Pri jezdeni po cesku mozna ne, ale zkuste udelat clanek o zahranicnich pracovnich cestach! Bud si clovek muze zit *velmi* dobre, nebo zpatky spoustu penez priveze at chce nebo ne.
Tusim ze do nemecka je kapesne 30EUR/den, do USA zhruba $50/den a ubytovani a doprava se proplaci zvlast. A projist kazdy den 50 dolaru neni sranda :-)
Materiál o náhradách při zahraničních pracovních cestách již připravuji. Náhrady nejsou sice tak fantastické, ale spořivý Čech, který si odpustí v zahraničí stravování způsobem tam běžným, a baští salám přivezený v papíru, může na zahraniční cestě skutečně vydělat.
Nevim jake vy mate zkusnosti se zahranicnimi pracovnimi cestami, ale verte mi, ze ja s sebou salam nevozim :-)
Za obed v "normalni" kvalite date v Praze zhruba stovku, v Norimberku 10EUR a v San Franciscu $20.
Ja osobne tri obedy za den nezvladnu ani v CR, ani v Nemecku, ani v USA, takze i kdyz se parkrat za tyden rozsoupnu vecer v hospode, porad mi zbyde.
Nevim presne co myslite "stravovanim zpusobem tam beznym" - v USA by takovy obed znamenal hamburger a velkou kolu a to je jeste vyrazne levnejsi nez jsem psal vyse :-)
Samozrejme tak jako v Praze muzete za obed nebo veceri utratit par tisic, tak i v zahranici je mozne se najist za stovky eur/dolaru. Ale neverte tomu, ze to je "zpusob tam bezny" ;-)
Netvrdím, že všichni naši zahraniční služební cestovatelé "baští z papíru", jen tím naznačuji, že výrazně ušetřit se na zahraničních služebních cestách dá. Sazby, které jsou pro stravné stanoveny - o tom se zmíním podrobněji v avizovaném pokračování - jsou skutečně nastaveny pro slušné žití, které odpovídá mentalitě navštívené země. Ládovat se hamburgery však nepovažuji za kulturu stolování, a proto souhlasím, že návštěvníci podobných "výkrmen" přivezou domů slušný peníz.