Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Novela umožní lepší posouzení závislých osob od sam - Je to celé udělané na míru pro těžké...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 7. 2015 12:07

  sam (neregistrovaný) 77.240.177.---

  Je to celé udělané na míru pro těžké postižení pohybového aparátu, na ostatní postižené se moc nehledí, třeba na nevidomé..
  Takový nevidomý s VŠ vzděláním, který je zaměstnaný a žije s podobně postiženým partnerem má dosti problém "nasbírat" potřebný počet bodů a přitom je zřejmé, že jistý druh pomoci potřebuje.
  Jenže většinou nejde o pomoc nebo dohled při péči o vlastní osobu, ale spíše o potřebu kontroly.
  Nepotřebuje uklidit, ale zkontrolovat, jestli v rohu není pavučina. Nepotřebuje vyprat, ale čas od času zkontrolovat, jestli prádlo není zašedlé.

 • 10. 7. 2015 12:33

  Marie N. (neregistrovaný) ---.ipv6.kebik.cz

  Bohužel, "čas od času zkontrolovat" není "každodenní dopomoc". Setkala jsem se s tím, že když si téměř dospělá slečna neumyje hlavu, protože nedokáže zvednout ruce nad hlavu, tak podle posudkového lékaře ze zdravotního hlediska není mytí vlasů každodenní potřebná činnost, takže to neuznal. Že slečna má problém s vanou, tak podle posudkového lékaře rodina musí uzpůsobit koupelnu a zařídit sprchový kout. A že se slečna nedokáže otřít ručníkem, tak má používat župan... Jinde nutnou dopomoc s hygienou v podobném případě není problém uznat...
  A tenhle problém (že každý posudkový lékař posuzuje trošku jinak) změna na 36 bodů nevyřeší...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).