Aby to mohla být poplašná zpráva, tak by muselo jít o zprávu nepravdivou, která má určité zákonem dané vlastnosti, tedy může způsobit např "paniku" u určité skupiny obyvatelstva. Ovšem vzhledem k tomu, že v článku je jasně uvedeno, že jde o legislativní návrh, před kterým je ještě poměrně dlouhá schvalovací cesta, nemůže jít o zprávu poplašnou. A to, že Kalouskovo ministerstvo takový návrh vypracovalo, je pravda právě tak, jako že je to návrh celkem jasně gaunerský a vytvořený na základě lobování velkých bank, tedy na jejich objednávku. Kdo zas za tohle něco dostal?
Ale no tak. Vážně není poznat, že to zas tak vážně nemyslím? Přesto si myslím, že ať záměrně, nebo omylem (u pana Lazareviče si nemůžete být úplně jistí) je zvolený tón manipulativní. Neodpovídá tomu, o co jde. Tedy, že jde o jakýsi první návrh, který čeká ještě trojí čtení v PSP, Senát, Zeman – kdyby článek aspoň rámcově mapoval, jak se k tomu staví strany či vlilvní poslanci, a tušil, že vstřícně... Rozumíte mi?
Už podruhé v několika málo dnech kráva? Jaká pocta! Drahý majstrštyku, vždyť já tu alibi větu i ocitovala. Je s podivem, že při vědomí, že jde jen o návrh o něm přesto autor dál píše jako o hotové věci. Má snad tušení, jak projde parlamentem? Neměl by se po tom jako novinář popídit? (Obnáší to zhruba pět e-mailů na tiskové oddělení parlamentních partají.) A tak dál.
Snad Mesec neni politicky server ne? Ja sem za to rad, ze se tady neresi, kdo jak hlasoval, ale predevsim se navrhy dukladne rozeberou. Proto Mesec je na tom mnohem lepe nez ostatni pseudopoltiicke servery typu Idnes.cz apod. A kdyz to navrhuje Kalousek spoelcne s TOP 09, tak je snad jasny, ze ODS a LIDEM bude tahnout za jeden provaz a CSSD, VV a KSCM nikoliv! Tj. jste fakt tragedka. Naucte se prosim elemntarni veci, radeji ctete Halo noviny, ty jsou pro vas lepsi!
To k ničemu nepovede, jen k ještě riskantnějšímu chování kampeliček. Dokud mají střadatelé zaručenu návratnost 100% vkladů, tak může kampelička (i banka) fungovat třeba i jako letadlo a nikoho to nenutí se zamyslet nad výší vkladů a rizikem.
Zrušte pojištění vkladů, nebo aspoň zaveďte významnou spoluúčast střadatelů, a nebude muset vymýšlet takovéto obskurní zákony.
Naopak, to by byl brzo kolaps. 100% pojištění nebylo zavedeno, aby pár družstevníků v ČR mohlo bez rizika zhodnocovat nadstandardním úrokem, ale aby desítky milionů obyčejných střádalů měli důvěru ve své velké banky a své úspory nechali v bankách a aby je ani nenapadlo své úspory z bank vybírat.
A jako vždy, cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. To co bylo míněno jako ochrana střadatelů před ošklivými bankami (ošklivými pouze z ideologického hlediska socialistů tuto blbost prosadivších) se ukázalo jako opatření vedoucí k lehkovážnému svěření peněz podvodníkům, kteří naslibují nejvyšší úroky. A doplatí na to samozřejmě hlavně ti, kteří spoří u důvěryhodných bank, neboť právě z jejich vkladů vznikají zdroje pro výplatu pojištění těm lehkovážným.
Ono ani tak nejde o ochranu drobných střadatelů před zlými bankami, jako spíše o ochranu bank přes panickým "runem". V momentě, kdy budou střadatelé vědět, že v případě krachu přijdou o část peněz, budou na různé negativní (i třeba chybně interpretované či dokonce úplně lživé) zprávy o zdraví jejich ústavu mnohem citlivější a mohou ho položit i v případě, že bude úplně zdravý. Výsledné řešení problému může být ve svém důsledku dražší, než těch ušetřených 10 %.
