bez ohledu na věk, akorát, že ti, kteří budou mít v okamžiku vstupu zákona v platnost víc jak pětatřicet (např. já) budou mít jen relativně krátkou dobu na rozhodnutí, zda do toho půjdou nebo ne. Ostatní, tj. mladší pětatřiceti v rozhodný den se budou moci rozhodnout nejspíš kdykoli, to až do okamžiku než jim bude pětatřicet.
Vy jste se teprve vzbudil, ne? Dobrovolně spořit totiž mohou všichni už několik let do existujících soukromých fondů. Rozdíl proti plánovanému záměru vlády je v tom, že dnes nejste povinen podstupovat investiční riziko a stát Vám garantuje, že neutrpíte ztrátu - stav konta nesmí klesnout pod vložený vklad. Na druhou stranu nemáte garanci zhodnocení. Co je ale lepší - vidina možná pár procent navíc (při žravosti našich finančníků o tom silně pochybuji) nebo reálné riziko tunelu? Vzpomeňte na zhroucení soukromých bank.
Pokud mluvíte o penzijním připojištění, pak nevím, kde jste vzal informaci, že Vám stát garantuje, že neutrpíte zprávu. Úspory v penzijních fondech narozdíl od úspor v bankách a kampeličkách vůbec pojištěny nejsou. Jedině výplata důchodu z průběžného solidárního systému je státem garantována, s jeho výší je to ale složitější.
Souhlasím, že úspory v penzijních fondech nejsou garantované. Ale určitě bych netvrdila, že úspory v bankách a kampeličkách garantované jsou. Slovo "spoření" a slovo "investice" má úplně jiný význam. Do fondů (včetně důchodových) "investujete" s rizikem, že ve finále nedostanete ani korunu. V bankách a kampeličkách "spoříte", tzn. že si tam vkládáte peníze s nějakým "garantovaným" připsaným úrokem (to, že vám strhnou milión poplatků a nemáte tam často ani to, co jste tam vložil, to je druhá stránka věci). V každém případě - v bankách a kampeličkách je garantovaný pouze ten úrok (podle smlouvy), nikoli to, že vám ty naspořené peníze někdo někdy vydá!Suma sumárum - je jedno, kam peníze vkládáte, nikdy nemáte jistotu, že se vám vrátí aspoň to, co tam "nasypete", natož, abyste měli jistotu, že se vám na nějakém účtu nebo ve fondu penízky zhodnotí! A s garancí státu bych se taky moc nerozkřikovala. Stát např. garantoval, že se daně budou počítat ze superhrubé mzdy pouze v roce 2010, v rámci oživené ekonomiky se zvedala DPH taky údajně jen na dobu jednoho roku... Mohla bych tady vypsat desítky dalších garantovaných výroků včetně toho, že v roce 2011 se všechno vrátí na úroveň roku 2009! Co se stalo? Na garance se nějak pozapomnělo a vymýšlí se další zdražování, zvyšování DPH, dobrovolně-povinné poření atd. (už pomíjím to, co je dané - povodňová daň, zvýšení minimálního sociálního a zdravotního pojištění, snížení výše odčitatelných položek, zrušení státních příspěvků "zelená úsporám", škrty u příspěvků na stavební spoření...- bylo by to na hodinové vypisování). A když se vrátím ke garanci důchodů? Garantovaný důchod jsem měla naposledy před rokem 1989, teď mám akorát garantované to, že nevím, jak to se mnou za 30 let bude po finanční stránce vypadat, protože (vzhledem k tomu, že víc než polovinu ročního platu už teď odvedu do státní kasy a zdaleka nepobírám průměrný plat v ČR, který je přes 23000), tak opravdu nevím, z čeho bych měla našetřit. A pokud (nedej bože) někdy přejdeme na euro, tak potom jsem teprve zvědavá na ty vaše "státem garantované garance"!
Chtěla jsem tím napsat, že vklady v bankách a kampeličkách garantovány rozhodně nejsou. Nevím, co na tom je nesrozumitelné? :-) Asi jste nebyl mezi těmi, kdo se nedočkali těch "garantovaných vkladů", když banky a kampeličky krachovaly... Pokud někdo dostal zpět alespoň část vložených peněz, mohl být rád. To, že lidi slepě věřili na neskutečné výnosy a slibované i 16-ti procentní (jestli ne víc!) zhodnocení peněz, tak to je jiná věc. Hloupost je prostě neomezená. Ale zpět k vašemu dotazu - ukažte mi jedinou smlouvu mezi bankou a klientem, kde vám banka bude garantovat nějaký vklad, resp. to, že vám vždy v plné výši vaše vklady vyplatí! Pokud jste si nevšiml, reagovala jsem na názor Petra, že "Úspory v penzijních fondech narozdíl od úspor v bankách a kampeličkách vůbec pojištěny nejsou. Jedině výplata důchodu z průběžného solidárního systému je státem garantována, s jeho výší je to ale složitější". A já zkrátka nemůžu souhlasit s tím, že úspory v penz. fonedch nejsou garantované, zatímco úspory v bankách a kampeličkách ano. Není garantováno vůbec nic, dokonce ani státní průběžný solidární systém. Dneska vám to vláda slíbí a za rok to parlament zruší. To už bych spíš věřila dodržení smluvních podmínek s peněžním ústavem, než slibům politiků. Pokud mi politik dnes "garantuje", že mi za 25 let bude vyplácen důchod, tak to je k popukání! Zvlášť, když mi ho má vyplácet soukromá (ne státní) pojišťovna. Vidíte to snad jinak? Pokud ano, tak bych chtěla žít ve vaší blaženosti. Nechtěla bych se ale z té euforie jednou probudit do reality! :D
Řeč je o chystaném záměru, ne o tom co tu je už patnáct nebo kolik let. Když to berete takhle tak spořit může dobrovolně každý nejen do penzijního připojištění, ale i jakkoli jinak. K tomu abyste mohl spořit žádný penzijní fond (stávající nebo budoucí) nepotřebujete.
Stát Vám v penzijních fondech negarantuje vůbec nic.