Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Nižší daň z nabytí nemovitých věcí? Návrh Pirátů má mezi poslanci podporu od Ramesse II. - Tahle daň patří mezi ty nejnemravnější (dříve to...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 19. 10. 2018 7:17

  Ramesse II. (neregistrovaný) 185.153.195.---

  Tahle daň patří mezi ty nejnemravnější (dříve to byla dědická daň) - v zásadě trestá někoho za to, že si koupí nemovitost, což je absurdní. Ještě jsem chápal ten minulý systém, kdy daň platil ten, kdo dostal peníze a tak to byla taková skrytá daň z příjmu. Ale teď člověk musí sehnat peníze na nemovitost a ještě na jakési zcela bezdůvodné výpalné pro stát - tahle daň jako celek nedává vůbec žádný smysl.

 • 19. 10. 2018 8:12

  L. (neregistrovaný) 91.219.246.---

  No a odkud se vzaly ty peníze, ze kterých platil daň prodávající? Ano, od kupujícího. Tedy peníze na daň musel sehnat ve výsledku stejně kupující, akorát původně se ty peníze ještě přeposlaly přes prodávajícího.

 • 20. 10. 2018 9:28

  Jana (neregistrovaný) ---.mraknet.com

  Jenže peníze hradil kupující již v rámci kupní ceny a měl na celou hypoteční úvěr. Nyní samotnou daň do hypotéky zahrnout nelze a nemá-li kupující dost peněz svých, musí se hledat kostrbaté řešení ve formě jiného doplňkového úvěru např., již ne tak výhodného. Navíc rozumný prodávající již dříve nastavoval kupní cenu tak, aby byla pro kupujícího zajímavá, i když si byl vědom toho, že ještě přijde o částku ve výši daně (stále mluvím o prodávajícím).

 • 22. 10. 2018 20:09

  Krtek (neregistrovaný) 176.62.232.---

  1x jsem kupoval a 1x prodával nemovitost. A kupodivu pokaždé prodávající to bral tak že ho stát oškube o část peněz co utržil. Určitě nikdo nezvedal cenu o X% aby to zaplatil kupující.

 • 22. 10. 2018 20:40

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Zato teď oškube kupujícího. A tak je to správně, tak to má být. Když má ten mizera prachy na byt/dům, tak ať ještě přidá státu na dotace a na notorické flákače na sociálních dávkách.

 • 22. 10. 2018 20:49

  Krtek (neregistrovaný) 176.62.232.---

  Já neřikam, že je to dobře tak nebo onak. jenom vyvracim nesmysl, že by kdokoliv dřív zdražoval nemovitosti o částku určenou na daně státu (to by si moh připočítat i poplatky na katastru nebo realitce)

 • 23. 10. 2018 9:02

  Občan (neregistrovaný) 193.22.205.---

  Souhlasím, téměř nikdo nezdražoval nemovitost o daň z nabití, ono to bylo ve smlouvě většinou jako další částka, kterou bude kupující hradit, včetně smluvní dohody, kdo to uhradí. Podobně se smluvně dohodlo, jak se bude hradit poplatek za vklad, právníka, realitce atd. Takže ano, cena nemovitosti o tyto částky navýšena nebyla. Celková částka ale no a to byl i zájem kupujícího, aby mu na tuto částku dala banka hypotéku. Tuto možnost teď nemá.

 • 24. 10. 2018 19:15

  Krtek (neregistrovaný) 176.62.232.---

  Když jsem kupoval byt, byla kdysi kupní cena 800 tisíc. Ve smlouvě to bylo jako finální cena. Z ní bylo 100 tisíc odměna realitce, z nichž 25 tisíc je odměna jejich makléřovi. Dál tam bylo uvedeno že ze zbylých 700 tisíc zaplatí realitka za prodávajícího daň z převodu nemovitosti (už nevim přesně kolik) a zbytek vyplatí prodávajícímu.
  Rozhodně se byt prodával za 800 tisíc a né za 700. I prodejce to bral tak, že prodává byt za 800 ale bude z toho mít tak 650.

 • 22. 10. 2018 23:41

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  Ach jo. Jarmilo, cena nemovitosti, ale i jakéhokoli jiného zboží, je taková, jakou je ochoten kupec zaplatit.
  Kupující je ochoten zaplatit tolik, kolik má peněz a zároveň kolik je ochoten dát.

  Jestli se prodávající má rozdělit o kupní cenu s manželkou, bráchou, nebo státem, je naprosto irelevantní. Stále mluvíme o stejných penězích.