Ale obecně nejsem proti - ať jsou pravidla jakákoliv, ale ať jsou jasná a neměnná. Trh (finanční ústavy i klienti) se tomu přizpůsobí.
Zajímavé je, že bez té ochrany banky fungovaly přes 2000 let. Sice občas nějaká zkrachovala, ale nikdy to nemělo globální dopady. A jak začala stoupat ochrana, začaly růst problémy. Jestli ono to nebude tím, že každá ochrana zbavuje chráněný subjekt zodpovědnosti za své činy, a když jsou chráněni všichni, nikdo zodpovědný už nezůstane. A zkuste si domyslet, jak asi dopadne společnost, kde nikdo nenese následky svých činů. Já to radši domýšlet nechci.
Ano, můžeme se vrátit do středověku, kdy si každý nosil svůj měšec zlaťáků, platilo se hotově a převody zajišťoval posel na rychlém koni. Dnešní ekonomika se bez bank (pro někoho bohužel) neobejde a hromadný krach neovlivní jen ty, kdo tam mají peníze, ale i ty, kdo jsou s ním v nějakém ekonomickém vztahu (pracují pro něj, dodávají mu nebo od něj odebírají zboží, atd).
Například tzv. Velká hospodářská krize ve 30. letech minulého století v USA byla způsobena právě hromadnými krachy bank a tím praktickým vymizením peněz z ekonomiky. To mělo za následek omezení výroby, nezaměstnanost, krachy podniků, deflaci. Dodnes je to pro Ameriku takovým strašákem, že budou raději "tisknout peníze", než aby se situace opakovala.
V titulku se píše, že může snížit, tedy může a nemusí. A když sníží, tak hned výrazně :) Chce se to nad případnými přívlastky nejdříve zamyslet. K věci. Z čeho autor soudí, že dojde k výraznému snížení úročení vkladů. Zaprvé bilanční suma kampeliček je z hlediska bankovního systému mini a zadruhé kampeličky mají účty u komerčních bank a přesun peněz z kampeliček do bank znamená z hlediska bank pouze změnu struktury vkladů. Velké kampeličky, které mají pohledávky za centrální bankou převedou likviditu na účty komerčních bank, které ji obratem uloží u centrální banky. Mezi bankami na pasivní straně funguje silná konkurence, takže se spread nezvýší.
Dobrý den, co se týká vaší první věty, pak pokud (možná) bude novela schválena, pak povede k výraznému snížení úroků. Žádný rozpor tam nevidím, každopádně děkuji za upozornění. K další části: Bilance záložen je skutečně velmi malá oproti bankovním sektoru, v posledních letech však výrazně narůstala a řada lidi po marketingovaných kampaních nových bank, které se představily nejlepšími spořáky, přecházelo právě na záložny, které nejvyšší úrok nabízely dlouhodobě. V posledních měsících, kdy to byly právě komerční banky, které nejvýrazněji snižovaly úroky na spořicích účtech (termínované vklady konkurenceschopné už nejsou téměř vůbec), se to jen potvrzuje.
Myslím, že banky úroky opravdu sníží, protože jim ubyde konkurence. A o to právě jde - záložny zřejmě měly potenciál stát se určitou konkurencí bank, a tak je třeba je zlikvidovat - z některých záložen udělat banku (co se dá dělat ..) a zbylé utlumit a co nejvíce jim znepříjemnit existenci.
Dobře, dám vám analogii, když odejde z automobilového trhu Saab, zvýší to výrazně cenu aut na trhu? Uvědomte si, že vklady v družstvních záložnách jsou cca 1 % všech vkladů a z toho se přesune pouze část vkladů. Navíc platí to, co jsem psal v předešlém komentáři.
Mnohem důležitějsí je snížení morálního hazardu a odstranění potenciálních rizik pro finanční sektor spojených s jednou sazbou pojistného u vkladů.
Ano, u příkladu, který uvádíte, to tak je. Co ale jiný příklad: na automobilový trh se chystají zatím téměř neznámé čínské automobilky, mají 1% trhu, ale časem mohou mít mnohem více. Jaký bude zájem ostatních automobilek? Tuto potenciální konkurenci na trh prostě nepustit.
