DD, elektriku jsem si už převedl podle reakcí v diskuzích, ale na plyn jsou diskuze trochu prázdné a tak se chci zeptat. Za rok nám vypší rwe a požadujeme zálohy trvalým příkazem a přeplatky automaticky na ten účet zpátky. Ideálně by se mohlo na helpline požádat o průběžné skóre hospodaření. Tatím vyhledáváme marně relevantní reakce na plynule.cz.
Děkuji předem za radu.
Myslím, že z aktuálních dat RWE moc nepozná, protože při vytápění pochopitelně není spotřeba v průběhu roku konstantní. Relevantní jsou zpravidla jen roční data a i ty samozřejmě může ovlivnit, jak moc velká zima daný rok je a jak moc otužilý jste (na jakou teplotu domácnost vytápíte).
Navíc cena plynu může dost kolísat - proto jsou taky účty občas tak komplikované a je skoro nemožné pro běžného člověka se v nich vyznat.
Od plynule.cz co nejdál, v půlce prosince jsem jim podepsal plnou moc a smlouvu pro přechod k nim od 1.1.2013. Nejdřív mi řekli, že mě odhlásili od minulého dodavatele, potom že se něco nestihlo, že je potřeba, abych přepsal plynoměr na někoho jiného a druhý den zpátky na sebe (což jsem odmítl), potom, že mě budou informovat, jak dál, a teď už odemne vůbec nezvedají telefony, takže teď ani nevím, jestli mám nějakého dodavatele, nebo odebírám plyn "načerno" a nevím, co s tím dál.
Já jsem si v Excelu udělal tabulku, která mi počítá CELKOVOU cenu pro různé dodavatele a tarify. Z poslední faktury cvaknu skutečnou spotřebu. Prověřím, že i při určitém rozptylu (větší spotřeba, menší spotřeba) bude ten tarif stále cenově výhodný (nikoli pouze nejlevnější).
Dále si potenciálního dodavatele prověřím na internetu. Co o něm píšou zákazníci, jak řeší reklamace, jak se chová k zákazníkům, A JE TO.
PS. Osobně nejsem příznivcem "alternativních" dodavatelů. Sice můžu ušetřit pár stovek, ale rizkuji velké problémy s firmou, která je na trhu krátce, nemá dobře zajeté standardní procesy (fakturace, reklamace, změny ve smlouvě). Co taky od malých, "garážových" firem chtít, že?
Gratuluji ke zbytečné práci, tady je to samé a bez práce...
http://kalkulator.tzb-info.cz/
Tak to už jsi velký kluk.
A kromě zbytečné práce řešíš i další ptákoviny. Jde výhradně o cenu. "Názory" ostatních jsou směrodatné asi jako ty tvoje. Všechny ty stížnosti jsou z 99 % zákazníkovým potřebám přizpůsobená skutečnost (lidi opravdu neskutečně lžou, případně jsou ke lžím dotlačeni lstivými konkurenčními obchodníky). Začíná to tím, že je někdo přemluvenej k přechodu k levnějšímu dodavateli. Proč se to vůbec děje, proč lidi nechcou ušetřit sami čili nepřecházejí z vlastního podnětu a v davech (je to jen řečnická otázka)?
Vy jste ideální sousto pro podvodníky.
Velmi doporučuji všem ostatním přečíst si také smlouvu, nejenom se dívat na cenu.
Jinak souhlasím s tím, že to co řeknou dealeři by měl člověk automaticky brát za lež a vše si ověřit.
Třeba takové smlouva Bohemia Energy, tu podepíše jenom … nedostatečně mentálně vybavený člověk.
Nemluvě o tom, že dealeři Bohemia energy jsou schopni tvrdit takové lži, že neuvěříte.
Ono je ušetřit a ušetřit.
Na adrese http://www.cenyenergie.cz/zkusenosti-uzivatelu/ najdete desítky různých příspěvků, včetně sdílení špatných zkušeností s jednotlivými dodavateli. Není to zatím pořádně strukturované, ale pracujeme na tom.:)
Pokud se ptáte opravdu vážně, tak je to asi hlavně proto, aby cenu elektřiny neovlivňovala jedna velká firma, která bude sice super stabilní, ale nebude na ni kladen žádný tlak, aby své ceny a služb optimalizovala, snažila se hledat výhodné nabídky nebo byla přívětivější ke svým klientům. Když srovnáte vyjednávací pozici klienta ve vztahu k ceně elektřiny vs. vody, je to víc než zjevné.
