Vlákno názorů k článku
Platit nebo neplatit poplatky u lékaře?
od občan ČR - děti,nejsou výdělenečně činné,důchodci,kteří jsou nemocní,tj. invalidní a ZTP,vůči...
U důchodců nesouhlasím, viz čekárny plné důchodců, kteří si přišli popovídat s paní doktorkou... TO je neetické k lidem, co přišli k doktorovi s opravdovou nemocí.
jak důchodci dělají z čekáren společenské kluby. Bohužel chodím k lékaři příliš často, ale s upovídanými důchodci, kteří překáží ekonomicky činným osobám jsem ještě neviděl. Že jsou důchodci více nemocní je nasnadě a že si pro ukrácení času, než na ně dojde řada popovídají je asi pravdou, ale že by to byl hlavní důvod jejich návštěvy u lékaře, je nesmysl. Ostatně za ta léta života si lékařskou péči již zaplatili, nehledě k tomu, že jsou stíháni platbami doplatků, které jim předepíše lékař. A protože lékař někdy změní dávkování či druh receptu, pak také vznikají zásoby nepotřebných léků. A platby malých dětí včetně kojenců nejen u lékaře ale i za pobyt v inkubátoru, protože "doma také jedí", svědčí o úrovni pana ministra.
Neviděl jste upovídané důchodce, kteří překážejí ekonomicky činným osobám? Felčar u nás na vsi má ordinační dobu od 8.00, důchodci tam vysedávají už od 7.15, aby o něco nepřišli. Když tam přijdete v 10, není už tam ani noha (chodit doktoru v 10 ale pro mne třeba znamená vzít si půl dne dovolené).
1x týdně má felčar až do 18 hodin - musel se zavést objednávkový systém s předností pro "ekonomicky činné osoby", protože důchodci mající rádi společnost chodili i to odpoledne...
Že důchodci vlivem opotřebení organismu jsou více vyžadující lékařskou péči, je snad normální a je dáno věkem a způsobem mnohdy nelehkého života za socialismu. Ostatně, i u lidí v produktivním věku se vynechávání kontrol a přecházení různých drobností střádá a pak přeroste v komplijkace daleko hůře ale i dráže léčitelnými. Skoro každý doktor vás seřve, že jste u něj už měl dávno být a ne se léčit podomácku.
Existuje nějaký férový průzkum, ze kterého by bylo patrné, jak a kdo zneužívá lékařskou péči? Nebo je to jen blábol od stolu, vycházející nanejvýš ze srovnání se zeměmi s lepší životní úrovní, lepšími pracovními a mzdovými podmínkami atd.? Doporučoval bych pravicovým politikům jít do ordinací lékařů, a tam pacošům vysvětlovali, že jejich zlomená ruka či rakovina slepého střeva jsou jen simulantstvím spojeným se zneužitím stědrého sociálního systému nemocnými. Možná by změnili náhled na lidský život a zdraví, neměřitelný jen hodnotami výkonů.
Co průzkumy... vycházím ze své zkušenosti. Moc k doktorovi nechodím, ale když už, tak prostě vždycky je tam už od brzkého rána pár důchodců, kteří nemohli dospat... to samé jsem zažíval v obchodě, kde jsem si ráno kupoval něco na zub do práce, je to prostě obecnější jev. Oni toho už moc nenaspí, tak co by nepřišli brzo. Že tím omezují jiné, kteří pak třeba ještě potřebují jít do práce? Hmm...
Ti důchodci jsou v čekárně od brzkých ranních hodin proto, že jim z okolních obcí už nic později nejede (autobus, vlak - na taxíka těžko budou mít, nehledě na to, že na venkově taxíky ani nejezdí). Případně proto, že v 8 se čekárna zamyká a noví pacienti se nevpouštějí, aby lékař stačil do oběda všechny odbavit. Toto není fantasie, ale běžná realita venkovských zdravotnických zařízení.