U těch záložen je to podobné - snažit se, aby potenciální konkurence byla co nejvíce omezena a neopakovalo se, že ze záložen postupně vznikají konkurenční banky (jako to bylo u Fio, či nyní bude u několika dalších záložen). Protože ostatním záložnám se vydělat 1/2 mld Kč, aby se staly bankou, prostě nebude moci podařit.
Zaprvé, potenciální konkurence má na český bankovní trh dveře dokořán, ať je z Číny, Ruska, nebo tramtárie.
Zadruhé, dosud byla reglulace právě ve prospěch kampeliček, take novela tento stav napravuje.
Zatřetí, kapitálové požadavky mají kampeličky stejné jako banky a v případě 5 mld. vkladů se musí povinně transformovat na banku se stejnými pravidly likvidity atd. Minimálních 500 mil. Kč dělá u transformující se kampeličky cca 10 % (podíl se vztahuje k úvěrům plus rizikové vážení). Průměrně mají banky v ČR KP ve výši 15 %. Nic, co by diskvalifikovalo kampeličky to není, jak líčíte.
Zapáté, kampelička, která nemá potřebný kapitál, nemá na trhu co dělat, protože by v budoucnu zatížila pouze fond pojištění vkladů, případně samotné střádaly. V vystému úvěrové emise nějaké KP mít musíte a min. 8 % rozhodně není přemrštěné.
Než odchod SAABu bych spíše přirovnal k příchodu Dacie, přesněji řečeno jejího modelu Logan, což vedlo ke zostřední konkurenčního boje v segmentu nejlevnějších vozidel.
Záložny plnily jakousi funkci "referenční sazby", kdy s rozvírajícími se nůžkami stále více lidí přecházelo z bank k záložnám a aspoň trochu to banky v snižování úrokových sazeb brzdilo, zejména nové banky, které se nemohly tolik spoléhat na loajalitu (lenost, hloupost, neznalost,...) vlastních klientů.
Také byly konkurencí ke kolektivnímu investování, které nezaručuje vůbec nic a zisk je stejný nebo v poslední době často i nižší.
Žádnou funkci referenční sazby záložny probůh neplnily. A váš příklad je také lichý, protože poukazujete na diferencovaný segment automobilů, konkrétně nejnižší třída, kde krom Renaultu, Dacie (která patří Renaultu) a pár jiných kusů nic jiného není. Naproti tomu vklady jsou homogenní produkt. Zbytek odkaz na můj poslední komentář.
Přestože jsem dlouholetým a spokojeným členem družstevní záložny, musím říct, že tato novela má jednoznačně smysl. Česká Republika si nemůže dovolit rok co rok vyplácet nové a nové subjekty z FPV ať už jde o banky nebo záložny. Změnou na banku dochází k vyšší regulaci a tak i účinné prevenci bankrotu nebo odejmutí licence, což samozřejmě ani tak neklesá na 0%. Nadále se finanční subjekty budou muset snažit o atraktivní sazby pro klienty, na tom se nic nemění. Já osobně nepotřebuji dalších xx záložen, které zfailují abych pochopil, že je to za současných podmínek neudržitelné.
Vždyť to bylo už do nebe volající, co si ty drzé kampeličky dovolovaly a jak nám - chudáčkům z bank - kazily kšefty. Co si jako sakra myslí ? Že ty naše paláce se vytopí a vysvítí zadara ? Nebo že se v managementu vzdáme tučných prémií ?
Teď ještě aby vyšel ten náš nápad s tím povinným vstupem do II. pilíře, kdy si lidi budou muset o výstup zažádat /viz idnes.cz/ a budu si moct zase uklidněn koupit nový tryskáč na nákupy do Nového Yorku.
Díky za tip, tohle mi uniklo, člověk musí být stále ve střehu :).
No, do konce června to (snad) nestihnou a pak už se mě to nebude týkat.
Než to zapadne:
http://ekonomika.idnes.cz/lide-si-v-penzijnich-fondech-nespori-d77-/ekonomika.aspx?c=A130602_212157_ekonomika_brm
Zatím má spíš pořádnou opici, než plán
http://zpravy.idnes.cz/kalousek-drmolil-v-ceskem-rozhlase-du2-/domaci.aspx?c=A130606_194757_domaci_hv
A takovej ču... má tu drzost blábolit o šavli a korunovačních klenotech...