Hlavní navigace

Pozor na chamtivost

13. 9. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Analytici SG sice mírně zvýšili podíl akcií v optimálním portfoliu, jejich strategie ale i přes pozitivní impulsy od centrálních bank stále není agresivní a investory varují: nebuďte příliš chamtiví!

Růst cen některých aktiv totiž podle nich již neodpovídá fundamentu, což týká především amerických technologických akcií. Investoři si nyní od akcií v technologickém indexu Nasdaq za příští 3 roky slibují růst zisku o 25 %, a to je opravdu hodně optimistické očekávání.

SG naopak poprvé po dvou letech mírně zvyšuje doporučení pro akcie rozvíjejících se zemí, které za toto období ztrácely mnohem výrazněji než hlavní akciové trhy. Na konci dlouhého býčího trhu v letech 2007–2008 byly akcie v rozvíjejících zemích v průměru o 20 % dražší než na rozvinutých trzích, teď jsou již naopak zhruba o 10 % levnější.

Čínské akcie již dokonce v absolutních číslech spadly o 65 % (viz. graf níže). Podle SG ovšem tento proces ještě úplně neskončil a akcie rozvíjejících se trhů by tak mohly být brzy ještě levnější, mimo jiné i kvůli postupnému zpomalování čínské ekonomiky.

Z dalších akciových trhů SG věří britským a japonským indexům, doporučení pro akcie zemí eurozóny je neutrální. Z komodit jsou nejzajímavější drahé kovy, především zlato a stříbro. Do konce roku by naopak měly klesnout ceny ropy nebo zemědělských komodit.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).