S manželkou jsme důchodci a obýváme rodinný domek. Dejme tomu, že bychom ubytovali matku s dítětem. Ona bude mít nějaký příjem od státu a my bychom měli příjem za ubytování. Asi ji nebude bavit sedět doma a nic nedělat. Nám by však velice pomohlo, kdyby se vzhledem k našemu stáří ( je mi 73 let ) mohla podílet na úklidu a pomoci při chodu domácnosti, za co by dostala mzdu z toho našeho příjmu za ubytování. Realizovat tuto činnost nebude zřejmě problém, ale jak to celé provést legálním způsobem abychom se nedopustili nelegální činnosti a to nejen my, ale i ona a aby se svým příjmem podílela na sociálním a zdravotním pojištění a aby to celé dávalo logický smysl. Napadlo mě, že by si vyřídila živnostenský list, ale bude schopna pokrýt nezbytně nutné náklady z toho co ji poskytneme za pomoc s provozem domácnosti?
Rád bych znal názor odborníka. Děkuji za pochopení.
Dobrý den,
Ukrajinci prchající před válkou si mohou po příchodu do ČR vyřídit vízum za účelem strpění a poté mohou krajskou pobočku Úřadu práce ČR požádat o povolení k zaměstnání. viz https://www.mesec.cz/clanky/pomahate-uprchlikum-z-ukrajiny-tyto-informace-jim-pomohou/
Co se týče podnikání, tak cizinci mohou v ČR podnikat, stejně jako Češi. V tomto konkrétním případě by to bylo vhodné asi právě podle živnostenského zákona, kdy po registraci získá Výpis ze živnostenského rejstříku (živnostenský list už se nevydává, nahradil ho právě výpis). Tuším že živnostenský úřad oznamuje zahájení činnosti finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně i správě sociálního zabezpečení. Nejsem si ale v tuto chvíli jistá, zda u cizinců není v tomto procesu nějaký rozdíl. Každopádně poté je nutné začít platit zálohy pro hlavní či vedlejší činnost (v této věci je podstatné např. to, zda daná osoba pečuje o dítě či nikoli) nebo si dávat stranou peníze na doplatek pojistného po podání přehledu v dalším roce - to v případě, že by pro danou osobu v prvním roce neplatila povinnost platit zálohy.
Na tomto místě připomínám, že pokud byste poskytovali uprchlíkům z Ukrajiny po nějaký čas ubytování u sebe v soukromí bezplatně, můžete od státu čerpat Příspěvek pro solidární domácnosti, který je právě ve schvalování a řeší se podrobnosti. Vyplácet ho bude krajská pobočka Úřadu práce ČR. Zatím známe k této dávce jen první informace viz https://www.mesec.cz/clanky/stat-pripravuje-nove-davky-jedna-podpori-ukrajinske-uprchliky-druha-ty-co-jim-pomahaji/
Jinak díky za Váš přístup a také díky za podnět, vykoumám podrobnosti o tom podnikání (zda je nějaký rozdíl u běžného cizince a u uprchlíka z Ukrajiny) a napíšu článek :)
Zdravím Vás
Gábina Hájková
15. 3. 2022, 14:27 editováno autorem komentáře
Dobrý den ještě jednou,
k zaměstnávání Ukrajinců vyšel na našem sesterském serveru tento článek https://www.podnikatel.cz/clanky/radime-ukrajincum-vyhledani-zamestnani-a-uzavreni-pracovni-smlouvy/
Přímo v ukrajinštině u nás i na serveru Podnikatel.cz vychází články pro ukrajinské uprchlíky ve speciálních sekcích označených modrožlutou vlajkou (vlevo nahoře na liště).
Zdravím, Hájková
Je super, že jim takto chcete pomoci. Zákony toto neřeší a aby ta "Vaše Ukrajinka" pracovala za peníze - pardon, to by se jen "nažral" stát a ani Vy, ani Vaše Ukrajinka, by z toho nic neměla. Já bych to osobně udělala jako protislužbu: my tě ubytujeme, ale sami máme problém vyjít. Něco ti teda dá stát, ale my bychom radši protislužbu. Tu ve formě úklidu, nákupu, drobné výpomoci (např. uvařit pro všechny, přičemž se najedí i Ukrajinci, atd.). Jako pomoc to může být, to znají i české zákony. Ovšem Ukrajinci si musejí být vědomi toho, že to je "na dobu nezbytně nutnou". Jakmile by to totiž přestalo fungovat, musejí vědět, že prostě konec, sbohem a šáteček, odchod jinam. Vy je nevyhodíte, ale prostě i Vaše pomoc má svoje hranice.
Poznámka: pokud nebude mít ŽL, zbude Vám i jim víc peněz. A o to přece jde, ne?
Prosím, zajímalo by mne, jestli se také myslí na takové lidi, kteří poskytující desítky hodin pomoci v oblasti informatiky? Jsme společnost, která se zabývala dokumentací pro firmy i pro cizince, kteří zde chtěli pracovat. Samozřejmě, že od prvního dne války se na nás začalo obracet denně stovky lidí, kteří vyjížděli z Ukrajiny, radili se o všech možných věcech. Některé dny jsme na telefonu byli 15 a více hodin. V průměru takto odbavíme 60-100 lidí za den, ale samozřejmě výdělek je 0. Prostě jen pomáháme. Nedoložíme, není čím -maximálně soupiskou z telefonu, nestojí nás to peníze, stojí nás to´, co je pro nás důležité - náš čas. Je pro nás také nějaká, byť malá výhoda - nejen že jsme přišli o svou práci, ale i když pracujeme od ráno do noci, nepřinášíme do svých domovů ani korunu výdělku.
Dobrý den,
podle mě je třeba si uvědomit, že stát nemůže pomoc proplatit všem a že v první řadě jde o činnost dobrovolnou. Jestli se nepletu, tak vy jste vlastně nyní poskytovali poradenskou činnost, která je svým charakterem navazující na to, co je předmětem vašeho podnikání.
V této věci bych se já osobně poradila přímo s daňařem, jestli se to nějak nedá promítnout do nákladů třeba přes vyšší personální náklady, přesčasy apod... Teď fabuluji, protože já daňař nejsem a tak nevidím případná východiska.
Pokud nyní nemáte uplatnění pro svou původní práci, možná je to příležitost, jak rozšířit svůj obor podnikání o poradenství nebo se rychle přeorientovat na jinou oblast, jiné cizince..namířit nabídku poradenské činnosti na stát, kraje apod., které nyní pomáhají cizincům podobné otázky řešit.
Chápu že nejste v lehké situaci a je mi jasné, že jíst se musí, ale tohle se prostě na trhu občas stane. Řada lidí by asi mohla vyprávět v souvislosti s tím, co se dělo během pandemie, že najednou přišli o předmět svého podnikání a museli vymyslet, jak se na to adaptovat.
Držím palce, Hájková
Než bych pronajala byt Ukrajincům (nebo jakýmkoli jiným cizincům), tak bych si nejprve přečetla toto:
https://www.jakpronajimatbyty.cz/cizinec-ve-vasem-byte-co-musite-vedet-kdyz-pronajimate-byt-cizincum/?utm_source=email&utm_medium=email&utm_campaign=2022-%C2%B403-cizinec-ve-vasem-byte&utm_content=2022-%C2%B403-cizinec-ve-vasem-byte
Je tam hodně dobrých rad, díky kterým se dá předejít možným problémům do budoucna.