Hlavní navigace

NWR je v platební neschopnosti

4. 8. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Agentura Standard & Poor´s v pátek snížila rating NWR z dosavadního stupně CC do kategorie selektivní platební neschopnosti (SD) v reakci na to, že těžební firma nevyplatila úroky u svých nezajištěných dluhopisů.

Hlavní události

ČEZ již aktivně nehledá kupce pro své rumunské větrné elektrárny.

Agentura S&P snížila rating NWR do kategorie selektivní platební neschopnosti.

V pátek jsme v reakci na výsledky za druhé čtvrtletí zvýšili naše doporučení pro akcie O2 Czech Republic z „prodat“ na „držet“.

Evropské burzy by dnes měly otevřít růstem.

Dnes nebudou zveřejněny žádné klíčové makroekonomické údaje.

Výsledková sezóna dnes v západní Evropě pokračuje čísly např. nizozemské pošty PostNL, v USA pak oznamuje výsledky např. pojišťovna AIG.

Analytici Société Générale v pátek zvýšili cílovou cenu i doporučení pro akcie ropné společnosti Royal Dutch Shell.

Obchodování na zámořských trzích

Hlavní americké indexy v pátek klesly o necelé půl procento poté, co přinesly zklamání údaje z trhu práce. Očekávání však překonal index ISM a výsledková sezóna poskytla dobré impulsy pro akcie LinkedIn (+11,7 % po prognóze tržeb nad očekáváním analytiků) nebo Procter&Gamble (+3 % díky zisku nad konsensem trhu). Akcie ropného gigantu Chevron naopak oslabily o 1 % kvůli poklesu kvartální produkce.

Noční obchodování v Asii přineslo růst na většině trhů kromě Japonska. Příznivý dopad měly víkendové zprávy z Evropy, když portugalskou Banco Espirito Santo zachránila finanční pomoc tamní centrální banky ve výši 4,9 mld. EUR.

ČEZ

Agentura Bloomberg v pátek informovala, že ČEZ již aktivně nehledá kupce pro své větrné elektrárny v Rumunsku a místo toho se nyní soustředí na vyjednávání se státem o podpoře obnovitelných zdrojů. Podle mluvčí firmy se ČEZ nehodlá ucházet o podíl italské firmy Enel v rumunských distribučních společnostech.

ČEZ hledal od dubna kupce pro rumunský projekt Fantanele & Cogealac nebo jeho část, ale zřejmě neobdržel adekvátní nabídku. Nová akvizice v Rumunsku by byla pro trh překvapením, spíše se očekává zájem ČEZ o slovenská aktiva Enel. Zprávy vnímáme neutrálně pro cenu akcií ČEZ.

FIN21

NWR

Agentura Standard & Poor´s v pátek snížila rating NWR z dosavadního stupně CC do kategorie selektivní platební neschopnosti (SD) v reakci na to, že těžební firma nevyplatila úroky u svých nezajištěných dluhopisů.

Zpráva opět ukazuje, že situace NWR je kritická. Podle všeho dokáže bankrotu firmy zabránit již jen dohoda s věřiteli o restrukturalizaci, která však přinese masivní rozředění podílů menšinových akcionářů. Náš výhled pro cenu akcií zůstává negativní.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).