byvaly spoluzak je odhadce a zhruba pred rokem sme se bavili o praci a pry dela nekdy i 3 odhady denne, ale v prumeru tak 8-10 tydne, to mame tedy cca 40 mesicne, pri prumerne cene odhadu 4-5 tisic mi to vychazi na 160 - 200 tisic mesicne, taky to odpovida jeho vozovemu parku a bydleni. A navic jak bylo psano nedelate 8h denne v kuse jak nakej manas, ale narazove k tomu sednete a udelate treba 5 odhadu za den.
Jsem odhadce více než 20 let a podobné peníze se mi zatím nepodařilo vydělat, zapomínáte na náklady auto, benzín, poplatky bankám za software (každá banka jiný software a roční poplatek je i 15000,- Kč), placená školení, certifikace, atd. a za vše musím zaplatit.
Běžný odhadce je schopen zpracovat cca 120 odhadů za rok, ceny jsou od 3000 do 5000,- Kč.
Vyšší sazby mám u soudních posudků, zde jsem ale čekal po zkouškách skoro 12 let než mě zapsali a vyšší sazby kompenzují splatností delší i než 6 měsíců.
A pokud je to práce vhodná pro matky, tak to je holá fantazie. Už vidím jak leze ve sklepech, na půdách, zbořeninách, apod. a zaměřuje nemovitost a pak běží odkojit.
Článek psal autor, který to nezkusil.
Postrehy autora se shoduji s mymi zkusenostmi s provedenim "odhadu" nemovitosti pro banku.
Prijel mlady frikulin, prosel, nafotil, odjel. Celkovy cas straveny na miste cca 15 minut. Vypracovani posudku prefabrikovane, materialove slozeni spatne (a to pritom mel komplet stavebni dokumentaci), realne existujici soucasti stavby provede nad plan nezmineny a neohodnoceny, ohodnoceni energ. narocnosti spatne, pro porovnavaci metodu zvolene naprosto odlisne typy budov (rozsah/metraz, konstrukce).
Gaussova krivka plati v kazdem povolani - Vy treba pristupujete k vasi praci zodpovedne, a "mate na to". Ale vetsina muze byt zoufala.
Tak to jste mne pobavil, během své znalecké profese jsem dvakrát porodila a při tom stále pracovala, takže jsem si skutečně prolezla sklepy, půdy, zbořeniště a jiné a šla jsem kojit. To jste asi nemyslel vážně, že? Myslíte, že ženy znalkyně jsou z cukru? To byste se divil, jací jsou chlapi cíti a kam oni nechtěj, tam jde v poho ženská. Běžte se vycpat s takovýma názorama, už si vás dokážu představit, klasický znalec, zapšklá konzerva!
Kupuji byty, u nás v okrese jsou pouze 3 odhadci z oficiálních seznamů, kteří dělají pro naprostou většinu bank, takže ať si vezmu úvěr u RB, ČSOB, Equi nebo Sberbank, střídají se tihle 2-3 odhadci. Jeden odhadce dělá jen komerční úvěry, takže zbývá třeba jen jeden odhadce, pokud ten druhý pro danou banku nedělá. Na celý okres... Jeden z těch odhadců je mimochodem ředitelem stavebního úřadu, takže odhady dělá jen bokem a ne pro každého a účtuje si 7000 Kč, což je šílené.
Vpodstatě pořád dokola oslovuji tu jednu odhadkyni. Nikdy nemá čas, vždy když volám, tak dělá souběžně třeba 15-20 odhadů, jak je vytížená. Každý měsíc jezdí na dovolenou, takže reálně pracuje 2-3 týdny v měsíci. To strašně prodlužuje všechny odhady...
Co se týče kvality odhadů, nejsem schopen posoudit, ale překvapila mě šablonovitost, celá práce spočívá v nafocení bytu a domu (cca 10-15 minut), já musím nechat vždycky udělat za svoje peníze katastrální mapy, výpis KN a úřední kopie nabývacích titulů (prodávající je obvykle už nemají, takže je beru také na KÚ), což mě obvykle vyjde až na 1000 Kč. Prakticky mění v odhadu jenom titulní stránku, kde vyplní základní info o bytu a pak jeden odstavec na druhé straně ("komentář"), všechno ostatní zůstává stejné - a pak přiloží ty fotky a kopie výpisu, mapy a nabývacího titulu. I se zpracováním fotek práce na 0,5 hodiny maximálně.
