Hlavní navigace

Objevil MMF nad Čínou plachtící finanční letadlo?

10. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nestává se často, aby instituce, jako je Mezinárodní měnový fond, vydala analýzu, která velmi čitelně varuje před budoucími krizemi a přitom by se s ním šlo téměř stoprocentně ztotožnit.

Takovou analýzou je včera zveřejněný report MMF o globální finanční stabilitě.

skoleni_8_6

Ústředním tématem této 170stránkové analýzy jsou totiž rizika vyplývající z růstu amerických úrokových sazeb a to zejména pro rychle se rozvíjející ekonomiky, jež společně nazýváme emerging markets. MMF velmi správně a obšírně identifikuje ty nejzranitelnější ekonomiky, přičemž není velkým překvapením, že se objevují stále stejná jména – Brazílie, Čína, Indie a Turecko. Jistým překvapením však může být, že se vedle těchto zemí dokonce objevily i ekonomiky z naší bezprostřední blízkosti – Maďarsko a Polsko. Dodejme, že v případě Maďarska přitom jde o upozornění na poměrně vysokou finanční páku u nefinančních korporátních subjektů. Pokud jde o Polsko tak to naopak zaujalo vysokou finanční pákou v bankovním sektoru, neboť ekonomika našich sousedů patří mezi země, kde poměr bankovních úvěrů vůči vkladům viditelně přesahuje hodnotu 100 %.A jak nám ukázala nedávná finanční krize, to je hodnota, která není zrovna zárukou finanční stability, pokud by se dotyčná ekonomika dostala do problémů.

Obzvláště povedenou kapitolou z reportu MMF o globální finanční stabilitě je pak rozbor rizik plynoucích z nabobtnalého stínového bankovního sektoru v Číně. Jde o oblast, o níž se získávají velmi obtížně seriózní data a údaje MMF mají v tomto případě opravdu velkou hodnotu. Zároveň však znějí velmi varovně – fond například odhaduje podíl stínového bankovnictví v Číně na 30–40 % HDP země, přičemž většinu mohu tvořit tzv. trusty, které prodávají své produkty bohatým Číňanům. Ti je mylně považují za ekvivalent depozit, ačkoliv nabízí daleko vyšší zhodnocení (cca o 200 bodů). Trusty pak na straně aktiv investují do velmi rizikových aktiv v realitách a těžebním průmyslu. Dodejme, že finanční páka (poměr aktiv k vlastnímu kapitálu) těchto stínových finančních institucí činí 35! To je skutečně slušné letadlo – uvidíme jak dlouho poletí…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).