I když Aegon PF měl v roce 2012 lepší zhodnoceni -statistika mluví sama za sebe
Penzijní fond počet klientů Q4 2011 počet klientů Q1 2012 změna
Aegon PF 114 521 102 421 -12 100
Allianz PF 212 156 305 574 93 418
Myslim si že, ten kdo měl rozum a štestí -má PF Allianz , nebo !istotou na stáří ! Druhý a třetí piliř jako jistota ?! -to ukaže čas nebo naše politická realita.
Píšete, že "bohužel průměrná inflace v tomto období dosáhla 2,8 %, penzijní připojištění se tak ukazuje jako neadekvátní způsob..." zapomněl jste na státní příspěvky, jež dostávají celkový zisk nad inflaci. A ti, jež mají příspěvek od zaměstnavatele (jistě, že to je speciální případ), se dostanou ještě výše.
Ano, penzijní připojištění se vyplatí především lidem nad 60 let, kteří můžou spořit jen 5 let (výnosnost u státních příspěvků je pak vysoká). U mladších lidí je však nutnost dlouhodobého spoření a tam v čase význam státních příspěvků na výnosnosti výrazně klesá. Navíc je potřeba si uvědomit, že státní příspěvky jsou politická otázka, stejně jako celá existence tohoto systému. A vzhledem k politické stabilitě (vzpomeňme například na stavební spoření) je podle mě nerozumné do dlouhodobých výpočtů zařazovat také státní příspěvky (měnily se například v tomto roce). Také je potřeba počítat s tím, že si na opravdu dlouhou dobu uvážeme peníze ve státním systému a to za poměrně nízký výnos, což může být velké riziko.
Navíc vzhledem k počtu klientu Allianzu v minulosti je malá pravděpodobnost, že jste byl členem právě tohoto PF a dosáhl jste tak výnosů, které se blíží inflaci. Většina lidí byla v minulosti v jiných penzijních fondech. Každopádně by bylo zajímavé vypočítat průměrný výnos všech penzijních fondů za posledních 5 let s tím, že se tomu dá váha podle počtu klientů jednotlivých PF.
Jinak nikdo neví, jaká bude inflace v dlouhodobém horizontu a ani výnos penzijních fondů, domnívám se tedy, že v případě dlouhodobého spoření a započtení státních příspěvků, stejně inflace nejspíše nedosáhnete.
a také to není třeba dlouze okecávat. Prostě každý snad ví co je to úrokový výnos a celkový výnos. Toto penzijní připojištění drží nad vodou hlavně příspěvek zaměstnavatelů, nikoliv almužna od státu. Kdyby nebylo toto penzijko politicky prosazováno a trh deformován stejně jako u stavebního spoření nikdo by do toho nešel a lepší spořák by je hravě překonal (konktrétně já Wustenrot typ A 1,8% + 0,4% za roční fixaci). Díky nastavení a dalším dotacím si mohou fondy dovolit vyplácet nízký nekonkurenční úrok.
No většina lidí jsou troubové, mnohdy skuteční - těm nebylo shůry dáno.
Svůj pohled na svět financí nemůžeš srovnávat s přístupem běžného klienta. Já prodávám finanční produkty a díky praxi říkám, že pro většinu lidí jsou jedinými srozumitelnými rezervotvornými produkty životka, stavebko penzijko. Občas někdo pochopil spořicí účet, ale taky jsem ho vysvětloval i 2 hodiny.
Životka jako rezervotvorný produkt. LOL. To jste mne tedy rozesmál. Ale jo, finančnímu "prodejci" to udělá slušnou rezervu. Jenom ten klient spláče nad výdělkem. To už je lepší rizikové pojištění (pokud ho klient opravdu potřebuje) + toto (staré) penzijko. Výnos malý, ale nezatížený poplatky za správu fondů a provize prodejců (ve výši 2 ročního pojistného).
v těhle debatách je vždycky nejlepší to jak každého zajímá co ten druhý udělá se svými penězi a hrozně ho vytáčí, že si dovolil něco sjednat co jemu se nelíbí....btw. kolik lidí, že se to celkem účastní spoření v penzijních fondech? Aha...já zapomněl, je to všechno stádo a blbečci, jenom tady na internetu jsou ty vyjímky ....vedle sebe :-D
Ty máš hodně dlouhé vedení a ještě si na něm stojíš, že.
Někdo má pohled na svět takový, jiný makový. Někdy je ten druhý pohled špatný jen kvůli tomu, že ti nevyhovuje, jindy je objektivně nesprávný.