Naštěstí zatím vždycky potvrdila větší část kupní ceny, nikdy neuzná 100 %, ale třeba 95-98 % uzná.
Neříkám, že to je jednoduchá práce, ale fakt nechápu význam odhadů pro banku. Klidně by si banky mohly samy odhady provádět na základě vlastní evidence z předešlých úvěrových připadů, tuším, že ČS už dělá odhady od stolu.
Dobrý den, pokud je v okrese málo odhadců, měl byste kontaktovat banku se žádostí o povolení udělat odhad od odhadce ze sousedního okresu. Co se týče práce odhadce, půl hodiny odhad určitě netrvá, nejméně polovinu dne. Průměrný odhadce musí vyhodnotit veškerá rizika, která se vážou k nemovitosti - zejména s ohledem na potencionální realizaci nemovitosti v dražbě. To jest existence věcných břemen a dalších omezení snižující prodejnost nemovitosti. Co se týče šablonovosti, ta je vyžadována. Většina odhadů podléhá přezkoumání supervizorem banky. V bance nikdo nechce číst nějaké kecy, chtějí prohlédnout či si ověřit rizika, zkouknout hodnotu - jestli odhadce nepřestřelil, a tím to končí. Nahoře někdo komentoval, že odhadce má cirka 200.000,- měsíčně. To je možné za předpokladu, že má nějaké študáky asistenty. Tolik odhadů by rozhodně nestihnul, a pokud ano, pravděpodobně dlouho odhadcem nebude, neboť kvalita odhadů bude vzhledem ke strávenému času hodně nízko. Pracovitý externí odhadce retailových nemovitostí v Praze má cirka 50.000,- měsíčně, pokud dělá i korporátní nemovitosti, tak může mít více...
... když mně při refinancování úvěru ze stavebního spoření v jedné bance řekli, že nemohou použít rok starý odhad soudního znalce, který byl použit při vypořádání SJM a musím si nechat udělat nový odhad od jejich znalce za cca 7 000,- Kč.
Tak holt jsem si našel banku, které onen původní odhad stačil a původně oslovená banka měla Smolíčka i se svým znalcem...
To zrovna celkem chápu.
Použít odhad pořízený znalcem, kterého banka nezná, k vypořádání SJM je problematické z několika důvodů:
- mezi soudními znalci je spousta osob velmi problematických. Pokud banka znalce nezná, opravdu se nemůže spolehnout na kvalitu odhadu.
- odhad pro účely SJM může být zmanipulovaný.
- Vy sice píšete, že odhad soudního znalce byl rok starý, ale k jakému datu byl dělaný? to může být ještě kus zpátky.
- odhady se dělají podle různých metodik, protože mají různé cíle: smyslem odhadu pro účel vypořádání SJM je co nejpřesněji určit hodnotu nemovitosti v době vypořádání SJM (což může být roky před pořízením odhadu, jak píšu výše), nějaká budoucí hodnota je dost nezajímavá, naopak banka může (měla by) mít vlastní metodiku zaměřenou na to, jaká bude hodnota nemovitosti v budoucnu, protože ji vlastně hodnota teď a tady nezajímá. Jí zajímá hodnota za rok či pět let, až bude v dražbě prodávat nemovitost.
Extrémní příklad: rozvod leden 2013, odhad pořízen v lednu 2014, žádost o úvěr v lednu 2015. Obec navrhla v červnu 2013 změnu územního plánu, v červnu 2014 rozhodla o jejím pořízení a v červnu 2015 se předpokládá její schválení. V dosavadním územním plánu má být pozemek OB (čistě obytné), změnou má být změněn na ZMK (zeleň městská krajinná). Odhad pro účely vypořádání SJM bude nesporně pozemek oceňovat jako OB. Opravdu byste v pozici banky takovýto odhad akceptoval? Já ne.
