Hlavní navigace

NWR je v platební neschopnosti

Josef Němý

Agentura Standard & Poor´s v pátek snížila rating NWR z dosavadního stupně CC do kategorie selektivní platební neschopnosti (SD) v reakci na to, že těžební firma nevyplatila úroky u svých nezajištěných dluhopisů.

Hlavní události

ČEZ již aktivně nehledá kupce pro své rumunské větrné elektrárny.

Agentura S&P snížila rating NWR do kategorie selektivní platební neschopnosti.

V pátek jsme v reakci na výsledky za druhé čtvrtletí zvýšili naše doporučení pro akcie O2 Czech Republic z „prodat“ na „držet“.

Evropské burzy by dnes měly otevřít růstem.

Dnes nebudou zveřejněny žádné klíčové makroekonomické údaje.

Výsledková sezóna dnes v západní Evropě pokračuje čísly např. nizozemské pošty PostNL, v USA pak oznamuje výsledky např. pojišťovna AIG.

Analytici Société Générale v pátek zvýšili cílovou cenu i doporučení pro akcie ropné společnosti Royal Dutch Shell.

Obchodování na zámořských trzích

Hlavní americké indexy v pátek klesly o necelé půl procento poté, co přinesly zklamání údaje z trhu práce. Očekávání však překonal index ISM a výsledková sezóna poskytla dobré impulsy pro akcie LinkedIn (+11,7 % po prognóze tržeb nad očekáváním analytiků) nebo Procter&Gamble (+3 % díky zisku nad konsensem trhu). Akcie ropného gigantu Chevron naopak oslabily o 1 % kvůli poklesu kvartální produkce.

Noční obchodování v Asii přineslo růst na většině trhů kromě Japonska. Příznivý dopad měly víkendové zprávy z Evropy, když portugalskou Banco Espirito Santo zachránila finanční pomoc tamní centrální banky ve výši 4,9 mld. EUR.

ČEZ

Agentura Bloomberg v pátek informovala, že ČEZ již aktivně nehledá kupce pro své větrné elektrárny v Rumunsku a místo toho se nyní soustředí na vyjednávání se státem o podpoře obnovitelných zdrojů. Podle mluvčí firmy se ČEZ nehodlá ucházet o podíl italské firmy Enel v rumunských distribučních společnostech.

ČEZ hledal od dubna kupce pro rumunský projekt Fantanele & Cogealac nebo jeho část, ale zřejmě neobdržel adekvátní nabídku. Nová akvizice v Rumunsku by byla pro trh překvapením, spíše se očekává zájem ČEZ o slovenská aktiva Enel. Zprávy vnímáme neutrálně pro cenu akcií ČEZ.

NWR

Agentura Standard & Poor´s v pátek snížila rating NWR z dosavadního stupně CC do kategorie selektivní platební neschopnosti (SD) v reakci na to, že těžební firma nevyplatila úroky u svých nezajištěných dluhopisů.

Zpráva opět ukazuje, že situace NWR je kritická. Podle všeho dokáže bankrotu firmy zabránit již jen dohoda s věřiteli o restrukturalizaci, která však přinese masivní rozředění podílů menšinových akcionářů. Náš výhled pro cenu akcií zůstává negativní.

Našli jste v článku chybu?