Proč kritizujeme jen potravinové doplňky? Když jsem spočítala náklady na doma vyrobené rohlíky, jsem na třetině toho, za kolik je koupím v super- hyper. Když spočítám "úžasné a báječné" údajně celozrnné dalamánky (aby vypadaly celozrnně, jsou přibarvené), dostanu se na nižší sumu. Jenže lidi jsou líní, proto nebudou doma péct rohlíky ani jiné vymoženosti, kousek sekané v housce si za velký peníz koupí v Mekáči, a radši budou surfovat na netu, prudit, půjdou do báru na pívo... I ty doplňky vychází z toho, že LIDI JSOU LÍNÍ a chtějí, aby za ně někdo jiný všechno udělal, včetně toho, že budou krásní, mladí, bez vrásek, ale hlavně ABY TO ZA NĚ UDĚLAL NĚKDO JINÝ!
Takže jeden si koupí placebo ve formě potravinového doplňku a jiný úúúúžasný krém proti vráskám. Kdo holt na to nemá, ten si zaběhne nasbírat bylinky do přírody a obličej si namaže starou dobrou indulonou. Výsledek je v závěru totožný.
Mám na stole kalkulaci jen tří pekařských výrobků.
Takže: rohlíky obyčejné 20 ks = 37,- Kč doma, 50,- v super hyper
rohlíky anglické (plněné párkem) 1 ks doma = 4,75 Kč, 13,90 v super hyper
dukátové buchtičky, 4 porce = 19,90 doma, 45,80 v super- hyper
U žádného z nich není počítáno s nákupem trouby a donosu surovin domů.
Je započítána spotřeba elektřiny, není započítán čas toho, kdo to dělá.
Vychází mi, že člověk, který umí uvařit, je poklad k nezaplacení.
Takže větší terno je Ordinace v růžové zahradě nebo PC-hra, Playstation nebo ... - a sem si dle libosti dosaďte více činností.
Ne každý člověk se denně stravuje v restauraci. Čím to? Ušetřil by hafo času a těch nákladů! Takhle musí koupit talíře, sporák, dokonce byt...
Tohle je ode zdi ke zdi.
Každý má jiný příjem a pro každého má volný čas jinou hodnotu.
Někdo má možnost zůstat v práci déle a pokud dělá kvalifikovanou činnost tak se mu může i vyplatit raději zůstat o hodinu přesčas a pak jít na večeři do restaurace, než jít dřív a pak se hodinu připravovat s jídlem.
Cílem není "urvat se", z práce rychle domů a tam "do druhé směny" abychom ušetřili každou korunu - proč vlastně? To jako jenom práce, pak druhá práce doma a spát? Co je tohle za život?
Je také třeba relaxovat a každý relaxuje jinak. Někdo rád vaří, někdo třeba lepí modely a někdo za vrchol blaha považuje rozvalit se před TV a pustit si třeba tu Růžovou zahradu. A někdo nejraději relaxuje v práci :D.
"Plácat se" hodinu s rohlíkama, abych ušetřil 13 Kč je opravdu velmi neefektivní (to si rovnou můžu střihnout nějakou brigošku a pak si ty rohlíky koupit), pokud to ovšem pro mě je druh relaxace, tak to může být naopak velmi efektivní (za kino bych musel ještě platit).
Souhlas. Já občas dělám doma z vepřového boku a podobných levných mas různé uzeniny, případně uzené maso. Když nepočítám práci, tak na kilu takových uzenin ušetřím bajočko 10 - 30 korun. Jenže já většinou používám jako surovinu syrové maso a nedávám tam sanytr, barviva, fosfáty a vodu a další takové věci, aby to líp vypadalo nebo aby toho bylo víc, takže by to mělo být o něco zdravější. Ale taky i proto, že když se to povede, tak to jaksi líp chutná než to kupované.
Vetsi terno je treba hodinu zehlit - tuto domaci praci povazuju za nejvetsi vopruz, nebot se neda prilis zautomatizovat (jinak mycku nadobi bych blahoslavil :), je namahava a sluzby, ktere vyzehli za vas, nejsou zrovna levne.
S restauraci je priklad znacne mimo - rozdil mezi domacim jidlem a restauraci je znatelny, narozdil od tech rohliku.
"Rozdil mezi domacim jidlem a restauraci je znatelny" - jak kdy a jak u koho :-))
Domácí práce jsou většinou vopruz, nejen to žehlení, ale i utírání prachu. vytírání, luxování, jednou za pár let malování... No, a vyškrtneme je proto ze života? Nebo si na to všechno zjednáme? Ono když se tisíce činností přepočítají pouzena peněžní hodnoty, tak jsou na nic. MUDr Plzák kdysi prohlásil, že z hlediska logiky je fotbal zcela mimo - pár chlapů se jak debilové na vymezeném place honí za mičudou. Ale z hlediska emočního je nenahraditelný. Tak to konec konců máte i s domácími pracemi: jsou vopruz, ale přestaneme se proto sprchovat a prát si ponožky?
