Názory k článku Pracovat se nevyplácí

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 5. 2004 10:10

    Michal (neregistrovaný)
    My už víme 14 let, že platy jsou u nás nastaveny tak, aby nenutily lidi k práci. Sociální dávky jsou tak na pomalé umírání. Kdo říká cosi o "štědré" sociální podpoře, tak ten za ty dávky nikdy dlouhodobě nežil. A to ještě pokud jste majitel auta, máte ho prodat. Co na tom, že na vesnici už nejezdí autobus a bez auta se do práce nedostanete? Máte-li televizi, máte ji prodat. Co na tom, že za ni téměř nic nedostanete? Nejdřív halasila vláda ODS: "investoři pojďte k nám, u nás jsou nízké mzdy", dneska něco podobného mele ČSSD. Kdo ale má tolik nezaměstnaných živit? Tak čemu se pak divíme? Že lidi nepracujou? Proboha, a proč by pracovali, když jim nasypeme peníze za to, že nepracujou! Zemědělci dostávají dotace za to, že neobdělávají půdu, nezaměstnaní za to, že nepracují. Už Karel IV. blahé paměti věděl, že lidi MUSÍ pracovat, aby si zasloužili peníze, a to nebyl žádný studovaný ekonom. Když byl hladomor, stavěli v Praze hladovou zeď a peníze měli za PRÁCI. Dneska nejdou nezaměstnaní v zimě ani uklízet sníh, protože by si vydělali peníze a přišli by o podpory. Vidět to Karel IV, obrátí se v hrobě. Co obrátí, bude tam rotovat jako větrák!
  • 17. 5. 2004 10:46

    jezevec (neregistrovaný)
    Pokud je pro vás jediným etalonem minimální mzda a sociální dávky - pak to jistě můžete porovnávat, a zjišťovat jaxe pracovat nevyplácí.
    Já bych doporučil v práci pořádně MAKAT a vydělat si daleko více, než je minimální mzda. Pak se pracovat vyplatí.
  • 17. 5. 2004 21:12

    Root (neregistrovaný)
    Hmmm, pak clovek zase plati dane jak mourovatej. Ja zaplatim mesicne tolik (i s odvody), ze to uzivi klidne ctyri nezamestnane nebo osm osob pobirajicich socialni davky... :-(
  • 18. 5. 2004 0:23

    jezevec (neregistrovaný)
    OK v tom případě byste měl mít dostatečnou erudici a vzdělání na to, abyste neplýtval svými schopnostmi na dotování bezedné šidlovy černé díry sociálních potřeb nemakačenků.
    Založte si svojí firmu a využijte legálních účetních operací pro minimalizaci daňového základu. Pak můžete všechny vydělané peníze rozumně a legálně investovat, aniž byste platil daně, a platíte jen minimální pojištění.
  • 18. 5. 2004 9:34

    Michal (neregistrovaný)
    Nesouhlasím. Pracuji u zahraniční firmy. Praxe je taková, že pokud děláte, dostanete přidanou pouze práci, ne peníze. Pokud nastoupí nový zaměstnanec, dostane starý za povinnost ho zaučit a předat mu znalosti a vědomosti. Pak není povýšen ani jeho znalosti nejsou nijak využity, je normálně a natvrdo propuštěn. A to tu nepracují žádní blbci, ale prakticky výhradně vysokoškoláci. Výsledek je takový, že každý udělá jen to, co musí a nabyté vědomosti si každý nechává jen pro sebe. Můžu zodpovědně říct, že takový bordel a protizákonné jednání jsem neviděl ani za komunistů. Hotová banánová republika.
  • 18. 5. 2004 10:54

      (neregistrovaný)
    Nebylo by od veci napsat u jake. Hledal lepsi misto, a nerad bych skocil z louze pod okap :-(
  • 18. 5. 2004 14:15

    Docent (neregistrovaný)
    To je celkem jedno, u jaké. V každé firmě je určitý počet míst rezervován pro naprosté blbce (jeden z Murphyho zákonů). A pokud tam žádný není při Vašem nástupu, zaručeně se tam objeví nejdéle do 2 let. Osobní zkušenost, bohužel. A ne jedna.
  • 20. 5. 2004 11:20

