Vlákno názorů k článku Placení kartou má šetřit čas, ale někdy dokáže rozčílit od Jaromir - Ti co platí pomocí karet utratí v průměru...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 9. 2008 23:03

    Jaromir
    Ti co platí pomocí karet utratí v průměru o 30 procent více.

    Jakmile člověk nemá kontakt s penězi, tak se více utrácí.

    Původně jsem si chtěl pořídit některou z kreditních karet, které vracejí část poplatku od obchodníků například na penzijní spoření, ale pak jsem si to, právě kvůli tomuto riziku, rozmyslel.

    Člověk se musí znát :). Jsme jen lidi a rádi si děláme radost.
  • 5. 9. 2008 7:50

    Paly (neregistrovaný)
    Jak pisete - clovek se musi znat. Ja vetswinou chodim na nakup se seznamem - bez nej bych na spoustu veci zapomnel a koupil bych mnoho zbytecnosti navic.

    Pro mne, na kupovani zbytecnosti, ma uplne stejny vliv platebni karta jako rezerva v hotovosti v penezence.
  • 5. 9. 2008 8:28

    Jarmila (neregistrovaný)
    To jsme na tom stejně. Já chodím taky s papírem, protože je blbé, když už teda naplánuju, co se bude vařit, aby mi tam něco chybělo a já (nebo někdo jiný) musel letět do obchodu znovu. Karta mi občas pomáhá tím, že nemusím nosit peněženku plnou peněz a myslet na to, jestli mám sebu dost hotovosti, protože mne třeba až v obchodu na základě jejich nabídky napadne, co nakoupit a uvařit. Drobný nákup platím tu hotově, tu kartou. Že bych kvůli kartě utratila víc, si teda rozhodně nemyslím, já spíš utratím víc, když mám hotovost.
  • 5. 9. 2008 8:44

    Pavel (neregistrovaný)
    No, a na mou manželku to působí přesně naopak. Přestože platí kartou, malá hotovost v peněžence jí dává pocit, že nemá peníze, a utrácí méně. Navíc má ze všech technických vymožeností strach, takže se snaží platit co nejméněkrát.
  • 5. 9. 2008 10:02

    Patrik Chrz
    Ti co platí pomocí karet utratí v průměru o 30 procent více.
    Tohle mi přijde trochu paradoxní. Aspoň podle toho co čtu tady, tak značná část lidí, žije od výplaty k výplatě - ti tedy nemohou utratit víc, než vydělají (tedy alespoň ne dlouhodobě, jeden, dva měsíce jim může pomoci kontokorent nebo kreditní karta, ale to nakonec stejně musí zaplatit) bez ohledu na to, čím platí. Já dávám přednost obchodům, které karty neberou (stejné zboží je tam levnější), ale pokud už z nějakého důvodu nakupuji v obchodu, který karty bere, tak platím kartou (když už si tu službu v ceně zboží platím, chci jí využít).
  • 5. 9. 2008 11:22

    Paly (neregistrovaný)
    Nemyslim si, ze terminal pro platbu kartou znamena rovnou i drazsi ceny. Vim ze obchodnik za platbu kartou plati, ale ma take vetsi trzby a muze tedy mit nizsi marze.
    Uz se mi stalo ze jsem z obchodu odesel s prazdnou, protoze jsem nemohl platit kartou. Sel jsem pak nakoupit jinam - nasel jsem si tak svuj oblibeny obchod, kde nechavam pravidelne penize (a platim tam prevazne kartou). Je pravda, ze cenovym srovnanim nemuzu slouzit - v tom obchode (kde se neda platit kartou) jsem uz nikdy znovu nebyl - i kdyz ho mam cestou.
    Vim ze mych par stovek mesicne nic pro obchodnika neni - ale takovych se najde jiste vic.
  • 5. 9. 2008 11:36

    Pavel (neregistrovaný)
    A navíc, ještě jsem nikde neviděl vyčíslené náklady na příjímání hotovosti, a že to taky něco stojí. Čas pokladních na přepočítání, pojistka, trezor, odvoz do banky, ... Určitě už jste někdo stál ve frontě na kasu, když se do kasy doplňovaly drobné, nebo se z ní odebírala hotovost. Několikrát dokola přepočítat ty stovky bankovek a mincí, podepsání protokolů, atd. zabare vždy tak půl hodiny. A to se asi ze směnu něděje jen jednou. Takže při plabě jenom bezhotovostně by se ušetřilo tak 15% na mzdách pokladních - a to je jenom jedna malá část v procesu přijímání a zpracování hotovosti. Ano, hokynáří, který prodá tři rohlíky za hodinu se asi platba kartou nevyplatí, ale v každé větší sámošce musí být náklady na příjem hotovosti značné.
  • 5. 9. 2008 12:08