Jinak si nemyslím, že existuje studie, která by dokazovala to, co tvrdíte. Navíc trh se postupně liberalizuje v celé Evropě.
V pripade ze by kazdemu vedlo do bytu nekolik paru elektrickych pripojek a on si z nich vybere to dava smysl. Jenze tady jsou "jedny draty" po kterych stale proudi ta sama elektrina vsem (nepocitam ted ze v Rakousku dokazi rozeznat tu z Temelina :-) ). Nelze pouzit ani priklad s zeleznici, kde "po stejnych kolejich" jezdi vlaky ruznych spolecnosti.
"Když srovnáte vyjednávací pozici klienta ve vztahu k ceně elektřiny vs. vody, je to víc než zjevné."
Ano, vzbuzuje to dojem rozdilu, ale vysledek je stejny. Elektrinu dodava stale ta sama sit elektraren vybudovana jeste za socialismu. Do bytu vedou stale ty same draty. Pomoci "distributoru" si mohu vybrat z predrazeno nebo predrazeno, rozdily jsou ve skutecnosti zcela minimalni. U vody si mohu vybrat jen z predrazeno, diky zlocinu vlady ktera prodala distribuci vody soukromym spolecnostem a ted se to opet snazi koupit zpatky.
Vysledek je, ze vsechny tyto polozky neustale jen zdrazuji, pricemz napriklad u pitne vody plati ze cim vice ji usetrim tim vice se zdrazi http://zpravy.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/voda-v-cesku-podrazila-az-o-15-procent-954646
Tak ještě jednou: systém funguje právě na tom, že existuje jedna firma, která spravuje všechny dráty (tj. distributor) a je povinna do této sítě pustit jakoukoliv elektřinu, kterou si člověk vybere prostřednictvím dodavatele (kterých je víc než 30).
Dodavatelé mají různé strategie, někteří mají vlastní elektrárny, někteří kupují na energetických burzách, někteří vsází třeba na obnovitelné zdroje. Tento systém prokazatelně donutil i velké monopolní dodavatele reformovat své nabídky a zcela rozhodně přinesl zákazníkům užitek (vyvážený pro mnohé tím, že se prostě musí starat o další věc v řízení domácnosti).
Nikdo netvrdí, že tohle je nejlepší řešení na světě, za redakci CenyEnergie.cz můžu slíbit, že se budeme velice pečlivě dívat na snahy ERÚ posvítit si na distribuční poplatky, na druhé straně váš názor o výběru mezi předraženým a předraženým je sice krásně populistický, ale neexistují pro něj příliš argumenty.
Ne. Jsou to dva zcela rozlisitelne kusy kyty prodavane oddelene ve dvou ruznych reznictvich.
Pokud by z kazdeho bytu vedla oddelena pripojka elektriny az k rozvodne a tam se pripojila k bud dodavateli A nebo B, opet by to davalo smysl. Soucasny stav ale zadny smysl nedava, jsou to vsechno jen kecy.
OK, máš pravdu. Příští volby stejně vyhrajou bolševici, takže zase zřídí státní maloobchodní ceny, všichni budem vědět, že pivo desítka ve čtyřce bude za 25,- Kč, v trojce za 28,- Kč, dopředu si spočítáme, kolik nás vyjde sklenička Coly, protože k SMC bude příplatek ve čtyřce 40%, v trojce 50%, ve dvojce 70% a v jednotce 100% - přesně tak, jako to tu už bylo.
To ti nepochybně smysl dávat bude a budeš spokojen...
Upřímně ztrácím přehled, co se snažíte vyargumentovat. Současný systém dává asi stejný smysl jako finanční systém. Když kamarádovi převádíte na účet tisícovku, taky nevyběhne z vaší pobočky kurýr s "vaší tisícovkou" a nepoběží do konkurenční banky, aby si je váš přítel mohl vybrat. Váš kamarád dostane úplně jinou bankovku a banky se vyrovnají mimo vaše obzory. V energetickém sektoru je to dost podobné - dodavatelé musí koupit kontrakty na určité množství elektřiny, to je nutné dodat do sítě, a vy si ji pak pořizujete, přičemž dodavatelé a distributoři se následně vyrovnávají mezi sebou. Způsob, který navrhujete, se obávám nedává vůbec smysl.
Argumentací UK nechápu, cena ve Velké Británii je dost podobná naší a pochopitelně i tam si mohou zákazníci vybrat z velkého počtu nabídek (které jsou propracovanější než ty v Česku).
