Penzijní fondy nebudou garantovat návratnost - to znamená občane, že vložené peníze na důchod nemusíš vůbec vidět, fond může peníze prošustrovat a nic se neděje. Děkuji vládo Nečase a nejlíp by bylo odejít od valu. Řešíte jen své stranické průšvihy a práce pro občany je mimo mísu.
Ona ta navratnost neni zarucena ani dnes. Penzijni fondy nejsou ucastny zadne formy pojisteni vkladu a prostredy jsou kryte jen majetkem fondu. Ten tak muze jet dlouho "na dluh" (zaporne vlastni jmeni maji 4 penzijni fondy), dokud zcela nekrachne. Pak ale uvnitr nemusi zbyt ani koruna.
Naproti tomu nova varianta dava sanci ziskat alespon neco, navic by meli byt klienti lepe informovani a pripadne by mohli penize vybrat (prevest jinam).
Kazdopadne ziskavam dojem, ze reforma je sita na miru spise financnim spolecnostem, pro ktere bude zlatym dolem.
NOVÉ fondy nezaručují návratnost. A staré zaručovaly? Pokud je třeba inflace za 20 let spoření 100% tak i dle stávající legislativy Vám staré fondy mohly legálně znehodnotit úspory. Jinak nechápu tu averzi a nedůvěru. Tzv. penzijní připojištění si dnes platí 4,5 mil. obyvatel. Proč to dělají, když fondům nevěří? To, že z toho nikdo nezbohatne a prospěch má někdo jiný než investor ještě neznamená, že všechny fondy nebo jejich významnou část někdo vytuneluje a alespoň naspořené se nevrátí. Jaká bude kupní síla těchto dlouhých peněz je jiná kapitola.
Kupní síla peněz našetřených ve fondu, pokud během 30 let nezkrachuje, bude možná stejná jako na počátku šetření. Hovořím z vlastní zkušenosti 14 let účastníka Vojenského penzijního fondu, který byl za ta léta 3x fuzován do fondu se zahraničním kapitálem (poslední AXA) a kupní síla našetřených vyplacených peněz je nižší než byla na počátku šetření ( např. cena benzínu vzrostla ze 20,- Kč na 35,- Kč, tepla z 300,- Kč/GJ na stávajících 550,- Kč, vody z 35,- Kč na 61,- Kč, elektřiny z 3,20 Kč na 5,70 KčúkWh atd. Pochybuji, že za stávajícího stavu světové politiky a ekonomiky se stane zázrak.
Proč to dělají?
Protože je to pro ně z nějakého důvodu výhodné a já tam vidím 2 velké skupiny, z nichž ale žádná nespoří dlouhodobě a cíleně na důchod.
1) Ti, kterým dává zaměstnavtel za jejich stovku do PF příspěvek až 3% ze mzdy. V případě potřeby lze tyto prachy kdykoliv vybrat a i po zdanění a stržení všech státních příspěvků pak má člověk něco navíc, co by mu firma nedala.
2) Lidé, kteří mají do důchodu relativně krátkou dobu a PP využívají jako výhodné spoření, kdy jim nejde o dlouhodobou velmi bídnou výnosnost fondu, ale státní příspěvek, který jim v tomto časovém horizontu zajišťuje slušné zhodnocení.