    Patrik Chrz
    Tenhle způsob dneska opravdu funguje snad jen u toho hokynáře. Standardně má každá prodavačka svůj vlastní "šuplík", který (když se na pokladně střídají) si vezme s sebou a přepočítává se jen jednou denně (večer, když odevzdává službu) a to navíc (zpravidla) až po (její) pracovní době (proč by jí zaměstnavatel platil, když nekasíruje). Doplňování drobných se pravidla děje tak, že se sáček se spočítanými penězi z banky jednoduše vysype do pokladny. To by jí šéf hnal, kdyby viděl prodavačku jak si na pokladně počítá dvoukoruny :). Pokud si "nenafasovala" dostatek drobných před pracovní dobou, tak je to vlastně její chyba :)
    Náklady firmy jsou tak jenom odvoz hotovosti do banky, popřípadě dovoz drobných. Jenže hotovost tak jako tak musí ze zákona přijímat (a tedy zpracovávat), takže nějaké vícenáklady jsou dost sporné a rozhodně nedosahují takových nákladů jako provize při platbě kartou.
    Pracuji v jednom maloobchodním řetězci a braní karet je pro nás rozhodně ztrátové (a to máme speciální sazby od banky).
    Pokud na některé filiálnce zavedeme platby kartou, tak zvýšení prodeje je minimální, platby kartou jen "kanibalizují" platby hotovostní (prostě lidé, kteří by tak jako tak nakoupili a zaplatili hotově nyní zaplatí kartou) a my tak platíme provize i z plateb, které by dříve proběhly v hotovosti.
  • 5. 9. 2008 12:22

    Pavel (neregistrovaný)
    Jestli TESCO je podle vás hokynář... Tam takovéto doplňování a odebírání hotovosti vidím při každém druhém (zhruba) nákupu. A nejen tam. A, jak už bylo mnohokrát napsáno, je-li pro obchodníka příjem karet ztrátový, ať je nepřijímá vůbec. Pokud je přijímá, a není úplný blbec, asi pro něj nějaký efekt mají, že.

    A, pokud se nemýlím, povinnost přijímat hotovost už není, dost se kolem toho napsalo, když jedna energetika (už nevím, která) začala příjímat platby jen bezhotovostně.
  • 5. 9. 2008 13:51

    Paly (neregistrovaný)
    Ve tomto pripade to tak asi funguje - ja bych tak, ale nepracoval. Mate tedy asi vetsi mzdove naklady, protoze nikdo neni tak hloupy aby pracoval zadarmo. Ja mam 6 let starou zkusenost, kdyz jsem si privydelaval na kase. Suplik jsem sice mel svuj cely den ... ale trzbu jsem pocital(kazdy den vecer) v pracovni dobe. Kvuli tomu jsem mel pracovni dobu o pulhodiny delsi nez byla otviraci doba obchodu. Ani by mne nenapadlo pracovat zadarmo. Stejne tak by mne nenapadlo nechat penize (za ktere jsem mel odpovednost) pocitat nekdym jinym.
    Pri doplnovani drobnych jsem penize po bance neprepocitaval, ale nekdy se menilo i jinym zpusobem. A rozhodne nedostatek drobnych nikdo nepovazoval za chybu - kazdy mel na zacatku dne 10ooo - nekdy to stacilo, nekdy ne.
  • 5. 9. 2008 17:10

    anonymní
    Pracuji v jednom maloobchodním řetězci a braní karet je pro nás rozhodně ztrátové (a to máme speciální sazby od banky).
    Pokud na některé filiálnce zavedeme platby kartou, tak zvýšení prodeje je minimální, platby kartou jen "kanibalizují" platby hotovostní (prostě lidé, kteří by tak jako tak nakoupili a zaplatili hotově nyní zaplatí kartou) a my tak platíme provize i z plateb, které by dříve proběhly v hotovosti.

    Můžu se bez rýpání zeptat, proč tedy karty akceptujete, když jsou pro vás rozhodně ztrátové?
  • 5. 9. 2008 19:05

    Patrik Chrz
    .... i když je fakt, že "omezujeme jak můžeme" - u naprosté většiny (více než 90 %) prodejen pouze 1 terminál na prodejnu, pouze Mastercard, Maestro a Visa (ne JCB nebo American Express, které mají vyšší procento), atd.
    Ve spoustě prodejen je méně než 10 transakcí kartou za den.
    Politika firmy je prostě "jednotně ve všech zemích" i za cenu, že ne všechno se vyplatí :(
  • 8. 9. 2008 9:44

    thr (neregistrovaný)
    Fakt ale je, že lidí, kteří prostě obchody neakceptující karty ignorují je dost a pořád jich přibývá (taky k nim patřím). A taky pravda, že s kartou lidi často utratí o něco více. Nejde ani tak o to, že by člověk utratil s kartou v celkovém součtu za měsíc více než bez ní (i když i takoví se asi najdou), ale spíš o to, že se člověk nemusí starat o aktuální stav hotovosti v peněžence - přijdu do obchodu, udělám plánovaný nákup a narazím na něco, o koupi čeho již nějakou dobu uvažuji za výhodnou cenu, tak to prostě koupím, aniž bych se musel zdržovat hledáním bankomatu a případně návratem do obchodu.