Čas nepočítejte, já to dělám večer, jako hobby. Ne teda rohlíky, ty se většinou seženou v akci ze max. 1,- Kč/kus, ale třeba rohlíky plněné párkem, nebo jiné pečivo, tam je ten rozdíl daleko větší (třeba u těch plněných rohlíků to dělá přes 200,- Kč na 20 kusech), ale ta vůně a ta lahoda, když to horké vytáhnete z trouby, to za plotem slintá i sousedův pes :-))
Když vám těsto připraví pekárnička (5 minut, než to do ní nahážete), tak se s přípravou vejdu do 30 minut. Hlavní výhodou je, že to je vždycky čerstvé. což je skutečnost, kterou už dneska využívá hodně lidí: hodí ingredience na chleba nebo vánočku do pekárny a ráno mají na stole voňavé, teplé a čerstvé pečivo.
Zapomněla jsem ale dodat: rohlík nebo řadu potravin si doma vyrobím. Léky, auto, benzín, elektřinu... a řadu dalších bohužel nikoliv, takže ty zaplatit musím.
A myslíte si, že je za tu cenu budou mít?
Bude přídělový systém, plánovači chybně naplánují zvýšený zájem o housky, dostaví se pár podnikavců a místo v Makru odeberou mnoho přepravek v Kauflandu, takže na normální zákazníky moc nezbyde. Aspoň u nás to takto chodívá ...
A konkurenční řetězec, který sleduje 10 tisíc cen a porovnává je s konkurencí? Ten housky vyřadí ze sortimentu a nadále bude prodávat na váhu prakticky stejné, nezlevněné rohlíky
O čem jako je tenhle příspěvek? Je to blábol rozhořčené ekoložky?
Jarmilo, vždyť se vzpamatujte. Lidi mají různé preference, tak je nechte, ať si vyberou.
A říkám snad něco jiného?
Jen jsem to brala jako podiv nad tím, že se autor podivuje nad tím, kolik že stojí potravinové doplňky a jaký že to je byznys, tak jsem uvedla potraviny a mastičky. To je stejný byznys jako všechny ostatní.
Jarmilo, ja jsem to na rozdil od nekterych pochopil a souhlasim s Vami. Taky nechapu proc byly vytazeny zrovna potravinove doplnky.
Treba takova vyroba CD je taky dobry byznys, vylisovani CDcka stoji radove halere a prodava se za cca 5 Kc. Nebo poslani SMSky, naklady pro operatora halere, cena pro nas az 3.40 Kc a takovych veci by se naslo.
Po přečtení tohoto příspěvku a vlákna mi nezbývá nic jiného, než prohlásit, že váš příspěvek je značně zavádějící. Zcela otevřeně jste přiznala, že nezapočítáváte čas/práci, což ale pekárna udělat musí! Nebo chcete, aby lidé v pekárnách pracovali zadarmo??? Takže porovnáváte dvě hodnoty, ke kterým se ale záměrně nedošlo srovnatelným postupem - s takovou mohu pokřikovat na kdeco.
To by mi až tak nevadilo, jako to, že pak obviňujete ostatní, že jsou líní, když si to mohou udělat doma a výrobci potravin vás natahují - to ale není pravda, jak jsme si ukázali, vy pouze nezapočítáváte celkové naklády, jako mají pekaři - takový malý podvůdek s čísilky. Neděláte do politiky...?
Samozřejmě, že čas nepočítáte. Pokud jej budete počítat, kdo ženskou bude platit za mytí nádoby, přípravy večeře, oběda, snídaně, praní, žehlení prádla. A chlap (nemyslím ty manekýny v rúúúžovoučkých košilích či kravatách) zase třeba spraví kapající kohoutek, protékající splachování na záchodě, zreje záhonek ... Jsou hold práce doma (neplacené) a v zaměstnání (placené), i když u mnoha profesí a zaměstnavatelů se díky kapitalistickému vyykořisťování začíná rozdíl stírat.
Zrovna tak jako když porovnáte převoz 4 osob vlakem z místa A do místa B, tak vám to vyjde dráž než když jedete tu samou trasu plně obsazeným autem a počítáte jen s benzínem.
U internetového bankovnictví rovněž nepočítáte pořízení compu, platbu po cca 499,-- za pevnou a po cca 499,-- za ADSL - jinak by vám zadání příkazu přes net vyšlo setsakramensky draho.
