Hlavní navigace

Obchodování na koruně bylo v pondělí mrtvé

27. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká koruna se během pondělního obchodování téměř nepohnula, když obchodování bylo téměř mrtvé. Důvodem nízké volatility bylo i to, že se neobchodovalo v USA ani v Londýně. Kurz CZK/EUR se tak po celý den držel blízko úrovně 27,42. Polský zlotý ztratil vůči euru zanedbatelných 0,1 % a maďarský forint 0,3 %.

Včera jsme se dočkali několika zajímavých ekonomických údajů. Polské maloobchodní tržby vzrostly o 8,4 % meziročně a vykompenzovaly tak horší březnový výsledek, kdy tržby přidaly pouze 3,1 %. Míra nezaměstnanosti v souladu s očekáváním v dubnu poklesla z 13,5 % na 13,0 %, důvodem jsou ovšem spíše sezónní faktory. Maďarská podniková i spotřebitelská důvěra se v květnu zhoršila a částečně tak korigovala dobré výsledky z předchozích měsíců. V domácí ekonomice jsme se dočkali zveřejnění květnového konjukturálního průzkumu ČSÚ.

Účto_tip_změny21

Zatímco zlepšení nálady nastalo pouze mezi průmyslníky, opačný trend byl patrný ve službách, obchodě a marginálně též u spotřebitelů. Přesto však tyto ukazatele nenaznačují zpomalení hospodářství v nadcházejících měsících. Oživení české ekonomiky by nadále mělo pokračovat. Největším rizikem stále zůstává možné vyhrocení Ukrajinské krize. Dnes bude zasedat maďarská centrální banka, která by měla snížit sazby z 2,5 % na 2,4 %.

Minulý pátek guvernér G. Matolcsy uvedl, že prostor pro mírné snížení sazeb stále existuje a že deflace v Maďarsku se nebojí. Na druhou stranu se spíše obává deflace v EMU. Česká swapová výnosová křivka v pondělí žádných změn nedoznala.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).