Vlákno názorů k článku Praktické důvody, proč používat platební kartu místo hotovosti od Nox - Osobne bych jako dalsi nevyhodu dodal to, ze...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 9. 2014 16:23

    Nox (neregistrovaný)

    Osobne bych jako dalsi nevyhodu dodal to, ze clovek je z cele transakce vynechan. Proste obchodnik posle nejaky pozadavek a banka neco strhne. Ale zda je to spravne (treba spatne desetinna carka), v jakem kurzu (nemoznost zjistit cenu v moji mene z pokladny pred nakupem v zahranici), to clovek zjisti az z vypisu/IB, kdy uz jsou penize pryc. S hotovosti ma clovek naprosty prehled, kolik za danou vec zaplatil.
    Navic nechapu tu "nelegalnost" odstraneni CVV kodu. Kdyz si na kartu napisu PIN, tak ztracim moznost reklamovat mnou neprovedene platby, ale CVV kod na karte je v poradku. Ma to nejakou logiku?
    I pres ruzne vyhody je to dalsi vec, kterou musi clovek hlidat. A tyto veci se stale mnozi, katastr, vyuctovani operatoru, energie, zneuziti obcankyatd.... kde ma clovek brat cas ten nekonecny seznam hlidat?

  • 10. 9. 2014 21:40

    Patrik Chrz

    Nelegalnost spočívá v tom, že karta je majetkem banky a klient ji má pouze zapůjčenu. Nemůže ji tak svévolně poškozovat.

  • 10. 9. 2014 23:23

    a8n (neregistrovaný)

    No já nevím, obchodní podmínky Fio akorát říkají, že ji v případě poškození musím vrátit bance, ale nespecifikují kdy. Případná kvalifikace jako přestupek či trestný čin narazí na skutečnost, že uvedené jednání neporušuje a neohrožuje zájem společnosti ani není společensky škodlivé.

  • 11. 9. 2014 7:11

    Patrik Chrz

    Kde není žalobce, není soudce. Nicméně banka označuje kartu jako svůj majetek a její nedovolená úprava (tedy vlastně jakákoliv úprava) by se nejspíše dala označit jako "poškozování cizí věci".

    Nevidím důvod (kromě takové úpravy, která by nějakým způsobem zasáhla do autorizace platebních transakcí, např. by umožňovala zaplatit či vybrat z bankomatu více, než činí disponibilní limit na kartě) proč by banka na klienta podávala žalobu a za jakých okolností by to případně soud mohl uznat a klienta nějakým způsobem potrestat, ale čistě teoreticky tu ta možnost je.

    Porovnal bych to s nějakou úpravou automobilu na leasing - do skončení pronájmu a odkupu za zůstatkoovu hodnotu je majetkem leasingové společnosti a nájemce by se také měl zdržet jakýchkoliv úprav. A přesto si někdo např. nechá udělat střešní okno, vymění vestavěné rádio za jiné, na auto si nalepí reklamy (které nejdou sloupnout bez poškození laku),... Dokud řádně splácí leasing a následně si automobil odkoupí (nebo zaplatí případnou škodu při neodkoupení), tak to taky leasingovka neřeší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).