Hlavní navigace

Placení kartou na internetu bude bezpečnější

16. 9. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Bojíte se platit kartou na internetu? Už nebudete muset! Karetní asociace Visa a MasterCard připravily bezpečné řešení pro zákazníka, obchodníka i banku. Největší české banky ho nabízejí už i u nás. Kolik stojí jeho zavedení do internetového obchodu?

Zatímco ve vyspělém internetovém světě je přibližně 70 až 80 % obchodních transakcí zaplaceno platební kartou, v České republice se karetní operace pohybují na úrovni 3 % z obratu. Na vině nejsou jen vysoké poplatky, ale i strach a nejistota zákazníku, kteří volí raději přímou platbu z účtu, dobírku nebo hotovou platbu při předání zboží.

Největší obavy plynou z možného zneužití čísla platební karty obchodníkem. Platební asociace Visa a MasterCard se proto spojily a připravily celosvětově jednotný systém zúčtování karetních transakcí na internetu – 3D-Secure, v němž číslo karty předává zákazník přímo bance obchodníka, nikoli obchodníkovi samotnému.

Jak 3D-Secure funguje

Vybere-li si zákazník v internetovém obchodě zboží a rozhodne-li se ho uhradit platební kartou, je přesměrován na stránku banky obchodníka, kde vyplní a odešle platební údaje. Banka si nechá objednávku odsouhlasit obchodníkem a „přeptá“ se karetní asociace, zda je karta zařazena do systému 3D-Secure. V případě, že dostane zápornou odpověď, pokračuje autorizací platby a oznámením výsledku transakce (proběhla úspěšně nebo platba nebyla autorizována).

Je-li karta v 3D-Secure zapojena, zašle obchodníkova banka žádost o autentizaci (ověření) karty přes prohlížeč zákazníka do banky zákazníka. Zákazníkova banka požádá svého klienta o zadání hesla (či jinou formou kartu autentizuje – ověří) a výsledek vrátí přes prohlížeč klienta do obchodníkovy banky. Proběhne-li vše úspěšně, dokončí se běžné ověření transakce a blokace prostředků na účtě zákazníka.

Zjednodušeně řečeno – zákazník, který nakupuje zboží nebo službu na internetu, je ze stránek obchodníka přesměrován na stránky obchodníkovy banky, a pokud je jeho karta zařazena do 3D-Secure, je přesměrován se na stránky své banky. Po vyplnění všech formulářů s hesly, čísly karet a kódy je vrácen na stránky obchodníka.

3D-Secure je všude tam, kde najdete loga:

Verified by Visa
MasterCard Secure Code

Jaké karty lze k platbě použít

K platbě na internetu lze v zásadě použít veškeré platební karty, u nichž jejich vydavatelská banka placení na internetu neblokuje (a samozřejmě jen tehdy, jsou-li dostatečně kryté, mají dostatečný a nevyčerpaný limit apod.). Přestože naprostá většina českých bank nedovoluje používat elektronické karty (VISA Elektron, Maestro), technicky vzato i ty lze pro platby na internetu využít.

Oprava: Platební kartu ČSOB VISA Electron nelze použít k platbán na internetu.

3D-Secure jen na půl

Přestože dvě banky již akceptaci platebních karet přes internet v systému 3D-Secure již nabízejí (ČSOB a Česká spořitelna) a třetí ho již má připravený (Komerční banka), čeští klienti si plných výhod bezpečného systému zatím příliš neužijí – na zapojení karet do 3D-Secure ještě není připravena žádná z našich bank. Podle slov České spořitelny si budou muset její klienti minimálně jeden rok počkat.

Přestože zapojení platebních karet do systému je hudbou budoucnosti, už pouhé zavádění má pozitivní vliv – za případné škody vzniklé neoprávněnou transakcí nese zodpovědnost vydavatelská banka karty, která nebyla zapojena do 3D-Secure. Obchodník, který je do bezpečného systému zapojen, ani jeho zákazník se nemusí o své peníze bát.

Systém „ryze“ český

Přestože platby na internetu jsou mezinárodní záležitostí, žádná z českých bank, která systém nabízí, nedokáže pracovat s jinou měnou, než s českou korunou. Snadno se tak může stát, že zákazník si vybere zboží za 100 euro, obchodník mu částku přepočítá na české koruny, tu zinkasuje, a banka zákazníka použije jiný kurz, připočte poplatek za konverzi a z účtu strhne o několik euro více.

Pro obchody: kolik zaplatíte

Chcete-li si zřídit ke svému internetovému obchodu možnost akceptace platebních karet a využít možností internetu k získávání zákazníků z celého světa, musíte počítat s nemalými náklady.

Vedle nákladů na implementaci akceptačního rozhraní se setkáte i s poplatky za zřízení akceptačního místa – u České spořitelny zdarma, ČSOB i Komerční banka si účtují 13 200 Kč.

Zatímco Česká spořitelna se chlubí nulovými měsíčními poplatky, např. u ČSOB zaplatíte měsíčně 150 Kč a navíc standardně musíte mít u banky vedený podnikatelský účet.

Posledním nákladem jsou poplatky za provedené transakce. Všechny tři banky je uvádějí v procentech z inkasované částky a nepočítají si minimální ani paušální poplatek při transakci. Jeho výše se odvíjí od průměrné výše transakce, objemu transakcí a v neposlední řadě od oboru podnikání. Záleží na vyjednávací schopnosti obchodníka a jeho významu, neboť banky sazby vždy vyjednávají individuálně.

Tip do článku - účto fakturace duben

Například u České spořitelny na poplatku zaplatíte v průměru 2,5 % z objemu transakce a mělo by to být méně, než by zaplatil obdobný obchodník v kamenném obchodě. ČSOB si zpravidla účtuje 2,5 až 3,5 % a Komerční banka 3 až 3,5 %, ale je ochotna snížit v případě, že průměrná transakce přesahuje 5000 Kč, až ke 2 %, naopak při průměrných transakcích kolem 100 Kč poplatek zvyšuje ke 4 %.

Uvedené sazby jsou skutečně pouze orientační. Nejmenovaný internetový obchodník s mobilními telefony dostal u České spořitelny poplatek ve výši 2,25 %, což bylo méně, než měl u ČSOB, ovšem zároveň transakce autorizované přes eBay jsou zpoplatněny pouze 1,25 %.

Anketa

Jak platíte na internetu nejraději?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).