    Další věc je, že rovnice " v obchodech neakceptujících karty je levněji" patří spíš do kategorie pohádek, přijde vám třeba Kaufland nějak zásadně levnější než konkurence? Pravdou je často spíše opak...
  • 8. 9. 2008 15:43

    Patrik Chrz
    Tak konkrétně ten Kaufland mi levnější přijde. Tedy ve srovnání se supermarkety shodné velikosti určitě (Billa, Albert) a i s menšími hypermarkety (Hypernova, Interspar).
    Pokud ho srovnám s velkými hypermarkety (Globus, Tesco), tak jak v čem, něco je levnější, něco dražší.
  • 8. 9. 2008 17:05

    Martas (neregistrovaný)
    Jo, souhlas, alberty a billy mají vysokohorskou přirážku, i když jsou v dolině. Nechápu za co, je tam ten samý drek co jinde.
  • 6. 9. 2008 17:37

    Jarmila (neregistrovaný)
    Plus Diskont taky není hokynář. Přesto se tam drobné peníze nepočítaly, ale vážily!! S počtáním kovových se nikdo nezdržoval, to neexistovalo, počítaly se jen papírové. Pokud peníze chyběly, doplatil to pokladní, ze svého (a že se při vážení chyby dělaly, to si pište!!). Odevzdávání tržeb se konalo zásadně PO pracovní době, stejně jako úklid prodejny. Známý tam pracoval. Před nástupem jim naslibovali hory i s horákama, pak dostali na pracovní smlouvu 6,5 hodiny a ve skutečnosti tam byli denně 9 a více hodin, co bylo nad úvazek nebylo placené. Po 2 měsících bez dvou dnů dostali všichni výpovědi ve zkušební době a nastoupila další parta, která opět za necelé 3 měsíce dostala výpovědi. S nešvary, se kterými se tam ještě setkal, bylo vylévání mléka do WC, házení prošlých potravin do kontejneru na smíšený odpad - ani na zpracování na krmivo hospodářským zvířatům se to nedávalo a likvidovalo se to v rozporu se všemi zákony, nějaké třídění odpadů? Cha cha chá, kde to žijete?
  • 8. 9. 2008 15:06

    anonymní
    U nás v okolí mi několik Plusů připadá jak před krachem. Zboží vyrovnáno jen na kraji regálů, dál do hloubky jen vzduch. Zboží v akci nebývá. Jede jedna pokladna, za ní schvácená důchodkyně, která by ještě měla doplňovat zboží, přejímat od dodavatelů nové zboží, vykupovat vratné lahve. Obdivuji ji, že zvládne platbu kartou.
    A útrata pomocí karty o 30 % vyšší? Dám příklad: Tuhle mimo akci měli chlazené kuřecí prsní řízky, za 80 za kilo. No nekupte to za tu cenu, zvláště pokud tuhle v akci měly být pod 90 za kilo, ale neměli je . Jinde jsou běžně za 129/kilo a výše. 10 kg za běžných 129, čili za 1.290 CZK. Jelikož s sebou velkou hotovost nenosím, tak výhodný nákup 10 kg kuřecích řízků za 800 pomocí karty mi ušetří 490 Kč, tedy víc jak polovinu. Když s sebou kartu nebudu mít nebo ji tam nebudou brát, musím se s výhodnou koupí rozloučit a koupit zboží za plnou cenu jindy, jinde. Abych s sebou tahal hotovost pro strýčka náhodu, takový trotl nejsem. Pro někoho to možná není žádná závratná suma, pro poctivě vydělávajícího občana ovšem ano. Postupujete-li takto u více komodit, můžete si pak dopřát to, na co by vám jinak nezbylo.
  • 8. 9. 2008 15:45

    Patrik Chrz
    ...a co si pořídit kartu, kde je výběr z bankomatu (resp. několik do měsíce) zdarma :) ?
    A nemít u sebe ani nějakých tisíc korun? To si jaksi dost dobře nedokážu představit :-o
  • 8. 9. 2008 16:07

    Paly (neregistrovaný)
    ... ono k tomu pribide jeste ostatni nakup ja te to 1500 nebo 2500. A to uz v hotovosti mit nebudu
    Ale s platebni kartou s sebou nemam 1ooo, ale 15ooo - nebo na kolik mam nastaven limit :) a to je rozdil.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).