    Michal (neregistrovaný)
    Byla by pro Vás informace o jménu firmy nějak přínosná?
    Já osobně preferuji VĚDĚT, K JAKÝM PRAKTIKÁM TU V CHOVÁNÍ NĚKTERÝCH FIREM DOCHÁZÍ. To Vám pak umožní se jich vyvarovat.
  • 7. 6. 2004 9:31

    Milan (neregistrovaný)
    Další zajímavou praktikou je: jste zaměstnanec a jezdíte často na služební cesty k zákazníkům. Aby firma ušetřila na cestovních nákladech, jezdíte vlastním autem a cestovné je Vám vypláceno ne jako cestovní náklady, ale jako prémie. Firma šetří na silniční dani, nemusí se starat ani o ta auta. Jak se Vy dostanete k zákazníkovi, je Váš problém, protože auto je Vaše.
    Další praktikou je neustálý koloběh pracovníků (používá se tam, kde není tak třeba kvalifikovaná práce, např. v obchodě, u bezpečnostních služeb). Prostě nastoupíte, pracujete a po uplynutí zkušební doby máte padáka a nastupuje další. Nedělají to ale všechny firmy, jen některé.
    Další je forma práce na vlastní ŽL. Kdysi se tomu říkalo švarc systém. Benešovského Švarce za to sice zavřeli, systém po něm pojmenovali, ale funguje bez problému dál (hlavně v pojišťovnách, stavebních spořitelnách a finančnictví vůbec).
  • 4. 6. 2004 9:01

    Michal (neregistrovaný)
    Takže k těm praktikám patří: nastoupíte na místo, kde je požadována VŠ a specializace (ekonomické nebo technické vzdělání), máte třeba 10 let praxe. Po uplynutí zkušební lhůty se dozvíte, že součástí Vaší práce je dlouhodobé zaškolení v zahraničí. No dobře, může být. Jenže pak se dozvíte, že po dobu tohoto "zaškolení" budete pracovat v zahraničí za minimální mzdu, protože Vám firma musí hradit cesťáky (stravné, ubytování a cestování do zahraničí) a že to jsou pro ni nemalé náklady a hned Vám vyčíslí, kolik ji to stojí. Když si ale Vy zlomíte nohu, máte smůlu, protože máte malou nemocenskou, nehledě na malý výdělek pro účely důchodového pojištění. Co dostane žena, když se pak rozhodne jít na mateřskou, o tom ani nemluvím. Zaškolení se ale ze slibovaných 3 měsíců protáhne na 3 roky, protože Vás tam potřebují a nemohou najít náhradu... Prostě, řada zahraničních firem v nás vidí jen levnou a kvalifikovanou pracovní sílu a nevadí jim porušování našich ani evropských zákonů. Prostě občani třetí kategorie. Ale jsme na tom líp, než Portorikánci, Číňani a černoši, ti jsou pro svůj původ ještě o třídu níž. Stačí Vám to pro základní informaci?
  • 18. 5. 2004 11:36

    jezevec (neregistrovaný)
    Pokud jste ve svém stávajícím zaměstnání nedoceněn (což se může týkat nejen výše platu, ale i umožnění daňové optimalizace prostřednictvím služebního vozu, sociálních výhod, prémií vyplácených na smlouvu jako OSVČ, apod) - nic vám snad nebrání odejít k jinému zaměstnavateli, nebo si založit firmu vlastní, a v novém angažmá dokázat bývalému chlebodárci, jak se v odhadu vaší ceny na trhu práce mýlil.
    Pokud se zaměstnanci chovají jak blbci v banánové republice, jejich mzda tomu prostě odpovídá. To je ale právě rozdíl svobodných demokracií od komunismu - že si můžete vybrat. Ale neřekl bych, že je to proto horší.
  • 20. 5. 2004 9:35