Na vystupu je ovsem hodnota te tisicovky stale stejna. Ta tisicovka je pouha virtualni ciselna polozka, neni to nic hmotneho. Ze se da prevest i pomoci bankovky je nepodstatne. Na konci je stale stejna hodnota (1000 Kc) za stejnou cenu (nula).
Pokud by si vsichni ti zbytecni distributori postavili sve elektrarny "na zelene" louce za sve, natahali draty opet jen za sve, budiz. Jenze tak to nebylo, ostatne CEZ je stale statni podnik. Postavte mi to za penize danovych poplatniku, jak to pak budu draze prodavat a hrat si na "burzu", byt muj prinos je nula.
"cena ve Velké Británii je dost podobná naší" - ano, pokud v tom nevidite problem (proc neni drazsi v pomeru k tamnim nakladum ?), pak je vse v poradku.
Promiňte, ale to, co navrhujete, je nesmyslné. Naposledy to asi mohlo fungovat někdy před uvolňováním cen na začátku 90. let (v té době se totiž můžeme bavit o nějaké správné hladině cen vůči možnostem nakupujících), diskuse o centrálně plánovaném hospodářství ale zdaleka přesahuje možnosti tohoto vlákna.
Navíc svá tvrzení podporujete pomocí nepravdivých argumentů. Nevíte, že ČEZ nevlastní všechny elektrárny. Pomíjíte, že ČEZ se řídil burzovním cenami už několik let před tím, než došlo k liberalizaci trhu. ČEZ taky není státním podnikem, ale akciovou společností s majoritní státní účastí, a to není slovíčkaření, to má dost zásadní konsekvence vzhledem k jeho povinnostem vůči akcionářům. Nehledě na to, že ČEZ už pochopitelně není jedna firma. A ještě navíc argumentujete zeměmi, které mají právě tenhle podle vás zbytečný systém oddělené distribuce a dodávky, a dá se tedy předpokládat, že výslednou podobu této ceny konkurence na trhu ovlivnila.
Když už chcete rýt do přesnosti. Pak ve výrobě a distribuci elektřiny je velmi mnoho centrálně plánovaného.
ČEZ samozřejmě nevlastní všechny elektrárny, např. v Kongu nebo Brazílii má elektrárny převážně někdo jiný, než ČEZ. (Záměrně slovíčkařím, když chytáte za slovíčka druhého.)
ČEZ také pochopitelně je/a nebo není jedna firma. Pokud mluvíte o akciové společnosti, jak se zmiňujete v předchozí větě, tak je to jedna firma, ČEZ, a. s.
Jednoduše miluju příspěvky, které se snaží slovíčkařením zbořit oponenta, ale jejich příspěvky jsou zoufale nekonzistentní a nepřesné.
Rozdíl trochu je v tom, že to, co jsem vyčítal kolegovi, nebylo slovíčkaření, ale ty připomínky dost zásadně rozbíjely argumenty, které ve svých příspěvcích činil. Oproti tomu to, co tvrdíte vy, je víceméně mimoběžné s mým vysvětlením a nijak nezpochybňuje to, co říkám.
S tím, že je v energetice mnoho plánování, nemám vůbec problém. Tvrdím ovšem, že představa jakéhosi uzavřeného národního systému (který dbá na národní kupní sílu) je v dnešní evropské realitě v podstatě nepředstavitelná. Ta možnost prostě neexistuje.
Ano, máte pravdu, že ČEZ nevlastní všechny elektrárny v Brazílii a Kongu, ale kdybyste sledoval kontext diskuse, jde samozřejmě o to, že nevlastní ani všechny elektrárny v ČR, jak se tu jiný uživatel snažil naznačit. V budoucnu se mnohem větší rozvoj předpovídá decentralizovaným zdrojům, podíl ČEZ, a.s. na výrobě elektřiny tak velice pravděpodobně bude klesat.
ČEZ samozřejmě není jednou firmou a opět to není slovíčkaření, ale věc, která zásadně může ovlivnit situaci na trhu. Kvůli povinnému rozdělení na několik společností vás ČEZ Prodej (jako dodavatel elektřiny) nemůže držet svými elektrárnami jako rukojmí. Každopádně pokud nevnímáte rozdíl mezi možnostmi a způsobem regulace společností ČEZ, a.s.; ČEZ Distribuce a ČEZ Prodej, nemá tahle debata moc smysl.