  Naprosto stejné platí o tom, kdo platí daň. Stále je podstatná celková částka. Naopak je irelevantní, jestli platba proběhne ve dvou platbách, tedy daň + prodávající, nebo v jedné platbě prodávajícímu, ze které ten zaplatí daň.

  Jak je možné, že lidé létají do kosmu, přistáli i na Měsíci, a přitom si nedokážeš spočítat ani tak naprosto primitivní úlohu?

 • 23. 10. 2018 9:17

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Milý xf, je smutné, pokud nepoznáš rozdíl mezi tím, jestlil ty peníze utratí Lojza Vomáčka nebo přijdou jako státem přerozdělené a řádně státem očesané do peněženky k milionáři ve formě dotace.

  Se slzou v oku vzpomínám na komunisty a jejich byrokracii, kterou jsme v r. 1989 tak kritizovali. Novodobí budovatelé světlých zítřků nám slibovali štíhlý stát, kde je? Za 30 let jejich vlády nabobtnala byrokracie do neskutečných rozměrů. V r. 1902 postavili most ze 2 roky a vpodstatě bez techniky, jedinou technikou bylo lopata, kolečko a ruce. Most bez nějakých valných oprav stojí do dneška (kdybyste nevěděli, jedná se třeba o tento most: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bechy%C5%88sk%C3%BD_most_Duha , ale bez nějakých valných oprav stojí i další: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDampa%C5%A1sk%C3%BD_most), Dneska bychom ten samý most s dnešní technikou budovali 10 let a byl by zázrak, kdyby za dalších 10 let nespadnul. Příprava stavby by trvala nejméně 10 let a stoh papírů s razítkem by dosáhnul možná výšky toho mostu.

 • 23. 10. 2018 18:19

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  Jarmilo, nejsi vážně nemocná? Nemáš vysokou horečku?
  My se tu bavíme pouze o ceně nemovitosti a jejím (ne)ovlivňování hodnoto daně z převodu nemovitosti a osobou plátce.

  A co na to Jarmila? Začne plácat játra o tom, za co stát vybrané daně utrácí.

  "Na ulici se to poručíkovi Dubovi vrazilo zas do hlavy, poněvadž bylo velké parno. Vykládal Švejkovi nejrůznější nesmysle bez jakékoliv spojitosti. Mluvil o tom, že má doma poštovní známku z Helgolandu a hned po ukončení maturity že šli hrát biliár a nepozdravili třídního profesora. Ku každé větě dodával: „Myslím, že mně dobře rozumíte“.
  „Zajisté že vám úplně rozumím,“ odpověděl Švejk. „Vy mluvíte podobné jako klempíř Pokorný v Budějovicích. Ten, když se ho lidi optali: ‚Koupal jste se už letos v Malši?‘, vodpovídal: ‚Nekoupal, ale zato bude letos hodné švestek.‘ Nebo se ho zeptali: ‚Jed jste už letos hříbky?‘ a von na to vodpověděl: ‚Nejed, ale tenhle novej sultán marockej má prej bejt moc hodnej člověk.‘“
  Poručík Dub se zastavil a vypravil ze sebe: „Marocký sultán? To je odbytá veličina,“ utřel si pot z čela, a dívaje se zakalenýma očima na Švejka, zabručel: „Takhle jsem se ani v zimě nepotil. Souhlasíte s tím? Rozumíte mně?“
  „Rozumím, pane lajtnant. K nám do hospody ke Kalichu chodíval jeden starej pán, nějakej rada vod zemskýho výboru ve výslužbě, a ten zrovna tohle tvrdil. Von vždycky říkal, že se diví, jakej je rozdíl mezi temperaturou v letě a v zimě. Že je mu to moc divný, proč lidi ještě na to nepřišli.“
  Ve vratech gymnasia opustil Švejk poručíka Duba, který se motal po schodech nahoru do sborovny, kde se konala vojenská porada, a také hned hlásil hejtmanovi Ságnerovi, že je úplně opilý. Celou poradu seděl s hlavou sklopenou a při debatě se občas zvedl, aby zvolal: „Váš názor je správný, pánové, ale já jsem úplně opilý.“"

 • 19. 10. 2018 11:24

  Tom (neregistrovaný) ---.rychlydrat.cz

  A daň z příjmu fyzických osob dává smysl? Jako penalizovat někoho daní za to, že pracuje a vytváří hodnoty? Vše je pouze o volbě způsobu výběru daní pro fungování společnosti...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).