To druhé pravidlo podle mě vykládáte špatně (pokud jste ho dobře napsali). Ve vámi uvedeném příkladě má devět mincí hodnotu >= 10 a tedy tomu pravidlu nevyhovuje. Druhá věc je, že jakákoliv platba splňující druhé pravidlo splňuje i pravidlo první, tedy druhé pravidlo je zbytečné (pokud jste ho dobře napsali).
asi jsem presne nepochopil Vas prispevek, ale druhe pravidlo vicemene rika, ze jakmile cena nakupu presahne 100 korun a Vy chcete platit pouze mincemi, tak ma obchodnik pravo Vas odmitnout v pripade, ze neplatite alespon jednou dvacetikorunou nebo alespon jednou padesatikorunou. Jinymi slovy, chcete-li platit nakup v hodnote 101 a vice korun mincemi, tak musite dat obchodnikovi alespon jednu minci vyssi hodnoty nez 10 korun (tedy dvacetikorunu nebo padesatikorunu) a pak dodrzet pravidlo 1.
Spise by me zajimalo, jak je to v pripade, ze bych mel nakup napr. za 930 Kc a dal bych obchodnikovi jednu 50 korunovou bankovku a zbytek v mincich vzdy po 10ks od kazde nominalni hodnoty.
Platit za benzín pětikorunama jsem nezkoušel, ale většinou je problém zaplatit za chleba tisícovkou, hlavně ráno. Jenže to stejně nemá řešení, i když se obchodník nachystá, tak při smůle přijde pár lidí za sebou a je stejně v háji.
Dle zákona je prodávající povinen přijmout jakékoli platné mince a to v jakémkoli množství, neomezené hodnotou, toho vzužil jeden pán a policajtům přivezl pokutu v tehdy ještě platných padesátihaléřích a oni, znalí zákona to převzali.Jinak se ten kdo odmítne platnou měnu, dopouští trestného činu. (Ale zkuste to v hospodě - můžete se soudit a soud vyhrajete, ale kolik Vás to bude stát času.) Jinak pokud naši poslanci zákon nezměnili, je možná platba i pamětními mincemi. neboť je to oficielní emise vydaná národní bankou a neznalost zákona neomlouvá! A odmítnutí této platby je anebo byl trestným činem, zase si to vyzkoušejte, já to jednou zkoušel, byť jsem věděl, že na tom budu tratit, tak jsem také nepochodil.ale pokud dostanete falešnou bankovku, pokud jí ihned neodmítnete je vše na Vás a pokud se s ní pokusíte někde zaplatit, byť si toho ani nejste vědom, dopouštíte se trestného činu Vy sám a ponesete skoro stejné následky, jako by Jste Ji Vyrobil sám.
Přečtěte si pořádně ten článek (nebo zmíněnou vyhlášku). Nikdo nemůže odmítnout platné BANKOVKY. U mincí je to jinak, tam platí zmíněné výjimky. Nelze tedy platit účet za 2000 korun samými padesátníky.
Ani s těmi pamětními mincemi nemáte pravdu - viz článek.
Jak výjimkou? V článku je doslova napsáno "Kupující platí účet přesahující sto korun mincemi, přičemž ani jedna z nich nemá vyšší nominální hodnotu než deset korun včetně." To znamená, že lze odmítnout platbu více než sta korun pětikorunami, dvoukorunami a korunami. Jenže z devíti pětikorun, devíti dvoukorun a devíti korun (abych vyhověl prvnímu pravidlu) dám dohromady 72 korun, což je méně než sto.
Příklady uvedné u pravidla dva mu pak úplně odporují, protože tam jsou platby obsahující aspoň jednu minci s nominální hodnotou 10 a více korun, tedy to jsou platby, které tomu druhému pravidlu nevyhovují a obchodník je musí přijmout.
Ještě je možné, že to pravidlo tam je proto, kdyby se nekdy razili devídikoruny nebo osmikoruny, ale to nepovažuji za příliš pravděpodobné.
Jo, už to vidím, ono to je dvojsmyslné. Holt záporné věty v češtine jsou ošidné, můžou někdy znamenat i svůj opak a v přesném textu by se neměly vyskytovat. Nebo to aspoň formulovat "Kupující platí účet přesahující sto korun mincemi, přičemž ani jedna z nich nemá vyšší nominální hodnotu než JEDENÁCT korun." - a je to jednoznačné.
Nechápu, co pořád rozebíráte?
První pravidlo omezuje počet mincí na 10 a druhé specifikuje nákup nad 100 Kč, třetí nad 500 Kč.
Použití 9 ks mincí nebo nějaké odporování pravidlům tam opravdu nevidím, dejte nějaký konkrétní příklad, přečtěte si 3 pravidla a musí být jasné, jestli lze transakci uskutečnit nebo nikoli.
Větu "Kupující platí účet přesahující sto korun mincemi, přičemž ani jedna z nich nemá vyšší nominální hodnotu než deset korun včetně." si překládám tak, že útratu 120 Kč zaplatíte deseti desetikorunami a deseti dvojkorunami například. Obchodník nemusí přijmout - jasné jak facka
Není to zde správně uvedeno, platné znění z vyhlášky ČNB č.37/1994 je následující:
1) Zákonné peníze 1) přijímají Česká národní banka, banky2) a ostatní právnické
osoby a fyzické osoby takto:
a) platné české bankovky (dále jen "bankovky") přijímají právnické a fyzické osoby bez
omezení;
b) platné české mince včetně mincí pamětních a platných pamětních mincí
československých3) (dále jen "mince") přijímají bez omezení Česká národní banka a banky;
ostatní právnické osoby a fyzické osoby mohou odmítnout přijetí
1. mincí nad 10 kusů téže nominální hodnoty,
2. mincí nad celkovou částku 100 Kč u mincí do nominální hodnoty 10 Kč včetně a nad
celkovou částku 500 Kč u mincí vyšších nominálních hodnot,
3. platných českých pamětních mincí,
4. platných československých pamětních mincí.
"2. mincí nad celkovou částku 100 Kč u mincí do nominální hodnoty 10 Kč včetně"
tohle vymezeni uz je mnohem srozumitelnejsi... slovo 'vcetne' ve vymezeni v clanku samotnem je matouci, protoze redundantni - stacilo rici 'zadna mince nema hodnotu vyssi nez deset korun'. s dovetkem 'vcetne' ziska clovek dojem, ze ">= 10", tedy ze pokud se objevi jedina desetikoruna, platbu obchodnik musi prijimat.