Ano, důchodci nám tu překáží. V obchodě, u doktora, v MHDéčku - ráno, v poledne v době obědů se chtějí někde najíst a zabírají fleka ve stravovně, navečer... Jak si to dovolují, když zrovna potřebujete jít úderničit? Nebylo by lepší je po vysátí všech pracovních aktivit ani do důchodu nedávat, ale poslat je do plynu, aby vám tu nezacláněli? Jestli přežijete tempo přetrženého hospodářství a vy se přesunete do důchodcovské katagorie, bude vám takovéto zacházení milé?
Jo, nic jim nejede? A zato zpátky jim jede, když v té čekárně nezůstávají sedět, že? BTW myslíte, že nepoznám důchodce z vesnice, kde ordinace je, a považuji je za přespolní?
Proč by měli zůstat v čekárně sedět? Jdou přece obíhat lékárny, kde je nejnižší doplatek. A pak jim už možná něco domů pojede - třeba autobus pro děti ze škol. Jinak je ale běžné, že celé dopoledne žádný autobus nejede. Takže když vám ujede poslední ranní školní autobus, máte zkrátka smůlu, k lékaři se nedostanete. A že by lékaři ordinovali i v odpoledních hodinách - na to taky zapomeňte.
Na vesnici nejsou ani lékárny, ani zdravotnická zařízení. Pacoši musejí třeba 3x přesedat a dorazit do nějakého města. A když vám jede poslední dopolední autobus v 7 ráno, je pochopitelné, že před 8 je plná čekárna přespolních. Když bydlíte v Praze, tyto problémy neznáte.
Děkuju za poučení, až dodneška jsem fakt netušil, že bydlím ve městě či dokonce v Praze. Příště si laskavě si přečtěte alespoň celé vlákno, než napíšete zase nějakou pitomost.
budete Tomáši ňákej magor! Nevím, kde žijete vy, pokud nebydlíte v nějaké vesničce mé střediskové s pozůstatky socialismu, tak na venkově je situace opravdu katastrofální a lidé už vypláznou nemalý peníz (a čas) za cestu k lékaři. K tomu za vyšetření, za položku na receptu, doplatek za lék ... Na to, že na rozdíl od podnikavců museli celý život platit daně, se k nim ODS chová opravdu macešsky. Hold už z nich není co vysát, a nyní si sami dovolují "vysávat" systém...
Tak se s tím smiřte, každej jsme nějakej. Někdo je magor, někdo neumí pořádně česky a tedy nejspíš ani s ostatními znalostmi a dovednostmi na tom nebude nejlíp ;-).
Kážeš vodu a piješ víno. Kážeš demokratické zřízení země a přitom omezuješ jiné občany tvrdou totalitou. Nebo důchodci nejsou občané? Oni neplatili celý život každý měsíc daně, sociální a zdravotní pojištění?
Včera říkal Cikrt na TV Nova, že platit v porodnici za matku i dítě je normální, protože přece ušetří na tom, co by jinak spotřebovali doma. To měl asi na mysli topení, to si čerstvý tatík doma určitě vypne, aby ušetřil na poplatky ve špitále. Nebo mateřské mléko pro miminko, které si podle něj doma máma kupuje, kdežto v porodnici ho dostává od zdravotní pojišťovny:-) Vadí mi poplatky u předčasně narozených dětí v inkubátoru - za to nemohou ani děti ani rodiče - a na druhou stranu osvobození alkoholiků a feťáků od těchto poplatků - kteří si zhoršení svého zdravotního stavu způsobili sami.
První rozumný příspěvek zde (čtu to odshora). S reformou problém nemám a asi bych souhlasil i s poplatkem pro matku v porodnici. Ale nelíbí se mi poplatek pro kojence - ti nemají volbu zda ano či ne, nemohou být nařčení z toho, že se nestarali o své zdraví - kojenci řekněme do jednoho roku by měli být osvobozeni od poplatku. Tady reformátoři šlápli vedle.
Mne se nelíbí poplatky pro chronicky nemocné. Většinou berou nuzný invalidní důchod, a z čeho budou hradit, když budou mít limit 5000 vyčerpán, ale než jim ho pojišťovna další kvartál vrátí? V některých případech může pacient doplácet opakovaně vyšší částky, a i když má limit 5000 vyčerpán, u lékařů a lékáren veden není, kde má pacient vzít kapitál např. na úhrady 30000 v jednom kvartálu? Takovéto rezervy nemají mnohdy ani zdraví občané. A kolik je invalidní důchod?
