Hlavní navigace

Pražská burza jde proti proudu

Miroslav Frayer

Přestože evropské akciové burzy v popoledních hodinách vymazávaly své ztráty, index Stoxx 600 se nyní nachází o zhruba čtyři desetiny níže oproti včerejšímu závěru.

Nedaří se především energetickému a těžebnímu sektoru, který odepisuje 1,7 %, resp. 0,8 %. Důvodem je mimo jiné i zklamání z hospodářských výsledků ArcelorMittal. Naopak v hlubším poklesu brání celoevropskému indexu technologické a finanční tituly.

Pražská burza zhruba hodinu před zavřením roste o více jak jedno procento, když hlavní tahounem jsou akcie rakouské banky Erste (+2,2 %), které reagují na lepší než očekávané výsledky hospodaření. Daří se ale také oběma dalším finančním titulům. Akcie pojišťovny VIG se obchodují o dvě procenta výše, Komerční banka pak přidává zhruba tři čtvrtě procenta. Vůbec nejvíce však rostou akcie NWR (+4,2 %), tři procenta si prozatím odnášejí akcionáři O2. Telekomunikačnímu operátorovi nakonec na pražské burze odpadne konkurent Slovak Telekom, když slovenská vláda zrušila veřejnou nabídku na prodej svého 49% podílu. Propadákem dne jsou zatím akcie Fortuny, které reagují na zhoršený výhled managementu na letošní hospodaření.

Našli jste v článku chybu?