Dobrý den, zarazila mě informace "...Pokud se nejedná o novostavbu, ale o prodej staršího domu, je nutné nechat štítek vypracovat až dodatečně a prodávající ho musí kupujícímu předat nejpozději při podpisu kupní smlouvy..."
Opravdu z toho vyplývá, že starší nemovitost, nejčastěji RD, která jistě slavný štítek nemá, je bez toho neprodejná?
Ale toto je ještě drobnost. Zahlídl jsem a nevím jestli se chystá, nebo to už má schválený datum učinnosti, ale tak nemovitosti s určitejma stupněna energetické účinnosti se od nějakého roku nebudou smět prodávat a ani pronajímat.
Tady to je: https://echo24.cz/a/SVxxu/eu-chysta-zakaz-prodeje-neuspornych-budov-rozhodne-energeticky-stitek
Jo, to prostě skončí tak, že se to bude zase jenom obcházet. Nevím, jak si v Bruseli představují, že bude fungovat třeba český venkov. Asi, že budeme na staré kamenné domy a roubenné chalupy z osmnáctého století mlátit kvůli prodeji polystyren nebo tak něco. Pochopitelně, že to nikdo dělat nebude; peníze prostě zmizí v šedém nemovitostním trhu a prodávat se bude dál.
A samozřejmě část budov se nechá prostě spadnout. Na obecních úřadech z toho určitě budou mít obrovskou radost. Ostatně už teď jsou historická centra obcí často úplně vylidněná a polovina chalup je na spadnutí.
Celé je to naprostý úlet.
Je to samozřejmě naprostý nesmysl. Co jsem si při našich nákupech starších a starých nemovitostí na venkově všiml, prakticky všichni to řeší prostě tak, že oddeklarují nejvyšší energetickou náročnost a dál to nikdo neřeší. Prodávající i kupující s tím prostě počítají protože co kupují stejně obě strany většinou vědí.
Kdyby jste nevěděli proč ceny domů rostou, tady je další střípek do ceny - už ani nevím, kolikátý. Navíc prodražuje především menší domy, podobně jako u aut snížil zastoupení menších aut. A do třetice už to není věcný štítek energetické spotřeby, ale ideologický štítek využívání obnovitelných zdrojů.
Z jiného zdroje (Ekonom) byl odhad u nových bytových domů, že byt zdraží o milion kvůli parkovacím místům. Zdálo se mi to přemrštěné, ale bylo tam odůvodnění. Z prapodivných důvodů parkovací místo pro elektromobil je široké podobně jako pro invalidy (když hoří, hoří déle), protože jiný předpis nutí mít určitý počet parkovacích míst, znamená to jedno patro parkování navíc (cena roste nelineárně). Širší místa znamenají jiné umístění sloupů, mění to celou konstrukci bytového domu.
Takže až za rok zas budeme koukat na vyšší ceny bytů, je nesmysl chtít po státu řešení, když je to on, kdo to ve značné míře způsobuje.
už druhým rokem se snažíme získat povolení pro stavbu srubu, je to tradiční typ stavby v některých našich oblastech (zejména na horách), ale nové zákony na to naprosto nemyslí. Dřevo si musí sednout a trvá několik let než získá tížené izolační vlastnosti, bohužel energetický štítek se u nás dává pouze při kolaudaci a bez koladuace zase nemůžeme stavbu užívat, několik let bydlet na černo se nám nechce.
Zvykejte si, že čím bude více platit podobných zhovadilostí, tím více prostě na venkově budeme dělat věcí na černo. A až půjdete k volbám, samozřejmě myslete na to, odkud tohle všechno přichází.
Čím více nesmyslných zákonů, tím méně se jednoduše státu budu ptát a tím více je budu obcházet. Pravidlo staré jak zákony samy.
Proboha, to je zase blábol. Paní autorko jste (cenzurováno autorem).
Štítek není průkaz. Ke stavebnímu povolení je nutný průkaz (tvz. PENB). Štítek je vyjadřuje pouze průměrný součinitel prostupu tepla tvz. Uem. Průkaz vyjadřuje primární neobnovitelnou energii, celkovou dodanou energii a také Uem. Dále vyjadřuje i energeické spotřeby technických systémů budov.
Energetický štítek obálky budovy dle ČSN 730540-2:2011 a norma je stále platná.
Průkaz energetické náročnosti budov je aktuálně dle vyhlášky 264/2020, a ano došlo od 1.1.2022 ke zpřísnění ale pouze u novostaveb, a o tom zpřísnění se vědělo už od vyhlášky 264/2020.
Když už chcete psát k tématu, nebuďte líná jako cikán a danou problematiku si pořádně přečtěte nebo se zeptejte kompetetních např. AES, MPO, SEI nebo energetických specialistů.