Poplatky nejsou regulační, ale znemožňující čerpání lékařské péče některým skupinám obyvatel.
Měl byste rozlišovat i mezi důchodci. V Praze možná babičky chodí k doktorovi po každém špatném snu, ale že by venkovský důchodce chodil zbytečně k doktorovi, když ho doprava stojí nejméně stokorunu, hodně pochybuji.
sociálně slabí spoluobčané co mají každý deset dětí,ti určitě platit nebudou za sebe ani za ty děcka a ženská co přivede na svět miminko dříve,bude muset být umístěné v inkubátoru,tak ta ať se stará...myslím si,že už tak musí být ty maminky nervově v háji,jestli bude jejich drobeček v pořádku a k tomu ještě přibyde stres,kolik ji to bude stát..no hnuuus..hlavně jak pojišťovny budou dávat pokuty za nevybírání poplatků..v čem se vozí vedení pojišťoven, proč se staví megabaráky pojišťovnám i těm nahoře v nich..peněz je dost,jen kdyby se pohlídalo kam jdou..hloupí pracující plaťte a my nahoře se budem smát..paráda.za chvíli budem platit za to že dýcháme,teď zatím jen za to že ztěžka nebo jsme dodýchali úplně..jinak šťastný nový rok všem;o)
to je fakt xblití.
i z minimální mzdy odevzdáte státu na zdravotním pojištění cca 40.000 ročně - to nikoho nebolí. ale třicet korun vás zruinuje?? děte do háje, bolševici!
Nechcete mně těch zanedbatelných 30,- Kč měsíčně posílat? Když vás takových bude tisíc...
Právě jsem se vrátil z oběda - jídla zdražená o 6,- až 30,- Kč. Autobus Praha - Plzeň ze 60,- na 80,- Kč, žákovské jízdné z 22,- na 30,- Kč. Ale koho by pár pětek denně vytrhlo, že, každý měl přece možnost naučit se anglicky a začít pracovat v IT nebo podnikat...
chtěl jsem tím říci - že pokud proti nečemu chcete protestovat a demonstrovat, a pokud existuje nějaká částka která vás opravdu zruinue a kterou si nemůžete dovolit - že bych dovedl pochopit protesty a kverulace proti cca 40-100.000 (slovy čtyřicet až jednosto tisíc) korun ročně zaplacených na pojistném, aniž by kdo z tech chudých hlesl - ale nedovedu pochopit protesty proti třcetikoruně.
rozumím tomu správně tak, že 3500/měsíčně zaplatíte rád a ochotně, protože to je hodnému státu - ale další pětikilo už je nad vaše finanční možnosti? proč radši neskučíte po snížení tech pravidelných 3500, a skučíte nad třicetikorunkou?
jinak ano, každý měl tech uplynulých dvacet let možnost naučit se jazyky a začít pracovat někde jinde za lepší peníze (nikoli nutně anglicky a nikoli nutně IT).
jinak pokud je vám drahý oběd za 36 korun - kupte si rohlík se salámem za 19.
pokud je vám drahé dojíždění z plzně do prahy na 21*80kč - najděte si v plzni práci za o 800 horší plat než máte v praze, atd atd atd..
No, řečnit (či spíše žvanit ;-) ) umíte, ale matematika, či spíše počty Vám dělají evidentně problémy:
a) zdražení oběda o 6,- až 30,- Kč neznamená, že ten oběd stojí 36,- Kč.
b) Když dojedu autobusem do Prahy, tak se obvykle taky potřebuju dostat zpátky, takže ne 21*80, ale 2*21*80...
Naskytuje se otazka proc mam platit dalsi poplatky, kdyz si zdravotni peci platim mesicne formou zdravotniho pojisteni? Tedy kdyz si platim onech 3500 mesicne. Ne neskucim nad 30 kc. 30 kc je za navstevu u lekare, dalsi penize za polozky na receptu atd. Proc mi nejaky zakon narizuje abych daval 30 kc lekarnikovi do kapsy?
