané výsledky hospodaření. Daří se ale také oběma dalším finančním titulům. Akcie pojišťovny VIG se obchodují o dvě procenta výše, Komerční banka pak přidává zhruba tři čtvrtě procenta. Vůbec nejvíce však rostou akcie NWR (+4,2 %), tři procenta si prozatím odnášejí akcionáři O2. Telekomunikačnímu operátorovi nakonec na pražské burze odpadne konkurent Slovak Telekom, když slovenská vláda zrušila veřejnou nabídku na prodej svého 49% podílu. Propadákem dne jsou zatím akcie Fortuny, které reagují na zhoršený výhled managementu na letošní hospodaření.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).