Hlavní navigace

Ozvěny trhu: Fed je na cestě k normálu

26. 5. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Už za necelé tři týdny se američtí centrální bankéři sejdou k projednání měnové politiky. Trh si je jistý, že dolarové úrokové sazby opět půjdou nahoru.

Už za necelé tři týdny se američtí centrální bankéři sejdou k projednání měnové politiky. Trh si je jistý, že dolarové úrokové sazby opět půjdou nahoru. Nic na tomto názoru nezměnilo ani zveřejnění zápisu z květnového jednání. Z něj vyplývá, že centrální bankéři chtějí vidět důkazy o tom, že zpomalení americké ekonomiky z prvních měsíců letošního roku bylo opravdu pouze dočasné.

skoleni_7_4

To už ale dokazují silná data z rezidenčního trhu i investiční aktivita podnikatelského sektoru. Vzhledem k velmi nízké nezaměstnanosti je pak pouze otázkou času, kdy se napjatá situace na trhu práce projeví ve vyšším růstu mezd a spotřebě domácností. To vše ve finále povede k vyšší jádrové inflaci. Červnovým zvýšením sazeb ale podle nás uvolňování měnové politiky Fedu neskončí. Další zvýšení sazeb by mělo přijít už na zářijovém zasedání. Zároveň by na něm měly být oznámeny i detaily toho, jak bude Fed redukovat svou bilanci nafouknutou během tří kol programu odkupu aktiv.

S redukcí aktiv by mohla americká centrální banka začít ještě před koncem letošního roku. Protože hráči na trhu s návratem měnové politiky Fedu k normálu počítají, těžko od těchto kroků očekávat výraznější posilování dolaru. Pokud by ale nakonec byla normalizace pomalejší, dolaru by to naopak ublížilo.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).