    Michal (neregistrovaný)
    V Praze si možná vyberete, na malém městě je situace horší, zvláště pokud máte do Prahy cca 100 km, vcelku mizerné spojení a je Vám navíc nějakých 46 let. Zaměstnanci by se jako blbci nechovali, kdyby byli jakkoliv motivováni k vyšším pracovním výsledkům. Ale za více odvedené práce dostat místo odměny jen další práci navíc? Jenže jako blbec v banánové republice se nechovají zaměstnanci, ale zaměstnavatel, a to je velký rozdíl. Inu, jak praví známý bonmot: kdo nic nedělá, nic nezkazí. Kdo nic nezkazí, je nejlepší pracovník. Kdo je nejlepší pracovník, dostane vyšší mzdu... U nás to teda platí stoprocentně.
    No, a k těm komunistům: za nich jste si přece přece taky mohl vybírat, výběr byl poplatný jak době, tak režimu. Já jsem se tehdy cítil vcelku svobodně, akorát jako nečlen jejich rodné strany jsem měl jisté potíže, například se sháněním práce (ono dělat s vysokou školou skladníka nebo bagristu nebylo zrovna povzbudivé ani inspirující, zase jsem měl víc pohybu než teď), ale jinak mi ti hoši vcelku neškodili.
  • 20. 5. 2004 10:49

    Pavel (neregistrovaný)
    Michale, nemáte vy vysokou školu humanitního směru? Já mám taky VŠ a v partaji jsme nebyl (a dokonce jsem ani učitele ve škole neoslovoval soudruhu, tuto nadávku jsem měl schovanou pouze pro občankáře a pro zelené mozky na vojenské katedře) a skladníka nebo bagristu jsem dělat nemusel tehdy ani teď.
  • 20. 5. 2004 16:43

    Michal (neregistrovaný)
    Mám. Ale nestěžuju si. Byla to někdy docela legrace. Kdybych z toho napsal román, mohl by to být bestseller. Víte, jaká to byla legrace když nás za komunistů učil matematiku akademický malíř? On tomu vůbec nerozuměl a my teprve ne. Nakonec objevil, že do matematiky spadá i deskriptivní geometrie, takže jsme jen rýsovali, a nebylo to nic jednoduchého. Narýsovat takový průnik hranolu jehlanem byla docela makačka. To je důvod, proč nemám technickou VŠ. S tak katastrofální neznalostí matematiky jsem neměl šanci.
  • 11. 6. 2004 8:47

    pro jezevce (neregistrovaný)
    Ty jsi fakt jezevec. O životě nevíš vůbec nic a nevysvětluj něco čemu nerozumíš! Ten tvůj návod odejít jinam je trestuhodný protože by lidi místo práce běhali od čerta k ďáblu. To, že je u firmy určité procento tupců je daný příslovým vrána k vráně sedá. Prostě to tak je, že ten kdo nedělá nic tak nejvíce honí lidi a otravuje. Největší chybou je nezaměstnanost a ta nahrává těm vydřiduchům.
    A ještě něco tě povím - zalez a nemel.
  • 22. 11. 2006 15:52

    Praum (neregistrovaný)
    No tak jsi nám tady hezky zarecitoval liberální poučky, ale teď vážně:
    Ty považuješ za reálné založit si třeba vlastní automobilku?
  • 21. 5. 2004 13:49

    ludmila (neregistrovaný)
    Vydelam si prumerne 11.105,- moje yivotni minimum , kdzy jsem sama se 3 detmi 11.110,-. Doprava do prace me stoji 2.000,-.
    Neni lepsi byt dome s detmi a radeji se jim za ty penize venovat?
    O kariere nemuze byt ani rec, jsem zena a jeste k tomu s detmi.
    Proc se stale o neco snazim, kdyz stejne nebudu nikdy ocenena financne jako muz, pracovat chci, pritom deti rostou a rostou....
  • 22. 6. 2004 19:11

