Že je třeba důchodové reformy je nad slunce jasné. Že tomu tak je už docela dlouho, je rovněž jasné. Nakonec, politici kteří dnes stojí za reformou jsou z velké části odpovědni za dlouhou nečinost v tomto (a jiných) případech)
Co je na tom špatně ? Vlastně nic, nebo všechno. Záleží na zkušenostech z jiných oblastí práce našich zákonodárců. Zkušenost říká, že se peníze "ztratí", že je to jenom proto, aby si někdo namazal kapsu, prostě že je to jenom další útok na jakousi jistotu důchodu.
Je pravda, že ve světě se od tohoto modelu odstupuje odstupuje. Netuším proč zrovna tahle vláda usiluje o takový způsob, ale obecně vzato, je vcelku jedno jakou formou bude probíhat další tunelování rozpočtu politiky.
Z mého pohledu je úplně jedno, jestli se budou prostředky ztrácet z penzijního fondu, nebo formou zakázek.
Ve výsledku budou chybět tak jako tak. A taky je jednou jakou barvu ty straky budou mít, jestli modrou nebo oranžovou. Takže já se zase tak nebojím. Vím že musím zaplatiti daně, jít k zubaři a umřít. Že bych musel dostat důchod, z kterého bych mohl důstojně žít, nikde psáno není.
Přesto si už léta spořím. Jsem prostě nepoučitelný ;-)
Pokud vím, tak důchody v soukromých rukou jsou pouze v Chile.
Povinně přispívat do soukromých fondů na důchod musí, pokud vím, v
a. Švédsku, 1. pilíř 16% stát, 2. pilíř 2,5% fond
b. Polsku 1. pilíř 12,2% 2. pilíř fond 7,3%
c. Slovensku 1.pilíř 15%, 2. fond 9%
Jak na Slovensku, tak v Polsku se vede diskuze o zrušení povinného odvodu. Opakuji, povinného.
Dobrovolné formy, s bohatou dotací odborů, nebo státu mají třeba v USA nebo Holandsku. V Litvě je třeba vstup do 2. pilíře dobrovolný (5,5%), ale nelze z něj už vystoupit.