Pro někoho skutečně 30 nebo 90 korun mnoho neznamená. Pro někoho je to bohužel podstatná část důchodu či výplaty, násobíme-li např. počtem dnů v nemocnici. Měsíc za 2700, doma vám nikdo platbu nájmu, topení, elektřiny na chladničku neodbourá. Pokud berete 10 tisíc měsíčně plat, kolik z toho bude nyní nemocenské? Máte-li k tomu ještě nějaké závazky - pojištění, půjčku ... no nějak jsou ty příjmy v rozporu s výdaji. Stane se z vás žebrák, zatímco s. topolánek si svojí reformou 20 tisíc měsíčně přilepší. Mnozí tuto častku neberou ani jako celý plat ...
Měsíc v nemocnici = 30 x 60 Kč/den = 1800 Kč, což jsou zhruba měsíční náklady na potraviny. Neutratíte je doma, ale zaplatíte je v nemocnici. Ostatní náklady platíte v každém případě. Nic neztrácíte, kde je problém ?
Nemocenská je mizerná, to je pravda, ale není zásadně nižší než v minulých letech.
Pokud máte nějaké závazky, je to vaše volba. Neměl jste si je brát. Měl jste počítat s tím, že finanční situace se může zhoršit.
Doma ale také platíte nájem, který vám nikdo neodpáře! Mnoho lidí také (zvláště důchodců) tolik neprojí. Vžijte se do situace, kolik dneska lidé skutečně berou, jaké jsou skutečné životní náklady. Pak těch 1800 měsíčně setsakramentsky ucítíte! Nemocenská je zásadně niží než v minulých letech, stačí nově 3 dny bez jakýchkoliv dávek.
Řada občanů přijala závazky v době, kdy se žilo podstatně snáze. Nikdo soudný po masírování o tom, jak vzkvétáme, nemohl vytušit, v jaké jsme krízi a co si na nás někdo jiný vymyslí.
Když si koupíte auto, víte kolik spotřebuje při ceně např. 30 Kč/litr. Pokud vám k tomu nějací ekologové připočítají daň např. 100ku z litru projetého benzínu, budete se taky asi ohánět za nesmyslnost této daně, zvláště víte-li, že cena benzinu je něco přec 10 Kč a zbytek jde na daně. A pokud jste na to fiannčně doposud měl, tak při této drahotě třeba na to už mít nebudete ...
Tady se ale nemluvi (jen) o najmu. Pokud budete v nemocnici mesic, nebudete mesic doma jist - tedy usetrite (minimalne) za jidlo. No a cena jidla za mesic 1800, to je myslim celkem v poradku, ne?
No, důchodci nebo někteří nemocní rozhodně tolik neprojí, nehledě na to, že vám v nemocnici hned nasadí nějakou dietu, která se nedá jíst, takže jídla se vyhazují a pacienti (pokud jsou toho schopní) se jdou najíst do drahé nemocniční kantýny.
Pokud počítáte s v ČR obvyklou mzdou 10 tisíc, odečtete nájem, teplo, pojistky atp. moc vám z výplaty nezbyde a těch 1800 je cítit. Nezůstane však jen u nich, jsou tu další doplatky-poplatky-úplatky za zdravotní péči. Pokud berete 40 tisíc, je samozřejmé, že 1800 vás nevytrhne, ale takovou mzdu většina lidí nebere. Platby znamenají další ožebračování našich občanů. Ať platí ti, co na to mají, a ti, co na to nemají, ať využívají solidárnosti těch bohatších. Soudruch Topolánek klidně ze svých reformních 20tisíc měsíčně navíc klidně může pár občanům pomoci. On to ani neucítí a jim pomůže
S tím výpočtem mají Petr a Jirka pravdu. To jídlo tak nějak stojí. Na druhou stranu slušná vláda od dětí, důchodců a nízkopříjmových občanů platby požadovat nebude. Co ušetří na jídle, stejně budou muset vydat na zdravotní pomůcky nebo na doplatcích za léky po propuštění z nemocnice. V některých zemích ti nízkopříjmoví nemusí platit ani pojištění, zdravotní péči mají zdarma a žádný trouba jim nevypočítává, kolik ušetří na jídle, když leží v nemocnici.