    ivan kostelka (neregistrovaný)
    Ve čtvrtém odstavci (Bez práce.) je sice napsána pravda, ale je klamavá. Neznalý věcí si vysvětlí, že má-li OSVČ stejná procenta, tzn. 40 a 50% ze základu, tak jako zaměstnanec základní plat, očekává také těch 40-50% z "platu". Tak to také ta klamavá ČSSD prezentuje i na ÚP je to žadateli také takto klamně vysvětleno, i ve vašem článku podsunuto, (ve všech sdělovacích prostředcích také), že je to ze mzdy ze základu daně, ten je ř. 35 z "Přiznání k dani z příjmů ..", tedy z celkových příjmů mínus náklady a výdaje na udržení.....) tedy vlastně průměrný plat podnikatele.
    Při mém podnikání a obratu cca 9 mil/rok začaly být, zásluhou tohoto "POLITICKÉHO VEDENÍ STÁTU", se provozní náklady stále zvyšovaly. Obrat klesl na 6,2 mil. Ten již přestal pokrývat provozní náklady a stravu podnikatele, tak jsem pozastavil Ž.podnikání. Dále jsem platit na VZP i OSSZ.
    K zdanění za rok jsem měl cca 68 000,-Kč. Tedy jsem se domníval, že dostanu cca 3 resp.- 3,5 tisíc/ měs. Na ÚP mne také takto klamně informovali. Přestože jsem si ještě cca 4 000,- doplatil (aby jse měl větší vyměřovací základ a penzi) v rozhodnutí prvního stupně mi vypočítali 1200,-/ měs. Odvolal jsem se, nedostávám nic. S správně to má být cca 870,-Kč!! Ty prý také za cca půl roku dostanu. Od 1.6.2003 tedy od Úřadu Práce nedostávám nic.

    U OSVČ je výpočet z vyměřovacího základu, ne ze mzdy, ale z toho co podnikatel na OSSZ ODVEDE!! Dle příslušných předpisů.
    Za zaměstnance to ve skutečnosti odvede zaměstnavatel a při stejných odvodech má pak státní zaměstnanec, kterého platím ze svých daní cca třikráte větší zabezpečení i penzi než odnikatel !!!

    Takže i Váš článek "Pracovat se nevyplácí" je zavádějící, lákavá reklama pro lenivé!! Propagace levicových názorů, (Kdo nepracuje ať jí,... vsjo rovno,... všichni budou mít všeho dostatek)!
    Jen tak dál. Ať žijí socialismus. Vzhůru s touto vládou k lepším zítřkům, ke komunizmu.
    V osmačtyřicátém jsme s tím začali, však bohužel se nám to jaksi v 1989 pozastavilo,teď to budeme muset opakovat ? (Dohnat a předehnat ?)

    Ivan
  • 7. 7. 2004 19:47

    Eva Adamcikova (neregistrovaný)
    Jasne, mate pravdu. Pracovat se vyplaci, ale ne za minimalni mzdu!
    S temi odvody mate taky pravdu.
    Eva
  • 2. 5. 2005 23:03

    Jirik (neregistrovaný)
    Pred casem jsem se zabyval podobnou myslenkou.
    Muj plat rozhodne neni minimalni mzda, ale presto jsem dospel k nazoru, ze pri zcela bezne situaci se opravdu pracovat nevyplati.

    Pokud budu napr. delat drobne stavebni upravy na domku, nebo jakoukoli jinou cinnost, ktera prekroci par odpoledne, dojde na nasledujici uvahu:

    1. Pracuji a platim delnika
    ===========================
    + vydelek cca 40.000 Kc (pri 60.000 hrube mzdy)
    - naklady na delnika (uvazuji legalniho zamestnance vcetne rezie za jeho nadrizene, protoze pri normalni praci nemuzu hlidat delnika s hodinovou mzdou). Uvazujme velmmi optimisticky 200 Kc/hod - tj. 32.000/mes.
    - naklady spojene s mou praci (doprava, jidlo, oblek, ...) - 5000/mes.
    Bilance celkem:
    cca +3000 Kc/mes
    cca 10 hod/denne prace+doprava

    2. Nepracuji pro zamestnavatele, ale pro sebe
    =============================================
    + podpora v nezamestnanosti zpocatku 10.800, pozdeji klesa
    Bilance celkem:
    + 10.800 Kc/mes
    + cca 8 hod/denne prace

    Co je na teto situaci nejhorsi je ale dopad na statni rozpocet, ktery takto prichazi cca
    - cca 40.000 na odvodech za me
    - cca 7.000 na odvodech za delnika
    - cca 8.000 na podpore za nezamestnaneho delnika
    - 10.800 za nezamestnaneho me.
    Celkem: cca 66.000/mes.

    Vzhledem k tomu, te v teto republice ma naprosta vetsina lidi plat nizsi nez ja, meli by nasi zakonodarci popremyslet nad vysi socialnich davek a dani, ktere jsou pri soucasnem nastaveni _velmi_ demotivujici.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).