Hlavní navigace

Opatrný vstup do nového týdne

14. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na počátku nového týdne se evropské akcie vyvíjely smíšeně. Na trzích jsou cítit stále obavy ze situace na Ukrajině, investoři se do výrazných obchodů nepouštěli.

Evropský Stoxx 600 se v závěru pondělní seance pohybuje těsně pod pátečním závěrem. V rámci indexu se nejhůře daří technologickým titulům, které odepisují více jak 1,5 %. Nedařilo se ani automobilkám, které díky zprávě společnosti PSA Peugeot Citroen, která chce snížit svoji produktovou řadu na polovinu, celkově klesají o 1,4 %.

Obchodování v zámoří otevřelo růstem, když překvapením byly vyšší maloobchodní tržby v USA a rovněž pozitivní impuls přinesly výsledky americké banky Citigroup, která vykázala vyšší než očekávaný zisk na akcii (1,30 USD vs. 1,14 USD). Výsledky byly ovlivněny rozpouštěním rezerv, které v minulosti banka tvořila na úvěry v prodlení, protože globální oživení pomáhá domácnostem i podnikům se splácením svých závazků. Akcie banky rostou nyní o necelá čtyři procenta, index S&P 500 přidává 0,6 %.

Pražská burza končí dnešní seanci se ziskem necelé čtvrtiny procenta. Za nedostatku nových kurzotvorných zpráv se nejvíce dařilo akciím těžaře NWR, které se vyšplhaly o 2,5 % výše. Dařilo se i rakouské pojišťovně VIG či výrobci elektřiny ČEZ, jejichž akcie si polepšily o cca jedno procento. Naopak mezi poraženými se nachází provozovatel lyžařských areálů TMR (-4,7 %) a přes tři procenta odepsaly i akcie CME a Orco.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).