Zajímavá otázka je, jestli si druhá banka udělala interní supervizi odhadu (tj. v podstatě nový odhad interním člověkem), nebo se prostě spolehla na odhad původní. V druhém případě si myslím, že to je nápravné opatření, ne-li pokutu, od ČNB.
Bohužel je to dlouhodobý problém nekvalitního (zastaralého) zákona o znalcích a tlumočnících, razítko získá kdokoli bez kvalifikace (u tlumočníků třeba ani neověřují v případě cizinců znalost češtiny, razítko dají někomu, kdo má jen pajďák apod.). Soudům je to ukradené, dělají si ze znalců a tlumočníků de fakto soudní slouhy, celý systém by se měl překopat, ze zákona zřídit profesní komory, ať si to řídí samy,podobně jako u advokátů a daňových poradců, kde samospráva docela funguje (s několika výhradami).
Většina bank Vám nikdy nevezme posudek znalce, neboť účelem ocenění je téměř vždy buď stanovení obvyklé nebo administrativní ceny, nikoliv tržní hodnoty nemovitosti, kterou banky potřebují. Tržní hodnotu nelze zaměňovat za obvyklou cenu. Tržní hodnotu lze definovat jako odhad realizovatelné ceny na trhu za nabízený majetek, kdežto cenu obvyklou jako statistické vyhodnocení již realizovaných prodejů obdobných nemovitostí na trhu, což není totéž. Bohužel toto většina lidí neví, mnohdy ani samotní odhadci, znalci, vývojáři aplikací pro oceňování apod. Navíc znalec oproti odhadci spolupracujícího s bankou neidentifikovává některá rizika, která souvisí s nemovitostí a její vhodností jako zástavy. Také je třeba brát v úvahu interní předpisy banky a zejména dohledové orgány (ČNB, ECB) a to v souvislosti s kapitálovou přiměřeností či emisemi hypotečních zástavních listů. Je tedy důležité, aby zajištění bylo posouzeno přesně, prokazatelně a na stejné bázi.
Článek je docela fikce a to co tu někteří píšou je úplný nesmysl.
Dělat to jen s vlastními kšefty je nesmysl. Bez smlouvy s bankou se člověk neuživí a to neni tak jednoduché se k nějaké dostat. Nějaký kurz je vám k ničemu a když už máte školu tak ještě je nutná praxe a tu také jen tak nezískáte. Stáří odhadci si drží své kšefty a pro nově začínající je nadlidský výkon se uplatnit. Ceny za odhady strašně klesly, takže teď už to rozhodně není co kdysy. Pomalu každá realitka nabízí odhad zdarma. Takže najezdíte se jak nikdo musíte byt skoro 24 hodin na telefonu a pořád řešíte nějaké stížnosti lidí, kteří tomu nerozumí.
Dobrý den, do odhadcovství bych se nehrnul. Školy produkují už docela dost ,,odhadců,,, většina z nich si práci v oboru nenajdou. Na vzestupu vlivem konkurenčního boje jsou navíc oceňovací automaty. Množství případů je zavislý na hospodař. cyklu. Na seznam banky se bez známostí a prokazatelných zkušeností dostanete stěží. Pokud chcete vážně dělat odhadce, zkuste si najít práci jako interní odhadce, po pár letech vás třeba rádi dají na seznam jako exkluzivního odhadce...
Dobrý den, pracuji jako odhadce 13 let. Tržba uvedená v titulku je reálná, spíše nižší než obvyklá. Jsou měsíce, kdy je vyšší a zimní měsíce, kdy je nižší. Pokud z tržeb odečtu náklady (software, hardware, auto, školení a daně a pojištění běžné pro každou OSVČ), dostávám se níže. Pořád jde o slušně zaplacenou odbornou práci, není to však na velké zbohatnutí. Co se volného času týká, pracuji průměrně 8 hodin, při větším vytížení více, při menším méně. Hlavní je, že mě to baví, není to rutina. Pokud o profesi někdo uvažujete, připravte se na obtíže týkající se získáním smluv s bankami. Mě to i při dobrém vzdělání a s certifikací trvalo 3 - 10 let praxe. Hodně štěstí. Tomáš