Hlavně jde o to, že tak dlouho skoro žádná smlouva nevydrží. Buď je ukončena, nebo už na ni klient neplatí. Protože po 5 letech zjistí, že si koupí bydlení, že má děti a výdaje na ně se jen zvyšují, že...
Pak jsou lidi opravdu rádi, když zpět dostanou aspoň nominální hodnotu peněz. Víš, běžný klient inflaci neřeší, protože ani neví, co to je.
Co si budem povídat, ani tisícovka nikoho nezachrání.
Na druhou stranu, nedávno mi klient a teď už i kamarád říkal, jak je rád, že se nechal přemluvit (jako prodejce jsem teda odvedl dobrou práci :-)) k penzijku. Po pár letech na něm má 50 litrů. Kdyby si smlouvu nezaložil, tak by těch 50 tisíc utratil. Možná za užitečné věci, ale s větší pravděpodobnstí za zbytečnosti (utratit tisícovku měsíčně za kraviny, to není žádný problém). Opět připomínám, že takový člověk inflaci neřeší.
S výnosy pod inflací tento produkt v podstatě nemá význam, což Ti lidi za 5 let nejpozději z výpisů zjistí.
Při dnešní minimální úložce s příspěvkem (300 + 90) si za rok uspoříte necelých 5 tisíc. Za 5 let našetříte na jednu průměrnou výplatu nebo na fakturu za roční topení. Za dalších 5 let zjistíte, že se všechno zdražilo a je to opět jen na jednu fakturu za roční topení.
Spousta lidí, co ještě aktivně spoří to dělá jen proto, že jim přispívá zaměstnavatel slušnou částku. Až skončí, tak to zruší, protože i ztráta 15% z jeho příspěvků jsou pořád slušné peníze, které by jim jinak nedal. Vůči tomu je ztráta i státních příspěvků při zrušení pakatel.
A proč to vysvětluješ mně?
Tohle říkej třeba ministrovi financí, manažerům penzijních společností a ostatních finančních společností. Aby pochopili, že skutečný zájem o jakési zabezpečování na důchod je malý. Stejně jako o pojištění. Přirozeně, vždyť musíme řešit aktuální život - teď třeba dovolené, pak co s děckama o prázdninách, nebo že září nastupují poprvé do školy atd.