Výrobci (nejen potravin) nás samozřejmě natahují. Už tím, že obarvené pečivo vydávají za "celozrné" nebo sóju a separát s éčky za "maso" či "uzeninu", bílou hmotu za "jogurt", bílou vodu za "mléko"atd. atd..
Samozřejmě, že si čas započítám - nebudu chovat králíky, protože to je úvazek každý den, a ten čas raději věnuji něčemu jinému a toho králíka si koupím. To že lidé jako vy neumí ocenit svůj čas je věc běžná, resp. vůbec nechápou, že ten čas má cenu.
Bohužel jste se všichni zasekli pouze na penězích ve stylu, za práci v práci pobírám peníze, doma ne, takže ta práce doma nemá žádnou hodnotu/cenu - ale má!
S tím internetem jste totálně vedle - pokud bych si měl pořídit PC a internet jen a pouze kvůli zadávání plateb, tak já si to narozdíl od vás spočítám a PC a internet si nepořídím, vy ano? Dobře vám tak.
No jo no, já vím, že vás každý furt jen natahuje... Říká se tomu snižování nákladů, když v ČR jde lidem jen o cenu a ne o kvalitu. Tak si to všechno vyrábějte doma sám, když vás váš čas nic nestojí :-))) Uvidíme, jak rychle se naučíte oceňovat svoje aktivity.
Ano, čas má cenu, ale abych si vše kupoval ... Králíka v paneláku na balkonu chovat nebudu, ale když budu mít prostor a chuť někde na venkově, proč ne? Fyzická práce v rekreačním tempu ještě nikomu neuškodila a abych místo práce blbnul třeba ve fitku nebo čučel na "hodnotné" telenovely ... Co budete místo onoho chování králíků (či jinak užívání volného času) dělat? budete dřepět v práci 12 hodin, abyste mohl všude kolem sebe ventilovat, jak jste úspěšný a nepostaradatelný a že si vše kouíte? Takový "hodnotný" konzumní způsob života, že? Abych si do bytu vpouštěl cizí lidi, aby mi spravili kapající kohoutek? To delší dobu strávím jeho objednáváním, čekáním na pracovníky a tak si to radši opravím sám, protože oprava kapajícího kohoutku svépomocí je rychlejší a není složitá. A jestli ji někdo nesvede, přes své 2 tituly, tak je to, s odpuštěním, hňup. Je pravdou, že všechno si člověk neudělá sám, ale pro řadu lidí je svépomoc z donucení, když neberou potřebný peníz a zkrátka jim na mnohé úkony, které by si nechali jinak rádi udělat dodavatelsky, nezbývá. Něco můžete oželet, něco bohužel ne. Ale takto podobně se chová i stát. Než aby něco udělali dobře placení ministerští úřednící, tak si na to objednají externí, drahou firmu, která stát dobře podojí, a pak nezbývají peníze např. na opravy silnic, znovuotevírání již jednou uzavřených škol, školek, jeslí, mzdy státních zaměstnanců (nejde jen o policajty, ale třeba i o zdravotní sestry, které byť s Bc. titulem, třeba utírají v 3směnných šichtách soboty, neděle pokakané zadnice vašim rodičům) atp.
k tomu internetovému bankovnictví - právě že ho tady na Měšci každý vyzdvihuje a jen málo přemýšlejících argumentuje tím, že mít comp a internet doma jen kvůli dvoum příkazům v měsíci je luxus. A nikdo si nespočítá, že ten příkaz přes internet ho vyjde daleko dráž než když jde do pobočky banky a tam 20 minut stojí frontu. Kdyby si každý spočítal ony náklady, tak by mnoho lidí internetové bankovnictví nemělo a banky by musely poskytovat služby "po staru", tedy na přepážce, a za vstřícné poplatky.
Jak to vlastně doma děláte konkrétně? Neděláte doma vůbec nic? Stravujete se po bufetech, u nás některé honosně nazývané "restaurace"? Košile dáváte do čistírny? Nebo vám manželka vystaví fakturu za přemáchání 3 párů fuseklí?
Ono natahování alias snižování nákladů se dá nazvat ještě jinak: kapitalistické vykořisťování. Kdyby docházelo ke snižování nákladů, musely by logicky klesat i ceny. Ale ty neklesají, ale naopak stoupají. A kvalitu nikdo nechce, aby klesala, ale ta bohužel klesá.
Bral bych, když bude stát "mléko" mléko neobsahující třeba dvě koruny za litr s dodatkem, že se jedná o sračku plnou éček. Ale já si ono mléko plné eček musím koupit za 15 korun a nikdo ani necekne, že to už není mléko. V restauraci mi prodají smažák, který ale není ze sýra, ale cena je jako kdyby to ze sýra bylo. To je ono natahování, čili vykořisťování.