Měl jsem období, kdy jsem chtěl jakože finančně radit. Na rozdíl od většiny tzv. poradců jsem si vědom, že jsem obchodní zástupce a jako takový tedy prodávám. Teď k první větě odstavce - nemá to cenu. Průměrný člověk, tedy ten, kdo má pocit, že mě potřebuje, se nechce zabývat novinkami, obecně lpíme na jistotách, je to elementární psychologie. Ve financích jsou lidem dobře známé právě rádoby spořicí životky, stavebko, penzijko, mají je za osvědčené. Ostatní produkty odmítají. Nebo se s nimi neztotožní (lidi se dají přesvědčit k mnoha věcem) a časem je zruší. Takoví lidé tenhle web nenavštěvují, ani netuší, že existuje. To píšu jen proto, abys i ty (vzhledem k první větě příspěvku) pochopil, že o tobě nemluvím.
ano, někdo má na svět pohled takový jiný makový...a kdo ho má makový, tak si asi podle Vás stojí na vedení :-) máte pravdu, nechápu o čem píšete, protože hned v prvních dvou větách si totálně protiřečíte, dál je to ztráta času. Jinak asi něco děláte špatně když mermomocí všichni odmítají nebo se neztotožňují s těmi produkty, které se jaksi nedaří prodávat. Drtivá většina lidí si sotva sáhne na průměrnou mzdu, tak s tím asi investiční zázraky neudělá nikdo. A ti ostatní prodejce běžných finančních produktů nepotřebují.
Hlavně jde o to, že tak dlouho skoro žádná smlouva nevydrží. Buď je ukončena, nebo už na ni klient neplatí. Protože po 5 letech zjistí, že si koupí bydlení, že má děti a výdaje na ně se jen zvyšují, že...
Pak jsou lidi opravdu rádi, když zpět dostanou aspoň nominální hodnotu peněz. Víš, běžný klient inflaci neřeší, protože ani neví, co to je.
Co si budem povídat, ani tisícovka nikoho nezachrání.
Na druhou stranu, nedávno mi klient a teď už i kamarád říkal, jak je rád, že se nechal přemluvit (jako prodejce jsem teda odvedl dobrou práci :-)) k penzijku. Po pár letech na něm má 50 litrů. Kdyby si smlouvu nezaložil, tak by těch 50 tisíc utratil. Možná za užitečné věci, ale s větší pravděpodobnstí za zbytečnosti (utratit tisícovku měsíčně za kraviny, to není žádný problém). Opět připomínám, že takový člověk inflaci neřeší.
S výnosy pod inflací tento produkt v podstatě nemá význam, což Ti lidi za 5 let nejpozději z výpisů zjistí.
Při dnešní minimální úložce s příspěvkem (300 + 90) si za rok uspoříte necelých 5 tisíc. Za 5 let našetříte na jednu průměrnou výplatu nebo na fakturu za roční topení. Za dalších 5 let zjistíte, že se všechno zdražilo a je to opět jen na jednu fakturu za roční topení.
Spousta lidí, co ještě aktivně spoří to dělá jen proto, že jim přispívá zaměstnavatel slušnou částku. Až skončí, tak to zruší, protože i ztráta 15% z jeho příspěvků jsou pořád slušné peníze, které by jim jinak nedal. Vůči tomu je ztráta i státních příspěvků při zrušení pakatel.
A proč to vysvětluješ mně?
Tohle říkej třeba ministrovi financí, manažerům penzijních společností a ostatních finančních společností. Aby pochopili, že skutečný zájem o jakési zabezpečování na důchod je malý. Stejně jako o pojištění. Přirozeně, vždyť musíme řešit aktuální život - teď třeba dovolené, pak co s děckama o prázdninách, nebo že září nastupují poprvé do školy atd.
Opravdu skvělá výkonnost, chápu sice jisté omezení v možnosti směřování investic, ale takové výsledky jsou jen ukázko toho, že jsme si platili skupinu několika vyvolených, kteří se z našich úložek mají velmi dobře, pak celý aparát úřednictva a to poslední zbylo na nás... Nebýt státního příspěvku, který při optimální úložce přináší zjednodušeně řečeno 24% zhodnocení, tak by celý tento způsob ukládání peněz právě díky své ohromné výkonnosti dávno zmizel v propadlišti toalety... Dr. h.c. Michal J. L. Mejzlík
No samozřejmě. To prodejci, ani zástupci fondů sami neříkají.
První rok je to 24%. Druhý rok ale už příspěvek nedostaneš, takže je to průměrně 12% p.a., další rok opět příspěvek nedostaneš, takže je to průměrně 8% p.a., další rok opět příspěvek nedostaneš, takže je toprůměrně 6% p.a., další rok opět příspěvek nedostaneš, takže je to...takhle až limitně k nule. Při délce spoření desítky let je to nějaká desetina procenta.
Takže to co jsi loni 1.1.2012 uložil, to dostaneš "zhodnocené", soudě podle roku 2012, cca 1,8% + 0,2% při inflaci 3.3%. Takže znehodnocené jen za tento jediný rok o 1%. Což dělá "zhodnocení", za dobu spoření, mínus jedna větší třetina.